Προς το περιεχόμενο

Xiaomi TV Box S 2nd Gen 58.11€ Gshopper


Rattlehead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω θέμα με τα usb στικάκια, όταν πατάω safe eject κάνει όντως κατάργηση αλλά αμέσως μετά αναγνωρίζει ξανά το στικάκι και ξαναδιαβάζει τα περιεχόμενά του.

Επίσης ο MX player κάνει συχνά κολλήματα, όταν κάνεις pause χάνει το συγχρονισμό εικόνας-ήχου κλπ.

To Gen 2 είναι γρηγορότερο αλλά τέτοια προβλήματα δεν τα είχα με το Gen 1...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/6/2023 στις 3:21 ΜΜ, mr.Vox είπε

Για όσους ενδιαφέρει ο ήχος 5,1 στο Netflix.

Σήμερα παρέλαβα από e-shop. Το σετάρισα. Στην θέση του είχα το gen1 με σύνδεση σε ενισχυτή με οπτική. Ο ενισχυτής δεν έχει HDMI. Το τοποθέτησα με την ίδια ακριβώς συνδεσμολογία με το gen1.

Το λογότυπο 5,1 Dolby ανάβει στο gen1 ενώ στο gen2 όχι με αποτέλεσμα να μην αναπαράγεται ο ήχος πολυκάναλα από τον ενισχυτή.

Δοκίμασα όλες τις επιλογές στις ρυθμίσεις ήχου όπου στο gen2 λείπει η επιλογή spidf και αυτό μάλλον οφείλεται στο Google TV ή δεν ξέρω που αλλού.

Δεν δοκίμασα να παίξω μια ταινία να δω αν και εκεί υπάρχει θέμα επιλέγοντας το passthrough στο Kodi 

Ένα βήμα εμπρός 5 πίσω.

Υπάρχει σχετική συζήτηση στο Reddit.

 

Τελικά δεν βρήκα ακόμα λύση στο θέμα του ήχου και όσοι χρησιμοποιούν παλαιότερους ενισχυτές καλό είναι να το αποφύγουν εφόσον τους ενδιαφέρει το θέμα του ήχου. Με ενισχυτές με HDMI δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αλλά θα πρέπει η τηλεόραση να υποστηρίζει  ARC HDMI. Το θέμα είναι ότι δεν διαθέτω τέτοιο ενισχυτή και δεν προτίθεμαι να τον αλλάξω για αυτόν τον λόγο. Επίσης η τηλεόραση μου ενώ έχει την εφαρμογή Netflix αναπαράγει μέσω της οπτικής πολυκάναλο ήχο και την οποία μεταφέρει πολυκάναλα στον ενισχυτή. Λειτουργεί σωστά δηλαδή αλλά μέχρι εκεί. Δεν ενημερώνονται όμως οι εφαρμογές και απουσιάζουν disney, prime κτλ. Διαθέτει ARC HDMI.

Για αυτό αγοράζουμε τα κουτιά και μάλιστα certified, γιατί  ενισχυτές και τηλεοράσεις δεν γίνεται να αλλάζουμε κάθε χρόνο ή κάθε δύο χρόνια.

Μιλάμε πάντα για να μην μπερδευοναστε σύνδεση των κουτιών από την έξοδο audio out του κουτιού με καλώδιο optical στον ενισχυτή σε είσοδο optical εννοείται με adaptor στο κουτί. Δεν μιλάμε για τον ήχο από την τηλεόραση στον ενισχυτή. Αυτό το ξεκαθαρίζω. Η οπτική από την τηλεόραση δεν περνάει πολυκάναλο στον ενισχυτή. Περνάει πολυκάναλο μόνο από τις εφαρμογές που έχει η ίδια. Ούτε από Blu Ray player. Η κάθε εξωτερική συσκευή χρειάζεται πρόσθετη σύνδεση με οπτική στον ενισχυτή για να επιτευχθεί αυτό.

Έκανα κάποιες δοκιμές και με το gen1 και το Gen2 με την ίδια συνδεσμολογία. Το gen2 με απογοήτευσε ειδικά στο θέμα του ήχου. Το google TV δεν μου πολύ άρεσε ίσως όμως είναι και θέμα συνήθειας. Ο χρήστης πάντως προσαρμόζεται γρήγορα. Με το gen1 δεν υπήρξαν θέματα.  Στο gen2 Ο ήχος δεν περνάει και σε αρχεία με ήχο 5,1 και DTS που παίζονται στο kodi έχοντας ενεργοποιημένο το passthrough και στην συσκευή αλλά και στο app του Kodi. Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι ο ήχος γίνεται downgrade σε pcm stereo σε κάθε περίπτωση

Απευθύνθηκα στο global support και η πρώτη απάντηση ήταν μάλλον αυτοματοποιημένη ότι το κουτί υποστηρίζει τα πάντα, είναι αναβαθμισμένο κτλ

Ξανά έστειλα λεπτομέρειες και μου απάντησαν να τους στείλω video με την απουσία του λογότυπου 5,1 του netflix που δεν ανάβει ώστε να το δουν και να το λάβουν υπόψη τους.

Αν θέλετε να δείτε τα video που τους έστειλα τα έχω ανεβάσει στο Google drive. Εδώ το gen1 και εδώ το gen2 Με internet explorer τα βλέπετε χωρίς να τα κατεβάσετε.

Εδώ κάποιο review για το κουτί gen2 όπου υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. που να το καταλάβει ο μέσος χρήστης αφού γνωρίζει πχ ότι το Dolby Digital Plus μπορεί και να αναπαραχθεί και από συσκευές με το απλό dolby Digital.

