Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Πού να μάθεις πώς δημιουργήθηκε το www. Πού να μάθεις κιόλας ότι αυτή τη στιγμή, για να έχεις πρόσβαση σε οποιοδήποτε server στο διαδίκτυο, η τάδε εταιρεία κάνει hosting το server χρησιμοποιώντας (κατά πάσα πιθανότητα) Linux Server, εντελώς δωρεάν. Πού να μάθεις ότι το κινητό σου (πιθανώς Android) περιέχει λογισμικό το οποίο πήρε η Google ΔΩΡΕΑΝ, το παραμετροποίησε και έφτιαξε ΠΡΟΪΟΝ το οποίο της αποφέρει κέρδη. Πού να μάθεις ότι τα μεγαλύτερα commercial LLMs (π.χ GPT, PaLM) χρησιμοποίησαν ΔΩΡΕΑΝ εργασία άλλων (code, papers κλπ) για να γίνουν train και να πωλούνται. Πού να μάθεις πολλά για το πώς λειτουργεί ο κόσμος.

Κλασσική λογική εταιρικού "σκεπτικού". Ας εκμεταλλευτούμε ό,τι δωρεάν κυκλοφορεί, αλλά όταν ο άλλος ψάχνει τρόπο να μην πληρώσει αχρείαστες συνδρομές, ας τον πετσοκόψουμε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπως είπα "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα".

Ρε μάγκα αφού είναι δωρεάν το Linux γιατί δεν ανοίγεις μια εταιρία web hosting να μας κανεις μάγκες όλους; 

Δε μιλάω για streaming servers, που αν κάτσεις να ξεστραβωθείς θα σου φύγουν τα ούρα απτό κόστος που έχουν, μιλάω για απλό ταπεινό web hosting.

Επειδή λες για δωρεάν Linux το λέω. Χαραμίζεσαι εσύ να ξέρεις! 

Ρε μάγκες… ΓΕΛΑΕΙ ο κόσμος με τις γελοιότητες που γράφετε, και εσεις επιμένετε! 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Ρε φίλε... Δεν διαφωνώ με σχεδόν τπτ από όσα λες... 

Η διαφωνία μου με όλους αυτούς που λένε... Αα εγώ κατέβασα το τάδε ad block και είναι έτσι η google αλλιώς η google μου έπρεπε να είναι δωρεάν και πάει λέγοντας. 

Γιατί? Γιατί να είναι δωρεάν? Νιώθεις ότι είσαι το προϊόν? Απλά σταματά το. Μην πληρώνει και μην μπαίνεις στις υπηρεσίες της καθε google.... Αυτό υποστηρίζω

Ποτέ δεν ήταν η Google πραγματικά δωρεάν. Σε κάθε δημιουργία της συγκεντρώνει προσωπικά δεδομένα, τα οποία τη βοηθούν να βγάζει δισεκατομμύρια. Την πληροφόριση που κρύβεται μέσα σε αυτά πουλάει, όχι τις διαφημίσεις στο youtube. Βγάζει και από αυτές, αλλά ακόμα και με adblocks δεν έχει κανένα πρόβλημα στο να βγάζει υπερκέρδη.

Δε νοιώθω. Είμαι. Όπου μπορώ την αποφεύγω. Όπου υπάρχει εναλλακτική προτιμώ την εναλλακτική. Το youtube είναι μονόδρομος και η επιλογή μου να γίνω το προϊόν της μέσω του youtube είναι συνειδητή επιλογή μου.

Το θέμα είναι: είναι συνειδητή επιλογή όλων των χρηστών; Η απάντηση είναι πως όχι. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν, δεν τους ενδιαφέρει καν. Απλά θέλουν να δουν βίντεο ή να χρησιμοποιήσουν τις δυνατότητες των "δωρεάν" προγραμμάτων της.

Νομικά θα έπρεπε να υπήρχαν οι εξής επιλογές:

α) Θέλεις να μην πληρώνεις; Κανένα πρόβλημα. Θα βλέπεις ένα λογικό αριθμό διαφημίσεων και θα συγκεντρώνουμε προσωπικά δεδομένα σου.

β) Θέλεις να πληρώνεις; Κανένα πρόβλημα. Δε θα βλέπεις διαφημίσεις και δε θα συγκεντρώνουμε προσωπικά σου δεδομένα. Όταν πληρώνεις πρέπει να είσαι πελάτης, όχι προϊόν.

