Προς το περιεχόμενο

Αξεσουάρ & Καθαρισμός MacBook air


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, έχω εδώ και 1,5 μήνα στην κατοχή μου ένα MacBook air m1.Πολύ ευχαριστημένος με το μηχάνημα.

Θα ήθελα να θέσω 2 ερωτήματα.

  • Σε ότι αφορά τα αξεσουάρ, έχω μια θήκη για να το αποθηκεύω, έχω αντάπτορα για usb που μου χρειάζεται. Από κει και πέρα θεωρείτε κάτι άλλο must have ; Πχ έχω δει κάποιες μεμβράνες προστασίας για το πληκτρολόγιο ή ορισμένες θήκες που κουμπώνουν στο Mac. 
  • Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω για τον εξωτερικό καθαρισμό του Mac. Βλέπω σε αλυσίδες πως έχουν ορισμένα σπρέι και πανακια καθαρισμού για οθόνες κλπ. Πιστεύετε είναι οκ στη χρήση τους ή να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο;

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από dimitrissa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το πληκτρολόγιο δεν αλλάζεται εύκολα ( σχεδόν καθόλου ) στα MacBook θα σου συνιστούσα μεμβράνη για το πληκτρολόγιο.

καθαριστικά δεν χρειάζονται. Το αλουμίνιο καθαρίζεται εύκολα με μια νοτισμένη χαρτοπετσέτα  . Δεν έχει σχέση με τα πλαστικά κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2023 στις 2:50 ΜΜ, atheatos είπε

 

Να προσθέσω πως έχει η Apple δικό της πανάκι για καθαρισμό οθόνης. Γενικα θα πρότεινα να μη βάλεις τίποτα στην οθόνη πέρα από ένα νωπό microfiber, και με το πανί της apple να τη στεγνωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2023 στις 2:50 ΜΜ, atheatos είπε

Επειδή το πληκτρολόγιο δεν αλλάζεται εύκολα ( σχεδόν καθόλου ) στα MacBook θα σου συνιστούσα μεμβράνη για το πληκτρολόγιο.

καθαριστικά δεν χρειάζονται. Το αλουμίνιο καθαρίζεται εύκολα με μια νοτισμένη χαρτοπετσέτα  . Δεν έχει σχέση με τα πλαστικά κτλ. 

Κάποια πρόταση για μεμβράνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giorgos_00 είπε

Κάποια πρόταση για μεμβράνη;

Επειδή την θεωρώ αναλώσιμο , δεν θα συνιστούσα κάτι ακριβό που θα την κλαις μετά από  δυο χρόνια πχ.που θα την πετάξεις . Ανάλογα τα οικονομικά σου επέλεξε μια με αυτό το σκεπτικό. Το πλύσιμο της καταστρέφει. Όποτε ανάλογα την χρήση που κανείς μπορεί να κρατήσει από 2 χρόνια έως δεν ξέρω εγώ ποσό , αλλά για λόγους υγιεινής δεν σου συνιστώ να την κρατήσεις για πάντα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα προχωρήσω σε αγορά μεμβράνης.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Ανοίγω το MacBook air μια φορά την μέρα, όταν το ανοίγω ζορίζομαι λίγο σα να έχει κολλήσει η οθόνη με το πληκτρολόγιο με αποτέλεσμα με το ένα χέρι να τραβάω προς τα πάνω την οθόνη ενώ με το άλλο να κρατάω σταθερό το πληκτρολόγιο για να ανοίξει. Μετά ενώ το έχω ανοιχτό , όσες φορές κι αν το ανοιγοκλείσω, ανοίγει πολύ smooth χωρίς να κολλάει. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Συμβαίνει και σε εσάς; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimitrissa είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα προχωρήσω σε αγορά μεμβράνης.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Ανοίγω το MacBook air μια φορά την μέρα, όταν το ανοίγω ζορίζομαι λίγο σα να έχει κολλήσει η οθόνη με το πληκτρολόγιο με αποτέλεσμα με το ένα χέρι να τραβάω προς τα πάνω την οθόνη ενώ με το άλλο να κρατάω σταθερό το πληκτρολόγιο για να ανοίξει. Μετά ενώ το έχω ανοιχτό , όσες φορές κι αν το ανοιγοκλείσω, ανοίγει πολύ smooth χωρίς να κολλάει. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Συμβαίνει και σε εσάς; Ευχαριστώ πολύ!

Συμβαίνει ναι. Με το μεμβράνη νομίζω δεν θα έχεις τέτοιο πρόβλημα...ας με διορθώσει κάποιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, dimitrissa είπε

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα προχωρήσω σε αγορά μεμβράνης.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Ανοίγω το MacBook air μια φορά την μέρα, όταν το ανοίγω ζορίζομαι λίγο σα να έχει κολλήσει η οθόνη με το πληκτρολόγιο με αποτέλεσμα με το ένα χέρι να τραβάω προς τα πάνω την οθόνη ενώ με το άλλο να κρατάω σταθερό το πληκτρολόγιο για να ανοίξει. Μετά ενώ το έχω ανοιχτό , όσες φορές κι αν το ανοιγοκλείσω, ανοίγει πολύ smooth χωρίς να κολλάει. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Συμβαίνει και σε εσάς; Ευχαριστώ πολύ!

Δεν θα στρώσει με μεμβράνη . Οι μαγνήτες που έχει δημιουργούν ισχυρό δεσμό με την πάροδο του χρόνου, που σπάει όταν το ανοίγεις. Δοκίμασε με δυο μαγνήτες . Αστούς λίγη ώρα ενωμένους και θα δεις το ίδιο φαινόμενο εξαιτίας της συμπύκνωσης των μαγνητικών γραμμών με την πάροδο του χρόνου.

επίσης μιας και το έψαξα λίγο παραπάνω το αλουμίνιο αποκτά προσωρινά μαγνητισμο από το παραπάνω φαινόμενο και για αυτό έχεις στην αρχή δυσκολία.  Μετά το αλουμίνιο χανει τον μαγνητισμό αφού δεν υπάρχει πια μαγνητικό πεδίο.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...