Προς το περιεχόμενο

To Uber Boat αφορά υπηρεσία μεταφοράς με σκάφος και κάνει ντεμπούτο στη Μύκονο


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, jerry banana είπε

οριστε κατι που θα μου χρειαστει οταν παω Μυκονο αλλα επειδη δεν εχω μια θα πηδηξω στο νερο πριν τον προορισμο.

Μην αγχώνεσαι μπορείς να πληρώσεις σε είδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Φυσικά μόνο για όσους έχουν βαθιές τσέπες και ελπίζω ότι για τις υπηρεσίες θα παίρνεις κι απόδειξη. Αλλιώς θα τα βλέπουμε στα δελτία ειδήσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, enlightened είπε

Εδώ σε "κανονικά" νησιά τόσα ζητάνε, πχ πέρσυ στα Κύθηρα για 6 άτομα μας ζητήσανε 500€ να μας πάνε σε κάτι σπηλιές και σε ένα νησάκι απέναντι.

Χύτρα στα Κύθηρα μόνο με καπετάν Σπύρο, και περνάς υπέροχα. Ζήτω η τρέλα είναι ο τύπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, dikasths said:

Κάτσε να ρίξει καμιά καλή βροχή και θα μπει και στην αγορά της Αθήνας 

Θα τα σπασουν κι αυτα οι ταριφες οπως το κανονινο Uber

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, vins said:

Μου αρέσει πάντως που κοροϊδεύουμε τη Μύκονο… Αντί να θεωρούμε κορόιδα τους εαυτούς μας που επιτρέψαμε να μην είναι «σαν τη Μύκονο» όλη η χώρα…

Η Μύκονος παρέχει ώς επί το πλείστον ένα προϊόν το οποίο απευθύνεται σε καταναλωτικό κοινό που έχει πολύ υψηλή οικονομική ευρωστία.

Αν γίνει όλη η χώρα έτσι, όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί που δεν τρέχουν τα λεφτά από τα πατζάκια μας, θα υποφέρουμε.

Αυτά τα ξέρω από πρώτο χέρι, διότι διαμένω Κύπρο, και όλη η χώρα έχει μετατραπεί σε προϊόν προς πώληση για τους έχοντες πολλά λεφτά. Ο απλός κόσμος και οι νέοι που δεν έχουν πρόσβαση σε αυτήν την πηγή χρήματος υποφέρουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, vins said:

Μου αρέσει πάντως που κοροϊδεύουμε τη Μύκονο… Αντί να θεωρούμε κορόιδα τους εαυτούς μας που επιτρέψαμε να μην είναι «σαν τη Μύκονο» όλη η χώρα…

Σε καμια χωρα του πλανήτη δεν εχουν ολα τα μερη το ιδιο επιπεδο ζωης, ουτε τον ιδιο πλουτο

Επισης η Μυκονος δεν ζει απ τους Ελληνες, αλλα απο τους Αραβες και τους Ρώσους. Ας μην μπουμε σε λεπτομέρειες 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι με η χωρις Uber...

περυσι το καλοκαιρι για μια μικρη διαδρομη στην κρητη,περιπου 5 λεπτα,απο το λιμανακι σε μια παραλια,η ταριφα ηταν 5ε το ατομο.και το σκαφος επαιρνε 15 ατομα.

απλα στη μυκονο ολα ειναι ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Η Μύκονος παρέχει ώς επί το πλείστον ένα προϊόν το οποίο απευθύνεται σε καταναλωτικό κοινό που έχει πολύ υψηλή οικονομική ευρωστία.

Αν γίνει όλη η χώρα έτσι, όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί που δεν τρέχουν τα λεφτά από τα πατζάκια μας, θα υποφέρουμε.

Αυτά τα ξέρω από πρώτο χέρι, διότι διαμένω Κύπρο, και όλη η χώρα έχει μετατραπεί σε προϊόν προς πώληση για τους έχοντες πολλά λεφτά. Ο απλός κόσμος και οι νέοι που δεν έχουν πρόσβαση σε αυτήν την πηγή χρήματος υποφέρουν.

Φίλε μου είναι τεράστια κουβέντα… Έχω βάλει σε εισαγωγικά αν πρόσεξες το «σαν τη Μύκονο». 

