Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μπαταρία laptop Sony vaio


vabiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω ένα Sony vaio laptop SVS13A1S9E από το 2012 περίπου το οποίο πλέον δεν υποστηρίζεται φυσικά. Παρόλα αυτά του έχω περάσει windows 11 και είμαι πολύ ικανοποιημένος για τη δουλειά μου.

Περίπου κάθε 2 χρόνια του αλλάζω και τη μπαταρία, συμβατό μοντέλο από γνωστό κατάστημα μπαταριών.

Δυστυχώς αυτή τη φορά η μπαταρία σταμάτησε να φορτίζει και ούτε την εντοπίζει. Παρόλο που την άλλαξα πάλι δεν εντοπίζεται ούτε φορτίζεται. Μάλιστα άλλαξα 2 μπαταρίες από το κατάστημα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάποιες πολύ λίγες στιγμές δείχνει να φορτίζει και μετά από κάποια δευτερόλεπτα εξαφανίζεται πάλι, κυρίως όμως δεν εντοπίζεται. Έψαξα διάφορες οδηγίες για power και battery reset , καθαρισμού pinout κλπ αλλά τίποτα.

Κάθε βοήθεια δεκτή! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις παρει δυο φορές μπαταρίες που δεν λειτουργουν ( απίθανο αλλά λέω εγώ ένα σενάριο) , η παλια μπαταρία που δουλευε, την έχεις ; Αν ναι δες αμα ειναι ίδια με τις καινουργιες ( δες τα καρτελακια τους εννοώ) . 

 

 

Α) Αφαίρεσε τη μπαταρία. 

Β) Αφαίρεσε το καλώδιο από το ρευμα. 

 

Πατά το κουμπί της εκκίνησης συνεχόμενα για 1 λεπτό. 

 

Βάλε ότι έβγαλες ξανά ( ρευμα και μπαταρία) επάνω, κάνε εκκίνηση στο Laptop , να δουμε τι θα γίνει 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι ακριβώς ίδιες οι μπαταρίες! Τα βήματα που περιγράφεις τα έκανα πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα. 

Το μόνο επιπλέον που δοκίμασα είναι να μετρήσω την έξοδο του τροφοδοτικού. Έχει μια διαφορά 0.1 - 0.2 volt λιγότερο από την ονομαστική, να φταίει αυτό? Λίγο μου φαίνεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...