Προς το περιεχόμενο

Public και Επιστροφή Προιόντων


ppaio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

On 17/05/2023 at 23:43, ppaio said:

Γιατι εμενα μου το πούλησαν συσκευασμένο νομίζεις...? Με τα δυο στρογγυλά αυτοκολητακια ηταν...οχι σε πλαστικη συσκευασια ...Εγω ομως γιατι να φταιω αν το πασάρουν σε αλλο πελάτη...?

 

γιατι δεν θα πρεπε να γυρνανε ανοιγμενα πραγματα αλλα στους μισους το κανουν για να μην τους χασουν απο πελατες ή επειδη φωναζπουν.πολλα καταστηματα αμα ανοιχτει σου δινουν λιγοτερα λεφτα.δεν ξερω αν ειναι νομιμο. αλλα καταλαβαινεις οτι αργα ή γρηγορα θα σου κατσει χρησιμοποιημενο προιον διοτι γινεται κατα κορον ολο αυτο

δεν το λεω με κακια.συζητηση κανουμε.εμενα μου ετυχε router οπως ειπα

kanonika θα μπορουσες και εσυ να μην το δεχτεις.

τι λες να το κανουν? να μην το δωσουν? για μενα δεν θα επρεπε να τα δεχονται πισω αν εχουν ανοιχτει ακριβως για να μην το παρει αλλος πελατης μετα. αλλιως λιγοτερα λεφτα στον πελατη επιστροφη και μετα πωληση ως μεταχειρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πες βρε άνθρωπε ότι είχες άδικο που φώναζες και έκανες σκηνή στους υπαλλήλους (γιατί είμαι 100% σίγουρος ότι έκανες σκηνή φωνάζοντας για δικαιώματα που δεν είχες) και ότι όντως σου έκαναν χάρη που το πήρανε πίσω και σου επέστρεψαν τα χρήματα, και μετά συζητάμε για το αν φταις εσύ που θα το πάρει άλλος ανοιγμένο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, ppaio είπε

Λοιπόν, η ιστορία άφορα επιστροφή προϊόντων στα Public

Αγόρασα 1 προϊόν από τα Public στην Θεσσαλονίκη κάτω των 50 ευρώ...

Το μετάνιωσα και ήθελα να το επιστρέψω...Πήγα στο μαγαζί και μου λέει η κοπέλα στο ταμείο πρέπει να το δει ο τεχνικός...

Πάω στο τεχνικό το βλέπει όλα καλά μου λέει θα σου δώσω πιστοτικο...Του λέω Θέλω τα λεφτά μου πίσω...Μου λέει δεν γίνεται γιατί είναι ανοιγμένο ...Του λέω η επιστροφή προϊόντων του Public δεν λέει κάτι τέτοιο...Μα μου κτλ με στέλνει πίσω στην ταμία...

Η ταμίας άρχισε τα ίδια ...της λέω η πολιτική επιστροφής του Public δεν μιλάει για ανοιχτό....Μα δεν μπορώ δεν γίνεται...εεε της λέω αν δεν γίνεται Θέλω τον υπεύθυνο να βάλει

το όνομα  του πάνω στην απόδειξη και θα την βάλω στο Ίντερνετ...έρχεται ο υπεύθυνος ο οποίος κρυβόταν επί 15 λεπτά (τάχα και καλά εξυπηρετεί)...και μου λέει τα ίδια

και του λέω τι θα κάνω ...Μου λέει μισό λεπτό πάει στον τεχνικό και επιστρέφοντας λέει στην ταμία "καντο"...Και η ταμίας που με είχε φλομώσει στο ψέμα έβαλε το κεφάλι

κατω ...και το έκανε...

Λυπάμαι πολύ για τους πελάτες άλλα και για τους εργαζομένους εκεί μέσα...άλλα εκεί ΕΓΩ δεν ξαναπατάω...

ΥΓ...Αν σας ξαναπούν το ίδιο εφαρμόστε την στρατηγική παραπάνω αν φυσικά δεν αλλάξουν τους ορούς επιστροφής...

 

Θα τους κάνεις την χάρη. Πελάτες σαν εσένα καλύτερα να μην υπάρχουν, πήγες διάλεξες κάτι με τα μάτια σου, το πήρες το άνοιξες, το μετάνιωσες στο δέχτηκαν πίσω ήθελες και τα λεφτά ενώ δεν προβλέπεται για φυσική αγορά.....καμιά ξανθιά δίμετρη δεν είχαν να την ζητήσεις και αυτη ; 😃

Επεξ/σία από cpavlidi
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ppaio είπε

Λοιπόν, η ιστορία άφορα επιστροφή προϊόντων στα Public

Αγόρασα 1 προϊόν από τα Public στην Θεσσαλονίκη κάτω των 50 ευρώ...

