Προς το περιεχόμενο

Το Elden Ring έχει πουλήσει περισσότερα από 20 εκατομμύρια αντίτυπα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ πλέον δεν αντέχω καθόλου παιχνίδια που χρειάζεσαι οδηγό για να τα παίξεις. Από την μία δεν θέλεις να σε πάρουν από το χεράκι και να κάνεις ένα σκέτο streamlined μονοπάτι αλλά το να μην ξέρεις τι πρέπει να κάνεις είναι τουλάχιστον απογοητευτικό. Αυτό δεν το δοκίμασα καν επειδή είδα έναν γνωστό μου να το παίζει και κατάλαβα τι είδους παιχνίδι είναι.

Στο παρελθόν την πάτησα με το "Sky: Children of the Light" στο κινητό που δεν κατάφερα ποτέ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω και πως ακριβώς πρέπει να κινώ τον χαρακτήρα με touch screen. Και ένα παιχνίδι που μετάνιωσα που έμαθα την ύπαρξή του το "Hollow Knight", που με έπρηξαν κάτι καμμένοι φίλοι μου και μετά από μερικές ώρες που κυριολεκτικά δεν ήξερα τι ρόλο βαράει έφαγε άμεσο delete μια και καλή, μετά μου είπαν ότι έτσι είναι το παιχνίδι φτιαγμένο για να "ανακαλύψεις" μόνος σου τι πρέπει να κάνεις.

Δεν είμαστε όλοι καμμένοι παιχνιδο-σαδιστές.

Δεκτό.ΌΜΩΣ για να λέμε τα πάντα όπως πρέπει μιας και μου άρεσε και το hollow knight προς υπεράσπιση θα πω πως και τα souls και αυτό μια χαρά σου δίνουν hints για το τι να κάνεις.

Η αφήγηση / διάλογοι δεν είναι απόλυτα ξεκάθαροι πάντα αλλά hints υπάρχουν.Θέλει πολύ σκέψη , καλό διάβασμα όλων τον items καθώς το plot ξετυλίγεται και απο αυτά , προσοχή στους διαλόγους με npcs.

Hollow Knight θέλει και αυτό διάβασμα στα items αλλά στην ουσία είναι metroidvania game , πας όπου σου επιτρέπουν τα skills σου δεν θες ουσιαστικά κάποιον να σου πει που να πας.Μαρκάρεις στο map το σημείο που δεν μπορείς να πας και αφού αποκτήσεις το skill επιστρέφεις.

Αυτά τα παιχνίδια έχουν πολύ ενδιαφέρον κόσμους , απαιτητικό battle αλλά ταυτόχρονα ικανοποιητικό και ωραίο story.

Προσωπικά βαριέμαι να παίζω(αν και τα έχω παίξει) κάτι που είναι cinematic - button mush fight - next area - cinematic(πολλά διθυραμβικά sony exclusives έρχονται στο μυαλό) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Δεκτό.ΌΜΩΣ για να λέμε τα πάντα όπως πρέπει μιας και μου άρεσε και το hollow knight προς υπεράσπιση θα πω πως και τα souls και αυτό μια χαρά σου δίνουν hints για το τι να κάνεις.

Η αφήγηση / διάλογοι δεν είναι απόλυτα ξεκάθαροι πάντα αλλά hints υπάρχουν.Θέλει πολύ σκέψη , καλό διάβασμα όλων τον items καθώς το plot ξετυλίγεται και απο αυτά , προσοχή στους διαλόγους με npcs.

Hollow Knight θέλει και αυτό διάβασμα στα items αλλά στην ουσία είναι metroidvania game , πας όπου σου επιτρέπουν τα skills σου δεν θες ουσιαστικά κάποιον να σου πει που να πας.Μαρκάρεις στο map το σημείο που δεν μπορείς να πας και αφού αποκτήσεις το skill επιστρέφεις.

Αυτά τα παιχνίδια έχουν πολύ ενδιαφέρον κόσμους , απαιτητικό battle αλλά ταυτόχρονα ικανοποιητικό και ωραίο story.

