Προς το περιεχόμενο

[Mini PC / "noname"] T-Bao MN100 Intel N100 / 8 ή 16 GB RAM / 256 ή 512 GB SSD / Windows 11 141 € ή 173 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, seithan said:

Ισχύει αλλά έχει μια θύρα μονο e1000 για opnsense. Με usb-to-ethernet υα πιάνει 1gbit;

2 θύρες δεν δείχνει στην σελίδα; και στο log που έβαλε ο @spiros.christof με το lspci αυτό δείχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, comfuzio said:

2 θύρες δεν δείχνει στην σελίδα; και στο log που έβαλε ο @spiros.christof με το lspci αυτό δείχνει

ok δεν το πρόσεξα, μια χαρά λοιπόν για proxmox + opnsense (το σκέφτομαι ήδη!).

To μόνο, για always on, μηχάνημα, που θα τρέχει μικρά vm ολο το 24, δεν ξέρω πόσο καιρό θα την παλέψει πριν σκάσουν τα πυκνωτάκια του. 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ναι, 2 φυσικές ethernet πόρτες έχει ναι, η φωτό του @zacharis1955 είναι σωστή.

´Οσο αφορά τα πυκνωτάκια, τα πάντα είναι smd, έχει αξιοπρεπέστατη ψύκτρα, κ ανεμηστηράκι είναι αθόρυβο. Εδώ το raspberry pi 3b παίζει always on, κ ας έχει φάει κ τόσα καλοκαίρια, έχοντας παρόμοια συνολική κατανάλωση, σε μικρότερο εμβαδό πλακέτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
12 hours ago, iganiats said:

Πόσο καιρό έκαναν οι Κινέζοι να διώξουν την παραγγελία;  Ήδη κλείσαμε βδομάδα από την αγορά. 

Ήρθε από Κίνα ή Ευρώπη; 

Σε εμένα άργησε αρκετά. 25/5 παραγγελία και το στείλανε στις 20/06. Αφού μου είχανε στείλει και mail ότι θα αργήσουν. Κι ένα mail μάλιστα που μου πρότειναν να πάρω κάποιο άλλο προϊόν αν δε θέλω να περιμένω διότι θα καθυστερούσε κι άλλο...

Από Κίνα έρχεται αλλά μέσω Ευρώπης όπως είπαν και τα παιδιά. Με ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, iganiats said:

Πόσο καιρό έκαναν οι Κινέζοι να διώξουν την παραγγελία;  Ήδη κλείσαμε βδομάδα από την αγορά. 

Ήρθε από Κίνα ή Ευρώπη; 

Έβαλα την παραγγελία 9 Ιουνίου, έλαβα mail μετα από μερικές μέρες οτι θα καθυστερήσει να φύγει. Το έστειλαν 22 Ιουνίου από Κίνα, παρέλαβα με ΕΛΤΑ courier 3 Ιουλίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλησπέρα παιδιά!

Θα το παργγείλω κι εγώ απο geekbying.

Να βάλω Priority Line , που λέει 10-20 εργάσιμες ή θα περάσει τελωνείο με αυτή την επιλογή?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι θα ειναι εξαιρετικά εγω πηρα αυτο τελικα.

λόγο design αλλα γενικα για ολα τα mini pc με n95 n100 διαβαζω πολυ καλα πραγματα και λογικα δε. Θα ειναι φολα σε στυλ tv box android. 

Στο μαγαζι εχω ενα της lenovo με i3 5th υποδιαιστερο απο αυτο με 8 γιγα ραμ και πεταει σε allaround χρηση. Για να δουμε με αυτο θα καταργηθεί το τερας pc του σπιτιου και θα γινει κονσολα ,γιατι πραγματικα ειναι κριμα να δουλεύει office,youtube,chrome ενα pc με 850w psu to 90% της ζωης του

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
10 hours ago, john5757 said:

παιδια εσεις που το πήραται για proxmox + opnsense ,home assistant vm πως το βλέπεται ,λείτουργεί ακομα καταρχήν, είναι καλή επιλογή αξίζει

Δεν έχω πάρει το συγκεκριμένο για να σου πω στο 100%, πήρα ένα με Ν100 και 4x2.5gbps για να το έχω καθαρό pfsense σε 1gbps FTTH Cosmote και πάει κομμάτια!
Τώρα για να το τρέχεις με proxmox και να περάσεις και opnsense και Home Assistant, ανάλογα τον φόρτο που θα έχει το HAOS λογικά θα είναι οκ.
Μερικά VM που του είχα περάσει δοκιμαστικά, δεν με τρέλαναν από απόδοση και δεν κάναν κάτι βαρύ.
Αν δεν το φορτώσεις παραπάνω από opsense και HAOS λογικά είσαι οκ, απλά εγώ δεν το πήγα σαν vm το pfsense γιατί το proxmox βγάζει συχνά updates που θέλουν reboot για να τρέξει ο νέος kernel και δεν θέλω να χάνω την ip συνέχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, όλα λειτουργούν άψογα στο σύστημά μου. Έχω εγκατεστημένα τα Windows 11, το Homeassistant, το pfsense και πολλά LXC παράλληλα, όπως τα dleuge, adguard, influxdb και άλλα.
Μέχρι στιγμής, δυστυχώς, δεν κατάφερα το GPU passthrough.
Αναγνωρίζεται από τα Windows 11 η GPU, εγκαθιστώ τους οδηγούς, αλλά παραμένει απενεργοποιημένη.
Αν κάποιος έχει καταφέρει να το πετύχει ας μας πει.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, dimitris444 said:

 

Ναι, όλα λειτουργούν άψογα στο σύστημά μου. Έχω εγκατεστημένα τα Windows 11, το Homeassistant, το pfsense και πολλά LXC παράλληλα, όπως τα dleuge, adguard, influxdb και άλλα.
Μέχρι στιγμής, δυστυχώς, δεν κατάφερα το GPU passthrough.
Αναγνωρίζεται από τα Windows 11 η GPU, εγκαθιστώ τους οδηγούς, αλλά παραμένει απενεργοποιημένη.
Αν κάποιος έχει καταφέρει να το πετύχει ας μας πει.

 

 

 

Με Proxmox πάντα έτσι; Έχεις κάνει blacklist την iGPU από το host OS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...