Η Κύπρος είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση λόγω πολλών παραμέτρων που αν τις συζητήσουμε θα φάμε μπαν 😅

Γενικά μιλώντας, όταν παρέχεις αποκλειστικά προϊόντα και υπηρεσίες με πολύ υψηλή προστιθέμενη αξία, η πλειοψηφία  επωφελείται άμεσα και έμμεσα. Τώρα σαφώς υπάρχουν κάποιοι που κάνουν λάθος επιλογές και δεν τους βγει, ε ναι είναι κι αυτό στο πρόγραμμα, αλλά δεν είναι και ο κανόνας. Το σημαντικό είναι το αν υπάρχουν πολλοί διεφθαρμένοι στην εξουσία, ναι συμβαίνει, παράδειγμα η Βραζιλία με τα λουξ θέρετρα από τη μια και τις παράγκες στην άλλη.

Επειδη έχω ταξιδέψει πάρα πολύ λόγω δουλειάς, έχω δει προσωπικά και τις δυο όψεις του νομίσματος.

Οταν όμως ζεις σε μια χώρα που είναι πραγματικό στολίδι και δεν την αξιοποιείς ούτε στο 5% και έχεις δει και 5 πράγματα παραέξω, σε πιάνει απελπισία.

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Σε καμια χωρα του πλανήτη δεν εχουν ολα τα μερη το ιδιο επιπεδο ζωης, ουτε τον ιδιο πλουτο

Επισης η Μυκονος δεν ζει απ τους Ελληνες, αλλα απο τους Αραβες και τους Ρώσους. Ας μην μπουμε σε λεπτομέρειες 

Δες και την απάντηση που έδωσα στο φίλο παραπάνω. Γιατί, οι υπόλοιπες χώρες ζουν αποκλειστικά από τους ντοπιους; Πολύ μεγάλη κουβέντα ξαναλέω, δυστυχώς εμείς εδώ τα προηγούμενα χρόνια μασούσαμε χρήμα και δεν πράξαμε τα ανάλογα. Πχ έχεις ένα τεράστιο παραλιακό μέτωπο στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσε να γίνει η καλύτερη ριβιέρα στη Ευρώπη. Αλλά εμείς εδώ Θεσσαλονίκη μου μεγάλη φτωχομάνα…

Επίσης για να μη λέμε μόνο για τουρισμό, οι Γερμανοί και οι Ιταλοί ξέρεις ακόμα και σήμερα ποσο δυνατή εγχώρια βιομηχανία και βιοτεχνία/οικοτεχνία έχουν που πραγματοποιεί κυρίως εξαγωγές; Αυτοί γιατί παράγουν δλδ; Μηπως έχουν χαμηλότερα κόστη παραγωγής/μισθούς κλπ; Άσε φίλε μου, μιζερια, καφές, μπάλα κι Άγιος ο Θεός είναι η χώρα δυστυχώς 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 6 χρόνια (περίπου) υπήρχε το Ελληνικό InstaYacht στο οποίο νοίκιαζες σκάφος (με καπετάνιο) σ όλη την Ελλάδα σχεδόν, για μεταφορά ή κρουαζιέρα (μονοήμερη ή παραπάνω). Είχε από φουσκωτά μέχρι πολυτελείας 30 μέτρων. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο μέσω app. Δυστυχώς δεν στηρίχθηκε, ίσως πολεμήθηκε κιόλας & δεν έζησε και πολύ... Κρίμα... Τώρα που θα έρθει η Uber ας πρόσεχαν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Η Μύκονος παρέχει ώς επί το πλείστον ένα προϊόν το οποίο απευθύνεται σε καταναλωτικό κοινό που έχει πολύ υψηλή οικονομική ευρωστία.

Αν γίνει όλη η χώρα έτσι, όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί που δεν τρέχουν τα λεφτά από τα πατζάκια μας, θα υποφέρουμε.

Αυτά τα ξέρω από πρώτο χέρι, διότι διαμένω Κύπρο, και όλη η χώρα έχει μετατραπεί σε προϊόν προς πώληση για τους έχοντες πολλά λεφτά. Ο απλός κόσμος και οι νέοι που δεν έχουν πρόσβαση σε αυτήν την πηγή χρήματος υποφέρουν.

