Προς το περιεχόμενο

Το YouTube αναγκάζει ορισμένους χρήστες να απενεργοποιήσουν τους Adblockers τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Τόση ώρα σε κάθε μου μνμ υποστηρίζω απλά ότι είναι δικαίωμα της google και της καθε google να αλλάζει πολιτική. 

Φυσικά. Να σου εξηγήσω όμως κάτι βασικό. Η πολιτική ενός site είναι, πώς να το πούμε, σύσταση. Δεν είναι νόμος. Αν είσαι καθ'όλα νόμιμος, στο χέρι της Google είναι να σε banάρει. Δεν το κάνει; Υπάρχει λόγος που δεν το κάνει. Σου τον εξηγήσαμε. Βασικά πολλοί είναι, αλλά τέλος πάντων (data, αναγνωρισιμότητα, "οικοσύστημα" κλπ).

Από τη στιγμή, λοιπόν, που δε συμβαίνει τίποτα παράνομο, ο καθένας έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί τη συσκευή του χωρίς περιορισμούς, όπως επιθυμεί. Είναι τόσο απλό.

13 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Έλα να ξεκινήσουμε τον αγώνα από εδώ μαζί.... Εάν έχεις την λύση εγώ και. Είμαι σίγουρος όλοι μας θα ακολουθήσουμε. Και δεν το λέω ούτε με ειρωνεία ούτε τπτ... Αλήθεια εάν όντως υπάρχει ένας τρόπος θα ήμουν μέσα... 

Δε χρειάζεται κανένας "ανένδοτος" αγώνας. Όπως σου είπα. Διαφωνείς; Κάνεις το αντίστοιχο. Προσωπικά, φυλάω τα δεδομένα μου, δεν πληρώνω συνδρομές όπου θεωρώ ότι "με κλέβουν", χρησιμοποιώ FOSS όπου μπορώ και είμαι μια χαρά.

Όταν πολλοί κάνουν το ίδιο πράγμα, οι εταιρείες αναγκάζονται να αναθεωρήσουν τις στρατηγικές τους. Προς το παρόν η Google έχει στρατηγική να μην επιβάλλει το ban σε AdBlock, γιατί τη συμφέρει, δε χάνει από αυτό. Αν το επιβάλει, μια χαρά θα σηκωθούμε, θα πάρουμε τα μπογαλάκια μας και θα πάμε αλλού όσοι δε θέλουμε. Και να είσαι σίγουρος ότι θα οπισθοχωρήσει. Ελεύθερη αγορά, όπως είπες πιο πάνω.

Τώρα, αν μιλάμε γενικά, είναι ολόκληρη φιλοσοφία και θα μιλάμε για καμιά βδομάδα.

https://www.gnu.org/philosophy/floss-and-foss.html

Υ.Γ. Ολόκληρη MS άφησε επίτηδες τα Windows ξέφραγο αμπέλι να τα κάνει crack ο καθένας, μόνο και μόνο για να έχει το μερίδιο της αγοράς, ακόμα συζητάμε αν η Google "μπαίνει μέσα" από τις διαφημίσεις στο YT;

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, τόσες σελίδες και δεν έχουμε εξακριβώσει σε "ποιούς" η google απαγορεύει τα adblocks

Σε μένα πχ, δεν βλέπω να απαγόρευσε τπτ 

Λέτε τους παλιούς στο κουρμπέτι (έχω account και ανεβάζω videos ενεργά από το 2008), να την χαρίσανε; Εμ...τόσα λεφτά έχουν βγάλει και τπτ δεν έχουν πληρώσει. Τους χάρισα ό,τι δικαιούμουν, μιας και δεν ασχολήθηκα με το να κερδίζω απ΄αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thiva7 είπε

Εάν πας σήμερα στο εστιατόριο και δεις μοσχαράκι 50ε το κιλό.... Και πας αύριο και είναι 150ε, θα ζητήσεις ρέστα? Απλά δεν θα ξανά πας σωστά? 