Προσωπικά βαριέμαι να παίζω(αν και τα έχω παίξει) κάτι που είναι cinematic - button mush fight - next area - cinematic(πολλά διθυραμβικά sony exclusives έρχονται στο μυαλό) 

 

Το hollow knight είναι υπέροχο παιχνίδι ….αλλά αναγκάστηκα να κάνω uninstall.
Δεν γίνεται με το που χάνω από κάποιο boss να με αναγκάζεις να ξεκινήσω πάλι από save point 50 χιλιόμετρα μακριά.
Ειναι βαρετό και κουραστικό.  Άσε που κάπου στη διαδρομή μπορεί να ξανά πεθάνεις και να χάσεις souls και coins που έχεις μαζέψει με κόπο.  

Elden Ring δεν έπαιξα μιας και όπως πολλοί άλλοι δεν έχω χρόνο και υπομονή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, soconium είπε

Το hollow knight είναι υπέροχο παιχνίδι ….αλλά αναγκάστηκα να κάνω uninstall.
Δεν γίνεται με το που χάνω από κάποιο boss να με αναγκάζεις να ξεκινήσω πάλι από save point 50 χιλιόμετρα μακριά.
Ειναι βαρετό και κουραστικό.  Άσε που κάπου στη διαδρομή μπορεί να ξανά πεθάνεις και να χάσεις souls και coins που έχεις μαζέψει με κόπο.  

Elden Ring δεν έπαιξα μιας και όπως πολλοί άλλοι δεν έχω χρόνο και υπομονή. 

Θα μπορούσε να έχει περισσότερα save points η αλήθεια είναι.

Στην τελική γούστα είναι πάντως.Καλό είναι που υπάρχει ποικιλία παιχνιδιών.

Προσωπικά θα βρω χρόνο για κάτι που μου αρέσει γιατί μια ζωή την έχουμε.Απο κάπου(χωρίς καμία εξαίρεση) θα κόψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Coscas είπε

Μα...αυτό είναι το πρβλμ...Οτι παραείναι γραμμικό...

Τα συνέκρινα , γιατί θεωρούνται και τα 2 "παιχνιδάρες" και "must play". Ανθρακες ο θησαυρός...

Παιχνιδάρες (άνευ εισαγωγικών) είναι. Αν εσένα δεν σου αρέσουν, so be it. 

 

16 ώρες πριν, koutsis είπε

Τι θέλεις τελικά;  

Α, δεν ξέρεις τι θέλει; AC Odyssey. Δεν υπάρχει άλλο game γι' αυτόν. Εδώ έβγαλε σκάρτο μέχρι και το Red Dead Redemption 2. Άθλιο το Elden Ring, άθλιο το RDR2, άθλιο το God Of War, μόνο το Odyssey αξίζει.

image.jpeg.5224c18eca4a4d67384b6a522c13d52a.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιοι μπερδεύουν τα προσωπικά τους γούστα με το αν ένα παιχνίδι θεωρείται αντικειμενικά καλό ή όχι. 

Απόλυτα δεκτό και σεβαστό να μην αρέσει σε κάποιον το Elden Ring, αλίμονο. Άλλο όμως να ισχυριζόμαστε ή να πετάμε υποννούμενα ότι δεν είναι καλό παιχνίδι.

Προσωπικά πχ δεν μου άρεσε καθόλου το RDR2 όμως, δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι με μεγάλη έμφαση στην λεπτομέρεια του κόσμου του, στον τεχνικό τομέα, στην ατμόσφαιρα και στο gameplay. Το παράτησα απλώς επειδή δεν μου έκανε το κλικ, όχι γιατί το βρήκα κακό ή overhyped.

Elden Ring, BotW, RDR2, θεωρούνται και είναι μοντέρνα αριστουργήματα. Μπορεί να μην είναι εμπορικά παιχνίδια όπως πχ CoD και Assassin's Creed γιατί λόγω της περιπλοκότητας τους ή της δυσκολίας τους δεν απευθύνονται στη μάζα αλλά σίγουρα είναι όντως "θησαυροί" και όχι άνθρακας.

Όσο αναφορά την επιτυχία και τις πωλήσεις του Elden Ring, το άξιζε. Ειδικά οι fans των souls πήραν αυτό που περίμεναν αλλά και ακόμα παραπάνω. Δεν είναι για όλους, είναι παιχνίδι που πρέπει να αφιερώσετε χρόνο και να το ανακαλύψετε μόνοι σας.