Το μετάνιωσα και ήθελα να το επιστρέψω...Πήγα στο μαγαζί και μου λέει η κοπέλα στο ταμείο πρέπει να το δει ο τεχνικός...

Πάω στο τεχνικό το βλέπει όλα καλά μου λέει θα σου δώσω πιστοτικο...Του λέω Θέλω τα λεφτά μου πίσω...Μου λέει δεν γίνεται γιατί είναι ανοιγμένο ...Του λέω η επιστροφή προϊόντων του Public δεν λέει κάτι τέτοιο...Μα μου κτλ με στέλνει πίσω στην ταμία...

Η ταμίας άρχισε τα ίδια ...της λέω η πολιτική επιστροφής του Public δεν μιλάει για ανοιχτό....Μα δεν μπορώ δεν γίνεται...εεε της λέω αν δεν γίνεται Θέλω τον υπεύθυνο να βάλει

το όνομα  του πάνω στην απόδειξη και θα την βάλω στο Ίντερνετ...έρχεται ο υπεύθυνος ο οποίος κρυβόταν επί 15 λεπτά (τάχα και καλά εξυπηρετεί)...και μου λέει τα ίδια

και του λέω τι θα κάνω ...Μου λέει μισό λεπτό πάει στον τεχνικό και επιστρέφοντας λέει στην ταμία "καντο"...Και η ταμίας που με είχε φλομώσει στο ψέμα έβαλε το κεφάλι

κατω ...και το έκανε...

Λυπάμαι πολύ για τους πελάτες άλλα και για τους εργαζομένους εκεί μέσα...άλλα εκεί ΕΓΩ δεν ξαναπατάω...

ΥΓ...Αν σας ξαναπούν το ίδιο εφαρμόστε την στρατηγική παραπάνω αν φυσικά δεν αλλάξουν τους ορούς επιστροφής...

 

Πριν 10 χρονια πηγα πισω στο ΙΚΕΑ ενα στρωμα Huselback (ή καπως ετσι το ελεγαν). Το πηραν πισω και μου εδωσαν πιστωτικο. Αρνηθηκαν να μου κανουν επιστροφη χρηματων γιατι δεν ηταν εντος 30-60 ημερων(?) δεν θυμαμαι το ακριβες νουμερο.
Μπηκα ξανα μεσα στο μαγαζι. Διπλα στα ταμεια βλεπω μια παλετα με καρεκλες. Αγοραζω 8. Τοσες ωστε να καλυψω το πιστωτικο και εδωσα και διαφορα.

Οπως βγαινω απο το ταμειο, παω διπλα στην εξυπηρετηση. 

"Ωραια! αυτα ειναι εντος 30 δευτερολεπτων. Δωσε μου τα λεφτα μου πίσω!"

Πηρα τα λεφτα μου πισω! Την ωρα που εφτιαχνε τα χαρτια για την επιστροφη χρηματων του λεω "αν μας βλεπει κανεις απο την γωνια θα γελαει και θα σχολιαζει το ποσο ηλιθιοι ειναι αυτοι"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TS Εισαι λαθος. Οι οροι λενε (και γενικα απο οταν γεννηθηκα λενε το ιδιο) οτι εντος 14 ημερων στην αρχική συσκευασια (ακομα και την ζελατίνα απο εξω (δλδ οχι ανοιγμένη)).

Τι παει να πει το πηρα και το μετανιωσα; Να το πουλήσεις εσυ μετα σε αγγελια. Αν ειναι ετσι να παω να παρω ενα τρυπανι να κανω την δουλεια μου να το καθαρισω και να πω το μετάνιωσα. 
Το οτι το πηραν και σου εδωσαν τα χρηματα ειναι γιατι πηγες με ηφος καρεν.
Μη χαιρεσαι οτι τους κορόιδεψες ή οτι εγινε το δικο σου. Εγω να ημουν θα σε έδιωχνα. (γιαυτο ισως δεν εχω καταστημα)

Ξανα λεω. Εισαι λαθος και κυριος για τον επομενο που θα παραλάβει ανοικτη συσκευασία επιδη εσυ μετανιωσες. Και δεν αποδέχτηκες το λαθος σου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Πριν 10 χρονια πηγα πισω στο ΙΚΕΑ ενα στρωμα Huselback (ή καπως ετσι το ελεγαν). Το πηραν πισω και μου εδωσαν πιστωτικο. Αρνηθηκαν να μου κανουν επιστροφη χρηματων γιατι δεν ηταν εντος 30-60 ημερων(?) δεν θυμαμαι το ακριβες νουμερο.
Μπηκα ξανα μεσα στο μαγαζι. Διπλα στα ταμεια βλεπω μια παλετα με καρεκλες. Αγοραζω 8. Τοσες ωστε να καλυψω το πιστωτικο και εδωσα και διαφορα.

