Προς το περιεχόμενο

Laptop με iGPU η dGPU (λειτουργιες?)


vaha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε laptop (πχ με Ryzen 5 η 7) με ξεχωριστή κάρτα γραφικών θέλω να ρωτήσω εάν τούτη δουλεύει μόνιμα? η εάν η ενσωματωμένη iGPU λειτουργεί μόνιμα (για τις ελαφριές εργασίες) και το σύστημα (windows) θα επιλέξει πότε να ενεργοποιήσει την dGPU ανάλογα με την εφαρμογή πχ gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vaha είπε

Σε laptop (πχ με Ryzen 5 η 7) με ξεχωριστή κάρτα γραφικών θέλω να ρωτήσω εάν τούτη δουλεύει μόνιμα? η εάν η ενσωματωμένη iGPU λειτουργεί μόνιμα (για τις ελαφριές εργασίες) και το σύστημα (windows) θα επιλέξει πότε να ενεργοποιήσει την dGPU ανάλογα με την εφαρμογή πχ gaming

Τα windows αποφασίζουν μόνα τους, μπορείς να διαλέξεις και εσύ μέσα από τα Settings. Μπορείς μέχρι και να απενεργοποιήσεις τελείως την iGPU από τα bios, αν δεν σε πειράζει η αισθητά μικρότερη αυτονομία που θα έχεις μετά την αλλαγή αυτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vaha είπε

η εάν η ενσωματωμένη iGPU λειτουργεί μόνιμα (για τις ελαφριές εργασίες) και το σύστημα (windows) θα επιλέξει πότε να ενεργοποιήσει την dGPU ανάλογα με την εφαρμογή πχ gaming

Στα συγχρονα φορητα , δηλ 5-6ετιας και δωθε , η ενσωματωμενη δουλευει μονιμα και η dgpu ενεργοποιειται οταν κρινουν τα windows οτι χρειαζεται , αναλογως τι παει να τρεξει εκεινη την στιγμη. Υπαρχει και δυνατοτητα να δηλωσεις χειροκινητα αν θα χρησιμοποιειται η dgpu απο καποιο εκτελεσιμο(=εφαρμογη/παιχνιδι) που ισως τα windows κρινουν οτι δεν χρειαζεται την dgpu.
 

45 λεπτά πριν, Billator είπε

Μπορείς μέχρι και να απενεργοποιήσεις τελείως την iGPU από τα bios, αν δεν σε πειράζει η αισθητά μικρότερη αυτονομία που θα έχεις μετά την αλλαγή αυτή. 

Οχι δεν μπορεις. Ή να το θεσω καλυτερα , οχι δεν το θελεις. Στα συγχρονα φορητα , οπως ειπα παραπανω 5-6ετιας και δωθε η igpu "οδηγει" , δινει εικονα δηλ στην εσωτερικη οθονη του φορητου. Αρα αμα την απενεργοποιησεις , απλα δεν θα εχεις εικονα στο μηχανημα και καλα κρασια μετα να μπορεσεις να την ξανα-ενεργοποιησεις στο BIOS ... στα τυφλα. Συνηθως η dgpu "οδηγει" καποιες απο τις εξωτερικες εξοδους (vga/hdmi/usb-c) αν και οχι παντα.
Στο παρακατω σκρινσοτ φαινεται αυτο που περιγραφω και γινεται στο φορητο μου ... Ολα "οδηγουνται" απο την igpu και η nvidia ειναι στον "αερα" και απλα λειτουργει ως 3d accelerator δηλ παιρνει τα δεδομενα τα επεξεργαζεται και τα στελνει στην igpu για να τα απεικονισει εκει που πρεπει ... 
spacer.png

Αυτο που περιγραφεις γινοταν σε καποια παλιοτερα φορητα ή σε καποια πολυ ακριβα μοντελα π.χ. της Alienware ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mphxths είπε

Οχι δεν μπορεις. Ή να το θεσω καλυτερα , οχι δεν το θελεις. Στα συγχρονα φορητα , οπως ειπα παραπανω 5-6ετιας και δωθε η igpu "οδηγει" , δινει εικονα δηλ στην εσωτερικη οθονη του φορητου. Αρα αμα την απενεργοποιησεις , απλα δεν θα εχεις εικονα στο μηχανημα και καλα κρασια μετα να μπορεσεις να την ξανα-ενεργοποιησεις στο BIOS ... στα τυφλα. Συνηθως η dgpu "οδηγει" καποιες απο τις εξωτερικες εξοδους (vga/hdmi/usb-c) αν και οχι παντα.