Αν προτιμάτε βελάκια που να σας δείχνουν που να πάτε, checklists με αποστολές, εχθρούς που πέφτουν με 2-3 χτυπήματα χωρίς να χρειάζεται καν να μπλοκάρετε, χάρτη με 100 διαφορετικά συμβολάκια που αποκαλύπτει τα πάντα, και γενικά να περάσετε ένα 20λεπτο όσο πιο χαλαρά γίνεται πριν το κλείσετε για να συνεχίσετε την επόμενη μέρα, πηγαίνετε προς AC και Horizon μεριά. Το hype και η αξία του Elden Ring είναι γι αυτούς που ψάχνουν κάτι άλλο.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λίγα είναι. Ακόμα θυμάμαι εποχές που η σειρά έκανε κάτι λίγες εκατοντάδες χιλιάδες πωλήσεις και θεωρούταν επιτυχία λόγο της φύσης του. Θυμάμαι ακόμα φίλους μου (gamers) που αρχικά η σειρά δεν τους άρεσε λόγο "πολύ ξερό, δεν έχει ιστορία, δεν έχει παρουσίαση κτλ". 

15 χρόνια μετά και έχουνε γίνει όλοι τρελοί με το είδος. Άργησαν να το πάρουν χαμπάρι αλλά εν τέλη γίναμε πάρα πολλοί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με πάνω από 150 ώρες παιχνιδιού στο Elden Ring κλαίω τις ώρες που έχασα... (Προσωπική άποψη) Πολύ hype από παντού για ένα άδειο σχεδόν παιχνίδι το οποίο μοιάζει με beta version... Eλάχιστοι χαρακτήρες που δεν ασχολήθηκαν καν να τους δώσουν προσωπικότητα και backgound, άδειος χάρτης χωρίς references που μετά από παράπονα παικτών έβαλαν κάποια έξτρα, ανύπαρκτο quest line, ανύπαρκτο log, αδιάφορος πρωταγωνιστής... Τι να πρωτοπώ... Και αυτό το δεν είναι για όλους... Τι καραμέλα... Ναι, το τερμάτισα και μου ήταν τελείως αδιάφορο... Η άποψή μου είναι ότι απλά το έκαναν "έτσι" για να δημιουργήσουν ένα hype και να πάρει τον τίτλο του πιο δύσκολου και ότι απευθύνεται σε λίγους και εκλεκτούς. Αν κάποιος θέλει να παίξει απλά ένα δύσκολο παιχνίδι αρκεί να πάρει ένα οποιδήποτε παιχνίδι και να το παίξει σε δυσκολία Nightmare. Λείπουν βασικά στοιχεία από το παιχνίδι. Μέτριο σε όλους τους τομείς.

Για την ιστορία είμαι λάτρης των RPG και έχω εκατοντάδες ώρες σε FF, Elder Scrolls, D&D games και Souls like games όπως το Nioh (που όντως είναι παιχνιδάρα)

Ξαναλέω ότι είναι προσωπική άποψη και ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει αλλά η άποψη του καθενός έχει βάρος σύμφωνα με τα παιχνίδια που έχει παίξει.

Αν κάποιος παίζει μόνο sport games ή Dark Souls και γυρίσει και μου πει ότι το Elden Ring είναι παιχνιδάρα, θα του δώσω μια λίστα με παιχνίδια να πάξει έτσι για να έχει μέτρο σύγκρισης. Θεωρώ ότι είναι success story του Marketing

Επεξ/σία από squalor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, squalor said:

Ξαναλέω ότι είναι προσωπική άποψη και ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει αλλά η άποψη του καθενός έχει βάρος σύμφωνα με τα παιχνίδια που έχει παίξει.

Αν κάποιος παίζει μόνο sport games ή Dark Souls και γυρίσει και μου πει ότι το Elden Ring είναι παιχνιδάρα, θα του δώσω μια λίστα με παιχνίδια να πάξει έτσι για να έχει μέτρο σύγκρισης

Λες όλοι όσοι έχουμε παίξει Elden Ring και μας αρέσει να μην έχουμε παίξει από τα υπόλοιπα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Δεκτό.ΌΜΩΣ για να λέμε τα πάντα όπως πρέπει μιας και μου άρεσε και το hollow knight προς υπεράσπιση θα πω πως και τα souls και αυτό μια χαρά σου δίνουν hints για το τι να κάνεις.