Οπως βγαινω απο το ταμειο, παω διπλα στην εξυπηρετηση. 

"Ωραια! αυτα ειναι εντος 30 δευτερολεπτων. Δωσε μου τα λεφτα μου πίσω!"

Πηρα τα λεφτα μου πισω! Την ωρα που εφτιαχνε τα χαρτια για την επιστροφη χρηματων του λεω "αν μας βλεπει κανεις απο την γωνια θα γελαει και θα σχολιαζει το ποσο ηλιθιοι ειναι αυτοι"

Τρύπα στο σύστημα. Γίνεται, αλλά δεν το σκέφτεται σχεδόν κανένας (στους ήδη ελάχιστους που επιστρέφουν προϊόντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Πριν 10 χρονια πηγα πισω στο ΙΚΕΑ ενα στρωμα Huselback (ή καπως ετσι το ελεγαν). Το πηραν πισω και μου εδωσαν πιστωτικο. Αρνηθηκαν να μου κανουν επιστροφη χρηματων γιατι δεν ηταν εντος 30-60 ημερων(?) δεν θυμαμαι το ακριβες νουμερο.
Μπηκα ξανα μεσα στο μαγαζι. Διπλα στα ταμεια βλεπω μια παλετα με καρεκλες. Αγοραζω 8. Τοσες ωστε να καλυψω το πιστωτικο και εδωσα και διαφορα.

Οπως βγαινω απο το ταμειο, παω διπλα στην εξυπηρετηση. 

"Ωραια! αυτα ειναι εντος 30 δευτερολεπτων. Δωσε μου τα λεφτα μου πίσω!"

Πηρα τα λεφτα μου πισω! Την ωρα που εφτιαχνε τα χαρτια για την επιστροφη χρηματων του λεω "αν μας βλεπει κανεις απο την γωνια θα γελαει και θα σχολιαζει το ποσο ηλιθιοι ειναι αυτοι"

Γνωριζεις, θεωρω, οτι το ΙΚΕΑ δεν ανηκει σε αυτους που ειναι ταμεια ή στην εξυπηρετηση?

χε...νε για τα δικο σου θεμα οπως και να το εκανες.

Ειτε παρεις τα λεφτα σου πισω ειτε τε τριπλα αυτοι ειναι απλα εργαζομενοι εκει και ακολουθουν εντολες και υποδειξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ppaio είπε

Λοιπόν, η ιστορία άφορα επιστροφή προϊόντων στα Public

Αγόρασα 1 προϊόν από τα Public στην Θεσσαλονίκη κάτω των 50 ευρώ...

Το μετάνιωσα και ήθελα να το επιστρέψω...Πήγα στο μαγαζί και μου λέει η κοπέλα στο ταμείο πρέπει να το δει ο τεχνικός...

Πάω στο τεχνικό το βλέπει όλα καλά μου λέει θα σου δώσω πιστοτικο...Του λέω Θέλω τα λεφτά μου πίσω...Μου λέει δεν γίνεται γιατί είναι ανοιγμένο ...Του λέω η επιστροφή προϊόντων του Public δεν λέει κάτι τέτοιο...Μα μου κτλ με στέλνει πίσω στην ταμία...

Η ταμίας άρχισε τα ίδια ...της λέω η πολιτική επιστροφής του Public δεν μιλάει για ανοιχτό....Μα δεν μπορώ δεν γίνεται...εεε της λέω αν δεν γίνεται Θέλω τον υπεύθυνο να βάλει

το όνομα  του πάνω στην απόδειξη και θα την βάλω στο Ίντερνετ...έρχεται ο υπεύθυνος ο οποίος κρυβόταν επί 15 λεπτά (τάχα και καλά εξυπηρετεί)...και μου λέει τα ίδια

και του λέω τι θα κάνω ...Μου λέει μισό λεπτό πάει στον τεχνικό και επιστρέφοντας λέει στην ταμία "καντο"...Και η ταμίας που με είχε φλομώσει στο ψέμα έβαλε το κεφάλι

κατω ...και το έκανε...