H Google δεν προσφέρει καμία από τις παραπάνω επιλογές. Δε τη συμφέρει, γιατί, σαν εταιρεία, είναι άπληστη. Θέλει να πληρώνεις ΜΟΝΟ για να μη βλέπεις διαφημίσεις. Προσωπικά δεδομένα θα μαζεύει όπως και να έχει και θα τα χρησιμοποιεί για να βγάζει επιπλέον χρήματα... 

Όταν μαζεύει προσωπικά δεδομένα πρεπει να είναι δωρεάν γιατί βγάζει ήδη χρήματα από αυτά. Προσωπικά δε μου αρέσει και δεν θα το έκανα, αλλά θα πρέπει να υπα΄ρχει σαν επιλογή για όσους δε μπορούν/θέλουν να πληρώσουν. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polaki είπε

Ρε μάγκα αφού είναι δωρεάν το Linux γιατί δεν ανοίγεις μια εταιρία web hosting να μας κανεις μάγκες όλους; 

Δε μιλάω για streaming servers, που αν κάτσεις να ξεστραβωθείς θα σου φύγουν τα ούρα απτό κόστος που έχουν, μιλάω για απλό ταπεινό web hosting.

Επειδή λες για δωρεάν Linux το λέω. Χαραμίζεσαι εσύ να ξέρεις! 

Ρε μάγκες… ΓΕΛΑΕΙ ο κόσμος με τις γελοιότητες που γράφετε, και εσεις επιμένετε! 😂😂😂

Το web hosting είναι το θέμα του youtube. Μη γελάς πολύ θα πνιγείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Angellorex said:

Το web hosting είναι το θέμα του youtube. Μη γελάς πολύ θα πνιγείς.

Αυτοί, στο ανέκδοτο με "τα κεφάλια τώρα μέσα", θα έλεγαν: "Λογικό είναι. Τόσο καιρό, μας έκαναν χάρη που τα είχαμε έξω". Χα χα!

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Angellorex είπε

O κόσμος του internet είναι λίγο πιο περίπλοκος απο το «Δούναι και λαβείν». Δεν είναι νετφλιξ.

Οτιδήποτε θέλω μπορώ να το βρώ απο πολύ διαφορετικές πηγές. Αυτοί που γνωρίζουν είναι οι πραγματικοί χρήστες, ή power users οπως λεγόταν και παλιά.

Ο φυσιολογικός άνθρωπος δεν αγοράζει τα πάντα, δεν είναι καν φυσιολογικό αυτό. Πάντα θα υπάρχει η έννοια της "αρπαχτής". Μιλάμε για real life σενάρια όχι για άρθρα περι ηθικής.

Έχουμε αρχίσει να παραδίνουμε τη ψυχή μας και το μυαλό μας σε κολοσσούς λόγω ευκολίας.

Αυτό φυσικά είναι άλλη τεράστια συζήτηση.

Απλά εύχομαι να καταλάβαινε ο κόσμος ποιό είναι το κόστος αυτής της άνεσης όλα αυτά τα χρόνια.

Και δε μιλάω για χρήματα...

Τωρα ξεφεύγει εντελώς η συζήτηση από το αρχικό της θέμα. Ωραία και σωστά όλα όσα λες... Αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι. 

28 λεπτά πριν, polaki είπε

Όχι είμαστε στο 2023. Και ακόμα συμβαίνουν, άλλο αν εσύ δεν τα γνωρίζεις. Οπότε άστοχο το σχόλιο σου. Τελείως όμως.

Α ρε φίλε, χαράς το κουράγιο σου πραγματικά. 

Απο κάτι τέτοια threads έχω χάσει το ενδιαφέρον μου για το insomnia και κάθε φορά που επιστρέφω βλέπω τα ίδια θλιβερά και απομακρύνομαι.

Αστους να λένε ότι θέλουν, δεν αξίζει πραγματικά η συμμετοχή. Τσάμπα κόπος και ενέργεια.

Προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω μια φυσιολογική συζήτηση....καλα πάει έως τώρα 🤣😅

 

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αυτό που έκανα είναι προσαρμογή της πραγματικότητας στο παράδειγμά σου.

