Προς το περιεχόμενο

Είναι δυνατόν και ασφαλές να τοποθετήσω μια μπαταρία στο tablet μου με λιγότερα mAh από την αυθεντική, λόγω ελλειψεως αυθεντικών ή συμβατών μπαταριών?


EVMENHS
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από manolis940,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, lneam είπε

στην ιατρικη εχουν ως οριο ασφαλειας τα 40 V βολτ για τον ανθρωπο. Και πανω απο αυτη την ταση, οι περισσοτεροι παλι αντεχουν.

οι μπαταριες λιθιου ειναι στα 4,4 V σε πληρη φορτιση

δεν ειναι απολυτο πως χαλασαν οι μπαταριες. Σε καποιες περιπτωσεις "ξυπνανε"

ως φυσικες διαστασεις. Με μια μικρη αποκληση 10-15% μικροτερη μπαταρια να μπει στην θεση της εργοστασιακης, δεν θα εχεις προβλημα

αφου τους εχεις εμπιστοσυνη, τοτε γιατι φοβασαι ..... ?

Δεν φοβάμαι,  απλώς ζητώ και απόψεις και άλλων με σχετική εμπειρία (είτε ως χρήστες είτε ως τεχνίτες). (για να πω την αλήθεια έχω ήδη πάει στον ηλεκτρονικό άλλο ένα tablet (με μια περίπτωση από τα ίδια) και δεν χρειάστηκε αλλαγή μπαταρίας , κάποιο κύκλωμα είχε βραχυκυκλώσει και το επιδιόρθωσε επιτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 ώρα πριν, EVMENHS είπε

Βασικά, ελλείψει χρημάτων για αγορά κάποιων  σταθερών ή φορητών υπολογιστών, θα χρησιμοποιήσω στο γραφείο, χωρίς να τα μεταφέρω, κάποια tablet, για περιήγηση στο διαδίκτυο και για ελαφρές εργασίες γραφείου (σύνταξη επιστολών, προϋπολογισμών, ισολογισμών) και για ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, καθώς και για παρακολούθηση κάποιων βίντεο - σεμιναρίων ή για τηλεδιάσκεψη.

Ένα mls tablet δεν πιστεύω να τα καταφέρει όλα αυτά. Δεν ξέρω και πόσο παραγωγικό θα είναι, ειδικά αν δεν τοποθετήσεις ποντίκι ή πληκτρολόγιο. Μπορείς πάντως στο θέμα του πληκτρολογίου να ρίξεις μια ματιά εδώ καθώς μπορεί να δουλέψει ταυτόχρονα σε 2 συσκευές bluetooth και μία usb.

https://www.skroutz.gr/s/30490462/Powertech-PT-934-Ασύρματο-Bluetooth-Πληκτρολόγιο-Ελληνικό.html

1 ώρα πριν, EVMENHS είπε

Το ζήτημα προέκυψε έπειτα από μακρά αποθήκευση (2 ετών) δύο τέτοιων συσκευών, οι οποίες τώρα, δεν φορτίζονται και δεν ανάβει ένδειξη (φωτάκι) ότι φορτίζονται.

Όπως είπαν και παραπάνω οι μπαταρίες ξυπνάνε.  Να πω την αλήθεια ότι σχεδόν όλες μου έχουν ξυπνήσει στο παρελθόν. Οι μπαταρίες λιθίου που έχουν μέσα όλες οι φορητές συσκευές, έχουν ένα κύκλωμα προστασίας δικό τους( διαφορετικό από αυτό που περιέγραφα παραπάνω που βρίσκεται στο κινητό) και αν η μπαταρία πέσει πολύ χαμηλά σε τάση πάλι δεν θα αφήσει το συγκεκριμένο κύκλωμα το ρεύμα να περάσει. Μπορεί ωστόσο να φορτιστεί με ένα τροφοδοτικό πάγκου πίσω από αυτό το κύκλωμα. Πιστεύω βέβαια ότι ο ηλεκτρονικός σου το έκανε και έβγαλε αυτό το συμπέρασμα.
Κανονικά μια μπαταρία λιθίου και 10 χρόνια να κάτσει σε ένα ντουλάπι δεν θα πρέπει να αποφορτιστεί. 2 βασικοί λόγοι που συμβαίνουν και μπορεί να πέσει χαμηλά, είναι το προφανές η ποιότητας της και ότι τα Google Services δεν σταματάνε να τρέχουν ποτέ σε μία συσκευή, ακόμη και όταν είναι κλειστή.

