Προς το περιεχόμενο

Κατάλληλο μέγεθος/βάρος για ποντίκι (όχι gaming)?


atypicalcoder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

ποιο πιστεύετε ότι είναι το ιδανικό βάρος αλλά και μέγεθος ποντικιού για μεσαία προς μεγάλη παλάμη (19cm~). Έχω ένα ποντίκι που ζυγίζει 101g (+20g~ η μπαταρία) μπορώ να πω πως έχω βολευτεί. Σκέφτομαι να παω σε 115g (+20 η μπαταρία) λόγω λίγου μεγαλύτερου μεγέθους αλλά φοβάμαι ότι αυτά τα 15g θα είναι αισθητά.

Χρήση προφανώς casual browsing / office.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, atypicalcoder said:

Καλησπέρα

ποιο πιστεύετε ότι είναι το ιδανικό βάρος αλλά και μέγεθος ποντικιού για μεσαία προς μεγάλη παλάμη (19cm~). Έχω ένα ποντίκι που ζυγίζει 101g (+20g~ η μπαταρία) μπορώ να πω πως έχω βολευτεί. Σκέφτομαι να παω σε 115g (+20 η μπαταρία) λόγω λίγου μεγαλύτερου μεγέθους αλλά φοβάμαι ότι αυτά τα 15g θα είναι αισθητά.

Χρήση προφανώς casual browsing / office.

σε καποια ποντικια προσθετεις και αφαιρεις βαρος .δινει μεσα στην συσκευασια σαν μικρα μεταλλακια για να αυξησεις /μειωσεις το βαρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κατι τελειως προσωπικο.

Λογω του καπως μεγαλου μου χεριου μου, βολευωμαι παντα με αρκετα βαρια ποντικια ειδικα με αυτα που προσθετει κανεις ballast ωστε να ταφερει ο χρηστης στα μετρα του.

Δεν με βολευουν καθολου τα super lightweight αλλα οπως ειπα ειναι θεμα προτιμησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jbgoode είπε

Ειναι κατι τελειως προσωπικο.

Λογω του καπως μεγαλου μου χεριου μου, βολευωμαι παντα με αρκετα βαρια ποντικια ειδικα με αυτα που προσθετει κανεις ballast ωστε να ταφερει ο χρηστης στα μετρα του.

Δεν με βολευουν καθολου τα super lightweight αλλα οπως ειπα ειναι θεμα προτιμησης.

 

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα με βολεύουν τα ποντίκια που είναι 80g. Μου γλιστράνε. Έχω 2 ποντίκια, το 1ο είναι 101g (+23g battery) wireless και το 2ο είναι με καλώδιο στα 120g αλλά δεν τα εμπιστεύομαι τα specs, το νιώθω λίγο πιο βαρύ. Το 1ο είναι πιο μικρό σε διαστάσεις ενώ το 2ο πολύ μεγάλο. Φοβάμαι να πάω στα 115 + 23g γιατί μπορεί να είναι αρκετά βαρύ για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, atypicalcoder said:

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα με βολεύουν τα ποντίκια που είναι 80g. Μου γλιστράνε. Έχω 2 ποντίκια, το 1ο είναι 101g (+23g battery) wireless και το 2ο είναι με καλώδιο στα 120g αλλά δεν τα εμπιστεύομαι τα specs, το νιώθω λίγο πιο βαρύ. Το 1ο είναι πιο μικρό σε διαστάσεις ενώ το 2ο πολύ μεγάλο. Φοβάμαι να πάω στα 115 + 23g γιατί μπορεί να είναι αρκετά βαρύ για μένα.

και τα specs να ειναι λαθος που ειναι δυσκολο βρες καποιον με μια ζυγαρια για τροφιμα να στο ζυγισει μεχρι το τελευταιο γραμμαριο. αλλιως οπως ειπαμε ποντικι με αποσπωμενα βαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω ειναι εντελώς προσωπικό.Μαλλον δεν μπορει κάποιος τριτος να σου πει τι σε βολευει. Ακομα και για τα ίδια πράγματα η αίσθηση που εχει ο καθένας είναι διαφορετική τόσο για το βαρος,όσο και για τις συνολικές διαστασεις,το μεγεθος των κουμπιών αλλά και το σχέδιο

Επεξ/σία από Crybal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, poulinos είπε

καλα ναι το βαρος ειναι σχετικο.εχει να κανει με ολο τον σχεδιασμο του ποντικιου.

Σίγουρα απλά από εργονομικής άποψης αναρωτιέμαι αν υπάρχει ας πούμε ένα "απαγορευτικό" βάρος. Τώρα αν κάποιος έχει συνηθίσει στα 80g ή 101g , αν για παράδειγμα εργονομικά τα 130g θεωρούνται πολλά, είναι λίγο ασήμαντο.