Συγγνώμη αλλά δεν ένιωσα ότι έλαβα την απάντηση μου....αλλά τσπ δεν πειράζει μάλλον φταίω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Ρε μάγκα αφού είναι δωρεάν το Linux γιατί δεν ανοίγεις μια εταιρία web hosting να μας κανεις μάγκες όλους; 

Λάθος ερώτηση. Γιατί "μάγκα" δεν ανοίγεις μια εταιρεία web hosting που ΔΕ χρησιμοποιεί linux server, αλλά έχει φτιάξει δικό της proprietary σύστημα να γίνεις μάγκας; Α, ξέχασα γιατί οι "μάγκες" παίρνουν όλη τη δουλειά που έχει γίνει δωρεάν από άλλους για να γλιτώσουν ό,τι γλιτώνεται.

11 λεπτά πριν, polaki είπε

Δε μιλάω για streaming servers, που αν κάτσεις να ξεστραβωθείς θα σου φύγουν τα ούρα απτό κόστος που έχουν, μιλάω για απλό ταπεινό web hosting.

Να φανταστώ ότι το "ταπεινό" web hosting είναι τόσο "απλό και φθηνό" όσον αφορά το software που όλες οι εταιρείες επιλέγουν να το κάνουν σε linux servers αντί να φτιάξουν δικό τους σύστημα, το οποίο θα μπορούσαν να το κάνουν πλήρως optimize ανάλογα με τη χρήση τους, γλιτώνοντας λειτουργικά έξοδα. Τι, όχι;

12 λεπτά πριν, polaki είπε

Ρε μάγκες… ΓΕΛΑΕΙ ο κόσμος με τις γελοιότητες που γράφετε, και εσεις επιμένετε! 😂😂😂

Όπως έγραψε κι ένας άλλος συμφορουμίτης. "Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά"... Μάγκα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Angellorex είπε

Το web hosting είναι το θέμα του youtube. Μη γελάς πολύ θα πνιγείς.

Ναι απλά επειδή είναι το θέμα του... Σε χρεώνει.. Με διαφημίσεις η με συνδρομή. 

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Α, ξέχασα γιατί οι "μάγκες" παίρνουν όλη τη δουλειά που έχει γίνει δωρεάν από άλλους για να γλιτώσουν ό,τι γλιτώνεται

Μία φιλική παρέμβαση... Η μαγκιά είναι να παίρνεις κάτι άλλο και να το φέρνεις στα μέτρα που γουστάρεις. Δωρεάν η μη. 

Android... Δωρεάν η μη σ αρέσει δεν σ αρέσει... Τα σπάει. 

Apple... Unix??

 

Φίλε γενικά από τις απαντήσεις σου δείχνεις να μην είχες ποτέ ιστοσελίδα... Δεν είναι φυσικά κακό αυτό. Απλά μην μιλάς σαν να ξέρεις το κόστος του. Δωρεάν λειτουργικό δεν σημαίνει δωρεάν hosting 

Επεξ/σία από thiva7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Τωρα ξεφεύγει εντελώς η συζήτηση από το αρχικό της θέμα. Ωραία και σωστά όλα όσα λες... Αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι. 

Προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω μια φυσιολογική συζήτηση....καλα πάει έως τώρα 🤣😅

 

Συγγνώμη αλλά δεν ένιωσα ότι έλαβα την απάντηση μου....αλλά τσπ δεν πειράζει μάλλον φταίω εγώ. 

Καταρχήν γιατί να φταις σε κάτι; Δεν δικάζουμε, κουβεντιάζουμε.

Η απάντηση είναι ότι η Google βγάζει τα χρήματά της από τη στιγμή που μπαίνεις στο youtube. Το θέμα είναι πόσα θα βγάλει, όχι το αν θα βγάλει. Άρα τα παραπάνω είναι απληστία. Δεν το ασπάζομαι και σαν καταναλωτής θα την πολεμίσω. Προς το παρόν δεν υπάρχει αναταγωνισμός για το youtube. Μέχρι να βγει θα προτιμήσω το adblock ή μια premium συνδρομή όταν συνέλθει και αρχίσει να ζητάει λογικά πράγματα.

