Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Ορίστε? Τι σχέση έχει αυτό? Εγώ δεν υποστηρίζω κανένα επιχειρηματία κλπ... Δεν μπαίνουν στην δικιά μου τσέπη. 

Απλά δεν μπορώ αυτούς που θεωρώ ότι πρέπει κάτι είναι δωρεάν επειδή.. Έτσι. 

εχεις απολυτο δίκιο, μαζί σου!

γιατί δεν στέλνεις ενα μήνυματακι σε όλους τους παραπάνω κυρίους που χρησιμοποιούν δωρεάν τα στοιχεία που τους έδωσες απλόχερα και υπερπλουτίζουν και να τους πεις.. "δεν μπορώ αυτούς που θεωρώ ότι πρέπει κάτι είναι δωρεάν επειδή.. Έτσι."?

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Συζήτηση από τα lidl. Με επιχείρημα Όχι αστεία. 

Και εσύ ξεκινά να ψάχνεις την άλλη πορτοκάλια 

Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Αν το εστιατόριο, στο παράδειγμά σου, εισπράτει 400€ τη φορά που τρως μόνο και μόνο από τα δεδομένα του τί σου αρέσει, πόσο τρώς, ποια είναι η κατάσταση της υγεία σου και ένα σωρό άλλα δεδομένα, πιστεύεις ότι θα κερδίσει από όλη αυτή την κίνηση;

Η δύναμη της Google είναι στη μαζική συλλογή προσωπικών δεδομένων και την εκμετάλλευσή τους. Αυτό της βγάζει τα περισσότερα κέρδη, όχι τα 8,49€/μήνα του premium από κάθε πελάτη. Αυτό είναι η απληστία της.

Δεν μου απάντησες....δεν έχει και εάν και εάν. Ρώτησα κάτι απλό φίλε μου. Τα κριτήρια σε αυτό το παράδειγμα είναι πάρα πολύ απλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Ορίστε? Τι σχέση έχει αυτό? Εγώ δεν υποστηρίζω κανένα επιχειρηματία κλπ... Δεν μπαίνουν στην δικιά μου τσέπη. 

Απλά δεν μπορώ αυτούς που θεωρώ ότι πρέπει κάτι είναι δωρεάν επειδή.. Έτσι. 

Συζήτηση από τα lidl. Με επιχείρημα Όχι αστεία. 

Και εσύ ξεκινά να ψάχνεις την άλλη πορτοκάλια 

Σου έχουν απαντήσει ήδη τόσα άτομα, εσύ συνεχίζεις. Σαν να πληρώνεσαι όντως γιαυτό.

Οι παλιοί ξεκίνησαν με δωρεάν ιντερνετ και δωρεάν υπηρεσίες και ξέρουν καλύτερα απο τα θύματα της νέας εποχής. Και θα συνεχίσουν να το ψάχνουν για πάντα. Σας αρέσει δε σας αρέσει.

Ανταμείβουμε ανθρώπους, βιομηχανίες τέρατα δεν μας ενδιαφέρουν καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, prefuse είπε

εχεις απολυτο δίκιο, μαζί σου!

γιατί δεν στέλνεις ενα μήνυματακι σε όλους τους παραπάνω κυρίους που χρησιμοποιούν δωρεάν τα στοιχεία που τους έδωσες απλόχερα και υπερπλουτίζουν και να τους πεις.. "δεν μπορώ αυτούς που θεωρώ ότι πρέπει κάτι είναι δωρεάν επειδή.. Έτσι."?

Όταν βγήκε το όλο θέμα με την μαζική συλλογή δεδομένων σταμάτησες της υπηρεσίες τους? 

Ρε φίλε διαλέγω και περνώ. Εάν σε χαλάει... Σταματάς. 

Επεξ/σία από thiva7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, thiva7 είπε

Όταν βγήκε το όλο θέμα με την μαζική συλλογή δεδομένων σταμάτησες της υπηρεσίες τους? 

Ρε φίλε διαλεγι και περνώ. Εάν σε χαλάει... Σταματάς. 

εχεις απόλυτο δίκιο, μαζί σου!

σταματάω...

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ωραίο πράγμα είναι ότι ακόμα και να παγιωθεί μια τέτοια τακτική εμείς ακόμα θα μπορούμε να διαλέγουμε και να παίρνουμε πάντως. Και youtube και No Ads. Με τα μέσα που θα επιστρατεύσει η google δεν θα μπορέσει να σταματήσει το adblock. Σε πολλές περιπτώσεις μια απλή Update των filters αρκεί. Στη χειρότερη τρέχεις κάποιο script από εφαρμογή τύπου greasemonkey (όπως π.χ. τρέχω εγώ ένα τώρα για να "σκοτώσω" το "Paused. Are you still watching?" που εμφανιζόταν στις playlists του youtube).

