Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μητρικής...ταιριάζει το socket?


popeye68

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

Κατά πάσα πιθανότητα πάω για αλλαγή μητρικής και θα ήθελα να μου πείτε αν το socket του cpu μου ταιριάζει με της μητρικής ή αν πρέπει αναγκαστικά να αλλάξω και cpu.

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποια μητρική κατα προτίμηση GIGABYTE που να ταιριάζει με το cpu μου (ώστε να αποφύγω την αλλαγή cpu). Δεν βλέπω να υπάρχουν σήμερα μητρικές με socket LGA1156.

Και κάτι τελευταίο. Ξέρω ότι δεν επιτρέπονται οι διαφημίσεις στο forum, γι' αυτό έστω και με προσωπικό μύνημα να μου συστήσετε κάποιο service (κατάστημα? - αλυσίδα?) που να μου κάνει αυτή τη δουλειά. (Μόνο το "πλαίσιο" ξέρω και θέλω να το αποφύγω).

Ευχαριστώ

 

Η μητρική είναι: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-P55-US3L-rev-10#ov

Ο επεξεργαστής είναι: https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/42915/intel-core-i5750-processor-8m-cache-2-66-ghz/specifications.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μητρική στο Cpu Support της αναφέρει τον i5-750 στους συμβατούς και μάλιστα μάλλον  από το πρώτο bios firmware, καθώς δε βλέπω κάτι χαμηλότερα από f3.

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-P55-US3L-rev-10/support#support-cpu

Σε ένα τόσο παλαιό μηχάνημα, είσαι αρκετά σίγουρος οτι αξίζει να επενδύσεις το παραμικρό ευρώ;

Αν δεν είναι υπολογιστής κάποιου μηχανήματος που φοβάσει οτι θα σε επηρεάσει η αλλαγή, σκέψου σοβαρά να δεις άλλο μηχάνημα.

Τα refurbished σήμερα έχουν προτάσεις με i5 3rd-4th gen στα 70-80€ και θα σου δώσουν εγγύηση 1 έτος.

Εφόσον δεν έχεις κάποιον "τσάκαλο" κοντά σου να ασχολείται, εύκολα με μια αναζήτηση στο google θα βρεις καταστήματα που προσφέρουν επισκευή μητρικής.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=επισκευή+μητρικής

Πολλά εξ'αυτών αναγράφουν και εκτιμώμενο κόστος επισκευής.

Θα τονίσω ξανά, οτι μάλλον δεν αξίζει τα χρήματα, εκτός αν μιλάμε για υπολογιστή που εξυπηρετεί επαγγελματικό σκοπό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρεις σίγουρα ότι είναι η μητρική σου χαλασμένη. Με άλλο τροφοδοτικό δε δοκίμασες, με άλλη κάρτα γραφικών ούτε. Θα έλεγα ότι το να πας σε ένα μάστορα είναι καλύτερη ιδέα. Μπορεί να σου γλυτώσει χρήματα. Και να μη φτιάχνεται, θα σου βάλει κάποιο σετ δικό του, ότι μπορεί να σου βγάλει σε καλή τιμή. Γιατί ο επεξεργαστής σου δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και δεν έχει αξία. Άμα τον χρειαζόμουνα, ένα τάλιρο θα έδινα και άμα. Δεκάρικο με τίποτα.

Το να κρατήσεις επεξεργαστή και να βρεις μεταχειρισμένη gigabyte p55 εξηντάευρη θα το έκανες αν είχες λειτουργικό στημένο χρόνια, φορτωμένο με προγράμματα. Εσύ είσαι σε format. Δε σου χρειάζεται.

Η καλύτερη και ακριβότερη λύση είναι να πας σε καινούριο. Η δεύτερη καλύτερη είναι πας σε ryzen μεταχειρισμένο με ωραία ενσωματωμένα γραφικά. Τελευταία, χειρότερη και οικονομικότερη λύση,  i7 δευτερης γενιάς να κάνεις τουλάχιστον μια μικρή αναβάθμιση (+50%).

13 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τα refurbished σήμερα έχουν προτάσεις με i5 3rd-4th gen στα 70-80€ και θα σου δώσουν εγγύηση 1 έτος.

Από μητρική gigabyte, δεν πας σε pre-built dell/hp κλπ. Είναι υποβάθμιση.

Επίσης τριτοτέταρτη γενιά, κάποιος λόγος θα υπάρχει που πουλιούνται φτηνότερα από δεύτερη γενιά Intel οι επεξεργαστές. Εγώ θα τους απέφευγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Από μητρική gigabyte, δεν πας σε pre-built dell/hp κλπ. Είναι υποβάθμιση.

