Προς το περιεχόμενο

προβλημα με windows vista home premium 32 bit with sp2 sony vaio


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησ[ερα σας εχω ενα προβλημα με τον προσωπικο μου επιτραπεζιο υπολογιστη μου οπου προσφατα του εχω εγκαταστησει ξανα τα win vista home premium 32 bit με το service pack 2 ενσωματομενο. Το πρωτο προβλημα ειναι οτι μου πεταει προβληματα για το rundll32 το οποιο δεν ξερω καν πως να λυσω αυτο το προβλημα. Το δευτερο προβλημα ειναι πως μου αναζητα ενα αγνωστο οδηγο driver οπου δεν ξερω πως να τον βρω καν για να τον εγκαταστησω αφου δυστοιχως δεν βγαζω ακρη. Το τριτο προβλημα ειναι πως δεν με αφηνει να εγκαταστησω τους οδηγους της nvidia αυτοματα αλλα τους δεχεται αυτοματα μεσω του device manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον άγνωστο driver πήγαινε στη διαχείριση συσκευών, βρες την άγνωστη συσκευή, διπλό κλικ σε αυτήν, μετά καρτέλα Λεπτομέρειες και στο pull down menu πήγαινε στο αναγνωριστικό υλικού και θα σου βγάλει 3 ή 4 devid. Δώσε ένα screenshot απο τη λίστα. 

Κατά τ' αλλά, καλά είναι να θυμόμαστε τα παλιά, αλλά με την τεχνολογία δεν μπορείς να κάθεσαι τόσο πίσω. Δοκίμασε να βάλεις τουλάχιστον 7αρια ώστε να μπορείς να κάνεις και κάτι με το σύστημα πέρα από το να το κοιτάς και να σε κοιτάει. 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, micos000 είπε

Για τον άγνωστο driver πήγαινε στη διαχείριση συσκευών, βρες την άγνωστη συσκευή, διπλό κλικ σε αυτήν, μετά καρτέλα Λεπτομέρειες και στο pull down menu Πήγαινε Στην απιλογη που θα σου βγάλει 3 ή 4 devid. Δώσε ένα screenshot απο Την λίστα. 

Κατά τ' αλλά, καλά είναι να θυμόμαστε τα παλιά, αλλά με την τεχνολογία δεν μπορείς να κάθεσαι τόσο πίσω. Δοκίμασε να βάλεις τουλάχιστον 7αρια ώστε να μπορείς να κάνεις και κάτι με το σύστημα πέρα από το να το κοιτάς και να σε κοιτάει. 

Προσπαθησα να του περασω τα recovery disks του αλλα ειναι αδυνατον επειδη εμφανιζει ναι το μηνυμα το παραπλανιτικο οτι δεν ειναι συμβατα με αυτο το συστημα μου αλλα περνουνται:

Αυτό το πρόβλημα μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους, όπως μια αλλαγή υλικού ή ένα σφάλμα στο σύστημα που αναγνωρίζει τη συσκευή. Εδώ είναι μερικά βήματα που θα μπορούσες να ακολουθήσεις για να προσπαθήσεις να επιλύσεις το ζήτημα:
1. *Επιβεβαίωση του μοντέλου του δίσκου ανάκτησης*: Βεβαιώσου ότι ο δίσκος ανάκτησης που χρησιμοποιείς είναι πράγματι για το μοντέλο του Sony Vaio AIO που έχεις. Αυτό το μήνυμα λάθους μπορεί να είναι παραπλανητικό και μερικές φορές εμφανίζεται ακόμη και αν χρησιμοποιείς τον σωστό δίσκο για το σωστό μοντέλο.
2. *Επιβεβαίωση των ρυθμίσεων του BIOS*: Ανάλογα με το μοντέλο του Sony Vaio σου, μπορεί να χρειάζεται να αλλάξεις τη Λειτουργία Εκκίνησης (Boot Mode) στο BIOS από UEFI σε Legacy. Αυτό συμβαίνει επειδή ορισμένοι δίσκοι ανάκτησης μπορεί να μην λειτουργούν με τη λειτουργία εκκίνησης UEFI. Ιδού πώς να το κάνεις:
    - Κλείσε τον υπολογιστή.
    - Άνοιξέ τον και αμέσως πάτησε επανειλημμένα το πλήκτρο F
2 μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη Ρυθμίσεων του BIOS.
    - Στην οθόνη Ρυθμίσεων του BIOS, πάτησε το πλήκτρο βέλους προς τα δεξιά για να επιλέξεις την καρτέλα Boot.
    - Πάτησε το πλήκτρο βέλους προς τα κάτω για να επιλέξεις την Λειτουργία Εκκίνησης (Boot Mode), πάτησε Enter, και μετά επίλεξε Legacy.
    - Πάτησε το πλήκτρο F10 για να αποθηκεύσεις τις αλλαγές και να εξέλθεις. Ο υπολογιστής θα επανεκκινήσει με τις αλλαγμένες ρυθμίσεις.
3. *Ενημέρωση του BIOS*: Μερικές φορές, η ενημέρωση του BIOS στην τελευταία έκδοση μπορεί να διορθώσει αυτό το πρόβλημα. Αυτό συμβαίνει επειδή η νεότερη έκδοση μπορεί να περιέχει διορθώσεις σφαλμάτων ή βελτιώσεις που μπορούν να βοηθήσουν το σύστημα να αναγνωρίσει σωστά τον δίσκο ανάκτησης. Μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία ενημέρωση του BIOS από την επίσημη ιστοσελίδα υποστήριξης της Sony. Ωστόσο, κάνε το με προσοχή καθώς η ενημέρωση του BIOS μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο σύστημά σου αν δεν γίνει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους δίσκους επαναφοράς είχα κι εγώ θέματα παλιά και μάλιστα σε λάπτοπ με vista όπου ποτέ δεν κατάφερα να κάνω επαναφορά και μάλιστα από δίσκους που έκανα στο ίδιο λάπτοπ.