Τι το διαφορετικό είναι με το youtube νομίζεις? Κάθε τόσο σου στέλνει μνμ ότι άλλαξε η τάδε πολιτική του. Άμα σε χαλάσει κάτι απλά σταματάς. 

Οτιδήποτε και να φας από το εστιατόριο θα πληρώσεις, δεν ήταν ποτέ δωρεάν αρχικά ώστε μετά να σου πουν, αααα κύριε τώρα θα πληρώνεις. Αυτή είναι η διαφορά.

2 ώρες πριν, thiva7 είπε

Ρε φίλε... Δεν διαφωνώ με σχεδόν τπτ από όσα λες... 

Η διαφωνία μου με όλους αυτούς που λένε... Αα εγώ κατέβασα το τάδε ad block και είναι έτσι η google αλλιώς η google μου έπρεπε να είναι δωρεάν και πάει λέγοντας. 

Γιατί? Γιατί να είναι δωρεάν? Νιώθεις ότι είσαι το προϊόν? Απλά σταματά το. Μην πληρώνει και μην μπαίνεις στις υπηρεσίες της καθε google.... Αυτό υποστηρίζω

ΗΤΑΝ δωρεάν, δεν ήταν επί πληρωμή για να έρθω μετά εγώ να απαιτήσω δωρεάν.

Και με αυτή την λογική που λες. Όταν έρθει ο εργοδότης σου και σου μειώσει τον μισθό για τον οποιονδήποτε λόγο, εσύ να το δεχτείς με ευχαρίστηση αφού "επιλογή σου ήταν να ζητήσεις δουλειά από την επιχείρηση", μπορείς να παραιτηθείς και να εργαστείς αλλού.

2 ώρες πριν, thiva7 είπε

Επειδή βαριέμαι να απανταω στο καθένα ξεχωριστά και το ίδιο πράγμα με άλλο τρόπο. 

1 θα ήθελα  να είναι δωρεάν... Δεν είναι 

2 θα ήθελα να μην έχει τα δεδομένα μου... Τα έχει. 

Που διαφωνώ με όλους σας.... 

Γιατί έπρεπε να είναι δωρεάν? Αυτό είναι το ερώτημα που έχω. Γιατί?

Μας το χρώσταγε? 

Οι απάντησας που είδα μέχρι τώρα. 

Α) πήραν /παίρνουν τα δεδομένα μου... Άρα έπρεπε να είναι δωρεάν. 

Β) ξεκίνησε δωρεάν... Έπρεπε να μείνει  δωρεάν. Και έχει δωρεάν software... Κλπ. 

Γ) λογικά και κάτι άλλο θα γράφτηκε σορρυ δεν το είδα/θυμάμαι 

Άρα για το Α είστε εντάξει στο να σας παίρνουν τα δεδομένα αρκεί το η τάδε υπηρεσία να μείνει δωρεάν? 

Το Β απλά είναι αστείο.... Όπως με το παράδειγμα με το φίλο που έστειλε με το εστιατόριο. Μπορεί να αλλάξει τις τιμές του και την λογική του καταστήματος του όσες φορές θέλει και όπως θέλει όσο του το επιτρέπει ο νόμος. 

Έτσι και το youtube... Το ότι ξεκίνησε δωρεάν δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνει για πάντα δωρεάν. Μαλακια? Ε ναι.... Αλλά δεν μας το χρωστάει ρε παιδιά τι να κάνουμε τωρα. 

Σαν τελικός χρήστης εχω δύο επιλογές η σταματαω εντελώς και πάω σε άλλες υπηρεσίες ή είμαι απλά κομπλέ με αυτά που δίνει.

Αυτά... Πέστε πάνω μου να με φάτε όσο θέλετε 

Δεν πληρώνομαι από καμιά υπηρεσία ούτε στην ουσία υποστήριζω αυτές.... Την κοινή λογική ότι δεν μας το χρωστάει υποστήριζω. 

