Προς το περιεχόμενο

SOS... Δεν ανοίγει το bios


popeye68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum

Λοιπόν θα κάνω μια όσο περισσότερο συνοπτική περίληψη μπορώ για να περιγράψω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω και να το καταλάβετε κι εσείς.

Για κάποιο λόγο έκανα format στο desktop pc μου (το έχω κάνει άπειρες φορές τα τελευταία χρόνια) και ξαφνικά το pc "χάλασε". Δεν boot-αρε από το στικάκι με τα windows (boot priority όλα ΟΚ),  (Έχω 1 ssd για το λειτουργικό και άλλους 2 hdd για τα αρχεία μου). Ο ssd ξαφνικά έγινε 4-5 partitions unallocated από μόνος του!!!

Μετά από πολλές προσπάθειες 3-4 ωρών δεν κατάφερα τίποτα και αποφάσισα να το πάω στο πλαισιο. Αφού το είδε ο τεχνικός μου λέει ότι ο ssd "τα παιξε" και θέλει 40 ευρώ για καινούργιο δίσκο + 40 ευρώ εργασία. Αρνήθηκα και αγόρασα τον δίσκο και τον τοποθέτησα εγώ ο ίδιος (για να γλυτώσω την εργασία).

Τον τοποθέτησα μια χαρά (το έχω ξανακάνει). Ανοίγω bios για να ξεκινήσω το format (boot priority). Στο bios φαινόνταν μια χαρά ο νέος ssd. Βάζω το στικάκι με τα windows για να κάνω format αλλά πάλι τίποτα. Αρχίζω λοιπόν να σκαλίζω το bios μήπως και ήθελε κάποια ρύθμιση από εκεί. Τίποτα... 

Σαν να μην έβλεπε το στικάκι καθόλου. Μόλις πήγαινε να boot-άρει έβγαζε μαύρη οθόνη και πάνω αριστερά "loading operating system και μια άσπρη παύλα να αναβοσβήνει.

Και μέσα σε όλες τις δοκιμές έκανα και μ@λ@κια και πείραξα κάτι που έλεγε για "usb port".. τό γύρισα σε "disabled". Και τώρα δεν μπαίνει bios όσο κι άν πατάω "delete" (γιατί μάλλον δεν βλέπει την usb του πληκτρολογίου.

Υπάρχει κάνας τρόπος να φτιάχτεί?? Μάλλον δεν το γλυτώνω το πλαίσιο......

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν αναφέρεις τα στοιχεία για το σύστημά σου. Αν τα έκανες "μαντάρα" στο BIOS και δεν βλέπει το πληκτρολόγιο τότε η μόνη λύση είναι να κάνεις reset το BIOS (βγάλσιμο της μπαταρίας, αλλαγή θέσης στο κατάλληλο jumper κλπ.). Προσοχή, διάβασε το manual της μητρικής σου για να δεις ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να κάνεις.

Αν πάλι η μητρική έχει σύνδεση PS/2 και έχεις πληκτρολόγιο με τέτοιο βύσμα, λογικά θα λειτουργεί.

Ο δίσκος που "τα παιξε" δεν έχει εγγύηση; Τόσο παλιός είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, TopCLR είπε

Αν και δεν αναφέρεις τα στοιχεία για το σύστημά σου. Αν τα έκανες "μαντάρα" στο BIOS και δεν βλέπει το πληκτρολόγιο τότε η μόνη λύση είναι να κάνεις reset το BIOS (βγάλσιμο της μπαταρίας, αλλαγή θέσης στο κατάλληλο jumper κλπ.). Προσοχή, διάβασε το manual της μητρικής σου για να δεις ακριβώς την διαδικασία που πρέπει να κάνεις.

Αν πάλι η μητρική έχει σύνδεση PS/2 και έχεις πληκτρολόγιο με τέτοιο βύσμα, λογικά θα λειτουργεί.

Ο δίσκος που "τα παιξε" δεν έχει εγγύηση; Τόσο παλιός είναι;

Μ'έσωσες @TopCLR. Βρήκα πληκτρολόγιο PS/2, μπήκα bios, το γύρισα σε "enabled" και έφτιαξε το πληκτρολόγιο usb.

Ναι. Ο δίσκος που χάλασε είναι 10 ετών. Αλλά τελικά δεν νομίζω να χάλασε αφού κάνει ακριβώς τα ίδια και με τον καινούργιο. Άρα να υποθέσω ότι δεν έφταιγε τελικά ο δίσκος.

Φοβάμαι ότι φταίει η μητρική τελικά. Εξακολουθεί να μην boot-αρει από το usb stick (ούτε κι από cdrom) κι έτσι δεν μπορώ να κάνω format τα windows. (μαύρη οθόνη και πάνω αριστερά "loading operating system και μια άσπρη παύλα να αναβοσβήνει). Η μητρική είναι GIGABYTE GA-P55-US3L (12 ετών)

Τέλος πάντων σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Επεξ/σία από popeye68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι δουλεια εχει το τροφοδοτικο.Αηδία εχει καταντησει αυτο το πραμα.Βαλε το USB ως πρωτη συσκευη στο μπαιος βγαλε όλους τούς δίσκους πλην αυτον που θα κανείς εγκατασταση και ασε το στικ τουλαχιστον μιση ωρα πανω μπας και κολαει.

Καλυτερα κανε πρωτα ενα ρεσετ στο βαιος.Βγαλε το pc απο το ρευμα και μετα  βγαλε και την μπαταρια για κανα τριλεπτο.

Να εχει το στικ προβλημα η να μην το έχεις φτιαξει σωστα το σκέφτηκες.

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2023 στις 9:39 ΜΜ, filipprin είπε

Να εχει το στικ προβλημα η να μην το έχεις φτιαξει σωστα το σκέφτηκες.

Κάνε ένα φρέσκο bootable με το rufus, δε χάνεις τπτ.

 

Στις 13/5/2023 στις 11:13 ΜΜ, popeye68 είπε

 Αφού το είδε ο τεχνικός μου λέει ότι ο ssd "τα παιξε" και θέλει 40 ευρώ για καινούργιο δίσκο + 40 ευρώ εργασία. 

40 ευρώ για να κουμπώσει ένα sata και ένα power cable;;

Δεν είμαστε καλά!

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...