Αν και νομίζω με αυτά που διάβασα εδώ θέμα του Google TV και δεν πρόκειται να γίνει κάτι.

Θα έπρεπε να δω και λίγο το Nokia TV box αλλά και εκεί μπορεί να είχαμε άλλες εκπλήξεις. Πολλές φορές οι ασυμβατότητες δεν φαίνονται αμέσως αλλά όταν θες να χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία.

 

 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, VPoint είπε

Παιδιά έχω θέμα με τα usb στικάκια, όταν πατάω safe eject κάνει όντως κατάργηση αλλά αμέσως μετά αναγνωρίζει ξανά το στικάκι και ξαναδιαβάζει τα περιεχόμενά του.

Επίσης ο MX player κάνει συχνά κολλήματα, όταν κάνεις pause χάνει το συγχρονισμό εικόνας-ήχου κλπ.

To Gen 2 είναι γρηγορότερο αλλά τέτοια προβλήματα δεν τα είχα με το Gen 1...

Αυτο με τα στικακια μου το κανει στο 1ο αλλα με το 2ο eject παντα βγαινει.

Στο 2ο θεμα χρησιμοποιω VLC ολα καλα.

Εχω και το 2ng Gen αλλα δεν το χω σεταρει ακομη.

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το 1ο είχε κάποια προβλήματα, αλλά με τον καιρό διορθώθηκαν. Όμως έκαναν πολύ καιρό. Νομίζω μετά από όλα τα παραπάνω, καλό είναι κάποιος να αποφύγει το 2nd Gen και να πάει προς το πρώτο. Σε κάνα χρόνο, βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η Xiaomi παραδέχεται το πρόβλημα με τον ήχο surround μέσω της εξόδου ήχου και θα προσπαθήσει να το διορθώσει σε επόμενο updateupdate 

Εδώ η τελευταία απάντηση στα mail που έστειλα

Dear valued customer
Hello, Greetings from Xiaomi Customer Support! This is Eric.
Thanks for your feedback and we sincerely apology for the inconvenience it has caused.
For the 5.1 sound issue you’ve encountered with, we would like you to know that we will record this as your feedback and surely will share your valuable feedback with our concerned authorities. Also, I would request you to submit your issue through Feedback on your Mi Home App (Profile >> Help & Feedback), and wait for the future update. We're much grateful to the contribution of your feedback for continuously optimizing and improving the system.
In the meanwhile, please accept my undeserving apology for the inconvenience that might have caused.
Best Regards
Xiao Mi Global Email Service
If you have any other questions, welcome to visit again. Always believe that something wonderful is about to happen!
Follow Twitter@XiaomiSupport to get latest product tips and service information.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν διαβάζουμε το ίδιο email, αλλά δεν παραδέχεται τίποτα. Απλώς λέει θα το καταγράψουμε κι αν έχουμε νέα θα σας ενημερώσουμε, και στο μεταξύ εσύ δοκίμαζε κάνα update μπας και το φτιάξουμε (κάποτε, όχι στο επόμενο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Θα προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα και να περιμένω νεότερο update"  Αυτό δεν σημαίνει ότι θα διορθωθεί. Τουλάχιστον το έλαβαν υπόψη τους και κατάλαβαν  προφανώς από τα βίντεο τι συμβαίνει.

Στην πρώτη απάντηση που με έστειλαν δεν παραδέχονταν τίποτα.

Όσοι έχετε θέματα βομβαρδίστε τους με mail.

Δεν έχει νόημα η αγορά του γιατί stereo ήχο στο Netflix βγάζουν και όλα τα μη πιστοποιημένα. Στο δε Kodi σκίζουν λόγω hardware. Στο gen2 δεν περνάει ούτε με την χρήση του passthrough στο Kodi. Οπότε ούτε από εκεί μπορώ να δω ταινία όπως την θέλω εγώ.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
38 λεπτά πριν, nikx είπε

56.9 στο κιτρινο μαγαζι,πριν 1.5 μηνα ηταν 69.

Έχει πέσει πλέον η τιμή σε 3 καταστήματα στα 54,50€ με δωρεάν μεταφορικά από skroutz+ (που πιστεύω οι περισσότεροι έχουν πλέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nikx είπε

56.9 στο κιτρινο μαγαζι,πριν 1.5 μηνα ηταν 69.

Είναι Google TV και όχι Android TV. Υπάρχουν bugs τα οποία προφανώς θα διορθωθούν. Για το παραπάνω θέμα με τον ήχο 5,1  που αναφέρθηκα έχω παραγγείλει ένα HDMI audio exctractor και ελπίζω να λυθεί.  Δυστυχώς η επιλογή spidf απουσιάζει στις ρυθμίσεις και σε όσα μηχανάκια διαθέτουν Android 10 και πάνω (όπως και το NOKIA 8000 που δοκίμασα) και οι παλαιότεροι ενισχυτές τρελαίνονται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να το αγοράσω απλά λόγω google tv δεν ξέρω αν μπορείς να εγκαταστήσεις stb emu. Ξέρει κάποιος αν μπορεί να εγκατασταθεί ή την έχει ήδη εγκαταστήσει και λειτουργεί σωστά ;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, APOTSA είπε

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να το αγοράσω απλά λόγω google tv δεν ξέρω αν μπορείς να εγκαταστήσεις stb emu. Ξέρει κάποιος αν μπορεί να εγκατασταθεί ή την έχει ήδη εγκαταστήσει και λειτουργεί σωστά ;;;

 

Ναι μπορείς και λειτουργεί σωστά, και λίγο καλύτερα από το προηγούμενο μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...