Όσον αφορά το μέγεθος θεωρώ ότι παίζει και αυτό ρόλο. Αν έχεις μεγάλη παλάμη, mini ποντίκια (πχ logitech m220) ίσως είναι δύσχρηστα / μη εργονομικά  και μπορεί να σου προκαλούν πόνο/κούραση μετά από πολλές ώρες καθώς η παλάμη είναι πιο μαζεμένη να το πω. Ειδικός δεν είμαι και για αυτό ρωτάω αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, atypicalcoder said:

Σίγουρα απλά από εργονομικής άποψης αναρωτιέμαι αν υπάρχει ας πούμε ένα "απαγορευτικό" βάρος. Τώρα αν κάποιος έχει συνηθίσει στα 80g ή 101g , αν για παράδειγμα εργονομικά τα 130g θεωρούνται πολλά, είναι λίγο ασήμαντο.

Όσον αφορά το μέγεθος θεωρώ ότι παίζει και αυτό ρόλο. Αν έχεις μεγάλη παλάμη, mini ποντίκια (πχ logitech m220) ίσως είναι δύσχρηστα / μη εργονομικά  και μπορεί να σου προκαλούν πόνο/κούραση μετά από πολλές ώρες καθώς η παλάμη είναι πιο μαζεμένη να το πω. Ειδικός δεν είμαι και για αυτό ρωτάω αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω.

σε ολα καπου θα χασεις καπου θα κερδισεις δυστυχως.δεν θα βρεις πχ ενα ποντικι να σε καλυψει σε ολα απο το gaming μεχρι το surfing. ενα μικρο ποντικι το κουβαλας παντου για παραδειγμα αλλα ναι σε μεγαλο χερι δεν θα  βοηθησει. ενα πολυ ελαφρυ ποντικι δεν θα κουρασει αλλα θα ειναι λιγο δυσχρηστο σε καποιες κινησεις.

οποτε εχει να κανει και την χρηση που το θες.για αυτο και ειπα αν μπορεις να παρεις καποιο που μεσα στην συσκευασια σου δινει και εξτρα μεταλακια για να το κανεις πιο βαρυ αν θες να παιξεις.επισης καποιοι χρησιμοποιουν και σαν mousepad αλλα με gel κοντα στον καρπο για να στηριζουν το χερι. εχω δει ατομο να βολευται μεχρι και με trackball. δυστυχως πιο πολυ ειναι τι θα βολεψει εσενα παρα καποιος γενικος κανονας.

και βεβαια μετα ερχεται και η συνηθεια.κατι στην αρχη μπορει να φαινεται μεγαλο και μετα να σου ειναι τελειως νορμαλ και φυσιολογικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, poulinos είπε

και βεβαια μετα ερχεται και η συνηθεια.κατι στην αρχη μπορει να φαινεται μεγαλο και μετα να σου ειναι τελειως νορμαλ και φυσιολογικο.

Αυτό. Όταν πήρα το Master MX μου φαινόταν αρκετά δύσχρηστο λόγω βάρους (140 γρ) και μεγέθους. Σε λιγότερο από 'βδομάδα το 'χα συνηθίσει, αλλά πλέον δε μπορώ να δουλέψω με μικρό & ελαφρύ ποντίκι (που μέχρι τότε μόνο τέτοια έπαιρνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε μεγαλα καταστηματα πχ πλαισιο,public ,κωτσοβολο αν πας και εχουν demo για να δεις.εκτος αν δεν ειναι σφραγισμενη η συσκευασια και μπορει να στο ανοιξει για να δεις πως θα ειναι στο χερι σου.που λιγο δυσκολο βεβαια να μην ειναι σφραγισμενο.

7 hours ago, atypicalcoder said:

Ξέρετε κανένα κατάστημα στην Αθήνα που μπορώ να τα δοκιμάσω αυτά από κοντά?

 

12 hours ago, Haldol said:

Αυτό. Όταν πήρα το Master MX μου φαινόταν αρκετά δύσχρηστο λόγω βάρους (140 γρ) και μεγέθους. Σε λιγότερο από 'βδομάδα το 'χα συνηθίσει, αλλά πλέον δε μπορώ να δουλέψω με μικρό & ελαφρύ ποντίκι (που μέχρι τότε μόνο τέτοια έπαιρνα).

Ισχυει.συνηθιζεις το καινουριο και ξεσυνηθιζεις το παλιο. καποτε ειχα ενα casio ρολοι.νορμαλ οθονη αλλα μικρα γραμματα.οταν πηρα το νεο τα γραμματα ηταν σαν απο γραμματοσειρα 10 πηγα στα 15.μου φανηκε παρακενο.το συνηθισα ολα οκ.οταν καποια στιγμη ξαναειδα παρομοιο με το παλιο μου λεω ποσο μικρα ειναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...