Προς το περιεχόμενο

iPhone fans την γνώμη σας...galaxy s23 vs iphone 14 pro


ethnik471

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και ζητάω την γνώμη όλων αλλα λίγο παραπάνω των iphone fans διότι απο android έχω αρκετή εμπειρία και θεωρώ οτι υπερέχουν γενικά σε σχέση με τα apple... Βέβαια δεν έχω καλή εικόνα καθώς τελευταία φορά που είχα iphone ήταν το 7... Ακούω οτι πολλά άλλαξαν και η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα απο το ios...

Μέχρι πρότινος είχα ένα realme gt 2, άψογο.... πολύ smooth και γρήγορο και πολύ φωτεινή οθόνη (με ενδιαφέρει) , με μέτρια μικρόφωνα , κακή selfie , αρκετά καλή main cam, τεράστια μπαταρία και λογισμικό που δεν την άδειαζε και το σημαντικότερο...φόρτιση 65 Watt... Πήγαινες να πλύνεις δόντια και είχε φορτίσει ! Πολύ σημαντικό και αυτό για εμένα...

Δυστυχώς έκανε κατάδυση στην θάλασσα στα 5 μέτρα βάθος και δεν τα κατάφερε...

 

Πήρα απόφαση λοιπόν να "ανέβω" (θεωρητικά) κατηγορία... κατέληξα να ειμαι ανάμεσα στο iphone 14 pro 256GB το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά (ναι είναι σημαντικός λόγος για εμένα το να μου αρέσει) και στο S23 Ultra... Λίγο μεγάλο και μάλλον δύσχρηστο με ενα χέρι αλλα ο κύβος ερρίφθη... Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο...

 

Θέλω την γνώμη σας για τα + και τα - και ειδικά οι iphone fans θέλω να μου πούνε κάποιους λόγους για να επιλέξει κάποιο το iphone... Γιατί πέραν της ομορφιάς πραγματικά δεν βλέπω πλεονεκτήματα...ακόμα και με το ταπεινό realme που είχα των 500 ευρώ, το iphone των χ3 σε τιμή είναι σε πολλά βασικά σημεία κατώτερο... 


Για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε, η δουλειά μου έχει να κάνει με την θάλασσα. Περνάω όλη μου την μέρα και όλο το καλοκαίρι σε ιστιοπλοϊκό σκάφος καθώς είμαι σκίππερ.

Πολύ σημαντικά για εμένα ειναι: να αντέχει η μπαταρία, να φορτίζει σχετικά γρήγορα (οκ σαν το realme δεν ειναι κανενα απο τα 2 το ξέρω), να έχει πολύ φωτεινή οθόνη καθώς θα χρησιμοποιείται κάτω απο φουλ ηλιοφάνεια, να έχει καλά ηχεία και μικρόφωνα και φυσικά κάμερες και καλές κεραίες. Και για 4G+/5G και κλήσεις , αλλα και wifi  και gps! Πολύ σημαντικό το gps καθώς το navionics (κατί αντίστοιχο με google maps  αλλά για την θάλασσα) είναι το βασικό μου εργαλείο.


Φυσικά με ενδιαφέρει να αντέχει στις καιρικές συνθήκες και δεν αναφέρομαι μόνο σε πιθανή επαφή με το νερό αλλα κυρίως με τον ήλιο και την ζέστη!


Κατα τα άλλα κλασική χρήση bluetooth για  spotify επίσης σημαντικό.

 

Μαντεύω οτι οι περισσότεροι θα ψηφίσετε galaxy... θέλω όμως να ακούσω και τα πλεονεκτήματα του iphone γιατι μου έχει κολλήσει... έχω φάει παράξενο σκάλωμα και ψάχνω αφορμή για να το τσιμπήσω...

Τα φώτα σας παρακαλώ... 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ethnik471 είπε


Τα φώτα σας παρακαλώ... 😕 

Κανενα φως.

Την τσεπη σου κοιτας.

Σε αυτο το μπατζετ πας ή στο ενα ή στο αλλο.

Δες τα και τα δυο, πιαστα στο χερι και οποιο σου κανει κλικ το τσιμπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ethnik471 είπε

...και ζητάω την γνώμη όλων αλλα λίγο παραπάνω των iphone fans διότι απο android έχω αρκετή εμπειρία και θεωρώ οτι υπερέχουν γενικά σε σχέση με τα apple... Βέβαια δεν έχω καλή εικόνα καθώς τελευταία φορά που είχα iphone ήταν το 7... Ακούω οτι πολλά άλλαξαν και η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα απο το ios...