Για να τα μπλοκάρει τελείως θα πρέπει να πάρει πολύ τραγικά μέτρα. Και αυτό γίνεται. Αλλά σε αυτό το σημείο θα καταστρέψει το User Experience σε βαθμό που θα κάνει το προιόν της εντελώς δύσχρηστο.

Επεξ/σία από Engimek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βαριέμαι να απανταω στο καθένα ξεχωριστά και το ίδιο πράγμα με άλλο τρόπο. 

1 θα ήθελα  να είναι δωρεάν... Δεν είναι 

2 θα ήθελα να μην έχει τα δεδομένα μου... Τα έχει. 

Που διαφωνώ με όλους σας.... 

Γιατί έπρεπε να είναι δωρεάν? Αυτό είναι το ερώτημα που έχω. Γιατί?

Μας το χρώσταγε? 

Οι απάντησας που είδα μέχρι τώρα. 

Α) πήραν /παίρνουν τα δεδομένα μου... Άρα έπρεπε να είναι δωρεάν. 

Β) ξεκίνησε δωρεάν... Έπρεπε να μείνει  δωρεάν. Και έχει δωρεάν software... Κλπ. 

Γ) λογικά και κάτι άλλο θα γράφτηκε σορρυ δεν το είδα/θυμάμαι 

Άρα για το Α είστε εντάξει στο να σας παίρνουν τα δεδομένα αρκεί το η τάδε υπηρεσία να μείνει δωρεάν? 

Το Β απλά είναι αστείο.... Όπως με το παράδειγμα με το φίλο που έστειλε με το εστιατόριο. Μπορεί να αλλάξει τις τιμές του και την λογική του καταστήματος του όσες φορές θέλει και όπως θέλει όσο του το επιτρέπει ο νόμος. 

Έτσι και το youtube... Το ότι ξεκίνησε δωρεάν δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνει για πάντα δωρεάν. Μαλακια? Ε ναι.... Αλλά δεν μας το χρωστάει ρε παιδιά τι να κάνουμε τωρα. 

Σαν τελικός χρήστης εχω δύο επιλογές η σταματαω εντελώς και πάω σε άλλες υπηρεσίες ή είμαι απλά κομπλέ με αυτά που δίνει.

Αυτά... Πέστε πάνω μου να με φάτε όσο θέλετε 

Δεν πληρώνομαι από καμιά υπηρεσία ούτε στην ουσία υποστήριζω αυτές.... Την κοινή λογική ότι δεν μας το χρωστάει υποστήριζω. 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Engimek είπε

Το ωραίο πράγμα είναι ότι ακόμα και να παγιωθεί μια τέτοια τακτική εμείς ακόμα θα μπορούμε να διαλέγουμε και να παίρνουμε πάντως. Και youtube και No Ads. Με τα μέσα που θα επιστρατεύσει η google δεν θα μπορέσει να σταματήσει το adblock. Σε πολλές περιπτώσεις μια απλή Update των filters αρκεί. Στη χειρότερη τρέχεις κάποιο script από εφαρμογή τύπου greasemonkey (όπως π.χ. τρέχω εγώ ένα τώρα για να "σκοτώσω" το "Paused. Are you still watching?" που εμφανιζόταν στις playlists του youtube).

Για να τα μπλοκάρει τελείως θα πρέπει να πάρει πολύ τραγικά μέτρα. Και αυτό γίνεται. Αλλά σε αυτό το σημείο θα καταστρέψει το User Experience σε βαθμό που θα κάνει το προιόν της εντελώς δύσχρηστο.

Πάντα θα υπάρχει τρόπος. Αυτή είναι και η μαγεία της πληροφορικής. Και δεν έχει να κάνει με "κλέψιμο", για όποιον καταλαβαίνει.

Αν κάποια στιγμή δεν υπάρχει, τότε θα πρέπει να φοβηθούμε για πράγματα πολύ μεγαλύτερα απο διαφημίσεις στο youtube. (Mπλινκ μπλινκ έκλεισα μισό ματάκι.)

4 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Επειδή βαριέμαι να απανταω στο καθένα ξεχωριστά και το ίδιο πράγμα με άλλο τρόπο. 

1 θα ήθελα  να είναι δωρεάν... Δεν είναι 

2 θα ήθελα να μην έχει τα δεδομένα μου... Τα έχει. 

Που διαφωνώ με όλους σας.... 

Γιατί έπρεπε να είναι δωρεάν? Αυτό είναι το ερώτημα που έχω. Γιατί?

Μας το χρώσταγε? 

Οι απάντησας που είδα μέχρι τώρα. 

Α) πήραν /παίρνουν τα δεδομένα μου... Άρα έπρεπε να είναι δωρεάν. 