Επίσης τριτοτέταρτη γενιά, κάποιος λόγος θα υπάρχει που πουλιούνται φτηνότερα από δεύτερη γενιά Intel οι επεξεργαστές. Εγώ θα τους απέφευγα.

Η σύγκριση με refurbished  γίνεται καθαρά για οικονομικά κριτήρια.

Οτιδήποτε αγοράσει μόνος, μητρική κτλ σε ένα τόσο παλιό σύστημα έχει μεγάλο ρίσκο αποτυχίας λόγω παλαιότητας.

Τα refurbished  δίνουν ένα ικανοποιητικό πακέτο και εγγύηση(και μεγάλη αύξηση επιδόσεων εν προκειμένω) κάτι που δύσκολα θα βρεις σε parts αυτής της εποχής.

Το ότι πωλούνται στην τιμή αυτή έχει να κάνει με την ανάπτυξη της τεχνολογίας.

Υπάρχουν άπειρα τέτοια μηχανάκια που ξηλώνονται από εταιρείες καθώς αδυνατούν να ανταπεξέλθουν επαγγελματικά στα σημερινά δεδομένα.

Πριν δύο χρόνια έπαιρνες σε αυτά τα λεφτά  i3, πριν 4 χρόνια core duo κοκ.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc έφτιαξε. Μη με ρωτήσετε πως γιατί δεν ξέρω.

Το βασικό πρόβλημα ήταν ότι το pc δεν έκανε boot ούτε από στικάκι ούτε κι από cd rom (έχω ανοίξει άλλο thread εδώ: 

 

Επειδή έχω πολλά στικάκια με διάφορες εκδόσεις windows, άρχισα να τα δοκιμάζω όλα. Με κάποια έκδοση παλαιότερη ( Pro 22H2 19045.2604) το pc έκανε boot και τα win εγκαταστάθηκαν. Ε μετά μόλις  πήρε τις ενημερώσεις αναβαθμίστηκε στην τελευταία έκδοση (Pro 22H2 19045.3030).

Τελικά δεν έφταιγε η μητρική. Ευτυχώς.

Για ενημέρωση να πω εδώ ότι το pc είναι μόνο για επαγγελματική χρήση και τρέχει ΜΟΝΟ το Adobe Photoshop και τίποτα άλλο. Και πάει τόσα χρόνια "σφαίρα".

Εχω 1 ssd μόνο για το λειτουργικό και 2 hdd για αρχεία, 16GB ram και gpu https://www.skroutz.gr/s/8178577/Asus-GeForce-GT-730-2GB-GDDR5-Silent-with-Brackets-Κάρτα-Γραφικών-90YV06N2-M0NA00.html

Τέλος καλό όλα καλά. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, popeye68 είπε

Το pc έφτιαξε. Μη με ρωτήσετε πως γιατί δεν ξέρω.

Το βασικό πρόβλημα ήταν ότι το pc δεν έκανε boot ούτε από στικάκι ούτε κι από cd rom (έχω ανοίξει άλλο thread εδώ: 

 

Επειδή έχω πολλά στικάκια με διάφορες εκδόσεις windows, άρχισα να τα δοκιμάζω όλα. Με κάποια έκδοση παλαιότερη ( Pro 22H2 19045.2604) το pc έκανε boot και τα win εγκαταστάθηκαν. Ε μετά μόλις  πήρε τις ενημερώσεις αναβαθμίστηκε στην τελευταία έκδοση (Pro 22H2 19045.3030).

Τελικά δεν έφταιγε η μητρική. Ευτυχώς.

Για ενημέρωση να πω εδώ ότι το pc είναι μόνο για επαγγελματική χρήση και τρέχει ΜΟΝΟ το Adobe Photoshop και τίποτα άλλο. Και πάει τόσα χρόνια "σφαίρα".

Εχω 1 ssd μόνο για το λειτουργικό και 2 hdd για αρχεία, 16GB ram και gpu https://www.skroutz.gr/s/8178577/Asus-GeForce-GT-730-2GB-GDDR5-Silent-with-Brackets-Κάρτα-Γραφικών-90YV06N2-M0NA00.html

Τέλος καλό όλα καλά. Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

Καλό είναι να κάνεις backup image του συστήματος με κάποιο πρόγραμμα που φτιάχνει rescue disk ή ακόμα και κλώνο σε κάποιο σκληρό, ώστε να μην τρέχεις άδικα στο μέλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...