Μέχρι πρότινος είχα ένα realme gt 2, άψογο.... πολύ smooth και γρήγορο και πολύ φωτεινή οθόνη (με ενδιαφέρει) , με μέτρια μικρόφωνα , κακή selfie , αρκετά καλή main cam, τεράστια μπαταρία και λογισμικό που δεν την άδειαζε και το σημαντικότερο...φόρτιση 65 Watt... Πήγαινες να πλύνεις δόντια και είχε φορτίσει ! Πολύ σημαντικό και αυτό για εμένα...

Δυστυχώς έκανε κατάδυση στην θάλασσα στα 5 μέτρα βάθος και δεν τα κατάφερε...

 

Πήρα απόφαση λοιπόν να "ανέβω" (θεωρητικά) κατηγορία... κατέληξα να ειμαι ανάμεσα στο iphone 14 pro 256GB το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά (ναι είναι σημαντικός λόγος για εμένα το να μου αρέσει) και στο S23 Ultra... Λίγο μεγάλο και μάλλον δύσχρηστο με ενα χέρι αλλα ο κύβος ερρίφθη... Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο...

 

Θέλω την γνώμη σας για τα + και τα - και ειδικά οι iphone fans θέλω να μου πούνε κάποιους λόγους για να επιλέξει κάποιο το iphone... Γιατί πέραν της ομορφιάς πραγματικά δεν βλέπω πλεονεκτήματα...ακόμα και με το ταπεινό realme που είχα των 500 ευρώ, το iphone των χ3 σε τιμή είναι σε πολλά βασικά σημεία κατώτερο... 


Για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε, η δουλειά μου έχει να κάνει με την θάλασσα. Περνάω όλη μου την μέρα και όλο το καλοκαίρι σε ιστιοπλοϊκό σκάφος καθώς είμαι σκίππερ.

Πολύ σημαντικά για εμένα ειναι: να αντέχει η μπαταρία, να φορτίζει σχετικά γρήγορα (οκ σαν το realme δεν ειναι κανενα απο τα 2 το ξέρω), να έχει πολύ φωτεινή οθόνη καθώς θα χρησιμοποιείται κάτω απο φουλ ηλιοφάνεια, να έχει καλά ηχεία και μικρόφωνα και φυσικά κάμερες και καλές κεραίες. Και για 4G+/5G και κλήσεις , αλλα και wifi  και gps! Πολύ σημαντικό το gps καθώς το navionics (κατί αντίστοιχο με google maps  αλλά για την θάλασσα) είναι το βασικό μου εργαλείο.


Φυσικά με ενδιαφέρει να αντέχει στις καιρικές συνθήκες και δεν αναφέρομαι μόνο σε πιθανή επαφή με το νερό αλλα κυρίως με τον ήλιο και την ζέστη!


Κατα τα άλλα κλασική χρήση bluetooth για  spotify επίσης σημαντικό.

 

Μαντεύω οτι οι περισσότεροι θα ψηφίσετε galaxy... θέλω όμως να ακούσω και τα πλεονεκτήματα του iphone γιατι μου έχει κολλήσει... έχω φάει παράξενο σκάλωμα και ψάχνω αφορμή για να το τσιμπήσω...

Τα φώτα σας παρακαλώ... 😕 

Ο βασικός λόγος για να πάρεις iphone ει αι φυσικά το ios. Σε αυτά τα λεφτά και τα android και τα iphone έχουν κορυφαίο hardware άρα δεν νομίζω να σου λείψει κάτι. Από εκεί και πέρα αποφάσισε τι σου αρέσει πιο πολύ, android ή ios!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχεις πιάσει στα χέρια σου και τα δύο; Γιατί το s23 ultra είναι τεράστιο, η μέρα με την νύχτα με το 14 pro. Και αν βαλεις και καμια βαρβατη θηκη για να αντεχει - αφου εισαι στην θαλασσα- γινεται οριακα tablet. Μπορεί να μην σε βολεύει καν. Εκτός και αν ήθελες να γράψεις pro max.