Β) ξεκίνησε δωρεάν... Έπρεπε να μείνει  δωρεάν. Και έχει δωρεάν software... Κλπ. 

Γ) λογικά και κάτι άλλο θα γράφτηκε σορρυ δεν το είδα/θυμάμαι 

Άρα για το Α είστε εντάξει στο να σας παίρνουν τα δεδομένα αρκεί το η τάδε υπηρεσία να μείνει δωρεάν? 

Το Β απλά είναι αστείο.... Όπως με το παράδειγμα με το φίλο που έστειλε με το εστιατόριο. Μπορεί να αλλάξει τις τιμές του και την λογική του καταστήματος του όσες φορές θέλει και όπως θέλει όσο του το επιτρέπει ο νόμος. 

Έτσι και το youtube... Το ότι ξεκίνησε δωρεάν δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνει για πάντα δωρεάν. Μαλακια? Ε ναι.... Αλλά δεν μας το χρωστάει ρε παιδιά τι να κάνουμε τωρα. 

Σαν τελικός χρήστης εχω δύο επιλογές η σταματαω εντελώς και πάω σε άλλες υπηρεσίες ή είμαι απλά κομπλέ με αυτά που δίνει.

Αυτά... Πέστε πάνω μου να με φάτε όσο θέλετε 

Δεν πληρώνομαι από καμιά υπηρεσία ούτε στην ουσία υποστήριζω αυτές.... Την κοινή λογική ότι δεν μας το χρωστάει υποστήριζω. 

 

Θα κάνω ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ να μη πάρει ποτέ cent απο εμένα και απο όσους μπορώ. Αν μπορούσα θα έκανα cyber attack, θα την έκλεινα και θα άνοιγα δικιά μου.

Γιατί?

Γιατί έτσι.

 

Καλύτερα?

Επεξ/σία από Angellorex
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Angellorex είπε

 Αν μπορούσα θα έκανα cyber attack, θα την έκλεινα και θα άνοιγα δικιά μου.

 

Και είμαι σίγουρος θα την είχες δωρεάν... Για πάντα. 

Μακάρι να τα καταφέρεις.... Οι χλεχλεδες εκεί στην silicon valey δεν τα κατάφεραν... Περιμένουμε εσένα να ξέρεις. 

5 λεπτά πριν, Angellorex είπε

Καλύτερα?

Εννοείται. Μέχρι τότε μένεις με google? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thiva7 είπε

Και είμαι σίγουρος θα την είχες δωρεάν... Για πάντα. 

Μακάρι να τα καταφέρεις.... Οι χλεχλεδες εκεί στην silicon valey δεν τα κατάφεραν... Περιμένουμε εσένα να ξέρεις. 

Εννοείται. Μέχρι τότε μένεις με google? 

Δεν ξέρεις τι θα έκανα, φαντάζομαι ούτε και εγώ ξέρω.

Οι ιδέες και υλοποιήσεις που προέρχονται απο ανθρώπους και νεοσύστατες εταιρίες είναι πάντα προτιμώμενες πάντως.

Μέχρι τότε μένω με ότι ακόμα μου προσφέρει ελευθερία έκφρασης χωρίς να με φλομώνει στις διαφημίσεις/προπαγάνδα όσο το χρησιμοποιώ, και προσπαθώ να δίνω όσο λιγότερα στοιχεία και κλικ μπορώ.

Σε κάλυψα?

Εσύ πρέπει να έχεις όλα τα φίφα απο το 95 αυθεντικά να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Angellorex είπε

Μέχρι τότε μένω με ότι ακόμα μου προσφέρει ελευθερία έκφρασης χωρίς να με φλομώνει στις διαφημίσεις/προπαγάνδα όσο το χρησιμοποιώ, και προσπαθώ να δίνω όσο λιγότερα στοιχεία και κλικ μπορώ.

Και καλά κάνεις... Αν μένεις από μακριά από ότι είναι ενάντια στην λογική και ηθική σου είμαι μαζί σου. 

 

11 λεπτά πριν, Angellorex είπε

Εσύ πρέπει να έχεις όλα τα φίφα απο το 95 αυθεντικά να πούμε

Οχι. Αλλά δεν υποστηρίζω ότι θα πρέπει να μου δώσει το παιχνίδι δωρεάν.. Γιατί έτσι. Σε αυτό διαφωνώ κάθετα. 

Και ads block έχω για να σε καλύψω. Αλλά πχ εδώ στο ινσομνια που μπαίνω συχνά το έχω εκτός.... Επειδη θεωρώ ότι αξίζει αυτό που μου δίνει. 

