Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για χαρακτηριστικα monitor


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους, θελω να παρω μια οθονη να την συνδεω στο λαπτοπ γτ με 15 ιντσες παιχνιδι δεν γινεται ευκολα, το λαπτοπ ειναι καλο οποτε παιζω ολα τα τελευταια παιχνιδια και αργοτερα παλι λαπτοπ θα αγοραστει οταν αυτο δεν τραβαει αλλο.

Το γραφειο δεν ειναι μεγαλο (60 εκατοστα πλατος) οποτε θεωρω τις 27" καπως λογικη επιλογη και οχι παραπανω. Τωρα ξερω οτι ips panel εχει καλυτερες γωνιες θεασης αλλα οχι τοσο καλα χρωματα ενω va panel δεν εχει καλες γωνιες θεασης αλλα καλυτερα χρωματα, για Oled δεν το σκεφτομαι καθως ειναι πανακριβα. Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος. Το θεμα ειναι τι απο τα 2 επιλεγουμε για κοντινη χρηση?

Τα 144 και 165 hz τι τα θελουμε?Εγω παντα βαζω οριο τα 60 στα παιχνιδια. Οποτε ειναι αχρηστα η παιζουν καποιον αλλο ρολο?

Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω και καποιο μοντελο που εχετε να προτεινεται 200-300 ευρω? Δεν με πειραζει αν ειναι fullhd η 4κ. 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξ/σία από murcielago580
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Καλημερα σε ολους, θελω να παρω μια οθονη να την συνδεω στο λαπτοπ γτ με 15 ιντσες παιχνιδι δεν γινεται ευκολα, το λαπτοπ ειναι καλο οποτε παιζω ολα τα τελευταια παιχνιδια και αργοτερα παλι λαπτοπ θα αγοραστει οταν αυτο δεν τραβαει αλλο.

Το γραφειο δεν ειναι μεγαλο (60 εκατοστα πλατος) οποτε θεωρω τις 27" καπως λογικη επιλογη και οχι παραπανω. Τωρα ξερω οτι ips panel εχει καλυτερες γωνιες θεασης αλλα οχι τοσο καλα χρωματα ενω va panel δεν εχει καλες γωνιες θεασης αλλα καλυτερα χρωματα, για Oled δεν το σκεφτομαι καθως ειναι πανακριβα. Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος. Το θεμα ειναι τι απο τα 2 επιλεγουμε για κοντινη χρηση?

Τα 144 και 165 hz τι τα θελουμε?Εγω παντα βαζω οριο τα 60 στα παιχνιδια. Οποτε ειναι αχρηστα η παιζουν καποιον αλλο ρολο?

Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω και καποιο μοντελο που εχετε να προτεινεται 200-300 ευρω? Δεν με πειραζει αν ειναι fullhd η 4κ. 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Τι παιχνιδια παιζεις, και ποιο λαπτοπ εχεις ακριβως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τι παιχνιδια παιζεις, και ποιο λαπτοπ εχεις ακριβως?

Πχ τωρα παιζω forza horizon 5 resident evil village και hogwarts legacy, λαπτοπ εχω το lenovo legion 5 αν δεν κανω λαθος, εχει τον ryzen 7 4800 και καρτα γραφικων την 2060 6gb. Για κανα 2 χρονια ειμαι οκ θεωρω, δεν εχω τρελες απαιτησεις να τα παιζω ολα σε full ρυθμισεις.

Κατι αλλο, hdr μας ενδιαφερει? να ειναι curved η οθονη επισης? Και τελος τα ms χρονος αποκρισης θελουμε 1? η πχ και τα 4 καλα ειναι? Ειναι η 1η φορα που επιλεγω monitor οποτε δεν εχω εμπειρια θεασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Πχ τωρα παιζω forza horizon 5 resident evil village και hogwarts legacy, λαπτοπ εχω το lenovo legion 5 αν δεν κανω λαθος, εχει τον ryzen 7 4800 και καρτα γραφικων την 2060 6gb. Για κανα 2 χρονια ειμαι οκ θεωρω, δεν εχω τρελες απαιτησεις να τα παιζω ολα σε full ρυθμισεις.

Κατι αλλο, hdr μας ενδιαφερει? να ειναι curved η οθονη επισης? Και τελος τα ms χρονος αποκρισης θελουμε 1? η πχ και τα 4 καλα ειναι? Ειναι η 1η φορα που επιλεγω monitor οποτε δεν εχω εμπειρια θεασης.

