Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΗ LASER ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΓΧΡΩΜΟ


kont
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgeole,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ LASER ΕΓΧΡΩΜΟ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ, ΟΣΟΝ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΕ ΚΟΣΤΟΣ ΚΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ. ΈΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΟΝ https://www.skroutz.gr/s/20808659/HP-MFP-178nwg-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Laser-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Επεξ/σία από kont
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ φίλε, καλημέρα. Ο γενικός κανόνας είναι ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ HP. Οι λόγοι είναι δύο: α) αρκετά πιο ακριβά τόνερ, είτε original είτε συμβατά και το σπουδαιότερο β) στραγγαλισμός της χρήσης συμβατών τόνερ. Εδώ και καιρό η HP (και όχι μόνο, αλλά ειδικά αυτοί το έχουν παραξηλώσει) προσπαθεί με κάθε τρόπο και κάθε μέσο να επιβάλει σε οποιοδήποτε μοντέλο της, είτε laser είτε inkjet, original μελάνια ή τόνερ. Το αποτέλεσμα είναι η εν ψυχρώ ληστεία του καταναλωτή. Το μηχάνημα που επέλεξες δίνει την τετράδα των original toner 220€ για ΜΟΛΙΣ 700 σελίδες το κάθε χρώμα. Αλλά και στα ποιοτικά συμβατά η κατάσταση (αν φυσικά μπορέσεις και ξεφύγεις από τις δαγκάνες της HP) δεν είναι πολύ καλύτερη: η τετράδα κοστίζει 140€ για 700 σελίδες το κάθε χρώμα.

Είναι λίγες πια οι σοβαρές και αξιόπιστες εταιρείες που δεν έχουν ιδιαίτερο θέμα με τη χρήση συμβατών τόνερ. Ανάμεσά τους είναι και η Brother. Σου προτείνω τον Brother DCP-L3510CDW. Η τετράδα των ποιοτικών συμβατών κοστίζει 70€ και αποδίδουν: 3.000 σελίδες το μαύρο και από 2.300 σελίδες το κάθε χρώμα. Όπως καταλαβαίνεις, η διαφορά είναι χαώδης. Για οτιδήποτε άλλο, στη διάθεσή σου.

Επεξ/σία από georgeole
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αγαπητέ φίλε, καλημέρα. Ο γενικός κανόνας είναι ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ HP. Οι λόγοι είναι δύο: α) αρκετά πιο ακριβά τόνερ, είτε original είτε συμβατά και το σπουδαιότερο β) στραγγαλισμός της χρήσης συμβατών τόνερ. Εδώ και καιρό η HP (και όχι μόνο, αλλά ειδικά αυτοί το έχουν παραξηλώσει) προσπαθεί με κάθε τρόπο και κάθε μέσο να επιβάλει σε οποιοδήποτε μοντέλο της, είτε laser είτε inkjet, original μελάνια ή τόνερ. Το αποτέλεσμα είναι η εν ψυχρώ ληστεία του καταναλωτή. Το μηχάνημα που επέλεξες δίνει την τετράδα των original toner 220€ για ΜΟΛΙΣ 700 σελίδες το κάθε χρώμα. Αλλά και στα ποιοτικά συμβατά η κατάσταση (αν φυσικά μπορέσεις και ξεφύγεις από τις δαγκάνες της HP) δεν είναι πολύ καλύτερη: η τετράδα κοστίζει 140€ για 700 σελίδες το κάθε χρώμα.

Είναι λίγες πια οι σοβαρές και αξιόπιστες εταιρείες που δε έχουν ιδιαίτερο θέμα με τη χρήση συμβατών τόνερ. Ανάμεσά τους είναι και η Brother. Σου προτείνω τον Brother DCP-L3510CDW. Η τετράδα των ποιοτικών συμβατών κοστίζει 70€ και αποδίδουν: 3.000 σελίδες το μαύρο και από 2.300 σελίδες το κάθε χρώμα. Όπως καταλαβαίνεις, η διαφορά είναι χαώδης. Για οτιδήποτε άλλο, στη διάθεσή σου.