Αυτή είναι η απλοποιημένη και σύντομη version του θέματος.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ποτέ δεν ήταν η Google πραγματικά δωρεάν. Σε κάθε δημιουργία της συγκεντρώνει προσωπικά δεδομένα, τα οποία τη βοηθούν να βγάζει δισεκατομμύρια. Την πληροφόριση που κρύβεται μέσα σε αυτά πουλάει, όχι τις διαφημίσεις στο youtube. Βγάζει και από αυτές, αλλά ακόμα και με adblocks δεν έχει κανένα πρόβλημα στο να βγάζει υπερκέρδη.

Δε νοιώθω. Είμαι. Όπου μπορώ την αποφεύγω. Όπου υπάρχει εναλλακτική προτιμώ την εναλλακτική. Το youtube είναι μονόδρομος και η επιλογή μου να γίνω το προϊόν της μέσω του youtube είναι συνειδητή επιλογή μου.

Το θέμα είναι: είναι συνειδητή επιλογή όλων των χρηστών; Η απάντηση είναι πως όχι. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν, δεν τους ενδιαφέρει καν. Απλά θέλουν να δουν βίντεο ή να χρησιμοποιήσουν τις δυνατότητες των "δωρεάν" προγραμμάτων της.

Νομικά θα έπρεπε να υπήρχαν οι εξής επιλογές:

α) Θέλεις να μην πληρώνεις; Κανένα πρόβλημα. Θα βλέπεις ένα λογικό αριθμό διαφημίσεων και θα συγκεντρώνουμε προσωπικά δεδομένα σου.

β) Θέλεις να πληρώνεις; Κανένα πρόβλημα. Δε θα βλέπεις διαφημίσεις και δε θα συγκεντρώνουμε προσωπικά σου δεδομένα. 

H Google δεν προσφέρει καμία από τις παραπάνω επιλογές. Δε τη συμφέρει, γιατί, σαν εταιρεία, είναι άπληστη. Θέλει να πληρώνεις ΜΟΝΟ για να μη βλέπεις διαφημίσεις. Προσωπικά δεδομένα θα μαζεύει όπως και να έχει και θα τα χρησιμοποιεί για να βγάζει επιπλέον χρήματα... 

Όταν μαζεύει προσωπικά δεδομένα πρεπει να είναι δωρεάν γιατί βγάζει ήδη χρήματα από αυτά. Προσωπικά δε μου αρέσει και δεν θα το έκανα, αλλά θα πρέπει να υπα΄ρχει σαν επιλογή για όσους δε μπορούν/θέλουν να πληρώσουν. 

Φίλε μου συμφωνώ σε όσα γράφεις... Έτσι έπρεπε να είναι τα πράγματα...ούτε εγώ θα ήθελα να έχει το δεδομένα μου

Αλλά δυστυχώς δεν είναι. Μπορούμε να κάνουμε κάτι να το αλλάξουμε? Όχι... 

Άρα η επόμενη επιλογή είναι αυτό που γράφω τόση ώρα. Να επιλέξεις όπως γράφεις και εσύ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Η μαγκιά είναι να παίρνεις κάτι άλλο και να το φέρνεις στα μέτρα που γουστάρεις. Δωρεάν η μη. 

Δε διαφωνώ. Όπως το να παίρνεις (νόμιμα, επαναλαμβάνω, έχει σημασία) περιεχόμενο στο YouTube, φέρνοντάς το στα μέτρα σου μπλοκάροντας τις διαφημίσεις. Όταν γίνει παράνομο, τα ξαναλέμε. Ανήθικο; Όσο ανήθικο π.χ να κάνει κάποιος train LLM πάνω σε δεδομένα άλλων, χωρίς οι ίδιοι να το ξέρουν και μετά να το πουλάει για κέρδος. Βασικά, αυτό είναι πολύ πιο ανήθικο.