1 ώρα πριν, EVMENHS είπε

Ο ηλεκτρονικός στον οποίο απευθύνθηκα μου είπε ότι κάθε tablet έχει την μπαταρία του.

Αυτό είναι πολύ σχετικό. Δεν είναι 1 προς 1 η σχέση αυτή. Μία μπαταρία θα μπορούσε να τοποθετείτε σε περισσότερα από ένα tablet και από τον ίδιο τον κατασκευαστή. Γι αυτό κάνουμε και αναζήτηση βάση του μοντέλου της μπαταρίας σε αυτές τις περιπτώσεις.

1 ώρα πριν, EVMENHS είπε

(μην σκοτώσουμε άνθρωπο από ηλεκτροπληξία).

Ηλεκτροπληξία δύσκολο, δεν θα συμφωνήσω με τα 40V όπου αναφέρετε παραπάνω καθώς δεν είναι πολύ ακριβές, αλλά χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες, να πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου <40V μπορούν να χτυπήσουν χειρότερα από τα 220V του σπιτιού καθώς και τα teiser παίζουν κάπου στα 30.000V

Αυτό που έχεις να φοβάσαι αν και πάλι πολύ δύσκολο είναι η φωτιά.

1 ώρα πριν, EVMENHS είπε

Τόσους ικανούς επαγγελματίες ηλεκτρονικούς έχουμε στην Ελλάδα, είναι δυνατόν να πετάμε τα μηχανήματα έτσι με το παραμικρό

Ναι είναι. Όταν θέλω στην καλύτερη 20€/h που ασχολούμαι με την συσκευή σου + ανταλλακτικά και εσύ λες εεε αφού κάνει 80€ η επισκευή θα πάρω μία νέα με 160€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ένα mls tablet δεν πιστεύω να τα καταφέρει όλα αυτά. Δεν ξέρω και πόσο παραγωγικό θα είναι, ειδικά αν δεν τοποθετήσεις ποντίκι ή πληκτρολόγιο. Μπορείς πάντως στο θέμα του πληκτρολογίου να ρίξεις μια ματιά εδώ καθώς μπορεί να δουλέψει ταυτόχρονα σε 2 συσκευές bluetooth και μία usb.

https://www.skroutz.gr/s/30490462/Powertech-PT-934-Ασύρματο-Bluetooth-Πληκτρολόγιο-Ελληνικό.html

Όπως είπαν και παραπάνω οι μπαταρίες ξυπνάνε.  Να πω την αλήθεια ότι σχεδόν όλες μου έχουν ξυπνήσει στο παρελθόν. Οι μπαταρίες λιθίου που έχουν μέσα όλες οι φορητές συσκευές, έχουν ένα κύκλωμα προστασίας δικό τους( διαφορετικό από αυτό που περιέγραφα παραπάνω που βρίσκεται στο κινητό) και αν η μπαταρία πέσει πολύ χαμηλά σε τάση πάλι δεν θα αφήσει το συγκεκριμένο κύκλωμα το ρεύμα να περάσει. Μπορεί ωστόσο να φορτιστεί με ένα τροφοδοτικό πάγκου πίσω από αυτό το κύκλωμα. Πιστεύω βέβαια ότι ο ηλεκτρονικός σου το έκανε και έβγαλε αυτό το συμπέρασμα.
Κανονικά μια μπαταρία λιθίου και 10 χρόνια να κάτσει σε ένα ντουλάπι δεν θα πρέπει να αποφορτιστεί. 2 βασικοί λόγοι που συμβαίνουν και μπορεί να πέσει χαμηλά, είναι το προφανές η ποιότητας της και ότι τα Google Services δεν σταματάνε να τρέχουν ποτέ σε μία συσκευή, ακόμη και όταν είναι κλειστή.

Αυτό είναι πολύ σχετικό. Δεν είναι 1 προς 1 η σχέση αυτή. Μία μπαταρία θα μπορούσε να τοποθετείτε σε περισσότερα από ένα tablet και από τον ίδιο τον κατασκευαστή. Γι αυτό κάνουμε και αναζήτηση βάση του μοντέλου της μπαταρίας σε αυτές τις περιπτώσεις.

