Προς το περιεχόμενο

EXIF data restore


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα νέα συσκευή και μετεφερα τις φωτο απο την παλιά μεσω easy share και έχουν χασει τα exif metadata με αποτέλεσμα να εμφανίζονται εντελώς ανακατεμένες, χωρίς χρονολογική σειρά παρ οτι απο το gallery app ορίζω να εμφανίζονται ειτε by date είτε by taken date. 

Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη εφαρμογη που να μπορει να βρει τα EXIF data και να τα κανει restore?

Εναλλακτικά, και με βαση το filename μα μπορει να αποθηκευσει EXIF data στις φωτο; Το δεύτερο δε θα ειναι και τοσο εύκολο βεβαια γιατι δεν έχουν ολες ίδιο filename format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα χθες. Άδειασα την gallery του κινητού και μετά μέσω του Huawei Suite (αφού το άδειασα και αυτό) πέρασα πάλι κάτι φωτό (τις οποίες είχα ήδη αποθηκεύσει στο λάπτοπ) με αποτέλεσμα να χαθούν τα Exif data. Οι φωτό είναι χύμα και όταν πατάω πάνω τους να δω λεπτομέρειες δεν φαίνεται η αρχική τους ημερομηνία παρά μόνο η ημερομηνία τροποποίησης δλδ η χθεσινή. Και στο Huawei Suite οι φωτό πλέον φαίνονται και εκεί χύμα, χωρίς κατανομή.

Δοκίμασα διάφορα app από το google store αλλά μάταια. Τέτοια app - τουλάχιστον αυτά που δοκίμασα - είναι μούφα και το χειρότερο είναι ότι ζητάνε άδεια για πρόσβαση στα δεδομένα σου (αρχεία, επαφές κλπ) ώστε δήθεν να φτιάξουν το πρόβλημα. Ακόμα και να τις κάνεις uninstall μετά, τα δεδομένα που έχουν λάβει από το κινητό σου την στιγμή που είχες το app, τα κρατάνε στο database τους.

Συγκεκριμένα ένα app, το 'File Recovery - Restore Files'' by File Tech, ζητάει/αποθηκεύει ένα κάρο πράγματα και έκανα το λάθος από την βιασύνη μου να μην διαβάσω τα policy terms πριν το χρησιμοποιήσω. Να φανταστείς μπορεί να κρατήσει μέχρι και έγγραφα/φωτό/επαφές κλπ. Δεν λέω ότι απαραίτητα θα σου κάνει ζημιά, αλλά δεν έχεις την δυνατότητα να σβήσεις τα δεδομένα που σου πήραν, ακόμα και αν σβήσεις το app.

Τέσπα μακάρι να βρεθεί λύση.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Glikos είπε

Φίλε μου είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα χθες. Άδειασα την gallery του κινητού και μετά μέσω του Huawei Suite (αφού το άδειασα και αυτό) πέρασα πάλι κάτι φωτό (τις οποίες είχα ήδη αποθηκεύσει στο λάπτοπ) με αποτέλεσμα να χαθούν τα Exif data. Οι φωτό είναι χύμα και όταν πατάω πάνω τους να δω λεπτομέρειες δεν φαίνεται η αρχική τους ημερομηνία παρά μόνο η ημερομηνία τροποποίησης δλδ η χθεσινή. Και στο Huawei Suite οι φωτό πλέον φαίνονται και εκεί χύμα, χωρίς κατανομή.

Δοκίμασα διάφορα app από το google store αλλά μάταια. Τέτοια app - τουλάχιστον αυτά που δοκίμασα - είναι μούφα και το χειρότερο είναι ότι ζητάνε άδεια για πρόσβαση στα δεδομένα σου (αρχεία, επαφές κλπ) ώστε δήθεν να φτιάξουν το πρόβλημα. Ακόμα και να τις κάνεις uninstall μετά, τα δεδομένα που έχουν λάβει από το κινητό σου την στιγμή που είχες το app, τα κρατάνε στο database τους.