Η αφήγηση / διάλογοι δεν είναι απόλυτα ξεκάθαροι πάντα αλλά hints υπάρχουν.Θέλει πολύ σκέψη , καλό διάβασμα όλων τον items καθώς το plot ξετυλίγεται και απο αυτά , προσοχή στους διαλόγους με npcs.

Hollow Knight θέλει και αυτό διάβασμα στα items αλλά στην ουσία είναι metroidvania game , πας όπου σου επιτρέπουν τα skills σου δεν θες ουσιαστικά κάποιον να σου πει που να πας.Μαρκάρεις στο map το σημείο που δεν μπορείς να πας και αφού αποκτήσεις το skill επιστρέφεις.

Αυτά τα παιχνίδια έχουν πολύ ενδιαφέρον κόσμους , απαιτητικό battle αλλά ταυτόχρονα ικανοποιητικό και ωραίο story.

Προσωπικά βαριέμαι να παίζω(αν και τα έχω παίξει) κάτι που είναι cinematic - button mush fight - next area - cinematic(πολλά διθυραμβικά sony exclusives έρχονται στο μυαλό) 

 

Συμφωνώ, δεν είναι για εμένα τέτοια παιχνίδια που πρέπει να μπεις στον κόσμο ενός παιχνιδιού και να πρέπει να μάθεις τα πάντα απλά για να μπορέσεις να πας στο επόμενο στάδιο. Τα metroidvania πολλές φορές βασίζονται στο "κατά λάθος βρήκα τι έπρεπε να κάνω", το να πηδήξεις σε ένα σημείο να κάνεις ένα combo και να συνειδητοποιήσεις ότι εκεί έχει κάτι κρυμμένο και ότι έτσι θα πας στο επόμενο στάδιο είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά, κάτι τέτοιο μου είχε συμβεί και μου το έδειξε ο καμένος γνωστός μου και τον ρώτησα πως το βρήκε και μου παραδέχτηκε ότι το βρήκε στο διαδίκτυο γιατί και ο ίδιος είχε κολλήσει (ούτε θυμάμαι που ήταν και τι ήταν, το έχω σβήσει από την μνήμη μου το hollow knight).

Οι περισσότεροι που το παίζουν αναγκάζονται να διαβάσουν οδηγούς κι ας προσποιούνται ότι δεν το κάνουν, όχι ότι έχω κάτι μαζί τους, ο κάθε ένας παίζει το παιχνίδι όπως θέλει.

Εγώ για παράδειγμα αν είχε streamlined version που να σου λέει τι είναι η επόμενη αποστολή ίσως να το έπαιζα. Έχω και μικρό attention span, και αν κάτι δεν μου κάνει κλικ δεν μπορώ να απορροφηθώ. Το hollow knight πέρα από την αίσθηση της δυναμικής στις κινήσεις δεν μου έκανε κλικ στο mood του ή στα γραφικά ή στην ιστορία του αφού δεν κατάλαβα καν τι πρέπει να κάνω. Κάπως θα πρέπει να με κάνει hook ένα παιχνίδι για να πω "ναι θα εμβαθύνω και θα ασχοληθώ".

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NickTG είπε

Λες όλοι όσοι έχουμε παίξει Elden Ring και μας αρέσει να μην έχουμε παίξει από τα υπόλοιπα? 

Μιλάμε για είδηση ότι έχει πουλήσει 20 εκατομμύρια αντίτυπα, οπότε είναι αδιαμφισβήτητα εμπορική επιτυχία.

Το ότι ένα παιχνίδι έχει πουλήσει τόσα αντίτυπα δεν το κάνει αυτόματα παιχνιδάρα.

Τώρα από αυτούς που το πήραν το πόσοι ασχολήθηκαν και πόσοι επένδυσαν χρόνο και σε πόσους άρεσε είναι τελείως άλλο θέμα και δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε. 