Ηλεκτροπληξία δύσκολο, δεν θα συμφωνήσω με τα 40V όπου αναφέρετε παραπάνω καθώς δεν είναι πολύ ακριβές, αλλά χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες, να πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου <40V μπορούν να χτυπήσουν χειρότερα από τα 220V του σπιτιού καθώς και τα teiser παίζουν κάπου στα 30.000V

Αυτό που έχεις να φοβάσαι αν και πάλι πολύ δύσκολο είναι η φωτιά.

Ναι είναι. Όταν θέλω στην καλύτερη 20€/h που ασχολούμαι με την συσκευή σου + ανταλλακτικά και εσύ λες εεε αφού κάνει 80€ η επισκευή θα πάρω μία νέα με 160€.

Το tablet MLS Magic , έχει ενσωματωμένο (αποσπώμενο) φυσικό πληκτρολόγιο.  Για αυτές τις εργασίες που περιέγραψα έχει τις δυνατότητες, δηλαδή το έχω δοκιμάσει. Την τηλεδιάσκεψη δεν έχω δοκιμάσει.

Άλλο τα 80 ευρώ άλλο τα 100 άλλο τα 130 και άλλο τα 160.   Δεν είναι όλοι άνετοι για παράδειγμα νομιμος κατωτατος μισθός Υπαλληλου γραφειου 780 ευρω μικτα ανα μήνα  / 25 εργασιμες ανα μήνα = 31,20 μικτό ημερομίσθιο ή περίπου  26,8 ευρω καθαρό ημερομισθ προ φορου ή 26,8 ευρώ ανα ημέρα /6,66 ωρες εργασίας ανα ημέρα = 4,02 ευρώ ωρομίσθιο καθαρό

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EVMENHS είπε

Το tablet MLS Magic , έχει ενσωματωμένο (αποσπώμενο) φυσικό πληκτρολόγιο.  Για αυτές τις εργασίες που περιέγραψα έχει τις δυνατότητες, δηλαδή το έχω δοκιμάσει. Την τηλεδιάσκεψη δεν έχω δοκιμάσει.

Άλλο τα 80 ευρώ άλλο τα 100 άλλο τα 130 και άλλο τα 160.   Δεν είναι όλοι άνετοι για παράδειγμα νομιμος κατωτατος μισθός Υπαλληλου γραφειου 780 ευρω μικτα ανα μήνα  / 25 εργασιμες ανα μήνα = 31,20 μικτό ημερομίσθιο ή περίπου  26,8 ευρω καθαρό ημερομισθ προ φορου

Και εγω πιστευω πως μαλλον ειναι αντιπαραγωγικο να περιμένεις να βγαλει καποιος δουλεια σε αυτα τα tablet, θελω να πω πως με  αποφορολογιση θα σου βγει στο ~300ευρω ενα καινουργιο λάπτοπ και κανενα 450αρη για καποιο pc λογο +οθονης/windows και περιφερειακων.

Και αυτο το λεω επειδη τον "χρηστη" τον πληρώνεις με την ώρα, οπότε η μοντιφιά θα σου κοστίσει πολυ περισσοτερο σε βάθος χρόνου απο το αρχικό κόστος αγορας νέου εξοπλισμου λόγο μειωμένης παραγωγικότητας (δεν θα τρεχουν ολες οι εφαρμογες λογο αρχαιου android/περισσοτερος χρόνος για διαβασμα/πληκτρολόγηση e-mail/ανοιγμα αρχειων κοκ.)

Γενικα είχα καταλάβει οτι το θέλες να το φτιάξεις "απλα" για να βρίσκετε.

Τέσπα βγήκαμε εκτος θέματος, εαν οντως θέλεις να το εξερευνήσεις περισσότερο στείλε ενα e-mail στην mls και ρώτα τους εαν έχουν ανταλλακτικη μπαταρία για το μοντέλο σου

-σε αντιστοιχη περιπτωση γνωστου μου που εσπασε την οθονη(+5ετιας tablet ειχαν διαθέσιμες και μάλιστα σχετικά οικονομικα ~30ευρω).

