Προς το περιεχόμενο

Επιλογή για hosting


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θελω να κανω ενα eshop οπου θα εχει 100-150 κωδικους max (μπορει και λιγοτερους) . Αυτο προφανως που θελω απο το eshop ειναι να ειναι οσο τον δυνατον πιο γρηγορο και σχετικα ευκολο.Εχω παρει απο godaddy τo email και το domain σε .com και απο papaki το .gr . Ειμαι αναμεσα σε bluehost , siteground και dreamhost . Επισης ειδα οτι υπαρχει επιλογη για woocomerce hosting στην siteground. Αξιζει ? Τι προτεινετε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με 2.04 Ευρώ τον μηνα
https://www.hetzner.com/webhosting

 

  •  Unlimited traffic
  •  10 GB NVMe SSD disk space for commercial or private content
  •  Autoresponders
  •  100 Mail accounts (POP3/IMAP/SMTP) including SSL encryption
  •  Up to 100 alias addresses for internal or external forwarding of email addresses
  •  10 FTP accesses
  •  50 sub-domains included
  •  Free email support
  •  1 domain included
  •  Graphical client admin interface for quick and easy configuration of the account
  •  Possible to run your own PHP scripts
  •  FTP and FTPS access for updating your web pages
  •  WebFTP
  •  Daily backup of user accounts
  •  Access to all backups via admin interface
  •  DNS administration
  •  Email receipt is possible with POP3 or IMAP, including SSL encryption
  •  SMTP server for sending emails secured with TLS/SSL
  •  Webmail system
  •  E-Mail Synchronisation
  •  Graphical configuration system for mailbox administration
  •  Any number of email addresses via “catch all”
  •  Configurable spam filter
  •  Virus scanner for emails
  •  Secure password protection of your website with .htaccess file
  •  Access to daily updated log files
  •  Graphical statistical evaluation of log files
  •  Sending SMS via admin interface or via PHP scripts
  •  SMS notification on receipt of email
  •  DDoS protection
  •  SSL encryption (https)
  •  Free Symantec Basic SSL Certificate, duration 1 year
  •  Let's Encrypt certificate
  •  WordPress Installer
  •  WordPress compatible
  •  1 of your own database with MySQL or PostgreSQL

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, elio_1 είπε

Με 50€ πήγαινε στην Cretaforce

image.png.359f93e477a42322b88fd735730ac67c.png

Δεν είναι 50€. Είναι 50€ συν ΦΠΑ άρα 62€. Να τα λέμε όλα.

Δες το παρακάτω που συμφέρει περισσότερο. https://www.multihosting.gr/web-hosting.html

Το Direct Pro στα 52,08€ αν το αγοράσεις για 1 έτος με 5GB και αντί για cPanel έχει το Direct Admin το οποίο είναι παρόμοιο με το cPanel.

image.png.a686d478f040266c9433bd8235d83629.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια παραδείγματα παιδιά, απλα δεν θέλω να κολλάει το site. Θεωρω με 3 giga εγω είναι καλυμμένος. Διαβάζω ότι πολλοί λένε πχ 8 ή 10 giga αλλα κολλάνε πολύ ή πέφτουν τα site κτλ. Αυτήν την στιγμή εγω θεωρω οτι με 3 giga για την δουλεια μου είναι οκ. Διάβασα για creta ότι σε αυτό το κομμάτι είναι καλή απλα ει αι ακριβή. Τα 2 που αναφέρατε δεν τα ξέρω οπότε θα πρέπει να τα ψάξω σε σχέση με τα κολλήματα και τους χρόνους κτλ. Γιατι διαβάζω σε πολλά που λένε απεριόριστα αλλα επί της ουσίας δεν είναι απεριόριστα γι αυτο το αναφέρω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η multihosting που αναφέρθηκε πιο πάνω έχει εξαγοραστεί από την enartia (papaki + tophost) που αυτή έχει εξαγοραστεί από την team.blue. Όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος δεν γνωρίζει ότι πρόκειται για την ίδια επιχείρηση.