Θεωρώ όμως ότι από τα 20 εκατομμύρια ανθρώπων που πήραν το παιχνίδι προφανώς και είναι λίγοι αυτοί που έχουν παίξει "από τα υπόλοιπα" και τους άρεσε τόσο πολύ.

Και ξαναλέω ότι είναι προσωπική άποψη, ότι θεωρώ ότι όσοι έχουν παίξει πολύ πιο άρτια παιχνίδια δεν το έχουν τόσο ψηλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, squalor said:

Το ότι ένα παιχνίδι έχει πουλήσει τόσα αντίτυπα δεν το κάνει αυτόματα παιχνιδάρα.

Αυτόματα όχι. Είναι μια καλή ένδειξη όμως ειδικά όταν μιλάμε για πιο "περίεργα" παιχνίδια όπως αυτό. 

 

25 minutes ago, squalor said:

Και ξαναλέω ότι είναι προσωπική άποψη, ότι θεωρώ ότι όσοι έχουν παίξει πολύ πιο άρτια παιχνίδια δεν το έχουν τόσο ψηλά. 

Παίρνεις ως δεδομένο την προσωπική σου άποψη ότι τα άλλα είναι πολύ πιο άρτια και βγάζεις λάθος συμπεράσματα. 

Δεν είναι λάθος η άποψη αφού για σένα ισχύει. Αλλά δεν είναι ίδια για όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα που ειμαι φαν του ειδους πιστευω οτι η FromSoftware ειναι και λιγο στο απυροβλητο. Καλο, χρυσο το elden ring αλλα δεν γινεται αυτο το πραγμα με το τραγικο performance/stuttering που εχει ανεξαρτητα απο το τι pc εχεις. Αν μιλαμε μονο για κονσολες καλως, αλλα αν το performance αυτο το ειχε πχ το Star Wars Jedi, θα κρινοταν αλλιως. Δεν λεω οτι δεν ειναι παιχνιδαρα αλλα βλεπω αναφερονται μονο τα καλα του παιχνιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αυτόματα όχι. Είναι μια καλή ένδειξη όμως ειδικά όταν μιλάμε για πιο "περίεργα" παιχνίδια όπως αυτό. 

 

Παίρνεις ως δεδομένο την προσωπική σου άποψη ότι τα άλλα είναι πολύ πιο άρτια και βγάζεις λάθος συμπεράσματα. 

Δεν είναι λάθος η άποψη αφού για σένα ισχύει. Αλλά δεν είναι ίδια για όλους. 

Η άποψη για το αν μου αρέσει ή όχι είναι προσωπική, για το αν είναι άρτιο είναι αντικειμενική.

Σκέψου το εξής, βάλε βαθμολογία στα παρακάτω και δες τι βγάζεις:

Γραφικά/Λεπτομέρεια κόσμου - π.χ. στο AC Odyssey έμπαινες σε ένα κυκλαδίτικο σπίτι και δεν πίστευες αυτό που έβλεπες δεν μιλάω για κάτι που είναι στο Main story μιλάω για αυτο το τυχαίο και εδώ έχεις ένα άδειο κόσμο

Μουσική Επένδυση -  π.χ. FFX Μουσική από Συμφωνική Ορχήστρα η οποία μετά κυκλοφορεί σε CD (αλήθεια τώρα)

Gameplay - π.χ. Nioh απίστευτη απόκριση στους χειρισμούς, απαίτηση τακτικής για να νικήσεις αντιπάλους και όχι overpower, εδώ απλά roll and hit κάνεις και με διάφορα bug μπορείς να κερδίσεις χωρίς καν να πολεμήσεις... 

Lore/Open World Discovery - Witcher 3/ Morrowind

Βάθος Χαρακτήρα και εξέλιξη - όλα τα FF ενώ εδώ έχουμε ένα flat άοσμο και αδιάφορο χαρακτήρα 

Re-playabe ??? - Ποτέ όμως, το τερμάτισα και δεν θέλω να το ακουμπήσω ξανά παρόλο που ασχολήθηκα και με Mods κτλ

Και πολλά άλλα... Δεν λέω ότι είναι κακό, αλλά λέω ότι δεν είναι όσο καλό παρουσιάζεται καθώς υπάρχουν πολλά καλύτερα παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...