Αυτό έχει ήδη ξεκινήσει να γίνεται. Θα σου πω ότι προορισμοί σαν την Κέρκυρα έχουν γίνει απαγορευτικοί για την μέση οικογένεια με τις τιμές διαμονής που υπάρχουν πλέον. Η χώρα στηρίζεται μόνο στον τουρισμό, έτσι την έκαναν.. Διαρκώς έχω στο μυαλό μου μια φράση που είχα διαβάσει πως είχε πει ο Καραμανλής κάπου το 1980 στον Αντρίκο για την διαφωνία του (ΠΑ.ΣΟ.Κ.) στην συμμετοχή της χώρας στην ΕΟΚ ότι "Δεν θα γίνουν οι Έλληνες τα γκαρσόνια της Ευρώπης" και γελάω πλέον....Και ο τουρισμός δεν θα απευθύνεται στους Έλληνες με τους χαμηλούς μισθούς & την υψηλη φορολογία που πάνε 3-4 μέρες κάπου, και το λέμε "διακοπές". Τα περισσότερα ξενοδοχεία κλπ, που γίνονται είναι υπερπολυτελείας & δεν απευθύνονται στον Έλληνα των 1000€. Το πρόβλημα είναι πως ακόμα πιο έντονα, σπανίζουν κάθε χρόνο & τα καταλύμματα που απευθυνόντουσαν στον Έλληνα των 1000€!! Τρώμε τόση πρέσα όλο το χρόνο & ακούς να λένε ότι πήγαμε 4 μέρες σε ένα νησάκι. Και πείθουμε τον εαυτό μας ότι τέλος, ξεκουραστήκαμε, επιστρέψαμε καινούργιοι!😒 Κατά μέσο όρο, κάτω από 120€ δεν βρίσκει κανείς το καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο), ιδίως μετά τις ανατιμολογήσεις του ρεύματος. Ακόμα και τα camping έχουν ακριβύνει πολύ! Τυχεροί όσοι έχουν ένα σπίτι εκτός Αθηνών. Οι διακοπές για μας θα είναι μια παιδική ανάμνηση που κρατούσε 20 μέρες & είδος πολυτελείας... Το πιστεύω αυτό, και δυστυχώς το λέω χρόνια! Ντροπή...

Σε προ 10ετίας συζήτηση με σοβαρό μεσίτη, εντός της βαθειάς μεσιτικής κρίσης, μου είχε πει ότι όλα θα αλλάξουν & τα νότια προάστια της Αθήνας (παραλιακά από Γλυφάδα και κάτω με ίδιως από Βούλα έως Βάρη) δεν θα είναι για τους Έλληνες με τις τιμές που θα έχουν αλλά μόνο για τους ξένους. Αυτό ήδη το βλέπω ενώ τα τελευταία 2 χρόνια έχουν μετακομίσει ΠΟΛΛΟΙ ξένοι από Ευρώπη στις περιοχές αυτές μόνιμα. Μέχρι το 2025 αναμένουμε 2.000.000 ψηφιακούς νομάδες μόνιμα στη χώρα μας. Αυτοί, με τους μισθούς που έχουν θα αλλάξουν πολλά, & ήδη έχουν αρχίσει να αλλάζουν. Στις παραπάνω περιοχές, υπάρχουν πλέον καφετέριες πχ, με τιμές Ελβετίας στις οποίες συναντά κανείς, ακριβώς, μόνο ξένους. Προσφάτως, βρέθηκα σε μια εξ αυτών στη Βούλα & οι μόνοι Έλληνες ήμουν εγώ, ο πελάτης μου & το προσωπικό όταν πήγα. Ρώσοι, Ουκρανοί, Γερμανοί, Αμερικάνοι, Άγγλοι και Βέλγοι οι πελάτες, δεν το πίστευα!

Επεξ/σία από Hk2004gr
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Φίλε μου είναι τεράστια κουβέντα… Έχω βάλει σε εισαγωγικά αν πρόσεξες το «σαν τη Μύκονο». 

Η Κύπρος είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση λόγω πολλών παραμέτρων που αν τις συζητήσουμε θα φάμε μπαν 😅

Γενικά μιλώντας, όταν παρέχεις αποκλειστικά προϊόντα και υπηρεσίες με πολύ υψηλή προστιθέμενη αξία, η πλειοψηφία  επωφελείται άμεσα και έμμεσα. Τώρα σαφώς υπάρχουν κάποιοι που κάνουν λάθος επιλογές και δεν τους βγει, ε ναι είναι κι αυτό στο πρόγραμμα, αλλά δεν είναι και ο κανόνας. Το σημαντικό είναι το αν υπάρχουν πολλοί διεφθαρμένοι στην εξουσία, ναι συμβαίνει, παράδειγμα η Βραζιλία με τα λουξ θέρετρα από τη μια και τις παράγκες στην άλλη.

Επειδη έχω ταξιδέψει πάρα πολύ λόγω δουλειάς, έχω δει προσωπικά και τις δυο όψεις του νομίσματος.