Για HDR πρακτικα πρεπει να σκασεις πολλα λεφτα, οποτε δεν εχει και πολυ νοημα να ασχοληθεις

https://www.skroutz.gr/s/34614046/Dell-G2722HS-IPS-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/23788657/AOC-C27G2ZU-BK-VA-Curved-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-240Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

 

θα σου προτεινα μια απο αυτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Για HDR πρακτικα πρεπει να σκασεις πολλα λεφτα, οποτε δεν εχει και πολυ νοημα να ασχοληθεις

https://www.skroutz.gr/s/34614046/Dell-G2722HS-IPS-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/23788657/AOC-C27G2ZU-BK-VA-Curved-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-240Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

 

θα σου προτεινα μια απο αυτες.

Ευχαριστω! Για λιγο μεγαλυτερη αυτη παμε δλδ?

https://www.skroutz.gr/s/25725435/AOC-C32G2AE-VA-Curved-Gaming-Monitor-31-5-FHD-1920x1080-165Hz-με-Χρόνο-Απόκρισης-1ms-GTG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

32αρα με 1080p θα βλεπεις τα πιξελ σαν να παιζεις παιχνιδια σε nintendo 64.

ιδανικα οι αναλυσεις ειναι 1080p για 24ρες

1440p για 27ρες

και 2160p για 32 και ανω.

αλλα αν πας σε 1440p θα ζοριζεις αρκετα την καρτα γραφικων.

Τωρα δεν θα εχεις θεμα, αλλα σε 1-2 χρονια θα ζοριζεται πολυ το λαπτοπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

32αρα με 1080p θα βλεπεις τα πιξελ σαν να παιζεις παιχνιδια σε nintendo 64.

ιδανικα οι αναλυσεις ειναι 1080p για 24ρες

1440p για 27ρες

και 2160p για 32 και ανω.

αλλα αν πας σε 1440p θα ζοριζεις αρκετα την καρτα γραφικων.

Τωρα δεν θα εχεις θεμα, αλλα σε 1-2 χρονια θα ζοριζεται πολυ το λαπτοπ

 

Νομιζω οτι για παραπανω απο full hd θα εχω ηδη θεμα, ευχαριστω για τις επισημανσεις. Τα hz τελικα μας ενδιαφερουν αν δεν παιζουμε πανω απο 60fps? και τα ms θελουμε 1 η και λιγο παραπανω ειμαστε ενταξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, murcielago580 είπε

Νομιζω οτι για παραπανω απο full hd θα εχω ηδη θεμα, ευχαριστω για τις επισημανσεις. Τα hz τελικα μας ενδιαφερουν αν δεν παιζουμε πανω απο 60fps? και τα ms θελουμε 1 η και λιγο παραπανω ειμαστε ενταξει?

Ναι, καλο θα ηταν να παρεις παραπανω Hz, φανταζομαι τωρα παιζεις στα 60 επειδη η οθονη δεν μπορει να δειξει παραπανω

Οταν κατσεις σε οθονη 144 και ανω, δε θα μπορεις να ξανακατσεις σε 60αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ναι, καλο θα ηταν να παρεις παραπανω Hz, φανταζομαι τωρα παιζεις στα 60 επειδη η οθονη δεν μπορει να δειξει παραπανω

Οταν κατσεις σε οθονη 144 και ανω, δε θα μπορεις να ξανακατσεις σε 60αρα.

Οχι βαζω 60 γτ ετσι ειναι οκ και ο υπολογιστης. Αλλωστε δεν μπορει να βγαλει και πολλα παραπανω η 2060 ειδικα στα καινουρια παιχνιδια. Σημειωση δεν πιαζω shooter και τετοια που χρειαζεται η τοσο γρηγορη ανανεωση. Νομιζω οτι απο 2070 και ισως και παραπανω να παρεις τοσα fps σε καινουρια παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, murcielago580 είπε

Οχι βαζω 60 γτ ετσι ειναι οκ και ο υπολογιστης. Αλλωστε δεν μπορει να βγαλει και πολλα παραπανω η 2060 ειδικα στα καινουρια παιχνιδια. Σημειωση δεν πιαζω shooter και τετοια που χρειαζεται η τοσο γρηγορη ανανεωση. Νομιζω οτι απο 2070 και ισως και παραπανω να παρεις τοσα fps σε καινουρια παιχνιδια.

τι εννοεις ειναι οκ ο υπολογιστης? Δεν θα χαλασει αμα δειξει περισσοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

τι εννοεις ειναι οκ ο υπολογιστης? Δεν θα χαλασει αμα δειξει περισσοτερα...

Ναι βρε εννοειται. Πχ στο forza που δειχνει πανω ποσοστο χρησης gpu συνηθως ειναι 80% και σε καποια σημεια παει 100% και πεφτουν και frame λιγο κατω απο τα 60. Οποτε ειτε το βαλω 60 εγω ειτε το αφησω απο μονο του δεν θα ανεβει και πολυ, σε καμια περιπτωση δλδ 144 αντε να παει 70! Οποτε 60 σταθερα και το αφηνω ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...