Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα συστήματος


Vasilis_Pg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, Vasilis_Pg said:

Δεν ήταν παρεξήγηση, ήταν υπενθύμιση γιατί διαπίστωσα ότι ορισμένοι δεν κατάλαβαν καλά αυτό που είπα (που ίσως δεν έπρεπε να το πω καν γιατί μπερδεύτηκε το πράμα). Αυτό για τα BIOS update μου το είπε ένα άτομο ΑΠΟ ΤΟ INSOMNIA  ΟΧΙ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ. Φυσικά και έγραψα στο φόρουμ για βοήθεια αλλά, κάποιοι, αντί να βοηθήσουν ήρθαν μόνο και μόνο για να κάνουν αυτά τα σχόλια. Δεν λέω εντάξει το είπε ένας οκέι, μου το είπε και δεύτερος άντε καλά δεν πειράζει κατάλαβα ότι ο τεχνικός ήταν ό,τι να ‘ναι αλλά φτάνει μέχρι εκεί, χέστον τον τεχνικό από εκεί και πέρα είναι το θέμα τι μπορώ να κάνω.

Προς το παρόν θα κοιτάξω να κάνω αυτά που μου είπε ο TopCLR και ίσως να κάνω ένα format το pc

φιλε μου το θεμα ειναι να λυθει το προβλημα και εκει θα μεινουμε, ολα καλα θα πανε

On 18/05/2023 at 17:01, Ronnie1985 said:

1. Απέφευγε να κλείνεις το pc από το τροφοδοτικό. Στη χειρότερη αν δεν ανταποκρίνεται κρατά το power button του case λίγα δευτερόλεπτα μέχρι να κλείσει.

Εφοσον εκανες bios update δες αν τρεχει κατι με τον ssd σε αλλο pc (δευτερο pc, φιλου, οτι μπορει να βρεθει και πιστεψε με οτι πιο παλια εχω κανει απιστευτα πολλα rma gugabyte.... τωρα δεν ξερω την ποιοτητα των τωρινων αλλα ολα υπαρχουν στο ''παιχνιδι''

On 18/05/2023 at 16:11, TopCLR said:

β) Για τον Patriot SSD τον επέλεξα και εγώ λόγω κόστους αλλά το μετάνιωσα (όπως έγραψα παραπάνω).

 

On 18/05/2023 at 22:19, Vasilis_Pg said:

1) Να έπαθε ζημιά η μητρική λόγω διακοπή του ρεύματος

2) Να ήταν ελαττωματική η μητρική από την αρχή(αν και είναι αρκετά απίθανο)

Επεξ/σία από TROIDX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TROIDX είπε

φιλε μου το θεμα ειναι να λυθει το προβλημα και εκει θα μεινουμε, ολα καλα θα πανε

Εφοσον εκανες bios update δες αν τρεχει κατι με τον ssd σε αλλο pc (δευτερο pc, φιλου, οτι μπορει να βρεθει και πιστεψε με οτι πιο παλια εχω κανει απιστευτα πολλα rma gugabyte.... τωρα δεν ξερω την ποιοτητα των τωρινων αλλα ολα υπαρχουν στο ''παιχνιδι''

 

Θα δοκιμάσω να τον testάρω σε άλλο pc. Πάντως από stress test που του έχω κάνει και τα στατιστικά που μου έδειξε το Hard Disk Sentinel ήταν όλα άψογα. Δεν εμφάνιζε πουθενά πρόβλημα.

  Βέβαια εννοείται πως και πάλι μπορεί να έχει κάποιο θέμα ο ssd (επίσης σε αυτόν που είχα πάει τον υπολογιστή μου είπε ότι δοκίμασε όλα τα κομμάτια ξεχωριστά σε διαφορετικά pc και μου είπε αυτό που ανέφερα στην αρχή: ότι όλα είναι μια χαρά εκτός της μητρικής, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό μετά από το όσα μου ειπαν τα παιδιά εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Vasilis_Pg said:

Θα δοκιμάσω να τον testάρω σε άλλο pc. Πάντως από stress test που του έχω κάνει και τα στατιστικά που μου έδειξε το Hard Disk Sentinel ήταν όλα άψογα. Δεν εμφάνιζε πουθενά πρόβλημα.

  Βέβαια εννοείται πως και πάλι μπορεί να έχει κάποιο θέμα ο ssd (επίσης σε αυτόν που είχα πάει τον υπολογιστή μου είπε ότι δοκίμασε όλα τα κομμάτια ξεχωριστά σε διαφορετικά pc και μου είπε αυτό που ανέφερα στην αρχή: ότι όλα είναι μια χαρά εκτός της μητρικής, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό μετά από το όσα μου ειπαν τα παιδιά εδώ)

μαι ο δισκος μπορει να ειναι αψογος και να εχει ασυμβατοτητα με τη μητρικη. Δοκιμαζεις και αλλον δισκο στη μητρικη ΑΝ εχεις τη δυνατοτητα και ετσι βγαινει 'εκτός' ενα ενα ''συστημα'' απο την εξισωση για να καταληξεις λογικα καπου. )το ''λογικα'' ειναι περιεργο σε αυτο το κλαδο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, TROIDX είπε

μαι ο δισκος μπορει να ειναι αψογος και να εχει ασυμβατοτητα με τη μητρικη. Δοκιμαζεις και αλλον δισκο στη μητρικη ΑΝ εχεις τη δυνατοτητα και ετσι βγαινει 'εκτός' ενα ενα ''συστημα'' απο την εξισωση για να καταληξεις λογικα καπου. )το ''λογικα'' ειναι περιεργο σε αυτο το κλαδο)

Κατάλαβα, θα δω τι μπορώ να κάνω από αυτά και θα δούμε τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προανέφερα έχε το νου σου στον δίσκο. Σε έναν που "αναγκάστηκα" να αλλάξω ενώ όλα έδειχναν καλά με τα τεστ, έπιανε "λόξυγκας" το σύστημα από το πουθενά!

Κάνε μια δοκιμή σε άλλο δίσκο με νέα εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

59 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Όπως προανέφερα έχε το νου σου στον δίσκο. Σε έναν που "αναγκάστηκα" να αλλάξω ενώ όλα έδειχναν καλά με τα τεστ, έπιανε "λόξυγκας" το σύστημα από το πουθενά!

Κάνε μια δοκιμή σε άλλο δίσκο με νέα εγκατάσταση.

Έχω άλλους δύο σκληρούς δίσκους για να τους φορτώνω με παιχνίδια, γίνεται να περάσω τα Windows σε έναν από αυτούς για να κάνω την δοκιμή ή καλύτερα σε καινούργιο δίσκο για να είμαστε σίγουροι?

Επεξ/σία από Vasilis_Pg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...