Θέλει η εταιρεία να βγάλει το adblock; Τρόποι υπάρχουν, έχει γίνει επανειλημμένα. Το ότι δεν το κάνει, σημαίνει ότι το οικονομικό ισοζύγιο από τη χρήση δεδομένων και αναγνωρισιμότητας σε σχέση με τις απώλειες από τις διαφημίσεις, γέρνει προς μία συγκεκριμένη πλευρά. Αυτοί λοιπόν συνεχίζουν ως έχουν, όσοι θέλουμε, μπορούμε να συνεχίσουμε με το AdBlock. Θέλεις να πληρώνεις; Δικαίωμά σου/πρόβλημά σου. Δε σου είπε κανένας κάτι για αυτό. Εσύ αντιθέτως ευχόσουν να το απαγορεύσει παγκοσμίως, χωρίς να έχεις κανένα προσωπικό όφελος από αυτό. Έτσι, απλά για μην μπορούν να βλέπουν δωρεάν οι άλλοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Καταρχήν γιατί να φταις σε κάττι. Δεν δικάζουμε, κουβεντιάζουμε.

Η απάντηση είναι ότι η Google βγάζει τα χρήματά της από τη στιγμή που μπαίνεις στο youtube. Το θέμα είναι πόσα θα βγάλει, όχι το αν θα βγάλει. Άρα τα παραπάνω είναι απληστία. Δεν το ασπάζομαι και σαν καταναλωτής θα την πολεμίσω. Προς το παρόν δεν υπάρχει αναταγωνισμός για το youtube. Μέχρι να βγει θα προτιμήσω το adblock ή μια premium συνδρομή όταν συνέλθει και αρχίσει να ζητάει λογικά πράγματα.

Αυτή είναι η απλοποιημένη και σύντομη version του θέματος.

Ε σε αυτό διαφωνώ... Τι σημαίνει απληστία? Εάν αύριο βγει κάποιος και πει... Ρε μπορεί να ζει με 1000ε το μήνα ο tlykog αντί για τα 4000ε θα έχει δίκιο? Η άμα εσύ αντί για 4000 προσπαθήσεις να βγάλεις 8000?

Ελευθερη αγορά δεν έχουμε? Γιατί απληστία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thiva7 είπε

Αλλά δυστυχώς δεν είναι. Μπορούμε να κάνουμε κάτι να το αλλάξουμε? Όχι... 

Αυτό είναι μεγάλο λάθος στο συλλογισμό και, σε αντίθεση με το ύφος της υπόλοιπης συζήτησης, σου το λέω πολύ φιλικά.

Όταν κάτι είναι αντικαταναλωτικό, κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να το αντιμετωπίσεις. Σίγουρα πάντως, δεν το επιβραβεύεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thiva7 είπε

Φίλε μου συμφωνώ σε όσα γράφεις... Έτσι έπρεπε να είναι τα πράγματα...ούτε εγώ θα ήθελα να έχει το δεδομένα μου

Αλλά δυστυχώς δεν είναι. Μπορούμε να κάνουμε κάτι να το αλλάξουμε? Όχι... 

Άρα η επόμενη επιλογή είναι αυτό που γράφω τόση ώρα. Να επιλέξεις όπως γράφεις και εσύ. 

 

Βρε μανία μπες μέσα η βγες έξω.

Μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Μπορούμε να μη το χρησιμοποιούμε.

Στους χρήστες της βασίζονται οι υπηρεσίες.

Και μετά αν θέλει ας προσαρμοστεί στη ζήτηση, αλλιώς /ignore.

Δε πρέπει να βγαίνεις και πολύ έξω ρε μαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δε διαφωνώ. Όπως το να παίρνεις (νόμιμα, επαναλαμβάνω, έχει σημασία) περιεχόμενο στο YouTube, φέρνοντάς το στα μέτρα σου μπλοκάροντας τις διαφημίσεις. Όταν γίνει παράνομο, τα ξαναλέμε. Ανήθικο; Όσο ανήθικο π.χ να κάνει κάποιος train LLM πάνω σε δεδομένα άλλων, χωρίς οι ίδιοι να το ξέρουν και μετά να το πουλάει για κέρδος. Βασικά, αυτό είναι πολύ πιο ανήθικο.

Θέλει η εταιρεία να βγάλει το adblock; Τρόποι υπάρχουν, έχει γίνει επανειλημμένα. Το ότι δεν το κάνει, σημαίνει ότι το οικονομικό ισοζύγιο από τη χρήση δεδομένων και αναγνωρισιμότητας σε σχέση με τις απώλειες από τις διαφημίσεις, γέρνει προς μία συγκεκριμένη πλευρά. Αυτοί λοιπόν συνεχίζουν ως έχουν, όσοι θέλουμε, μπορούμε να συνεχίσουμε με το AdBlock. Θέλεις να πληρώνεις; Δικαίωμά σου/πρόβλημά σου. Δε σου είπε κανένας κάτι για αυτό. Εσύ αντιθέτως ευχόσουν να το απαγορεύσει παγκοσμίως, χωρίς να έχεις κανένα προσωπικό όφελος από αυτό. Έτσι, απλά για μην μπορούν να βλέπουν δωρεάν οι άλλοι.

