Προς το περιεχόμενο

Ξένη sim δεν υποστηρίζεται


LabrakisG1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα . 
 Αγόρασα ένα βελγικό νούμερο και όταν το βάζω στο κινητό (iPhone 13) δεν διαβάζει την σιμ ( ή μου λέει δεν βρέθηκε σιμ ή τίποτα και απλά δεν συνδέεται σε δίκτυο ). Πήγα σε κατάστημα παρόχου (voo) και μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με τον έλληνα πάροχο ( ΚΟΣΜΟΤΕ) και ότι με έχει κλειδωμένο και δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο τους και να πάρω τηλέφωνο . Φυσικά πήρα και η ΚΟΣΜΟΤΕ μου λέει δεν είναι δικό μας το πρόβλημα από την στιγμή που η δικιά μας σιμ δουλεύει . Να πω επίσης ότι το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Ελλάδα . 

εχει κανείς καμία ιδέα ;

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σιμ είνα ενεργοποιημένη;Που είναι το κινητό τωρα;

8 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Καλησπερα ! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα . 
 Αγόρασα ένα βελγικό νούμερο καη όταν το βάζω στο κινητό (iPhone 13) δεν διαβάζει την σιμ ( ή μου λέει δεν βρέθηκε σιμ ή τίποτα και απλά δεν συνδέεται σε δίκτυο ). Πήγα σε κατάστημα παρόχου (voo) και μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με τον έλληνα πάροχο ( ΚΟΣΜΟΤΕ) και ότι με έχει κλειδωμένο και δεν μπορώ να συνδεθώ στο δίκτυο τους και να πάρω τηλέφωνο . Φυσικά πήρα και η ΚΟΣΜΟΤΕ μου λέει δεν είναι δικό μας το πρόβλημα από την στιγμή που η δικιά μας σιμ δουλεύει . Να πω επίσης ότι το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Ελλάδα . 

εχει κανείς καμία ιδέα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σιμ είναι ενεργοποιημένη από ότι μου είπαν. Στα χέρια μου το έχω το κινητό και τις δυο σιμ 

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι ότι δεν καταλαβαίνω ποιανού είναι το θέμα ! Εντωμεταξύ εδώ στην voo είναι και περιορισμένο το επίπεδο αγγλικών όποτε με το ζόρι συνεννοούμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ξερω απο ρυθμισεις iphone για δες στην επιλογη δικτύου μήπως είναι manual σε cosmote ή στον τροπο λειτουργιας εχει κανενα 5G που δεν υποστηριζεται απο τους Βελγους και τρωει σκαλωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris234 είπε

Μαλλον θεμα ρυθμισεων στο κινητο ειναι. Δοκιμασες τις οδηγιες της Apple https://support.apple.com/el-gr/HT201270

 

Ναι τώρα τις είδα θα εγκατάσταση το βράδυ το απντειτ και θα δω αύριο πάλι 

1 ώρα πριν, Crybal είπε

Αν και δεν ξερω απο ρυθμισεις iphone για δες στην επιλογη δικτύου μήπως είναι manual σε cosmote ή στον τροπο λειτουργιας εχει κανενα 5G που δεν υποστηριζεται απο τους Βελγους και τρωει σκαλωμα

Λέει φορέας ΚΟΣΜΟΤΕ τώρα π έχω την σιμ της κοσμοτε μέσα . Αύριο θα ξαναβαλω την άλλη να δω τι γράφει 

9 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ποιο κινητό είναι και αν εχει υποστήριξη esim?

iPhone 13, η εταιρία εδώ (voo) δεν υποστηρίζει esim στην ΚΟΣΜΟΤΕ έχω ξεκινήσει την διαδικασία θα πάρει δέκα μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι όντως κλειδωμένο στην cosmote μπορεί να θέλει απλά να βάλεις το δίκτυο με το «χέρι». Manual αναζήτησή και επιλογή από τα διαθεσιμα δίκτυα για να ενεργοποιηθεί η sim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2023 στις 9:24 ΜΜ, atheatos είπε

Αν δεν είναι όντως κλειδωμένο στην cosmote μπορεί να θέλει απλά να βάλεις το δίκτυο με το «χέρι». Manual αναζήτησή και επιλογή από τα διαθεσιμα δίκτυα για να ενεργοποιηθεί η sim.

Επαναφέρω το θέμα .

εκανα κανονικά απντειτ το ιος(τώρα έχω το 16.5) αλλά πάλι δεν λειτουργεί. Δείχνει ότι δεν υπάρχει σιμ . Ακολούθησα τις οδηγίες τις απλ αλλά δεν.

Πάω γενικά -> πληροφορίες -> και εκεί που λέει κλείδωμα φορέα γράφει χωρίς περιορισμό σιμ. 
 

αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ας την παράθεση ή αν κοιτάω κάτι λάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...