Προς το περιεχόμενο

Περίεργο θέμα μετά από update των Windows 10


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρω περισσότερο εδώ το πρόβλημα για να δούμε αν το έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι.

Προ 2-3 μηνών υπολογιστής refurbished με προεγκατεστημένα και ενεργοποιημένα Windows 10 Home, παθαίνει κάποιο fatal error και BSOD από πρόβλημα που του προκάλεσαν κάποια αρχεία του Kaspersky antivirus μέσα στο /system32/. Δεν υπήρχε τρόπος επίλυσης με τίποτα οπότε προχώρησα σε format, επειδή δεν είχα όμως δισκάκι με windows 10 home, πήγα στο σπίτι φίλου και αντιγράψαμε ένα με windows 10 pro.

Αφού εγκατέστησα τα νέα windows 10 pro τα ενεργοποίησα αυτόματα, το σύστημα ανίχνευσε πως είχα παλαιότερα γνήσια ενεργοποιημένα windows 10 και όλα καλά μέχρι εδώ.

Μέσα σε αυτούς τους 2-3 μήνες ο υπολογιστής που και που παρουσίαζε διάφορα κολλήματα και προβλήματα μετά από updates, πιο συγκεκριμένα όταν τον άνοιγα καθυστερούσε να εισέλθει στα windows , όταν έμπαινε μέσα κολλούσε η εμφάνιση της έναρξης και δεν μπορούσα να ανοίξω όλα τα αρχεία λόγω κάποιου σφάλματος. Η λύση δινόταν με restart. Δεν υπάρχει θέμα ιού.

Σκεφτόμουν να απενεργοποίησω τα updates αλλά δεν το έκανα. Εχτές το βράδυ τον άφησα ανοιχτό για ώρες για download και έκανε update. Μόλις πήγα να δω την πορεία του donwload, έκπληκτος βλέπω πως είχε κάνει το μηχάνημα κάτι σαν εγκατάσταση windows , η οθόνη με μαύρο φόντο και ορισμένα από τα λογισμικά που είχα εγκαταστήσει όπως και οι drivers δεν λειτουργούσαν. Τα windows έλεγαν πως δεν είναι ενεργοποιημένα και πρέπει να ενεργοποιηθούν.

Προσπάθησα να κάνω χειροκίνητη ενεργοποίηση με τον κωδικό που γράφει σε ετικέτα στο κουτί του υπολογιστή αλλά ο κωδικός δεν έπιανε. Δοκίμασα την δυνατότητα troubleshooting με βάση οδηγίες από το site της microsoft. Η κατάληξη ήταν πως δεν μπορεί να μου κάνει αυτόματη ενεργοποίηση με βάση παλιά εγκατάσταση και πως αν θέλω μπορώ είτε να εγκαταστήσω Win10 Home είτε να αγοράσω νέο κλειδί για Win 10 Pro. Τελικά επειδή δεν έχω την υπομονή και το κουράγιο να ξανακάνω format και να περνάω πάλι όλα τα λογισμικά και τους drivers, βρήκα ένα crack και έκανα ενεργοποίηση με αυτό....

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως δέχτηκε αυτό το update και πείραξε το σύστημα και πως γίνεται ενώ σου έχει ενεργοποιήσει τα Windows μετά να σου λέει πως δεν είναι ενεργοποιημένα....... Μήπως περνάνε από δεύτερο έλεγχο όλα τα windows που είναι activated ασχέτως αν είναι γνήσια ή με crack και σου δημιουργεί πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα refurbished έρχονται με win 10 pro for refurbished pc. Είσαι σίγουρος ότι είχες τα home; Πρέπει να έχει αυτοκόλλητο πάνω που να γράφει την έκδοση των 10. ΑΝ δεν έχει τότε τα windows ήταν σπασμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, micos000 είπε

Συνήθως τα refurbished έρχονται με win 10 pro for refurbished pc. Είσαι σίγουρος ότι είχες τα home; Πρέπει να έχει αυτοκόλλητο πάνω που να γράφει την έκδοση των 10. ΑΝ δεν έχει τότε τα windows ήταν σπασμένα.

Ο υπολογιστής μέσα είχε περασμένα τα windows 10 Home. 

Στο κουτί υπήρχαν δύο αυτοκόλλητα, ένα παλιό με κάποιον κωδικό από windows 7 και ένα δεύτερο με τον κωδικό του windows 10 home που είχα. 

Οταν το αγόρασα είχε περασμένα μέσα τα windows 10 home και τα ενεργοποίησα επιτυχώς με αυτόν τον κωδικό. 

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο τότε που σου ενεργοποίησε την pro έκδοση. Μπορεί όμως το hardware id να ήταν δηλωμένο στην pro έκδοση πριν το πάρουν και το κάνουν refurbish. Αυτά τα pc συνήθως έρχονται από τράπεζες και μεγάλους οργανισμούς και εκεί τα βάζουν με pro  έκδοση γιατί θέλουν να μπαίνουν σε domain. Ίσως να ήταν κάπως έτσι και γι αυτό έδειχναν ενεργοποιημένα. Μετά δεν ξέρω τι μπλέχτηκε και στα πέταξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ, μπήκα και τα είδα, δεν ξέρω τον λόγο που έγινε αυτό με βάση τα updates, μάλλον κάτι περιείχαν και έγινε check αυτό το θέμα και μου πέταξε το πρόβλημα.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...