Ακόμα και εάν δεν το είχα εκτός όμως... Και συνέχιζα να το έχω on... Δεν θα υποστηριζα... Αα μαζεύει στοιχεία μου μεσω google ads και analytics μου χρωστάει να είναι δωρεαν. 

Δεν λίγο το thread που παρουσιάστηκε τις αγγελίες που θα είχε χρήστες με verification και το ποσοστό που θα κρατούσε προμήθεια για να καταλάβεις τι λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Άλλος λέει όμως για μπουζούκια κτλ. Δεν ήξερα ότι είμαστε ακόμα στα 90s early 00s. /s

Όχι είμαστε στο 2023. Και ακόμα συμβαίνουν, άλλο αν εσύ δεν τα γνωρίζεις. Οπότε άστοχο το σχόλιο σου. Τελείως όμως.

2 ώρες πριν, thiva7 είπε

Ρε φίλε τι λες? Τι εσφαλμένη κλπ λες? 

Τι είναι youtube ΜΚΟ? Φυσικά και ξεκίνησε δωρεάν ( είναι γνωστό ότι έμπαινε μέσα 1.5 μυριο την μέρα) για να αποκτήσει κοινό, που είναι το περίεργο? Και μόλις εδραιώθηκε άλλαξε πολιτική χρήστης κλπ. 

Αύριο άμα θέλει το ξανά αλλάζει ότι θέλει 50ε το μήνα άμα γουστάρει. Θα σε ρωτήσει? Άμα δεν σου αρέσει κάτι απλά το προσπερνάς.. Τόσο απλό. Η διαφωνία μου είναι στο ότι το youtube και το κάθε youtube δεν σου χρωστάει. Τέλος 

Μετάφραση για σενα : εγώ θέλω όλοι οι άλλοι να δουλεύουν για εμένα.

Δωρεάν servers, content creators... Κλπ κλπ κλπ. Μου το χρωστάει η ανθρωπότητα να έχω τα πάντα δωρεάν. 

Α ρε φίλε, χαράς το κουράγιο σου πραγματικά. 

Απο κάτι τέτοια threads έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για το insomnia και κάθε φορά που επιστρέφω βλέπω τα ίδια θλιβερά και απομακρύνομαι.

Αστους να λένε ότι θέλουν, δεν αξίζει πραγματικά η συμμετοχή. Τσάμπα κόπος και ενέργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Και καλά κάνεις... Αν μένεις από μακριά από ότι είναι ενάντια στην λογική και ηθική σου είμαι μαζί σου. 

 

Οχι. Αλλά δεν υποστηρίζω ότι θα πρέπει να μου δώσει το παιχνίδι δωρεάν.. Γιατί έτσι. Σε αυτό διαφωνώ κάθετα. 

Και ads block έχω για να σε καλύψω. Αλλά πχ εδώ στο ινσομνια που μπαίνω συχνά το έχω εκτός.... Επειδη θεωρώ ότι αξίζει αυτό που μου δίνει. 

Ακόμα και εάν δεν το είχα εκτός όμως... Και συνέχιζα να το έχω on... Δεν θα υποστηριζα... Αα μαζεύει στοιχεία μου μεσω google ads και analytics μου χρωστάει να είναι δωρεαν. 

Δεν λίγο το thread που παρουσιάστηκε τις αγγελίες που θα είχε χρήστες με verification και το ποσοστό που θα κρατούσε προμήθεια για να καταλάβεις τι λέω 

O κόσμος του internet είναι λίγο πιο περίπλοκος απο το «Δούναι και λαβείν». Δεν είναι νετφλιξ.

Οτιδήποτε θέλω μπορώ να το βρώ απο πολύ διαφορετικές πηγές. Αυτοί που γνωρίζουν είναι οι πραγματικοί χρήστες, ή power users οπως λεγόταν και παλιά.

Ο φυσιολογικός άνθρωπος δεν αγοράζει τα πάντα, δεν είναι καν φυσιολογικό αυτό. Πάντα θα υπάρχει η έννοια της "αρπαχτής". Μιλάμε για real life σενάρια όχι για άρθρα περι ηθικής.

Έχουμε αρχίσει να παραδίνουμε τη ψυχή μας και το μυαλό μας σε κολοσσούς λόγω ευκολίας.

Αυτό φυσικά είναι άλλη τεράστια συζήτηση.

Απλά εύχομαι να καταλάβαινε ο κόσμος ποιό είναι το κόστος αυτής της άνεσης όλα αυτά τα χρόνια.

Και δε μιλάω για χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Δεν μου απάντησες....δεν έχει και εάν και εάν. Ρώτησα κάτι απλό φίλε μου. Τα κριτήρια σε αυτό το παράδειγμα είναι πάρα πολύ απλό. 

Αυτό που έκανα είναι προσαρμογή της πραγματικότητας στο παράδειγμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...