Οταν όμως ζεις σε μια χώρα που είναι πραγματικό στολίδι και δεν την αξιοποιείς ούτε στο 5% και έχεις δει και 5 πράγματα παραέξω, σε πιάνει απελπισία.

Δες και την απάντηση που έδωσα στο φίλο παραπάνω. Γιατί, οι υπόλοιπες χώρες ζουν αποκλειστικά από τους ντοπιους; Πολύ μεγάλη κουβέντα ξαναλέω, δυστυχώς εμείς εδώ τα προηγούμενα χρόνια μασούσαμε χρήμα και δεν πράξαμε τα ανάλογα. Πχ έχεις ένα τεράστιο παραλιακό μέτωπο στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσε να γίνει η καλύτερη ριβιέρα στη Ευρώπη. Αλλά εμείς εδώ Θεσσαλονίκη μου μεγάλη φτωχομάνα…

Επίσης για να μη λέμε μόνο για τουρισμό, οι Γερμανοί και οι Ιταλοί ξέρεις ακόμα και σήμερα ποσο δυνατή εγχώρια βιομηχανία και βιοτεχνία/οικοτεχνία έχουν που πραγματοποιεί κυρίως εξαγωγές; Αυτοί γιατί παράγουν δλδ; Μηπως έχουν χαμηλότερα κόστη παραγωγής/μισθούς κλπ; Άσε φίλε μου, μιζερια, καφές, μπάλα κι Άγιος ο Θεός είναι η χώρα δυστυχώς 

Ε μα εκεί είναι το θέμα όπως γράφεις για Γερμανία κλπ , ότι οι σοβαρές χώρες δεν στηρίζονται στο τουρισμό , στηρίζονται στη βιομηχανία.. 

Αν η χώρα γίνει σαν τη Μύκονο θα καταντήσουμε σαν κάποιες χώρες της λατινικής Αμερικής που ο λαός είναι τέρμα φτωχός και όλα θα γίνονται για να περνάνε καλά οι Άραβες που έρχονται .. όλα θα στηρίζονται γύρω από τον τουρισμό και τη διευκόλυνση των ξένων. 

το πρόβλημα στέγασης θα γίνει τεράστιο που στα νησιά ήδη είναι ( δεν μπορούν οι καθηγητές και γιατροί να νοικιάσουν ένα σπίτι πχ) κλπ κλπ. 

Χωρες όπως η Γερμανία η Γαλλία κλπ έχουν τουρισμό αλλά έχουν και κανόνες γιατι δεν στηρίζεται η οικονομία εκεί αλλά στη βιομηχανία.

Οπότε και εδώ η μόνη λύση είναι αυτή και ο τουρισμός σε 2η μοίρα ( όχι ότι έχω ελπίδες να γίνει ποτέ ) 

Αν ο τουρισμός είναι η βασική πηγή ξένου συναλλάγματος  είσαι έρμαιο των  λεφταδων τουριστών .

Τωρα το γιατί παράγουν αυτοί και όχι εμείς είναι άλλη μεγάλη κουβέντα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, vins είπε

Μου αρέσει πάντως που κοροϊδεύουμε τη Μύκονο… Αντί να θεωρούμε κορόιδα τους εαυτούς μας που επιτρέψαμε να μην είναι «σαν τη Μύκονο» όλη η χώρα…

Διαφωνω η Μυκονος αντιπροσωπευει οτι πηγε στραβα στην ελλαδα και την εφτασε σε αυτο το σημειο.Ειναι σαν ζωντανο μνημειο του κρατους μιζας η πρωτευουσα της διαφθορας και της παρανομιας , του ξεπουληστε οτι ποιοτικο ή πολιτιστικο υπαρχει μεχρι να γινετε money whores.Δεν κοροιδευουμε την μυκονο απλα ειναι ενα λυπηρο παραδειγμα του πως μπορουν τα λεφτα τα διαφθειρουν. Ειναι απιστευτα κακη κριση να επικρωτεις ενα μερος στο οποιο χτιζουν βιλες πανω σε αρχαια ή που κλεινουν εντελως δημοσιους/κοινοχρηστους χωρους για ιδιωτικη χρηση εντελως παρανομα και απλα το κρατος κανει τα στραβα ματια.Για εμενα αυτην την στιγμη αντιπροσωπευει τον καρκινο της κοινωνιας μας.

 

Περαν του οποιος εχει δουλεψει εκει θα σου πει οτι προκειται ενα κυριολεκτικο μπουρδελονησι.Ειναι μερος για σεξοτουρισμο και ναρκοτουρισμο καποτες στην αμμο και δεν συμμαζευεται

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...