Με βάση τις απαιτήσεις του e-shop δεν πιστεύω να συναντήσεις περιορισμούς από αυτούς που αναφέρονται στα "ψιλά γράμματα" σε κανένα webhost που έχει αναφερθεί εδώ. Όμως προφανώς όλοι οι webhosts δεν είναι ίδιοι, ούτε η υποστήριξη είναι ίδια, ούτε το ίδιο στημένοι είναι οι servers, ούτε η ποιότητα της υπηρεσίας είναι ίδια. Με βάση τις απαιτήσεις σου πάντως δεν χρειάζεσαι πάνω από 1GB χώρου. Τώρα για τις μικρές διαφορές στην τιμή ανάμεσα στα πακέτα διαφορετικών webhosts θεωρώ ότι δεν είναι άξια αναφοράς, μιας και πρόκειται για επαγγελματική χρήση και δεν νομίζω τα 10-15 ευρώ το χρόνο πάνω ή κάτω να είναι καθοριστικός παράγοντας για να κάνεις τη δουλειά σου με τον βέλτιστο τρόπο.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stef157 είπε

Δεν είναι 50€. Είναι 50€ συν ΦΠΑ άρα 62€. Να τα λέμε όλα.

 

Δεν έχω δει πουθενά σε ότι αφορά επαγγελματικούς λογαριασμούς να αναφέρονται τιμές με ΦΠΑ.

Σχετικά με την τιμή...

Τα πάντα είναι σε σχέση με τις υπηρεσίες που λαμβάνεις. ΄Στη μία περίπτωση δεν ασχολείσαι με backup του server, έχεις επιλογές για rolling back σε προηγούμενη ημερομηνία άμεσα, και το κυριότερο για εμένα ταχύτατη απόκριση από το support.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elio_1 είπε

Δεν έχω δει πουθενά σε ότι αφορά επαγγελματικούς λογαριασμούς να αναφέρονται τιμές με ΦΠΑ.

Σχετικά με την τιμή...

Τα πάντα είναι σε σχέση με τις υπηρεσίες που λαμβάνεις. ΄Στη μία περίπτωση δεν ασχολείσαι με backup του server, έχεις επιλογές για rolling back σε προηγούμενη ημερομηνία άμεσα, και το κυριότερο για εμένα ταχύτατη απόκριση από το support.

Και ποιός είπε ότι το web hosting αφορά μόνο τους επαγγελματίες; Το σωστό θα ήταν να αναφέρονται οι τιμές με ΦΠΑ γιατί προφανώς πηγαίνοντας κάποιος στο καλάθι θα δει άλλη τιμή. Δεν είναι παράνομο αλλά νομίζω πιο ηθικό να ξέρει ο άλλος ποιά είναι η τελική τιμή.

14 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Η multihosting που αναφέρθηκε πιο πάνω έχει εξαγοραστεί από την enartia (papaki + tophost) που αυτή έχει εξαγοραστεί από την team.blue. Όχι ότι αυτό σημαίνει κάτι απλά το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος δεν γνωρίζει ότι πρόκειται για την ίδια επιχείρηση.

Με βάση τις απαιτήσεις του e-shop δεν πιστεύω να συναντήσεις περιορισμούς από αυτούς που αναφέρονται στα "ψιλά γράμματα" σε κανένα webhost που έχει αναφερθεί εδώ. Όμως προφανώς όλοι οι webhosts δεν είναι ίδιοι, ούτε η υποστήριξη είναι ίδια, ούτε το ίδιο στημένοι είναι οι servers, ούτε η ποιότητα της υπηρεσίας είναι ίδια. Με βάση τις απαιτήσεις σου πάντως δεν χρειάζεσαι πάνω από 1GB χώρου. Τώρα για τις μικρές διαφορές στην τιμή ανάμεσα στα πακέτα διαφορετικών webhosts θεωρώ ότι δεν είναι άξια αναφοράς, μιας και πρόκειται για επαγγελματική χρήση και δεν νομίζω τα 10-15 ευρώ το χρόνο πάνω ή κάτω να είναι καθοριστικός παράγοντας για να κάνεις τη δουλειά σου με τον βέλτιστο τρόπο.

Ναι όντως εξαγοράστηκε από την enartia αλλά δε νομίζω να έχει κάποια σχέση αυτό. Το support πάντως και οι τιμές παραμένουν ίδιες προς το παρών. Προσωπικά θα πήγαινα και σε επιλογή στην Hetzner, που οι περισσότεροι πάροχοι στην Ελλάδα που παίρνουν από Γερμανία, παίρνουν από την Hetzner που είναι από τα μεγαλύτερα Data Centers.

