Προς το περιεχόμενο

Clone Nvme ssd σε εναν αλλο μεγαλύτερο


AGGANIS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μητρικη με μια θεση NVme

Τα windows τα εχω στον KINGSTON A2000. Εχω και μηχανικους επανω στην μητρικη.

Θελω να κανω clone τον Kingston σε εναν Samsung 970 evo plus (2TB) αλλα η μητρικη εχει μονο μια θεση για Nvme

Γινεται να κανω backup ολοκληρο τον δισκο με ενα προγραμμα (παλια δουλευεα το Acronis) να το γραψω αυτο το image σε εναν απο τους μηχανικους δισκους που εχω επανω και μετα να βαλω τον καινουργιο τον Nvme και να κανω extrack το backup image στον καινουργιο μεγαλυτερο nVME?

Γινεται ολο αυτο?

Κατι οδηγους στο ιντερνετ που ειδα λενε να παρω εναν adapter απο Nvme σε usb

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται. Τραβα image τον δισκο με κανα acronis , το σωζεις σε καποιον μηχανικο. Φτιαχνεις bootable usb με το acronis , νομιζω εχει καποια εργαλεια για αυτη την δουλεια , καρφωνεις τον νεο δισκο πανω , μπουταρεις με το usb , και κανεις restore το image που ειναι σωσμενο στον μηχανικο στον νεο nvme. Μπουταρεις , βλεπεις οτι ολα πανε καλα , και συνεχιζεις την ζωη σου.

Προσωπικα εχω παρει εξωτερικη θηκη για nvme δισκους , γενικως για να σβηνω / φορμαρω / μεταφερω δεδομενα σε nvme δισκους οταν δεν υπαρχει θεση δευτερη σε καποιο μηχανημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι το εκανα.

Δουλεψε μια χαρα. Με το Acronis

Ευχαριστώ

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Προσωπικα εχω παρει εξωτερικη θηκη για nvme δισκους , γενικως για να σβηνω / φορμαρω / μεταφερω δεδομενα σε nvme δισκους οταν δεν υπαρχει θεση δευτερη σε καποιο μηχανημα.

Ποια θηκη εχεις παρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AGGANIS13 είπε

Ποια θηκη εχεις παρει?

Αυτην εδω. Εχει τα καλωδιακια της μεσα (usb-a/usb-c , usb-c/usb-c) , διαφορες παρελκομενες βιδες και κατσαβιδακι για να ξεβιδωνεις τις βιδες για να την ανοιξεις και να βαλεις τον δισκο. Λιγο που την δουλεψα με εναν δισκο για να τον κανω wipe , δεν ειχα καποιο θεμα , μια χαρα ηταν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...