Προς το περιεχόμενο

Synology Nas + Deco m9 plus


achilles_g_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να συνδέσω το nas με τον υπολογιστή μου και το deco  m9 plus. Δεδομένου ότι το deco έχει 2 εξόδους ethernet μπορώ στη μία να συνδέσω τον υπολογιστή και στην άλλη το nas ή θα χρειαστεί να βάλω μετά το deco switch πάνω στο οποίο θα συνδέσω υπολογιστή και nas; Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να έχω gigabit γραμμή ανάμεσα σε nas και υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/05/2023 at 17:14, achilles_g_ said:

Θέλω να συνδέσω το nas με τον υπολογιστή μου και το deco  m9 plus. Δεδομένου ότι το deco έχει 2 εξόδους ethernet μπορώ στη μία να συνδέσω τον υπολογιστή και στην άλλη το nas ή θα χρειαστεί να βάλω μετά το deco switch πάνω στο οποίο θα συνδέσω υπολογιστή και nas; Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να έχω gigabit γραμμή ανάμεσα σε nas και υπολογιστή.

αν καταλαβα καλα θες να βαλεις σε μια ethernet το nas και στην αλλη το pc. αν το κανεις ετσι τοτε η συνδεση μεταξυ τους θα ειναι ασχετη με το mesh.θα ηταν σαν να εχεις βαλει switch gigabit. τα data δεν θα φευγουν δηλαδη απο το deco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, achilles_g_ said:

Αυτό εννοώ, αν θα λειτουργήσει ως switch ή θα πρεπει να βάλω  ξεχωριστά αλλο.

ναι οσο ξερω παιζει κανονικοτατα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

27 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι οσο ξερω παιζει κανονικοτατα.

 Παρήγγειλα ένα switch για κακό και για κακό!  Αυτή τη στιγμή επειδή το nas είναι σε άλλον χώρο αν θέλω να περάσω κάποιες ταινίες σε usb stick αργεί πάρα πολύ, κάπου στα 18 -20 MB/sec.  Γι αυτό πήρα ένα ακόμη deco,  για να το συνδέσω στον υπολογιστή ώστε να έχω αξιοπρεπείς ταχύτητες. Από την άλλη,  κανω streaming τις ταινίες στα media players που εχω,.Υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος τρόπος σύνδεσης που μου διαφεύγει? 

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, achilles_g_ said:

 Παρήγγειλα ένα switch για κακό και για κακό!  Αυτή τη στιγμή επειδή το nas είναι σε άλλον χώρο αν θέλω να περάσω κάποιες ταινίες σε usb stick αργεί πάρα πολύ, κάπου στα 18 -20 MB/sec.  Γι αυτό πήρα ένα ακόμη deco,  για να το συνδέσω στον υπολογιστή ώστε να έχω αξιοπρεπείς ταχύτητες. Από την άλλη,  κανω streaming τις ταινίες στα media players που εχω,.Υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος τρόπος σύνδεσης που μου διαφεύγει? 

 Παρήγγειλα ένα switch για κακό και για κακό!  Αυτή τη στιγμή επειδή το nas είναι σε άλλον χώρο αν θέλω να περάσω κάποιες ταινίες σε usb stick αργεί πάρα πολύ, κάπου στα 18 -20 MB/sec.  Γι αυτό πήρα ένα ακόμη deco,  για να το συνδέσω στον υπολογιστή ώστε να έχω αξιοπρεπείς ταχύτητες. Από την άλλη,  κανω streaming τις ταινίες στα media players που εχω,.Υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος τρόπος σύνδεσης που μου διαφεύγει? 

δεν θα ειχες θεμα. ειναι κανονικες lan ports. στην χειροτερη το δοκιμαζες τυπικα.

τις καλυτερες ταχυτητες θα τις πετυχεις με το να εχεις ολα τα deco με καλωδιο ethernet πανω σε switch,router κτλ. και ειδικα το καθε deco να πηγαινει πανω σε καποιο κεντρικο switch και οχι απο το ενα στο αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν θα ειχες θεμα. ειναι κανονικες lan ports. στην χειροτερη το δοκιμαζες τυπικα.

τις καλυτερες ταχυτητες θα τις πετυχεις με το να εχεις ολα τα deco με καλωδιο ethernet πανω σε switch,router κτλ. και ειδικα το καθε deco να πηγαινει πανω σε καποιο κεντρικο switch και οχι απο το ενα στο αλλο.

Δυστυχώς δεν γίνεται, το σπιτι εχει 2 ανεξαρτητα διαμερίσματα και το modem ειναο πάνω. .  Γι αυτό κιόλας τον λόγο έχω πάρει τα m9 plus που είναι triband., τουλάχιστον να έχω  ανεξάρτητο  backhaul  για το wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, achilles_g_ said:

Δυστυχώς δεν γίνεται, το σπιτι εχει 2 ανεξαρτητα διαμερίσματα και το modem ειναο πάνω. .  Γι αυτό κιόλας τον λόγο έχω πάρει τα m9 plus που είναι triband., τουλάχιστον να έχω  ανεξάρτητο  backhaul  για το wifi

τοτε αυτο που εχεις κανει ειναι οτι καλυτερο.ισως αν σε αφηνει να πας πανω απο 100 καναλι στα 5ghz να παιξει λιγο καλυτερα αν και λογω triband παιζει να τα εχει φτιαξει ηδη μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, poulinos είπε

τοτε αυτο που εχεις κανει ειναι οτι καλυτερο.ισως αν σε αφηνει να πας πανω απο 100 καναλι στα 5ghz να παιξει λιγο καλυτερα αν και λογω triband παιζει να τα εχει φτιαξει ηδη μονο του

Φαντάζομαι είναι το hidden που δημιουργεί αυτόματα.

Screenshot_20230527_102745_WiFi Analyzer.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, achilles_g_ said:

Φαντάζομαι είναι το hidden που δημιουργεί αυτόματα.

Screenshot_20230527_102745_WiFi Analyzer.jpg

συνηθως πρεπει να υπαρχουν 2 .ενα στα 2,4ghz και ενα στα 5ghz.ετσι παιζουν τα fritz εκτος αν καποιος το αλλαξει.και ναι δεν το βλεπεις ως δικτυο.χρησιμοποιειται μονο για back haul .και για να μην εχεις παραξενα  το ενα 5αρι παει στα low και το αλλο στα high σε καναλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...