Υ.Γ Εχεις δοκιμασεις να τα συνδεσεις με μη smart φορτιστη 2amp(οχι qc/pd κοκ) και να τα αφησεις στην πριζα ολο το βραδυ?Υπαρχει -μικρη- περιπτωση να παρουν μπρος.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/5/2023 στις 6:15 ΜΜ, @topos είπε

Και εγω πιστευω πως μαλλον ειναι αντιπαραγωγικο να περιμένεις να βγαλει καποιος δουλεια σε αυτα τα tablet, θελω να πω πως με  αποφορολογιση θα σου βγει στο ~300ευρω ενα καινουργιο λάπτοπ και κανενα 450αρη για καποιο pc λογο +οθονης/windows και περιφερειακων.

Και αυτο το λεω επειδη τον "χρηστη" τον πληρώνεις με την ώρα, οπότε η μοντιφιά θα σου κοστίσει πολυ περισσοτερο σε βάθος χρόνου απο το αρχικό κόστος αγορας νέου εξοπλισμου λόγο μειωμένης παραγωγικότητας (δεν θα τρεχουν ολες οι εφαρμογες λογο αρχαιου android/περισσοτερος χρόνος για διαβασμα/πληκτρολόγηση e-mail/ανοιγμα αρχειων κοκ.)

Γενικα είχα καταλάβει οτι το θέλες να το φτιάξεις "απλα" για να βρίσκετε.

Τέσπα βγήκαμε εκτος θέματος, εαν οντως θέλεις να το εξερευνήσεις περισσότερο στείλε ενα e-mail στην mls και ρώτα τους εαν έχουν ανταλλακτικη μπαταρία για το μοντέλο σου

-σε αντιστοιχη περιπτωση γνωστου μου που εσπασε την οθονη(+5ετιας tablet ειχαν διαθέσιμες και μάλιστα σχετικά οικονομικα ~30ευρω).

Υ.Γ Εχεις δοκιμασεις να τα συνδεσεις με μη smart φορτιστη 2amp(οχι qc/pd κοκ) και να τα αφησεις στην πριζα ολο το βραδυ?Υπαρχει -μικρη- περιπτωση να παρουν μπρος.

Ευχαριστώ όλους σας για τις απόψεις σας.

Ο φορτιστής των εν λόγω συσκευών έχει επιγραφή που αναγράφει OUTPUT DC 5.0V-2.0Α. Επιχείρησα  4ωρη  φόρτιση χωρίς αποτέλεσμα.

Η αντιπαραγωγικότητα μη καταλλήλου μηχανολογικού ή ηλεκτρονικού κλπ εξοπλισμού είναι πράγματι σοβαρό θέμα που θα παρακολουθήσω και θα εξετάσω στην πορεία. Όντως οι δοκιμές που έκανα ήταν σε κατάσταση ήπιας - μη αγχώδους εργασίας.   (Βεβαίως κατά πολύ, οι φοιτητές χρησιμοποιούν tablet για σύνταξη  εργασιών τους  αλλά κυρίως για μελέτη αρχείων pdf ή από το διαδίκτυο)

 

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, manolis940 είπε

Google Services δεν σταματάνε να τρέχουν ποτέ σε μία συσκευή, ακόμη και όταν είναι κλειστή.

τι σημαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EVMENHS είπε

τι σημαίνει αυτό?

Οι υπηρεσίες τις Google που έχουν όλα τα κινητά για την παρακ... εμ για την καλύτερη εμπειρία χρήσης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Οι υπηρεσίες τις Google που έχουν όλα τα κινητά για την παρακ... εμ για την καλύτερη εμπειρία χρήσης :P

εννοείς υπηρεσίες παρακολούθησης της δραστηριότητας μας στο διαδίκτυο (ποια τα ενδιαφέροντα μας , τι και πως σκεφτόμαστε πως αγοράζουμε κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EVMENHS είπε

εννοείς υπηρεσίες παρακολούθησης της δραστηριότητας μας στο διαδίκτυο (ποια τα ενδιαφέροντα μας , τι και πως σκεφτόμαστε πως αγοράζουμε κλπ?

Αυτό δεν γίνεται μόνο όταν μπαίνεις στο Internet με το browser σου. Το τηλέφωνο σου τραβάει όλη την ώρα δεδομένα και ακόμη όταν δεν υπάρχει Internet και τα στέλνει μόλις συνδεθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικώς τα tablet δεν ειχαν κάποια σοβαρη ζημιά, όπως μου ειπε ο ηλεκτρονικός, απλώς είχαν κολλήσει   λόγω μη χρήσης τους για 2 χρόνια όπως του είπα.

 

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...