 

Αστείο είναι για ΕΣΕΝΑ και όχι για εμένα ή για εκατομμύρια άλλους χρήστες.

Από τα λεγόμενά σου τρία πράγματα γίνονται αντιληπτά:

1. Eίτε είσαι εργοδότης και έχεις ίδιο σκεπτικό και τακτικές με το youtube, του στυλ, να μαζέψω και να εθίσω κόσμο στις υπηρεσίες και τα προϊόντα μου και μετά να απαιτήσω πληρωμή ή να ανεβάσω τιμές.

2. Είτε είσαι δημιουργός που βγάζεις πολλά και θεωρείς ότι θίγονται τα έσοδά σου.

3. Κάποιος σε πληρώνει για να μπαίνεις να γράφεις στα φόρουμ ποιος ξέρει τι (πολύ χαμηλή πιθανότητα δίνω).

Σε αυτές τις περιπτώσεις, που εύχομαι να ανήκεις σε αυτές, δεν σε κατηγορώ και καλά κάνεις και έχεις αυτές τις απόψεις. Αν ανήκεις σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, απλά όχι μόνο δεν βοηθάς τον μέσο πολίτη, χρήστη και καταναλωτή αλλά αποτελείς βούτυρο στο ψωμί, εργοδοτών, επιχειρηματιών, κοράκων και πολλών άλλων οι οποίοι ζουν εις βάρος των κορόιδων και άνετα υιοθετούν την τακτική να σου κουνάνε το δαχτυλάκι σε οτιδήποτε λέγοντας πως δική σου επιλογή ήταν το τάδε, πλερώ τώρα.

Από εδώ και πέρα δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα, καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Angellorex είπε

Σου έχουν απαντήσει ήδη τόσα άτομα, εσύ συνεχίζεις. Σαν να πληρώνεσαι όντως γιαυτό.

Μπα. Τα λέει μπας και πληρωθεί με τα 100 views/μήνα..

1c353u.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλη τη καλή διάθεση, όσοι λέτε πως δεν καταφέρατε σε box και σε Smart TV να μπλοκάρετε τις διαφημίσεις, απλά δεν ασχοληθήκατε καθόλου. Και έχω αποδείξεις πόσο εύκολο είναι να τις μπλοκάρεις. 

Από εκεί και πέρα, οι υπερασπιστές των εταιρειών που μαζεύτηκαν εδώ, ας μην αγχώνονται γιατί η Gen Z είναι με το κινητό στο χέρι και πιο συγκεκριμένα με το iPhone και βλέπουν όλη μέρα διαφημίσεις ανενόχλητοι.

Ε αφήστε τους τελευταίους πιστούς της τεχνολογίας να είναι ελεύθερα πνεύματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Φυσικά. Να σου εξηγήσω όμως κάτι βασικό. Η πολιτική ενός site είναι, πώς να το πούμε, σύσταση. Δεν είναι νόμος. Αν είσαι καθ'όλα νόμιμος, στο χέρι της Google είναι να σε banάρει. Δεν το κάνει; Υπάρχει λόγος που δεν το κάνει. Σου τον εξηγήσαμε. Βασικά πολλοί είναι, αλλά τέλος πάντων (data, αναγνωρισιμότητα, "οικοσύστημα" κλπ).

Από τη στιγμή, λοιπόν, που δε συμβαίνει τίποτα παράνομο, ο καθένας έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί τη συσκευή του χωρίς περιορισμούς, όπως επιθυμεί. Είναι τόσο απλό.

Δε χρειάζεται κανένας "ανένδοτος" αγώνας. Όπως σου είπα. Διαφωνείς; Κάνεις το αντίστοιχο. Προσωπικά, φυλάω τα δεδομένα μου, δεν πληρώνω συνδρομές όπου θεωρώ ότι "με κλέβουν", χρησιμοποιώ FOSS όπου μπορώ και είμαι μια χαρά.

