Προς το περιεχόμενο

Inventor Care C2-12L Αφυγραντήρας


jordanp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω των αφυγραντήρα του θέματος και χθες όταν πήγα να τον ανοίξω είδα ότι η πλακέτα πιθανών αισθητήρας υγρασίας είχε σκουριά έντονη και φέναιτε να έχει κοπεί το πόδι από μία δίοδο και μία αντίσταση. 

έκανα λοιπόν έρευνα και βρήκα απο ένα ελληνικό κατάστημα ανταλλακτικό για την πλακέτα CE CFZ0 8BD στα 25 ευρώ.

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να βρω τεχνικές λεπτομέρειες όπως κωδικό της διόδου για να το πώ στον ηλεκτρονικό της περιοχής μου να μου να την αλλάξει.  (την αντίσταση την βρίσκει χρωματικά). Ο αφυγραντήρας είναι 6 - 7 χρονών χωρίς να είναι συντηρημένος καθόλου. 

Μπορώ να βρώ πληροφορίες για τον τύπο της διόδου κάπως δεδομένου οτι θέλω να πειραματιστώ με την επισκευή του καθώς η καινούρια πλακέτα είναι ακριβή κατα την άποψη μου ?

Απο εξωτερικό που αναζήτησα σε αυτήν την τιμή ειναι η καινούρια περίπου.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω ? (Ο αφυγραντήρας με αυτήν την πλακέτα δουλεύει κανονικα πέρα του οτι δεν αναγνωρίζει την σωστη υγρασία και δεν σβήνει στην τιμη που του ορίζεις, δεν βγάζει όμως κάποιο σφάλμα).

Η αλήθεια είναι οτι φέναιται ταλεπωρημένη η πλακέτα αλλα θελω να πειραματιστώ. 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη !

 

pcb2.jpg.30c4d5d7b73c6c80a20a85cfe8c38e52.jpgpcb1.jpg.4d3545ea5ddb72df968cd65e2daf462c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Έχω παρόμοιο πρόβλημα. Εμένα τα έχει πέσει η καφέ αντίσταση αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ώστε να την αλλάξω. Βρήκατε κάποια λύση η πήρατε καινούρια πλακέτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα εγώ είχα πάρει αυτό 1Pccs for Midea dehumidifier / inverter air conditioner temperature and humidity sensor probe CE-CFZO.8BD-F1A.JD.TY - AliExpress 20 ευρώ με μεταφορικά ήρθε με acs σε δυο εβδομάδες και ταίριαξε μια χαρά. Στην αρχή είχα πάει και σε ηλεκτρονικό μήπως αλλάξει τις αντιστάσεις και τις διόδους αλλά μου ζήτησε το σχέδιο και μου είπε καλύτερα καινούριο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εμένα δεν έχει σκουριές καθόλου. Μόνο η δίοδος φαίνεται σπασμένη αλλά και εμένα μου είπαν αφού έχει 25€ η πλακέτα να πάρω καλύτερα καινούρια.

Εμένα μου μετράει 30-34% υγρασία και δεν ξεκινάει παρά μόνο στην συνεχόμενη λειτουργία όταν το βάζω.

Η inventor (πήρα τηλέφωνο γιατί είναι σχετικά κοντά μου) δεν δίνει ανταλλακτικά σε ιδιώτες ούτε μπορεί να μου πει κάποιον συνεργάτη κοντά μου ώστε να το προμηθευτώ από αυτόν.

Φοβάμαι μην γίνει καμία ματσακωνια στην μεταφορά και την πληρώσω διπλή την πλακέτα.

Οπότε με την αλλαγή δουλεύει σωστά έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γραφει την μετρηση υγρασιας και σβηνει ανοιγει σωστα. Και ειναι ενα καλωδιο που το συνδεει με την κεντρικη πλακετα. Παρτο αφοβα εμενα μου ηρθε με ωραια συσκευασια με φυσαλιδε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...