Οπως και να 'χει συμφωνω και γω οτι σε αυτα τα χρηματα ρολο παιζει το τι software σου αρεσει και η εμφανιση της συσκευης. Απο θεμα hardware και τα δυο ειναι οτι καλυτερο υπαρχει. Ελαχιστες οι διαφορες τους.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Πράγματι , ειναι παράξενο το ερώτημά μου και γι'αυτό ειμαι κι εγώ προβληματισμένος.

Προσωπικά θεωρώ το android καλύτερο, αλλά ίσως να το λέω επειδή έχω χρόνια να δουλέψω ios. Διάβασα προχτές κάπου οτι δεν έχει ο dialer στο ios αναζήτηση στο ιστορικό κλήσεων 😕 Κουφό, ειδικά όταν το θεωρείς βασικό smartphone feature...

 

Το θέμα μεγέθους με μια καλή θήκη όντως προβληματίζει. Κοιτούσα το 14 pro , αλλά τώρα κοιτάω το pro max κυρίως λόγο της καλύτερης αυτονομίας χάρη στην μεγαλύτερη μπαταρία του, κατι που χρειάζομαι. Απο την άλλη βέβαια θα αργεί και πιο πολύ να φορτίσει, ειδικά με τον γελοίο φορτιστή 20watt 😕

 

Ωστόσο πραγματικά ψήνομαι να δοκιμάσω ios, σκέφτομαι επίσης οτι και να μη μου κάνει σε 1 χρόνο το πουλάω και στην ουσία δεν θα χάσει την αξία του. Ενω το galaxy αν και γνωρίζω οτι επίσης κρατάει μεταπολιτική αξία, σίγουρα δεν ειναι iphone.

Μου αρέσει πολύ εμφανισιακά επίσης το 14 pro/ pro max... αλλα το σκέφτομαι και για το μέγεθος.. ήδη το realme gt 2 που είχα μου φαινόταν δύσχρηστο σ με ένα χερί (και βαρύ) σκέφτομαι το pro max ή το s23 ultra 😕 Βέβαια πάλι σκαλώνω στο οτι αν και πιο αγαρμπα έχουν καλύτερη μπαταρία... και πιο ευαναγνωστη προφανώς οθόνη... Δεν γινεται να τα έχεις όλα... αλλα ειμαι κι εγώ αναποφάσιστος στο φουλ 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την τύχη του αναποφάσιστου από προσωπική εμπειρία. Μετά από διεξοδικό ψάξιμο θα επιλέξεις ένα από τα δύο για να διαπιστώσεις  ύστερα ότι έπρεπε να είχες διαλέξει το έτερο.  Περισσότερες πιθανότητες να την πατήσεις έτσι θεωρώ έχεις, εάν διαλέξεις αρχικά το μήλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν σου φαινόταν οριακό σε όγκο και βάρος το GT2, τότε είναι σίγουρα ότι θα σου φανούν τεράστια και πολύ βαριά, τα 14 pro max και S23 ultra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Ωστόσο πραγματικά ψήνομαι να δοκιμάσω ios, σκέφτομαι επίσης οτι και να μη μου κάνει σε 1 χρόνο το πουλάω και στην ουσία δεν θα χάσει την αξία του. Ενω το galaxy αν και γνωρίζω οτι επίσης κρατάει μεταπολιτική αξία, σίγουρα δεν ειναι iphone.

Λάθος τα γνωρίζεις συμφορουμίτη.

Για αγόρασε το 14pro max από μεγάλη αλυσίδα( να εισαι και κομπλέ στην εγγύηση),και δοκίμασε να το πουλήσεις σε 1χρόνο να δεις, αν χάνει ή δεν χάνει την αξία του.

Το Iphone 13 pro max 128gb με αρχική τιμή τα 1340ευρώ, μετά από 1χρόνο στις αγγελίες πωλείται κοντα στα 800ευρώ, δηλαδή μιλάμε για κοντά 540ευρώ χασούρα μέσα σε ένα χρόνο.

Μια χαρά χασούρα έχεις και iphone να αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Λάθος τα γνωρίζεις συμφορουμίτη.

Για αγόρασε το 14pro max από μεγάλη αλυσίδα( να εισαι και κομπλέ στην εγγύηση),και δοκίμασε να το πουλήσεις σε 1χρόνο να δεις, αν χάνει ή δεν χάνει την αξία του.

Το Iphone 13 pro max 128gb με αρχική τιμή τα 1340ευρώ, μετά από 1χρόνο στις αγγελίες πωλείται κοντα στα 800ευρώ, δηλαδή μιλάμε για κοντά 540ευρώ χασούρα μέσα σε ένα χρόνο.