Όταν πολλοί κάνουν το ίδιο πράγμα, οι εταιρείες αναγκάζονται να αναθεωρήσουν τις στρατηγικές τους. Προς το παρόν η Google έχει στρατηγική να μην επιβάλλει το ban σε AdBlock, γιατί τη συμφέρει, δε χάνει από αυτό. Αν το επιβάλει, μια χαρά θα σηκωθούμε, θα πάρουμε τα μπογαλάκια μας και θα πάμε αλλού όσοι δε θέλουμε. Και να είσαι σίγουρος ότι θα οπισθοχωρήσει. Ελεύθερη αγορά, όπως είπες πιο πάνω.

Τώρα, αν μιλάμε γενικά, είναι ολόκληρη φιλοσοφία και θα μιλάμε για καμιά βδομάδα.

https://www.gnu.org/philosophy/floss-and-foss.html

Υ.Γ. Ολόκληρη MS άφησε επίτηδες τα Windows ξέφραγο αμπέλι να τα κάνει crack ο καθένας, μόνο και μόνο για να έχει το μερίδιο της αγοράς, ακόμα συζητάμε αν η Google "μπαίνει μέσα" από τις διαφημίσεις στο YT;

Ωραία αυτά που λες φίλε μου και δεν διαφωνώ σε κάτι. Αλλά δεν συζητάμε το γιατί η google μέχρι τωρα δεν αλλαξε την στάση της για τα ads block.εχει δικαίωμα.. Αυτό λέω. 

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

ΗΤΑΝ δωρεάν, δεν ήταν επί πληρωμή για να έρθω μετά εγώ να απαιτήσω δωρεάν.

Και? Εάν έχω κάτι δωρεάν δεν έχω δικαίωμα να του αλλάξω κόστος μετά? Από 0 σε 10?

 

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Από τα λεγόμενά σου τρία πράγματα γίνονται αντιληπτά:

1. Eίτε είσαι εργοδότης και έχεις ίδιο σκεπτικό και τακτικές με το youtube, του στυλ, να μαζέψω και να εθίσω κόσμο στις υπηρεσίες και τα προϊόντα μου και μετά να απαιτήσω πληρωμή ή να ανεβάσω τιμές.

2. Είτε είσαι δημιουργός που βγάζεις πολλά και θεωρείς ότι θίγονται τα έσοδά σου.

3. Κάποιος σε πληρώνει για να μπαίνεις να γράφεις στα φόρουμ ποιος ξέρει τι (πολύ χαμηλή πιθανότητα δίνω).

Σε αυτές τις περιπτώσεις, που εύχομαι να ανήκεις σε αυτές, δεν σε κατηγορώ και καλά κάνεις και έχεις αυτές τις απόψεις. Αν ανήκεις σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, απλά όχι μόνο δεν βοηθάς τον μέσο πολίτη, χρήστη και καταναλωτή αλλά αποτελείς βούτυρο στο ψωμί, εργοδοτών, επιχειρηματιών, κοράκων και πολλών άλλων οι οποίοι ζουν εις βάρος των κορόιδων και άνετα υιοθετούν την τακτική να σου κουνάνε το δαχτυλάκι σε οτιδήποτε λέγοντας πως δική σου επιλογή ήταν το τάδε, πλερώ τώρα.

Από εδώ και πέρα δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε την κουβέντα, καλή συνέχεια.

Και όμως.. Δεν είμαι σε καμία κατηγορία που έγραψες... Είμαι στην κατηγορία που δέχεται ότι ζει στο καλός ή κακός στο καπιταλισμο με ελεύθερη αγορά κλπ... Προσωπικά θα προτιμούσα κάτι διαφορετικό ίσως αλλά δεν συζητάμε αυτά τώρα. 

