Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Poco X5 Pro 5G vs Xiaomi Redmi Note 12 Pro or Samsung Galaxy A34 5G


akefalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας το Poco X3 Pro έκδοση (6GB/128GB) σούπερ ευχαριστημένος αλλα δυστυχώς μετα απο απο κλοπή του κινητού πρέπει να πάμε σε αγορά καινούργιου..Τσεκάροντας αυτά τα τρία κινητά που αναφέρω στον τίτλο όποιος έχει κάποιο προτείνει άλλωστε οικονομικά οι διαφορές είναι μικρές με προβληματίζει το Μοντέλο Επεξεργαστή MediaTek Dimensity 1080 μιας και ο Snapdragon στο Χ3  ήταν εγγύηση!! Στα υπόλοιπα βλέπω μικρές διαφορές

Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akefalos είπε

Φίλε μου ξεφεύγει απο το μπατζετ μου

Ποιο είναι το μέγιστο budget?

Επίσης να πούμε ότι Xiaomi/Poco αντιπροσωπεία δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Κοινώς αν αγοράσεις κάποιο από αυτά τα κινητά εκτός μεγάλων αλυσίδων, δεν θα έχεις 2χρόνια εγγύηση Infoquest. Αγορά απο οπουδήποτε αλλού= 1 με 2 χρόνια εγγύηση καταστήματος.

Σε αντίθεση με Samsung μεριά που ανεξαρτήτως του από που αγοράσεις το A34 ή A54, υπάρχει αντιπροσωπεία και άρα αν ειναι Ευρωπαικό, σε καλύπτουν με 2χρόνια εγγύηση.

Αυτό από μόνο του αλλάζει τελείως το κομματι των τιμών και της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποιο είναι το μέγιστο budget?

Επίσης να πούμε ότι Xiaomi/Poco αντιπροσωπεία δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Κοινώς αν αγοράσεις κάποιο από αυτά τα κινητά εκτός μεγάλων αλυσίδων, δεν θα έχεις 2χρόνια εγγύηση Infoquest. Αγορά απο οπουδήποτε αλλού= 1 με 2 χρόνια εγγύηση καταστήματος.

Σε αντίθεση με Samsung μεριά που ανεξαρτήτως του από που αγοράσεις το A34 ή A54, υπάρχει αντιπροσωπεία και άρα αν ειναι Ευρωπαικό, σε καλύπτουν με 2χρόνια εγγύηση.

Αυτό από μόνο του αλλάζει τελείως το κομματι των τιμών και της αγοράς.

300€ Πάνω κάτω όπως και τα είδα Μ.Ο εκεί είναι όχι σε γνωστές αλυσίδες φυσικά. Τώρα για εγγύηση το θεωρώ τυχερό το προηγούμενο ποτέ δεν έβγαλε κάποιο θέμα αν και είχε εγγύηση infoquest. Πιο πολύ θέλω καλό επεξεργαστή, διάρκεια μπαταρίας τα 6/128gb είναι αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να πάρεις αυτό το ρίσκο, ο Snap778 του poco είναι συνολικά καλύτερος του mediatek.

Προσωπικά πάντως 300+ευρώ για poco χωρίς επίσημη εγγύηση, δεν θα αγόραζα, αλλά όπως το βλέπει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, akefalos είπε

Έχοντας το Poco X3 Pro έκδοση (6GB/128GB) σούπερ ευχαριστημένος αλλα δυστυχώς μετα απο απο κλοπή του κινητού πρέπει να πάμε σε αγορά καινούργιου..Τσεκάροντας αυτά τα τρία κινητά που αναφέρω στον τίτλο όποιος έχει κάποιο προτείνει άλλωστε οικονομικά οι διαφορές είναι μικρές με προβληματίζει το Μοντέλο Επεξεργαστή MediaTek Dimensity 1080 μιας και ο Snapdragon στο Χ3  ήταν εγγύηση!! Στα υπόλοιπα βλέπω μικρές διαφορές

Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ

Και τα τρια που παρεθεσες εχουν ~ιδιο επεξεργαστη με το poco x3 pro(το εχω και εγω), πιθανων να υστερουν λιγο στην gpu σε σχεση με τον snap 860(ιδιαιτερα αυτα με mediatek)

Ενα + του samsung ειναι οτι εχει αδιαβροχοποιηση ip67.