Συγκεκριμένα ένα app, το 'File Recovery - Restore Files'' by File Tech, ζητάει/αποθηκεύει ένα κάρο πράγματα και έκανα το λάθος από την βιασύνη μου να μην διαβάσω τα policy terms πριν το χρησιμοποιήσω. Να φανταστείς μπορεί να κρατήσει μέχρι και έγγραφα/φωτό/επαφές κλπ. Δεν λέω ότι απαραίτητα θα σου κάνει ζημιά, αλλά δεν έχεις την δυνατότητα να σβήσεις τα δεδομένα που σου πήραν, ακόμα και αν σβήσεις το app.

Τέσπα μακάρι να βρεθεί λύση.

Κι εγώ μια απ'τα ίδια...

Ψάχνοντας αρκετά, βρηκα ενα app στο xda developers, εδω: https://forum.xda-developers.com/t/app-fix-your-messed-up-timeline-in-your-gallery-with-image-video-date-fixer.4085705/

Στην ουσία, φτιάχνεις ενα δυο formats για τα filenames των αρχείων που έχεις στο gallery και βοηθάς έτσι το app να καταλάβει τι EXIF metadata να 'γραψει' στα αρχεία σου με βάση τα filenames. Προφανως, πρέπει τα filenames να έχουν μορφή τέτοια που να περιέχει και την ημερομηνία, πχ IMG-20230521-213455.jpg

Αν οχι, δεν υπάρχει λύση δυστυχώς.

Πάντως, εμένα μου διορθωσε το πρόβλημα στο 95% τουλάχιστον των αρχείων μου.

Σημειωση: η free έκδοση υποστηριζει επεξεργασια μεχρι 50 αρχεια καθα φορα, η full δεν έχει περιορισμό και μαλιστα δεν εχει φιξ τιμη, κανεις donate οσο μπορείς (με minimum τα 4.99€ που ειναι ενας καφές).

Αξιζει με τα χιλια να κανεις μια δοκιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bikey77 είπε

Κι εγώ μια απ'τα ίδια...

Ψάχνοντας αρκετά, βρηκα ενα app στο xda developers, εδω: https://forum.xda-developers.com/t/app-fix-your-messed-up-timeline-in-your-gallery-with-image-video-date-fixer.4085705/

Στην ουσία, φτιάχνεις ενα δυο formats για τα filenames των αρχείων που έχεις στο gallery και βοηθάς έτσι το app να καταλάβει τι EXIF metadata να 'γραψει' στα αρχεία σου με βάση τα filenames. Προφανως, πρέπει τα filenames να έχουν μορφή τέτοια που να περιέχει και την ημερομηνία, πχ IMG-20230521-213455.jpg

Αν οχι, δεν υπάρχει λύση δυστυχώς.

Πάντως, εμένα μου διορθωσε το πρόβλημα στο 95% τουλάχιστον των αρχείων μου.

Σημειωση: η free έκδοση υποστηριζει επεξεργασια μεχρι 50 αρχεια καθα φορα, η full δεν έχει περιορισμό και μαλιστα δεν εχει φιξ τιμη, κανεις donate οσο μπορείς (με minimum τα 4.99€ που ειναι ενας καφές).

Αξιζει με τα χιλια να κανεις μια δοκιμη.

Φίλε μου αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το δοκίμασα αυτό χθες, αλλά νομίζω μου έφτιαξε μόνο 2-3 φωτό. Το κακό είναι ότι ζητάνε ένα σωρό άδειες και κρατάνε τα data που συλλέγουν και έχω σκαλώσει τώρα γιατί είχα διάφορες προσωπικές φωτό, αρχεία, επαφές κλπ. Παίζει να κάνουν και tracking άσχετα αν κάνεις uninstall ή όχι το app. Μένουν στην database τους ότι συλλέξουν ειδικά στο app που ανέφερα παραπάνω το οποίο ζήταγε ένα κάρο άδειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...