Μια χαρά χασούρα έχεις και iphone να αγοράσεις.

Λογικό δεν είναι? Ο αγοραστής δεν είναι ηλίθιος να αγοράσει 1 χρόνου κινητό με 200-300 ευρώ διαφορά απο το καινούργιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Λογικό δεν είναι? Ο αγοραστής δεν είναι ηλίθιος να αγοράσει 1 χρόνου κινητό με 200-300 ευρώ διαφορά απο το καινούργιο!

Σε μένα γιατί το λές που το γνωρίζω/λέω και όχι στον συμφορουμίτη που το έγραψε, και άρα ξέρει λάθος? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το iOS τελικά.

Πολυ premium συσκευή αλλά υπολείπεται κατά την γνώμη μ σε σχέση με ένα καλό android. Η δε AOD να χαμε να λέγαμε… για γέλια. Ο Safari έφαγε Χ και είμαι με chrome. Το ίδιο και οι χάρτες που αντικαταστάθηκαν με google maps.

Το πληκτρολόγιο επίσης χρόνια πίσω από το gboars. Απορώ πραγματικά με την φρενίτιδα που υπάρχει για τα iPhone 

Μαλλον πιο πολύ εντυπωσιασμένος είμαι από το κάτι διαφορετικο γιατί και από χαρακτηριστικά πχ φόρτιση μπαταρία επίσης υπολειπεται. 
 

επίσης εγγύηση , 1 χρόνο μόνο ! Σοβαρά ; Όταν η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει 2;!

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το iOS τελικά.

Πολυ premium συσκευή αλλά υπολείπεται κατά την γνώμη μ σε σχέση με ένα καλό android. Η δε AOD να χαμε να λέγαμε… για γέλια. Ο Safari έφαγε Χ και είμαι με chrome. Το ίδιο και οι χάρτες που αντικαταστάθηκαν με google maps.

Το πληκτρολόγιο επίσης χρόνια πίσω από το gboars. Απορώ πραγματικά με την φρενίτιδα που υπάρχει για τα iPhone 

Μαλλον πιο πολύ εντυπωσιασμένος είμαι από το κάτι διαφορετικο γιατί και από χαρακτηριστικά πχ φόρτιση μπαταρία επίσης υπολειπεται. 
 

επίσης εγγύηση , 1 χρόνο μόνο ! Σοβαρά ; Όταν η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει 2;!

Δεν νομίζω να υπάρχει καμία φρενιτιδα με κάτι. Απλά ο καθένας αγοράζει ότι του αρέσει και τον βολεύει σε αυτά που θέλει. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Εσένα πιθανώς δεν σε βολεψε, αν και θα έλεγα να δώσει λίγο χρόνο παραπάνω γιατί από ότι κατάλαβα μόλις το πήρες.

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δεν νομίζω να υπάρχει καμία φρενιτιδα με κάτι. Απλά ο καθένας αγοράζει ότι του αρέσει και τον βολεύει σε αυτά που θέλει. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Εσένα πιθανώς δεν σε βολεψε, αν και θα έλεγα να δώσει λίγο χρόνο παραπάνω γιατί από ότι κατάλαβα μόλις το πήρες.

Ναι, η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο. Κακό πράγμα η συνήθεια. Και όταν έχεις μάθει σε κάτι τόσα χρόνια τώρα το διαφορετικό ξινίζει.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το iOS τελικά.

Πολυ premium συσκευή αλλά υπολείπεται κατά την γνώμη μ σε σχέση με ένα καλό android. Η δε AOD να χαμε να λέγαμε… για γέλια. Ο Safari έφαγε Χ και είμαι με chrome. Το ίδιο και οι χάρτες που αντικαταστάθηκαν με google maps.

Το πληκτρολόγιο επίσης χρόνια πίσω από το gboars. Απορώ πραγματικά με την φρενίτιδα που υπάρχει για τα iPhone 

Μαλλον πιο πολύ εντυπωσιασμένος είμαι από το κάτι διαφορετικο γιατί και από χαρακτηριστικά πχ φόρτιση μπαταρία επίσης υπολειπεται. 
 

επίσης εγγύηση , 1 χρόνο μόνο ! Σοβαρά ; Όταν η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει 2;!

Μην ξαναπαρεις για πεταμα ειναι.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...