Προς το περιεχόμενο

Ο επεξεργαστής MediaTek Dimensity 9200+ είναι ισχυρότερος από τον Snapdragon 8 Gen 2


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ο κόσμος δύσκολα αλλάζει τον snapdragon καθοτι εχει καθιερωθεί ως εξαιρετική επιλογή για τα περισσότερα κινητά.. μακάρι ομως να μπει και η Mediatek στο παιχνίδι για να υπάρχει ανταγωνισμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Adreno 730 του Snapragon είναι πολύ δυνατότερη από την immortalis 715 mc11. Επίσης είναι γεγονός ότι τα περισσότερα παιχνίδια στα κινητά παραμετροποιούνται για τους drivers των Snapdragon και επίσης είναι γνωστό ότι έχει θέμα με τους drivers η Mediateck όπως έγραψε και ένας φίλος ποιο πάνω. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο και δεν βρίσκεις εύκολα custom roms για τα κινητά με Mediateck. Κατά τα άλλα πρόκειται για εξαιρετικό SoC που αποδεκνύει ότι η εταιρία έχει ανέβει πολύ. Πάντως εγώ όσες φορές δοκίμασα κινητό με mediateck ποτέ δεν είχα προβλήματα στην απόδοση, μια  χαρά τα κατάφερνε σε όλα, αλλά είχα προβλήματα με υπερθέρμανση. Ειδικά ένα Elephone που είχα παλιά τηγάνιζε και αυγά άμα πεινούσες!  Αλλά και ένα Xiaomi που είχα δοκιμάσει για μερικές εβδομάδες παρόλο που δεν έφτανε στα επίπεδα υπερθέρμανσης του προηγούμενου και πάλι μερικές φορές γινόταν ενοχλητική η θερμοκρασία στο χέρι σου.

Επεξ/σία από anax111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, giorgoslouk είπε

Poco X4 GT Dimensity 8100 πάει πύραυλος......

Θα συμφωνήσω....ΠΥΡΑΥΛΟΣ σε ταχύτητα και μια χαρά θερμοκρασίες!!!Και παραξενεύομαι που πολλοί δεν το προτιμούν από κάτι άλλα με χειρότερα χαρακτηριστικά!Πολύ VFM κινητό!!! Εγώ πήρα από το HEKKA τον Φεβρουάριο(!!!) την έκδοση 8/256 στα 330 (παρεπιπτόντως μέσα έχει και 67watt charger και μια θηκούλα) και δεν χαμπαριάζει τίποτα από επιδόσεις...!!!

Επεξ/σία από runner1
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, forgotten είπε

υπαρχουν θεματα, το οτι δεν δινουν driver στην κοινοτητα σε καταδικαζει να μεινεις στο τελευταιο update που θα βγαλει η καθε εταιρεια ανεξαρτητως εαν ο επεξεργαστης τραβα ακομα. το αλλο προβλημα που συναντω ειναι οτι στα γραφικα υστερουν απο τους snapdragon, ιδιαιτερα σε απαιτητικα emulator δεν....

 

5 ώρες πριν, forgotten είπε

υπαρχουν θεματα, το οτι δεν δινουν driver στην κοινοτητα σε καταδικαζει να μεινεις στο τελευταιο update που θα βγαλει η καθε εταιρεια ανεξαρτητως εαν ο επεξεργαστης τραβα ακομα. το αλλο προβλημα που συναντω ειναι οτι στα γραφικα υστερουν απο τους snapdragon, ιδιαιτερα σε απαιτητικα emulator δεν....

Ξερουμε καθολου γιατι?

Εχει να κανει με την mediatec? Εχει να κανει με τους developers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το γνωρίζανε εδώ και καιρό όποτε ότι συσκευή ετοιμαστεί θα ξέρουμε τις επιδόσεις της σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mediatek, μπορει να εγινες ακομα και  η Ferrari των επεξεργαστων, ατομα σαν και μενα ομως που την εφαγαν καλα παλια σε α) αυξημενες θερμοκρασιες-το κινητο σερνοταν β) επαιζα-αυξημενη θερμοκρασια,μεχρι και γραμμες η οθονη εμφανιζε μεχρι να κρυωσει γ) καθε συσκευη με mtk hard-brickαρε (συμπτωση επαναλαμβανονενη; ) ,και αντε να ανακαλυπτω το καθε βίντεο να το λυσω δ) σε gaming απο ενα σημειο και μετα «επεφτε», ε)τη μπαταρια τη ρουφουσες οχι με καλαμακι, αλλα με μπουρι σομπας(!!!) ,πως θα μας διωξεις  αυτη τη ρετσινια ;

 

Προσεχουμε για να εχουμε πλεον, πανω απ ολα την ηρεμια μας καλη μου mediatek 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Ενα πραγμα με προβληματιζει με τους mediatek.