Φθηνός ασπρόμαυρος με scanner παιζει;

Σκεφτομουν να αντικαταστήσω εναν φθηνο ΗΡ inkjet που εχω γιατι τον χρησιμοποιω αρκετα αραια. Τα μελανια του τα γεμιζω με χυμα μελανι μονος και το κοστος ειναι αστειο, αλλα ξεραινεται επειδη τον χρησιμοποιω σπανια. Και κατω απο 100Ε δε βλεπω κατι σε laser μου φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Φθηνός ασπρόμαυρος με scanner παιζει;

Σκεφτομουν να αντικαταστήσω εναν φθηνο ΗΡ inkjet που εχω γιατι τον χρησιμοποιω αρκετα αραια. Τα μελανια του τα γεμιζω με χυμα μελανι μονος και το κοστος ειναι αστειο, αλλα ξεραινεται επειδη τον χρησιμοποιω σπανια. Και κατω απο 100Ε δε βλεπω κατι σε laser μου φαινεται...

Το μόνο πρόβλημα στην ερώτησή σου είναι η λέξη: "φθηνός". Η φθηνότερη λύση που υπάρχει σ' αυτό που ζητάς είναι ξεχωριστός μονόχρωμος laser και scanner με συνολικό κόστος γύρω στα 200€. Κάτι φθηνότερο, σε καινούριο τουλάχιστον, δεν μπορώ να σκεφτώ. Χώρια βέβαια που απαιτεί και επιπλέον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgeole είπε

Το μόνο πρόβλημα στην ερώτησή σου είναι η λέξη: "φθηνός". Η φθηνότερη λύση που υπάρχει σ' αυτό που ζητάς είναι ξεχωριστός μονόχρωμος laser και scanner με συνολικό κόστος γύρω στα 200€. Κάτι φθηνότερο, σε καινούριο τουλάχιστον, δεν μπορώ να σκεφτώ. Χώρια βέβαια που απαιτεί και επιπλέον χώρο.

Σε σκετο ασπρομαυρο laser; Και το σκαναρισμα το κανω με Camscanner στην αναγκη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Σε σκετο ασπρομαυρο laser; Και το σκαναρισμα το κανω με Camscanner στην αναγκη :P

Αυτό είναι απλό. Πες μου όμως, σε ενδιαφέρουν η διπλή όψη και η ασύρματη σύνδεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgeole είπε

Αυτό είναι απλό. Πες μου όμως, σε ενδιαφέρουν η διπλή όψη και η ασύρματη σύνδεση;

Διπλή οψη οχι. Ασυρματη συνδεση θα ηταν nice to have, αρκει να μην εχει διαφορα 50Ε πχ σε σχεση με ενα που δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Διπλή οψη οχι. Ασυρματη συνδεση θα ηταν nice to have, αρκει να μην εχει διαφορα 50Ε πχ σε σχεση με ενα που δεν εχει.

Πολύ ωραία. Έχουμε και λέμε: Θα επιλέξω μόνο Brother, γιατί, σύμφωνα με τον φίλο μας τον highpriest, οι Pantum είναι αξιόπιστοι, προς το παρόν όμως όχι και τα συμβατά τόνερ τους.

α) O Brother HL-1110. Εδώ έχουμε μόνο διπλή όψη με κόστος 107€.

β) Ο Brother HL-L2350DW. Αυτό διαθέτει ΚΑΙ διπλή όψη ΚΑΙ Wifi με κόστος 146€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Διπλή οψη οχι. Ασυρματη συνδεση θα ηταν nice to have, αρκει να μην εχει διαφορα 50Ε πχ σε σχεση με ενα που δεν εχει.

Αγαπητέ φίλε, για να είμαι εντάξει με τη συνείδησή μου, έχω και μια επιπλέον πρόταση, σε refurbished LEXMARK βέβαια, ΑΛΛΑ τα χαρακτηριστικά του και η τιμή του τον κατατάσσουν στην κορυφή! Πρόσεξε: Σε σχέση με τα καινούρια που σου πρότεινα έχει απείρως καλύτερα χαρακτηριστικά, ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ και αξιοπιστία. Επιπλέον έχει τόνερ για 5.000 σελίδες (ένας καινούριος Laser έχει τόνερ για μ.ο. 1.000 σελίδες) και καινούριο drum για 60.000 σελίδες. Τέλος, όταν τελειώσει αυτό το τόνερ (λέμε τώρα), τα ποιοτικά τόνερ των 10.000 σελίδων κοστίζουν μόλις 30€. Προσωπικά, θα τον προτιμούσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για τις προτασεις. Θα τα βαλω κατω για να δω με τις σελιδες που εκτυπωνω αν με συμφερει, συν και να γλιτωσω τη ταλαιπωρια του γεμισματος των μελανιων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...