Δες καλύτερα αυτά που έγραψα.... 

Τόση ώρα σε κάθε μου μνμ υποστηρίζω απλά ότι είναι δικαίωμα της google και της καθε google να αλλάζει πολιτική. 

Και η ευχή έχει να κάνει με όσους θεωρούν ότι η κακιά google τους χρωστάει δωρεάν κάτι λόγο δεδομένων ή κάτι άλλο τσπ. 

Σε 9 σελίδες σχόλια διαβάζεις το ίδιο πράγμα.... Βάλε το τάδε ad block. 

Δεν θα πάρει cents.... Κλπ. Με όλο αυτό διαφωνώ... 

Ναι οκ η ευχή μου να ήταν τραβηγμένη... Αλλά και η συμπεριφορά όλων σας είναι λίγο εκτός λογικής 

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Αυτό είναι μεγάλο λάθος στο συλλογισμό και, σε αντίθεση με το ύφος της υπόλοιπης συζήτησης, σου το λέω πολύ φιλικά.

Όταν κάτι είναι αντικαταναλωτικό, κάνεις ό,τι περνάει από το χέρι σου για να το αντιμετωπίσεις. Σίγουρα πάντως, δεν το επιβραβεύεις.

Έλα να ξεκινήσουμε τον αγώνα από εδώ μαζί.... Εάν έχεις την λύση εγώ και. Είμαι σίγουρος όλοι μας θα ακολουθήσουμε. Και δεν το λέω ούτε με ειρωνεία ούτε τπτ... Αλήθεια εάν όντως υπάρχει ένας τρόπος θα ήμουν μέσα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thiva7 είπε

Ε σε αυτό διαφωνώ... Τι σημαίνει απληστία? Εάν αύριο βγει κάποιος και πει... Ρε μπορεί να ζει με 1000ε το μήνα ο tlykog αντί για τα 4000ε θα έχει δίκιο? Η άμα εσύ αντί για 4000 προσπαθήσεις να βγάλεις 8000?

Ελευθερη αγορά δεν έχουμε? Γιατί απληστία? 

Στην ελεύθερη αγορά δεν υπάρχει απληστία. Θα πρέπει να ελέγχεται αν σε κάποιο μονοπώλιο (aka youtube) γίνεται εκμετάλλευση της δεσπόζουσας θέσης. Σου θυμίζει κάτι;...

Για να ζητήσεις κάτι παραπάνω θα πρέπει να προσφέρεις κάτι παραπάνω ή να μπορείς να δικαιολογήσεις γιατί ζητάς κάτι παραπάνω.

Δεν είναι όλα "ίσιωμα" και ο καθένας κάνει παιχνίδι. Η ελεύθερη αγορά, για να είναι πραγματικά ελεύθερη, χρειάζεται κανόνες.

Φυσικά και μπορούμε να κάνουμε κάτι σαν καταναλωτές. Να αντιδράσουμε, ο καθένας με τον τρόπο του. Ο στόχος είναι, με νόμιμους τρόπους (πχ adblock) να τις δημιουργήσουμε έστω και μία μικρή απώλεια εσόδων. Αν γίνεται να προσπεράσουμε και το αντι-adblock σύστημα μέχρι να μας ακούσει.

Το ότι δεν το κάνει είναι μία ακόμη ένδειξη ότι μας βλέπει σαν προϊόντα...

Ποιος γελαδάρης ακούει τα γελάδια του; Απλά τα ταΐζει και τα εκμεταλλεύεται. Δεν προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί τους. Απλά κάνει τόσα όσα χρειάζονται για να του αποδίδουν περισσότερα χρήματα...

Αυτό πρέπει να αλλάξει. Δεν είμαστε γελάδια. Παρόλο που μερικοί συμπεριφέρονται σαν γελάδια, ΟΛΟΙ είμαστε νοήμονες.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...