Το θέμα είναι... Ότι έχουμε αυτά τα δεδομένα το να κάνουμε δλδ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για κάποιους κάπου και ψυχολογικό το θέμα ή τεμπελιάς. Έχοντας περάσει τα πρώτα άντα βαρέθηκα να ψάχνω τα κάθε λογής χακαρίσματα για το τζάμπα. Έγινα "συστημικός". Έκοψα τα torrents και τα σπασμένα παιχνίδια. Δοκίμασα το Brave και είναι αρκετά καλό. Αλλά δεν βολεύει στο αμάξι γιατί πρέπει να έχεις την οθόνη συνέχεια ανοιχτή και δεν κατεβάζει βίντεο. Και δεν μεταδίδει "σωστά" μέσω Chromecast στην "χαζή" τηλεόραση στο υπνοδωμάτιο. Οπότε άφησα τα revance,revamp και δεν συμμαζεύεται και έδωσα τα fucking 9 Euros στους κλέφτες και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Καταλαβαίνω αυτούς που δεν τα έχουν και αυτούς που -εκ πεποιθήσεως - δεν θέλουν να τα δώσουν αλλά... βαρέθηκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Ωραία αυτά που λες φίλε μου και δεν διαφωνώ σε κάτι. Αλλά δεν συζητάμε το γιατί η google μέχρι τωρα δεν αλλαξε την στάση της για τα ads block.εχει δικαίωμα.. Αυτό λέω. 

Δε διαφωνούμε σε αυτό. Κανένας στο post δεν είπε ότι δεν είναι "δικαίωμα της" να το κάνει. Αυτό που λέμε είναι ότι, εφ'οσον είναι καθ' όλα νόμιμο και, εφ'οσον η ίδια η Google το επιτρέπει (γιατί, το επιτρέπει, ας μη γελιομαστε, έχει χιλιοαναλυθει), είναι και εμένα και του καθενός δικαίωμα μας να χρησιμοποιούμε adblock και να ελέγχουμε τι περνάει από τις συσκευές μας (και τη σύνδεση μας).

Είπαμε ότι είναι "άπληστο" και "μονοπώλιο" (πρακτικά, όχι με τη νομική έννοια του όρου) και ότι αυτές τις τακτικές τις αντιμετωπίζουμε με τον ανωτέρω τρόπο. 

Η δική μου ένσταση εξ'αρχης στο σχόλιο σου, σου είπα πού ήταν. Νομίζω το λύσαμε αυτό.

Να αναφέρω λίγο κάτι με το παράδειγμα με το εστιατόριο. Πιο σωστή αναλογία θα ήταν "έχεις εστιατόριο και αφήνεις να τρώνε διάφοροι τσάμπα γιατί ξέρεις ότι θα σου φέρουν κόσμο". Βγάζεις κέρδος από αυτό, έχεις δημιουργήσει πελατεία. Οπότε και οι 2 κερδίζουν από αυτό. Όχι όμως να έρθει κάποιος πελάτης ο οποίος ξέρει το status quo, να πληρώσει (για παραπάνω υπηρεσίες) και να πάει να διαμαρτύρεται σε αυτούς που τρώνε τσάμπα με την ανοχή του μαγαζατορα. Μπορεί να κάνει τα παράπονα του στο μαγαζατορα κι εκείνος να κρίνει με βάση το οικονομικό του ισοζύγιο. Μπορεί επίσης να τρώει κι ο ίδιος τσάμπα. Η επιλογή υπάρχει.

Υ.Γ. Επίσης, ο μαγαζατορας, μαθαίνοντας τα γαστρονομικά "γούστα" των τσαμπε πελατών, έχει φτιάξει ένα μενού απίστευτο και, τώρα όλοι στην πόλη πάνε και τρώνε σε αυτόν. Επίσης, πουλάει τις συνταγές σε άλλα μαγαζιά και βγάζει το μεγαλύτερο κέρδος του από κει. Κάνε την αντιστοιχία με τα δεδομένα τώρα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δε διαφωνούμε σε αυτό. Κανένας στο post δεν είπε ότι δεν είναι "δικαίωμα της" να το κάνει. Αυτό που λέμε είναι ότι, εφ'οσον είναι καθ' όλα νόμιμο και, εφ'οσον η ίδια η Google το επιτρέπει (γιατί, το επιτρέπει, ας μη γελιομαστε, έχει χιλιοαναλυθει), είναι και εμένα και του καθενός δικαίωμα μας να χρησιμοποιούμε adblock και να ελέγχουμε τι περνάει από τις συσκευές μας (και τη σύνδεση μας).