Στο προηγούμενο μήνυμα διόρθωσα το σημείο που βρίσκονται τα devid (έγραφα από κινητό πριν), είναι στο "Αναγνωριστικό υλικού".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και εγω απο τον ιδιο τον υπολογιστη τα εχω γραψει αυτα τα recovery disks τωρα προσπαθω να το επαναφερω στην αρχικη του εργοστασιακη κατασταση διχως αποτελεσμα. γι αυτο προσπαθω να κανω καθαρη εγκατασταση και να τα περασω ολα πισω απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Γιατί βάζεις vista τότε; Βάλε τουλάχιστον 7άρια αν σηκώνει το hardware. Τι cpu/ram/vga έχε ή ποιο είναι το ακριβές μοντέλο;

Καλησπερα αγορασα νεο σκληρο δισκο 500GB 7200 στροφες και τον αντικαταστησα επειδη ο ssd που ειχε πανω οι επιδοσεις του ητανε στα 70%.
Ειναι το Sony Vaio All In One LM1E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 10άρια βάζουν σε αυτό αν του έχεις 4gb ram. Κακώς που έβαλες όμως μηχανικό δίσκο. Με τις τιμές που έφτασαν οι ssd θα μπορούσες να πάρεις έναν καλό 250άρι με κανά 20άρικο και θα ήσουν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, micos000 είπε

Και 10άρια βάζουν σε αυτό αν του έχεις 4gb ram. Κακώς που έβαλες όμως μηχανικό δίσκο. Με τις τιμές που έφτασαν οι ssd θα μπορούσες να πάρεις έναν καλό 250άρι με κανά 20άρικο και θα ήσουν μια χαρά.

Καλημερα στην Κυπρο φιλε μου δυστοιχως δεν εχουμε δισκους με 20 ευρω και ssd προπαντων.
του εβαλα τα windows 7 δειχνουν να πηγαινουν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, thelos257 είπε

Καλημερα στην Κυπρο φιλε μου δυστοιχως δεν εχουμε δισκους με 20 ευρω και ssd προπαντων.
του εβαλα τα windows 7 δειχνουν να πηγαινουν καλυτερα.

Δηλαδή αυτό δεν παίζει;;; https://www.e-shop.cy

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2023 στις 11:32 ΜΜ, micos000 είπε

Για τον άγνωστο driver πήγαινε στη διαχείριση συσκευών, βρες την άγνωστη συσκευή, διπλό κλικ σε αυτήν, μετά καρτέλα Λεπτομέρειες και στο pull down menu πήγαινε στο αναγνωριστικό υλικού και θα σου βγάλει 3 ή 4 devid. Δώσε ένα screenshot απο τη λίστα.

acpi sny5001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δες του παρακάτω drivers. Κάντους αποσυμπίεση και εγκατάσταση χειροκίνητα από την διαχείριση συσκευών.

SFEP8.0.2.3.ZIP 21.13 kB · 2 downloads

Καλησπερα τα εκανα εγκατασταση απο το device manager και δουλευε δεν εμφανιζεται το ερωτηματικο. Σε ευχαριστω πολυ. Λεω να του περασω τα windows 7 ευχομαι να μην εχω θεμα ή προβλημα. Ομως το chrome δεν θα δουλευει ουτε το mozilla ε ; Οδηγους για καρτα γραφικων μητρικη πλακετα κλπ που βρισκω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...