Αλλά αν θες πιο προσωποποιημένη υποστήριξη τότε ναι καλύτερα είναι να επιλέξεις κάποιο πάροχο στην Ελλάδα και καλύτερα μικρότερο και όχι μεγάλη εταιρία. Σίγουρα το support θα είναι καλύτερο και αμεσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 8:10 ΜΜ, Manthos91 είπε

Καλησπέρα σας, θελω να κανω ενα eshop οπου θα εχει 100-150 κωδικους max (μπορει και λιγοτερους) .

 

Στις 16/5/2023 στις 2:28 ΜΜ, stef157 είπε

Δεν είναι 50€. Είναι 50€ συν ΦΠΑ άρα 62€. Να τα λέμε όλα.

 

9 ώρες πριν, elio_1 είπε

Δεν έχω δει πουθενά σε ότι αφορά επαγγελματικούς λογαριασμούς να αναφέρονται τιμές με ΦΠΑ.

 

4 ώρες πριν, stef157 είπε

Και ποιός είπε ότι το web hosting αφορά μόνο τους επαγγελματίες; Το σωστό θα ήταν να αναφέρονται οι τιμές με ΦΠΑ γιατί προφανώς πηγαίνοντας κάποιος στο καλάθι θα δει άλλη τιμή. Δεν είναι παράνομο αλλά νομίζω πιο ηθικό να ξέρει ο άλλος ποιά είναι η τελική τιμή.

Ναι όντως εξαγοράστηκε από την enartia αλλά δε νομίζω να έχει κάποια σχέση αυτό. Το support πάντως και οι τιμές παραμένουν ίδιες προς το παρών. Προσωπικά θα πήγαινα και σε επιλογή στην Hetzner, που οι περισσότεροι πάροχοι στην Ελλάδα που παίρνουν από Γερμανία, παίρνουν από την Hetzner που είναι από τα μεγαλύτερα Data Centers.

Αλλά αν θες πιο προσωποποιημένη υποστήριξη τότε ναι καλύτερα είναι να επιλέξεις κάποιο πάροχο στην Ελλάδα και καλύτερα μικρότερο και όχι μεγάλη εταιρία. Σίγουρα το support θα είναι καλύτερο και αμεσότερο.

Για το ΦΠΑ είσαι λάθος (no offence)...

Για Hetzner, aws κλπ συμφωνώ ότι είναι τα πιο οικονομικά, αλλά προϋποθέτουν ο χρήστης να ξέρει και να θέλει να ασχοληθεί.

Ο νηματοθέτης δεν δείχνει να έχει μεγάλη σχέση με το αντικείμενο. Καλύτερα (κατ' εμέ) να πάει κάπου με ασφάλεια και αξιοπιστία τουλάχιστον στην αρχή.

Από την πλευρά μου τέλος....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elio_1 είπε

Για Hetzner, aws κλπ συμφωνώ ότι είναι τα πιο οικονομικά, αλλά προϋποθέτουν ο χρήστης να ξέρει και να θέλει να ασχοληθεί.

Ο νηματοθέτης δεν δείχνει να έχει μεγάλη σχέση με το αντικείμενο. Καλύτερα (κατ' εμέ) να πάει κάπου με ασφάλεια και αξιοπιστία τουλάχιστον στην αρχή.

Από την πλευρά μου τέλος....

Εάν διαλέξει ένα απλό πακέτο hosting δεν έχει καμία διαφορά με οποιοδήποτε άλλο πακέτο shared hosting. Δεν χρειάζεται να ασχοληθεί κάτι παραπάνω από τι θα έκανε σε άλλη εταιρία.

Αλλά θα συμφωνήσω ότι αν είναι ας πούμε "αρχάριος" τότε ξεκινάς με εντός Ελλάδας και πιο εύκολη συνεννόηση και υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stef157 είπε

Εάν διαλέξει ένα απλό πακέτο hosting δεν έχει καμία διαφορά με οποιοδήποτε άλλο πακέτο shared hosting. Δεν χρειάζεται να ασχοληθεί κάτι παραπάνω από τι θα έκανε σε άλλη εταιρία.