Είπαμε ότι είναι "άπληστο" και "μονοπώλιο" (πρακτικά, όχι με τη νομική έννοια του όρου) και ότι αυτές τις τακτικές τις αντιμετωπίζουμε με τον ανωτέρω τρόπο. 

Η δική μου ένσταση εξ'αρχης στο σχόλιο σου, σου είπα πού ήταν. Νομίζω το λύσαμε αυτό.

Να αναφέρω λίγο κάτι με το παράδειγμα με το εστιατόριο. Πιο σωστή αναλογία θα ήταν "έχεις εστιατόριο και αφήνεις να τρώνε διάφοροι τσάμπα γιατί ξέρεις ότι θα σου φέρουν κόσμο". Βγάζεις κέρδος από αυτό, έχεις δημιουργήσει πελατεία. Οπότε και οι 2 κερδίζουν από αυτό. Όχι όμως να έρθει κάποιος πελάτης ο οποίος ξέρει το status quo, να πληρώσει (για παραπάνω υπηρεσίες) και να πάει να διαμαρτύρεται σε αυτούς που τρώνε τσάμπα με την ανοχή του μαγαζατορα. Μπορεί να κάνει τα παράπονα του στο μαγαζατορα κι εκείνος να κρίνει με βάση το οικονομικό του ισοζύγιο. Μπορεί επίσης να τρώει κι ο ίδιος τσάμπα. Η επιλογή υπάρχει.

Υ.Γ. Επίσης, ο μαγαζατορας, μαθαίνοντας τα γαστρονομικά "γούστα" των τσαμπε πελατών, έχει φτιάξει ένα μενού απίστευτο και, τώρα όλοι στην πόλη πάνε και τρώνε σε αυτόν. Επίσης, πουλάει τις συνταγές σε άλλα μαγαζιά και βγάζει το μεγαλύτερο κέρδος του από κει. Κάνε την αντιστοιχία με τα δεδομένα τώρα.

Ωραία χαίρομαι για το μνμ σου με βοηθάει και εμένα να απλοποίησω την απάντηση μου. 

Εγώ δεν είπα δεν είναι δικαίωμα σας το ads block... Είπα είναι δικαίωμα της google να μην αφήνει πλέον όσους το έχουν ενεργό στο youtube. Και λογικά σας πείραξε ότι ευχήθηκα να το κάνει παγκόσμια αυτό... Τσπ ότι είπαμε μέχρι τώρα μην κάνα λέω τα ίδια. 

Στο παράδειγμα με το εστιατόριο... Όλοι λέτε τόση ώρα ότι δεν υπάρχει δωρεάν... Άμα κάτι είναι δωρεάν εσύ είσαι το προϊόν.. Σωστά? Άρα δεν το ξέρεις όταν πας στο εστιατόριο? Δίνω δωρεάν δείγμα σε κάνω να γουστάρεις να μην μπορείς χωρίς αυτό.... Και είμαι ο μοναδικός σε ακτινα χιλιομέτρων... Άρα? Δεν θα το εκμεταλλευτώ? 