Εχουν αρκετα bugs και προβληματα οπως πριν 6-7 χρονια? Αν οχι, τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος να πας σε snapdragon πλεον. Οι επεξεργαστικη ισχυς εχει φτασει ενα επιπεδο που πλεον δεν εχει νοημα να πας παραπανω απο αυτο εδω και 3 περιπου χρονια.

Την ιδια απορια ειχα και εγω Ειχα αγορασει παλαιοτερα κινητα με επεξεργαστες Μεντιατεκ ηταν αργοι με κολληματα και αυξημενες θερμοκρασιες 

Αγορασα προσφατα μετα απο αρκεη ερευνα στο ιντερνετ το 12Τ  που φοραει τον Mediatek Dimensity 8100-Ultra

Το τηλεφωνο τρεχει με τα χιλια πεταει κυριολεκτικα χωρις κανενα προβλημα υπερθερμανσης 

Επεξ/σία από Petroskasap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η σονυ android τηλεόραση που εχω, (mediatek έχει μεσα), δεν υποστηρίξε ποτέ 120hz που υπόσχονταν, και γράφουν ότι δεν φταίει η σονυ, αλλά η mediatek που δεν έβγαλε ποτέ drivers.. Οπότε οτι κάτι δεν πάει καλά γενικά με την υποστήριξη των mediatek πιθανόν να ισχύει. Βέβαια ολα παίζονται στην τιμή. Αν ενα κινητό με mediatek έχει ίδιες επιδόσεις με ένα αλλο και αρκετά φθηνότερη τιμή, ισως είναι προτιμότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το tcl 30 με επεξεργαστή της mediatek στα 12 nm και είναι μια χαρά και σε ταχύτητα και σε μπαταρία. Υποθέτω πως ο επεξεργαστής του άρθρου που είναι στα 4 nm θα είναι πολύ καλύτερος. Σε παλιότερο κινητό με mediatek το gps ήταν άχρηστο, με το tcl 30 όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βέβαια δεν παίζω καθόλου παιχνίδια, οπότε δεν έχω άποψη σ αυτό το κομμάτι. Πάντως συσκευή value for money βρίσκεις πολύ πιο εύκολα με επεξεργαστή της mediatek σε σχέση με snapdragon. Συνιστώ mediatek ανεπιφύλακτα σε όσους δε θέλουν να διαθέσουν πολλά λεφτά για κινητό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mitch.dask είπε

Mediatek, μπορει να εγινες ακομα και  η Ferrari των επεξεργαστων, ατομα σαν και μενα ομως που την εφαγαν καλα παλια σε α) αυξημενες θερμοκρασιες-το κινητο σερνοταν β) επαιζα-αυξημενη θερμοκρασια,μεχρι και γραμμες η οθονη εμφανιζε μεχρι να κρυωσει γ) καθε συσκευη με mtk hard-brickαρε (συμπτωση επαναλαμβανονενη; ) ,και αντε να ανακαλυπτω το καθε βίντεο να το λυσω δ) σε gaming απο ενα σημειο και μετα «επεφτε», ε)τη μπαταρια τη ρουφουσες οχι με καλαμακι, αλλα με μπουρι σομπας(!!!) ,πως θα μας διωξεις  αυτη τη ρετσινια ;

 

Προσεχουμε για να εχουμε πλεον, πανω απ ολα την ηρεμια μας καλη μου mediatek 

Ρε φίλε τα θες και τα λες αυτά τώρα;

Μου συγκρίνεις επεξεργαστές που τους έφτιαχνε με 0 σε θέμα εσωτερικής ανάπτυξης και ύστερα έδινε πάλι γελοία ποσά στον κατασκευαστή για ότι νάνε λιθογραφία.

Από dimensity 9000 και μετά χρησιμοποιεί του τελευταίους πυρήνες της arm και την τελευταία λιθογραφία της TSMC 

Όχι απλά οι flagship ήταν πετυχημένοι, αλλά κάτι snapdragon 888 και 8 gen 1 τους ξεφτίλιζε σε απόδοση και απόδοση/watt

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες φορες πηρα κινητο με mediatek το μετανιωσα......προβληματα με gps accuracy και αργο κλειδωμα,υπερθερμανση,συνδεσεις με αλλες συσκευες bluetooth...και το αποκορυφωμα μιση ταχυτητα στο wifi...με παλιοτερη ναυαρχιδα mediatek..ολες οι αλλες συσκευες κομπλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...