Λυπάμαι πολύ για τους πελάτες άλλα και για τους εργαζομένους εκεί μέσα...άλλα εκεί ΕΓΩ δεν ξαναπατάω...

ΥΓ...Αν σας ξαναπούν το ίδιο εφαρμόστε την στρατηγική παραπάνω αν φυσικά δεν αλλάξουν τους ορούς επιστροφής...

 

Πραγματικά λυπάμαι όλους τους εργαζόμενους στη λιανική που έρχονται αντιμέτωποι με τέτοιες Κάρεν καθημερινά. Εσύ εκβίασες ότι θα ανεβάσεις τα στοιχεία του υπευθύνου στο internet και για να μην μπλέξει παραπάνω ο άνθρωπος έκανε παρατυπία και σου έκανε την χάρη. Και έχεις και το θράσος, αντί να πεις ευχαριστώ, να προσπαθείς να βγεις και από πάνω. από εμένα είναι όχι.

  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ηταν ηλεκτρονική αγορά, θα είχαμε άραγε τα ίδια σχόλια; Σε αυτή την περίπτωση μπορεις να επιστρέψεις ανοιχτή συσκευασία; Κάτι μου λέει πως όχι.

Πάντως στο ΑΜΑΖΟΝ δικαιούσαι εντός 30 ημερών να αλλαξεις γνώμη ακομη και αν έχει ανοιχτει/χρησιμοποιηθεί. Προφανώς άλλα μεγέθη επιχειρήσεων, αλλά ειναι σίγουρα πιο πελατοκεντρικά. Και οχι, δεν τα ξαναπουλάνε σαν καινούρια, τα βάζουν "Slightly Used" και τα πουλάνε χαμηλότερη τιμή και ας μπαίνουν μέσα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cpavlidi είπε

 

Θα τους κάνεις την χάρη. Πελάτες σαν εσένα καλύτερα να μην υπάρχουν, πήγες διάλεξες κάτι με τα μάτια σου, το πήρες το άνοιξες, το μετάνιωσες στο δέχτηκαν πίσω ήθελες και τα λεφτά ενώ δεν προβλέπεται για φυσική αγορά.....καμιά ξανθιά δίμετρη δεν είχαν να την ζητήσεις και αυτη ; 😃

Ξανθια διμετρη κάτω από 50 ευρω; και εγω θελω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Παραδίδοντας το/τα στην αρχική κατάσταση και συσκευασία" που αναφέρουν οι όροι (που εσύ ο ίδιος ανέβασες) το διάβασες ή το έκανες skip επειδή σε συμφέρει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnnycer είπε

Εαν ηταν ηλεκτρονική αγορά, θα είχαμε άραγε τα ίδια σχόλια; Σε αυτή την περίπτωση μπορεις να επιστρέψεις ανοιχτή συσκευασία; Κάτι μου λέει πως όχι.

Πάντως στο ΑΜΑΖΟΝ δικαιούσαι εντός 30 ημερών να αλλαξεις γνώμη ακομη και αν έχει ανοιχτει/χρησιμοποιηθεί. Προφανώς άλλα μεγέθη επιχειρήσεων, αλλά ειναι σίγουρα πιο πελατοκεντρικά. Και οχι, δεν τα ξαναπουλάνε σαν καινούρια, τα βάζουν "Slightly Used" και τα πουλάνε χαμηλότερη τιμή και ας μπαίνουν μέσα.

Ναι φίλε μου η κάθε εταιρεία θα μπαίνει μέσα επειδή ο καθένας εδώ μετάνιωσε για κατι που είδε και πήρε με τα χεράκια του επειδή το μετάνιωσε η βρηκε φθηνότερη τιμή από αλλού.. είχα και εγώ πριν 5 μέρες τέτοιο περιστατικό γυναίκα Βρετανή ήρθε πήρε ένα διαμαντένιο σταυρο και ήρθε μετά από 1 ώρα να τον επιστρέψει και να πάρει τα χρήματα της πίσω με την δικαιολογία ότι δεν κατάλαβε την τιμή... η τιμή να αναφέρω είναι πάνω στο κόσμημα  η κοπέλα εκει της το έδειξε στο κομπιουτερακι και φυσικά είδε και στο pos την τιμή όταν πλήρωσε συν την απόδειξη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...