Και δεν συζητάμε εδώ για το ηθικό κομμάτι έτσι.... Γιατί χαίρω πολύ... Είναι ανήθικο το μπίζνες μοντέλ μαζευω δεδομένα και κερδίζω από αυτό. Γενικά καταλαβαίνω ότι η διάφορες μας είναι ελάχιστες στο τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα... Απλά διαφωνούμε στην αντίδραση στην όλη κατάσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Στο παράδειγμα με το εστιατόριο... Όλοι λέτε τόση ώρα ότι δεν υπάρχει δωρεάν... Άμα κάτι είναι δωρεάν εσύ είσαι το προϊόν.. Σωστά? Άρα δεν το ξέρεις όταν πας στο εστιατόριο? Δίνω δωρεάν δείγμα σε κάνω να γουστάρεις να μην μπορείς χωρίς αυτό.... Και είμαι ο μοναδικός σε ακτινα χιλιομέτρων... Άρα? Δεν θα το εκμεταλλευτώ? 

Σωστά. Ακριβώς, όταν κάτι είναι δωρεάν, συνήθως εσύ είσαι το προϊόν. Βέβαια, δε συμβαίνει πάντα έτσι, ο κόσμος βασίζεται σε FOSS λογισμικό για νευραλγικούς τομείς (ολόκληρες γλώσσες προγραμματισμού είναι FOSS). Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της κουβέντας.

Όμως, όπως όλοι, σε όλα τα θέματα σε αυτή τη ζωή, κάνουμε τις καλύτερες επιλογές που μπορούμε. Τι εννοώ; Είναι μία "σύγκρουση" συμφερόντων εδώ. Μου δίνει η τάδε εταιρεία τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το προϊόν της δωρεάν και νόμιμα; Θα το κάνω. Αυτή περιμένει ανταπόδοση (χρηματική ή τα δεδομένα μου). Εγώ π.χ κόβω και το fingerprinting στα sites που επισκέπτομαι όσο μπορώ και άλλα. Από τη στιγμή που δεν ενδιαφέρεται η ίδια η εταιρεία να μπλοκάρει αυτές τις τακτικές, γιατί πρέπει εγώ να ενδιαφερθώ και να σταματήσω κάτι που είναι προς όφελός μου. Για ποιο λόγο να περιορίσω τις ελευθερίες μου τεχνητά όταν δεν επηρεάζουν κάποιον άλλον; Εφ'όσον είναι νόμιμο, θα συνεχίζω να το κάνω, ας συνεχίζει και αυτή να έχει τη δική της στρατηγική. Δεν τη ζημιώνω (καθώς), δε με ζημιώνει.

Περίληψη: Μου δίνει μια εταιρεία κάτι δωρεάν για να προσελκύσει πελάτες. Θα κοιτάξω το δικό μου (όχι το δικό της) συμφέρον και, εφ'όσον μου το επιτρέπει, δε θα της δώσω το παραμικρό γιατί ξέρω πώς θα το χρησιμοποιήσει. Αν δεν της αρέσει, ας το κόψει, στο χέρι της είναι.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nitro912gr είπε

Αν είχε λιγότερες διαφημίσεις δεν θα είχα πρόβλημα να κλείσω το adblocker, από την στιγμή που έχει καταντήσει το περισσότερο περιεχόμενο να είναι διαφημίσεις και αυτές να είναι τόσο επιθετικές που σου σπάνε τα νεύρα και χαλάνε την εμπειρία χρήσης, ε οκ αν δεν μπορώ να έχω adblocker αυτό θα μειώσει αισθητά πόσο χρόνο περνάω στο youtube. Πόσο να αντέξω με τόσες διαφημίσεις;

Οταν ειχε διαφημισεις, ειχαμε και παλι adblockers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MikeKata είπε

Λάθος ερώτηση. Γιατί "μάγκα" δεν ανοίγεις μια εταιρεία web hosting που ΔΕ χρησιμοποιεί linux server, αλλά έχει φτιάξει δικό της proprietary σύστημα να γίνεις μάγκας; Α, ξέχασα γιατί οι "μάγκες" παίρνουν όλη τη δουλειά που έχει γίνει δωρεάν από άλλους για να γλιτώσουν ό,τι γλιτώνεται.