Στο παρακατω σκρινσοτ φαινεται αυτο που περιγραφω και γινεται στο φορητο μου ... Ολα "οδηγουνται" απο την igpu και η nvidia ειναι στον "αερα" και απλα λειτουργει ως 3d accelerator δηλ παιρνει τα δεδομενα τα επεξεργαζεται και τα στελνει στην igpu για να τα απεικονισει εκει που πρεπει ... 
spacer.png

Αυτο που περιγραφεις γινοταν σε καποια παλιοτερα φορητα ή σε καποια πολυ ακριβα μοντελα π.χ. της Alienware ...

Προσωπικά, το έχω κάνει ήδη σε σύστημα με τον ryzen 9 6900hx και χρησιμοποιούσα την RX 6600m αποκλειστικά. Απλά δεν αξίζει γιατί δεν κέρδισα κάτι πρακτικά, ή τουλάχιστον δεν αξίζει για το δικό μου workflow, (το μόνο "θετικό" ήταν ότι μπορούσα να τρέχω σε υψηλότερα clock τον cpu γιατί είχε περισσότερο περιθώριο, γιατι η igpu έχει μια σταθερή κατανάλωση ). Btw απλά μια επιλογή στο bios ήταν. 

Τώρα για το αν ήταν η gpu Nvidia δεν ξέρω, μιας κ το προηγούμενο laptop που έχω με Nvidia είναι αρκετά παλιό και το bios κλειδωμένο. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2023 στις 1:48 ΠΜ, Billator είπε

Προσωπικά, το έχω κάνει ήδη σε σύστημα με τον ryzen 9 6900hx και χρησιμοποιούσα την RX 6600m αποκλειστικά. Απλά δεν αξίζει γιατί δεν κέρδισα κάτι πρακτικά, ή τουλάχιστον δεν αξίζει για το δικό μου workflow, (το μόνο "θετικό" ήταν ότι μπορούσα να τρέχω σε υψηλότερα clock τον cpu γιατί είχε περισσότερο περιθώριο, γιατι η igpu έχει μια σταθερή κατανάλωση ). Btw απλά μια επιλογή στο bios ήταν. 

Τώρα για το αν ήταν η gpu Nvidia δεν ξέρω, μιας κ το προηγούμενο laptop που έχω με Nvidia είναι αρκετά παλιό και το bios κλειδωμένο. 

Άρα ο επεξεργαστής δεν βοηθιέται σε μια καθημερινή απλή λειτουργιά σε laptop με dGPU αφού αυτή ενεργοποιείται μόνο σε λειτουργίες με βαριά επεξεργασία εικόνας, δεν θα ενεργοποιηθεί ούτε για προβολή ταινίας σε εξωτερική οθόνη, (και έτσι κι αλλιώς ούτε για ηχογράφηση και επεξεργασία ήχου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2023 στις 1:28 ΜΜ, vaha είπε

Σε laptop (πχ με Ryzen 5 η 7) με ξεχωριστή κάρτα γραφικών θέλω να ρωτήσω εάν τούτη δουλεύει μόνιμα? η εάν η ενσωματωμένη iGPU λειτουργεί μόνιμα (για τις ελαφριές εργασίες) και το σύστημα (windows) θα επιλέξει πότε να ενεργοποιήσει την dGPU ανάλογα με την εφαρμογή πχ gaming

Τα περισσοτερα λαπτοπ με ryzen εχουν ενσωματωμενη καρτα, η οποια ειναι και εξαιρετικη

θεωρω πως αν δεν παιζεις βαρια παιχνιδια, να μην πας σε κατι εξωτερικο, τσαμπα κοστος και καταναλωση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τα περισσοτερα λαπτοπ με ryzen εχουν ενσωματωμενη καρτα, η οποια ειναι και εξαιρετικη

θεωρω πως αν δεν παιζεις βαρια παιχνιδια, να μην πας σε κατι εξωτερικο, τσαμπα κοστος και καταναλωση

 

Ναι. Αυό ακριβώς προσπαθώ να αξιολογήσω,

Πολλές φορές δεν βλέπω μεγάλη διαφορά στη τιμή ανάμεσα στο να εχει dGPU και στο δώσω βάρος σε καλό επεξεργαστή με 16GB Ram

Όπως όλοι θέλουμε να κρατήσει αρκετά χρονιά, να αναβαθμίζεται, να είναι στιβαρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...