Προς το περιεχόμενο

Αγορά λάπτοπ μέσω amazon


chritsar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω διαβάσει σχετικά ποστ αλλά δεν φαίνεται να καλύπτουν αυτό που θέλω.

Έχω προσωπική επιχείρηση και ενδιαφέρομαι για το τι συμβαίνει με το ΦΠΑ για λαπτοπ από το εξωτερικό. Αν αγοράσω πχ από Ελλάδα θα έχω απαλλαγή ΦΠΑ από την τιμή.

Κοιτάω λαπτοπ από amazon (ASUS) με τιμή 1300$ και shipping/import fees 375$. Στην Ελλάδα το συγκεκριμένο κοστίζει παραπάνω από 1900 ευρώ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: ξέρει κανείς τι παίζει με την χρέωση γενικά; Μπορώ να αφαιρέσω ΦΠΑ αν πάρω από εξωτερικό; Υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση με το τελωνείο/εταιρεία που κάνει την παράδοση; Υπάρχει περίπτωση να μπλέξω με κάτι;

 

Θα υπολόγιζα ως εξής:

1900/1.24 = 1532 ευρώ από Ελλάδα

(1300+375)/1.24 = 1350$ * 0.92 = 1242 ευρώ από Amazon

 

Αλλάζει κάτι αν πάρω από το γερμανικό amazon (το οποίο βέβαια μου λέει ότι δεν κάνει shipping στην περιοχή μου για κάποιον λόγο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτιάξεις business λογαριασμό στην Amazon θα βλέπεις τις τιμές χωρίς ΦΠΑ. Από Αμερική δεν είναι σίγουρο ότι θα κοστίσει τόσο το τελωνείο και για το ΦΠΑ ρωτα καλύτερα λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2023 στις 2:49 ΜΜ, chritsar είπε

Καλησπέρα, έχω διαβάσει σχετικά ποστ αλλά δεν φαίνεται να καλύπτουν αυτό που θέλω.

Έχω προσωπική επιχείρηση και ενδιαφέρομαι για το τι συμβαίνει με το ΦΠΑ για λαπτοπ από το εξωτερικό. Αν αγοράσω πχ από Ελλάδα θα έχω απαλλαγή ΦΠΑ από την τιμή.

Κοιτάω λαπτοπ από amazon (ASUS) με τιμή 1300$ και shipping/import fees 375$. Στην Ελλάδα το συγκεκριμένο κοστίζει παραπάνω από 1900 ευρώ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: ξέρει κανείς τι παίζει με την χρέωση γενικά; Μπορώ να αφαιρέσω ΦΠΑ αν πάρω από εξωτερικό; Υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση με το τελωνείο/εταιρεία που κάνει την παράδοση; Υπάρχει περίπτωση να μπλέξω με κάτι;

 

Θα υπολόγιζα ως εξής:

1900/1.24 = 1532 ευρώ από Ελλάδα

(1300+375)/1.24 = 1350$ * 0.92 = 1242 ευρώ από Amazon

 

Αλλάζει κάτι αν πάρω από το γερμανικό amazon (το οποίο βέβαια μου λέει ότι δεν κάνει shipping στην περιοχή μου για κάποιον λόγο);

Δε στέλνουν όλα τα προϊόντα σε όλες τις χώρες, ισχύει αυτό.

Από Αμερική / Αγγλία δε μπορείς να ψωνίσεις από business account, δε σε αφήνει, αλλά έτσι κι αλλιώς δε θα μπορούσες να κάνεις αποφορολόγηση.

Από τα Ευρωπαϊκά μπορείς, μα νομίζω ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις πρώτα ενδοκοινοτικές συναλλαγές και μετά να κάνεις κάποια κατάσταση όπου δηλώνεις τις αγορές σου νομίζω κάθε μήνα, ρώτα λογιστή για να είσαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2023 στις 1:22 ΜΜ, s2117 είπε

Δε στέλνουν όλα τα προϊόντα σε όλες τις χώρες, ισχύει αυτό.

Από Αμερική / Αγγλία δε μπορείς να ψωνίσεις από business account, δε σε αφήνει, αλλά έτσι κι αλλιώς δε θα μπορούσες να κάνεις αποφορολόγηση.

Από τα Ευρωπαϊκά μπορείς, μα νομίζω ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις πρώτα ενδοκοινοτικές συναλλαγές και μετά να κάνεις κάποια κατάσταση όπου δηλώνεις τις αγορές σου νομίζω κάθε μήνα, ρώτα λογιστή για να είσαι σίγουρος

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, από ότι φαίνεται είναι λίγο μπελάς και ίσως να αξίζει τελικά να πάρω εγχώριο χωρίς ΦΠΑ. Μίλησα και με λογιστή αλλά η εμπειρία κάποιου που το έχει κάνει θα μου ήταν πολύτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

(To ξέρω καθυστερημένα)

Χωρίς να έχεις κάνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγων σαν επιχείρηση, δεν μπορείς να δικαιολογήσεις τα έξοδα για την αγορά στην εφορία. Θα γλιτώσεις φυσικά τον ΦΠΑ, αν ψωνίσεις από ευρωπαικό Amazon, αλλά εσύ θέλεις να αφαιρεθεί και το κόστος της αγοράς.

Πάντως η έναρξη γίνεται πια ηλεκτρονικά, αλλά θα περιμένεις και την έγκριση μετά την αίτηση. Αν έχεις λογιστή, που λογικά έχεις, βάλτον να στη κάνει, γιατί όλο και κάτι θα χρειαστείς να αγοράσεις από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...