Να φανταστώ ότι το "ταπεινό" web hosting είναι τόσο "απλό και φθηνό" όσον αφορά το software που όλες οι εταιρείες επιλέγουν να το κάνουν σε linux servers αντί να φτιάξουν δικό τους σύστημα, το οποίο θα μπορούσαν να το κάνουν πλήρως optimize ανάλογα με τη χρήση τους, γλιτώνοντας λειτουργικά έξοδα. Τι, όχι;

Όπως έγραψε κι ένας άλλος συμφορουμίτης. "Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά"... Μάγκα...

Δωρεάν ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ δε σημαίνει δωρεάν HOSTING.

Και επειδή δεν γνωρίζεις, γελάει ο κόσμος που γνωρίζει από την επιμονή σου να γράφεις περί ανέμων και υδάτων. 

Σταμάτα το και γραψε για κανα AdBlock καλύτερα που εκεί όντως ξέρεις περισσότερα από αρκετούς εδώ μέσα.

Όσον αφορά το τί λειτουργικό χρησιμοποιεί μια εταιρία, μάθε ότι χρησιμοποιεί αυτό που ταιριάζει στις ανάγκες της και αυτό ΔΕΝ είναι θέμα κόστους, όταν ακόμα και η datacenter έκδοση των Windows server είναι γύρω στα 125$ το μήνα, ποσο απειροελάχιστο συγκρινόμενο με το τί τρέχει πάνω του και άρα τί έσοδα βγάζει από αυτό. 

Αντε καληνύχτα τώρα και διάβασε λίγο να μάθεις 5 πράγματα πριν ξανα εκτεθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Θεωρώ με 0€ Ublock Origin στο pc και Revanced στο κινητό αξίζει κάτι παραπάνω. Και με άλλα 5€ νοικιάζεις ένα seedbox και κατεβάζεις ό,τι θες.

 

13 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Πάσο, εμένα 5-10 λεπτά με παίρνει να τα σετάρω πάντως.

Αν ειναι να χανω καθε μερα 5-10 λεπτα, μαζευεται ο χρονος, για τον οποιο πληρωνομαι ακριβοτερα 

Επισης, μονο αν εχεις δικια σου tv/κονσολα, καταλαβαινεις τι ευκολια ειναι το premium

  

12 ώρες πριν, Strat8 είπε

Τι εννοείς "πολύ διαδικασία"; Στο PC μου το Ublock origin addon πήρε λίγα δευτερόλεπτα να εγκατασταθεί και αυτό ήταν.

 

12 ώρες πριν, MikeKata είπε

Παίρνει, κυριολεκτικά την ίδια ώρα, να περάσεις Vanced, με το να βάλεις τα στοιχεία της κάρτας σου στο Google account σου.

Για το uBlock δε θα πω, τεράστια διαδικασία. Μπορεί να πάρει και 10 δευτερόλεπτα. Δράμα...

Κατι τετοια σχολια μαλλον γραφονται απο <φοιτητες. Ξανα λεω, οταν θα εχεις tv, κονσολα κτλ, δεν εχει αλλη λυση. 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Αν ειναι να χανω καθε μερα 5-10 λεπτα, μαζευεται ο χρονος, για τον οποιο πληρωνομαι ακριβοτερα 

Επισης, μονο αν εχεις δικια σου tv/κονσολα, καταλαβαινεις τι ευκολια ειναι το premium

  

 

Κατι τετοια σχολια μαλλον γραφονται απο <φοιτητες. Ξανα λεω, οταν θα εχεις tv, κονσολα κτλ, δεν εχει αλλη λυση. 

Ποιος είπε για κάθε μέρα? Το adblock το βάζεις μια φορά και τέλος και το Revanced το σετάρεις κάθε 2 μήνες, ίσως και παραπάνω. Στην τηλεόραση βάζεις SmartTube. Για κονσόλα φτιάχνεις pi-hole με raspberry pi και το βάζεις στο ρούτερ (και είσαι οκ με όλες τις συσκευές pretty much). Λίγο διάβασμα και μεράκι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...