Αλλά θα συμφωνήσω ότι αν είναι ας πούμε "αρχάριος" τότε ξεκινάς με εντός Ελλάδας και πιο εύκολη συνεννόηση και υποστήριξη.

Δεν εχω βρει πουθενα εταιρεία εντος η εκτος Ελλάδος που να πλησιάζει σε αυτα που σου δινει η hetzner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stef157 είπε

Και ποιός είπε ότι το web hosting αφορά μόνο τους επαγγελματίες; Το σωστό θα ήταν να αναφέρονται οι τιμές με ΦΠΑ γιατί προφανώς πηγαίνοντας κάποιος στο καλάθι θα δει άλλη τιμή. Δεν είναι παράνομο αλλά νομίζω πιο ηθικό να ξέρει ο άλλος ποιά είναι η τελική τιμή.

Απευθυνόμαστε και σε ιδιώτες και σε επιχειρήσεις. Απλά τυχαίνει οι περισσότεροι που χρειάζονται τέτοια υπηρεσία να είναι επιχειρήσεις και για αυτό περίπου το 95% του πελατολογίου μας είναι επιχειρήσεις. Το ότι οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ το αναφέρουμε στο κάτω τμήμα της σελίδας μας, ακριβώς όπως το κάνει και η multihosting που πρότεινες αλλά και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι webhosts.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, papmel είπε

Δεν εχω βρει πουθενα εταιρεία εντος η εκτος Ελλάδος που να πλησιάζει σε αυτα που σου δινει η hetzner.

Εν μέρη είναι λογικό διότι είναι προμηθευτής η Hetzner. Από την άλλη όμως οι περισσότεροι πάροχοι στην Ελλάδα σου δίνουν και cPanel που έχει κάποιο κόστος για τις άδειες και θεωρώ πως το support είναι καλύτερο στην Ελλάδα και αμεσότερο. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους με email και τα αγγλικά τους ήταν σαν των κινέζων στο Aliexpress.

14 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Απευθυνόμαστε και σε ιδιώτες και σε επιχειρήσεις. Απλά τυχαίνει οι περισσότεροι που χρειάζονται τέτοια υπηρεσία να είναι επιχειρήσεις και για αυτό περίπου το 95% του πελατολογίου μας είναι επιχειρήσεις. Το ότι οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ το αναφέρουμε στο κάτω τμήμα της σελίδας μας, ακριβώς όπως το κάνει και η multihosting που πρότεινες αλλά και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι webhosts.

Δεν διαφωνώ. Απλά πρέπει να συμφωνήσουμε αν θα λέμε 50€ συν ΦΠΑ ή 62€ συμπ. ΦΠΑ. Αυτό πάει κυρίως προς τον elio_1 που το ανέφερε. Είτε επαγγελματίας είτε ιδιώτης θα πρέπει να ξέρεις τι θα πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για cretaforce ( βασικα πολλά ++)

οι λογοι εχουν γραφτει απειρες φορες στο παρελθον μπορεις να τους αναζητησεις

το βασικο ειναι το support

οταν ξεκινας κατι νεο και εισαι ακομα στο ψαξιμο και δεν εχεις ακομα ειδικες αναγκες ( που δεν μπορεις να γνωριζεις στην αρχη )

πας σε μια σιγουρη λυση και με σωστο support, και σε αυτο τον τομεα δεν εχουν αντιπαλο στην Ελλαδα

εχεις να ασχοληθεις με δεκαδες αλλα πραγματα με ενα νεο eshop που το τελευταιο που θες να σε απασχολει (αν δεν εχεις ειδικα τις γνωσεις) ειναι το hosting

στην τελικη προσφερει και πακετα με τον μηνα ( δεν το κανουν ολες )

δοκιμαζεις και κρινεις απο μονο σου αν σε καλυπτει ειναι τοσο απλο

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γραφω απλα γιατι σημερα μου γυρισανε τα μυαλα

Παλιος πελατης τις Multihosting με πολλες επιλογες σε πακετα hosting και μετα την εξαγορα απο το γνωστο παπακι πηγαμε απο τα 2,90 τον μηνα στα 4,90 τον μηνα.

Clever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...