Υ.Γ Παντως εαν μπορεις να κανεις την υπερβαση το f5 (non pro) αξιζει μιας και ειναι 2 φορες ταχυτερο

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @topos είπε

Και τα τρια που παρεθεσες εχουν ~ιδιο επεξεργαστη με το poco x3 pro(το εχω και εγω), πιθανων να υστερουν λιγο στην gpu σε σχεση με τον snap 860(ιδιαιτερα αυτα με mediatek)

Ενα + του samsung ειναι οτι εχει αδιαβροχοποιηση ip67.

Υ.Γ Παντως εαν μπορεις να κανεις την υπερβαση το f5 (non pro) αξιζει μιας και ειναι 2 φορες ταχυτερο

Φίλε μου είναι αδιανόητα καλό το F5 πραγματικά "διαμάντι' σαν κινητό το θέμα είναι ότι μιλάμε για ποσά απαγορευτικά..δυστυχώς..Ευχαριστώ για το χρόνο σου πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως περιμενω να ερτθει το F5 το απλο να το παρω μετα απο 1-2 μηνες να πεσει λιγο, μετα απο 6.5 χρονια πρεπει, ειμαι ακομα με το Mi Mix 2 και ειναι αψογο το μονο οτι η μπαταρια του πια δεν κραταει καθολου μετα απο τοσες φορτισεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ακριβώς στην ίδια αναζήτηση με σένα για τα ίδια κινητά. Σχετικά με την μπαταρία από ότι διαβασα σε κριτικές το xiaomi 12 pro κρατάει μια ημέρα και του samsung κρατά δυο μέρες (αυτά σε κάποιες κριτικές στο skroutz για να είμαι ακριβής). για το poco σκεφτόμουν και εγώ αλλά δε γι αυτό ρώτησα παραπάνω σχετικα με το soc γιατι δεν διάβασα καπου για πρόβλήματα. Αν το samsung a34 είχε δέκτη ραδιοφωνού θα το είχα πάρει ήδη και θα τολμούσα τη αλλάγή από xiaomi (εχω τώρα το xiaomi mi a2 lite που έχει βγει σκυλί) λόγω διαφημισεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bebis4 είπε

Είμαι ακριβώς στην ίδια αναζήτηση με σένα για τα ίδια κινητά. Σχετικά με την μπαταρία από ότι διαβασα σε κριτικές το xiaomi 12 pro κρατάει μια ημέρα και του samsung κρατά δυο μέρες (αυτά σε κάποιες κριτικές στο skroutz για να είμαι ακριβής). για το poco σκεφτόμουν και εγώ αλλά δε γι αυτό ρώτησα παραπάνω σχετικα με το soc γιατι δεν διάβασα καπου για πρόβλήματα. Αν το samsung a34 είχε δέκτη ραδιοφωνού θα το είχα πάρει ήδη και θα τολμούσα τη αλλάγή από xiaomi (εχω τώρα το xiaomi mi a2 lite που έχει βγει σκυλί) λόγω διαφημισεων

Μόνο για τον MediaTek Dimensity 1080 έχω ένσταση αλλιώς όπως έγραψε και φίλος πιο πάνω για samsung και με εγγύηση Ελλάδα πήγαινα άνετα άν και ού μπλέξεις αν σου κάτσει θέμα με κινητό σε όποια εταιρεία για service

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2023 στις 3:13 ΜΜ, akefalos είπε

Έχοντας το Poco X3 Pro έκδοση (6GB/128GB) σούπερ ευχαριστημένος αλλα δυστυχώς μετα απο απο κλοπή του κινητού πρέπει να πάμε σε αγορά καινούργιου..Τσεκάροντας αυτά τα τρία κινητά που αναφέρω στον τίτλο όποιος έχει κάποιο προτείνει άλλωστε οικονομικά οι διαφορές είναι μικρές με προβληματίζει το Μοντέλο Επεξεργαστή MediaTek Dimensity 1080 μιας και ο Snapdragon στο Χ3  ήταν εγγύηση!! Στα υπόλοιπα βλέπω μικρές διαφορές

Κάθε γνώμη δεκτή ευχαριστώ

για εμενα σε αυτα τα λεφτα θα κοιταζα το realme 9 pro plus 5g 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2023 στις 6:46 ΜΜ, life is music είπε

για εμενα σε αυτα τα λεφτα θα κοιταζα το realme 9 pro plus 5g 

Ενδιαφέρον επιλογή δείχνει το τσεκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...