Προς το περιεχόμενο

Conservation Battery Mode σε δύο laptop


MySql

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω ένα ASUS-ROG-G751JT-T7038H με windows 10 το οποίο χρησιμοποιώ κατα 90% σαν workstation και το έχω συνέχεια στην μπρίζα.


Έχω ήδη χαλάσει μια μπαταρία του και πάω για την δεύτερη γιατί δεν μπορώ να βρω κάποια εφαρμογή ή κάποια ρύθμιση που να το κάνει να φορτίζει μέχρι πχ  80%. 
Έχω δοκιμάσει και το MyAsus και το ASUS battery health τα οποία δεν είναι συμβατά με το λαπτοπ και απο το bios δεν βρίσκω καποια ρύθμιση.

 

To δεύτερο λάπτοπ είναι το Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 το οποίο έχει την εφαρμοφή lenovo Vantage για αυτη την δουλεια αλλα η μόνη επιλογή που σου δίνει είναι για φόρτιση μέχρι το 60% το οποίο ειναι πολυ μικρο εύρος φόρτισης και θα ήθελα να το πάω στο 80%

 

Υπάρχει κάποια λύση?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MySql είπε

To δεύτερο λάπτοπ είναι το Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 το οποίο έχει την εφαρμοφή lenovo Vantage για αυτη την δουλεια αλλα η μόνη επιλογή που σου δίνει είναι για φόρτιση μέχρι το 60% το οποίο ειναι πολυ μικρο εύρος φόρτισης και θα ήθελα να το πάω στο 80%

Επειδή έχω το ίδιο λάπτοπ, γιατί δεν σε καλύπτει το 60%? Η ζωή της μπαταρίας λογικά δεν επηρεάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Glikos είπε

Επειδή έχω το ίδιο λάπτοπ, γιατί δεν σε καλύπτει το 60%? Η ζωή της μπαταρίας λογικά δεν επηρεάζεται.

γιατι ειναι σαν να έχεις την μιση μπαταρια οταν το χρησιμοποιεις χωρις μπριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MySql είπε

γιατι ειναι σαν να έχεις την μιση μπαταρια οταν το χρησιμοποιεις χωρις μπριζα

Fair enough. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το πας στα 80%, δεν το έχω ψάξει κιόλας γιατί το πήρα πρόσφατα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα λεπτομερώς. Σχετικά με το log in, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσεις εντελώς το δακτυλικό αποτύπωμα και τον κωδικό ή χρειάζεται ντε και καλά κάποιο από τα δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, MySql είπε

Υπάρχει κάποια λύση?

Οχι , δεν υπαρχει. Δεν ειναι ρυθμιζομενο το 60%. Μπορεις πολυ απλα να το αφησεις να φορτισει μεχρι το νουμερο που θες π.χ. 80% και μετα να ενεργοποιησεις το conservation mode. 

Tα καλυτερα φορητα για τετοιες ρυθμισεις ειναι τα thinkpads...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...