Προς το περιεχόμενο

Απορία για SSD laptop


nikx
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nikx,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα μια απορια απο οτι ξερω οι SSD εχουν θεμα με τον καιρο στο γραψε σβησε.

Στην δουλεια ειμαι με 24αρα ταχυτητα και στο σπιτι με 100αρα και προτιμω να κατεβαζω τα αρχεια μου στο σπιτι με την λογικη οτι ο εσωτερικος SSD του λαπτοπ μου καταπονειται λιγοτερη ωρα απο οτι στην δουλεια γιατι κατεβαινει το αρχειο πιο γρηγορα με την 100αρα ταχυτητα ,δηλαδη Π.Χ ενα αρχειο 1 γιγα κανει 10 λεπτα να κατεβει με 24αρα και 1 λεπτο με 100αρα αρα λιγοτερη καταπονηση στο 1 λεπτο η τα 10 λεπτα η μια ωρα αμα ειναι μεγαλυτερα τα αρχεια.

Στεκει αυτο που λεω;

Η δεν παιζει ρολο ο χρονος που λειτουργει ο σκληρος στο κατεβασμα αλλα το μεγεθος των αρχειων που καταναλωνω, δηλαδη ειτε 10 λεπτα ειτε μια ωρα εχω την ιδια μειωση ζωης στον σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nikx είπε

Kαλημερα μια απορια απο οτι ξερω οι SSD εχουν θεμα με τον καιρο στο γραψε σβησε.

Στην δουλεια ειμαι με 24αρα ταχυτητα και στο σπιτι με 100αρα και προτιμω να κατεβαζω τα αρχεια μου στο σπιτι με την λογικη οτι ο εσωτερικος SSD του λαπτοπ μου καταπονειται λιγοτερη ωρα απο οτι στην δουλεια γιατι κατεβαινει το αρχειο πιο γρηγορα με την 100αρα ταχυτητα ,δηλαδη Π.Χ ενα αρχειο 1 γιγα κανει 10 λεπτα να κατεβει με 24αρα και 1 λεπτο με 100αρα αρα λιγοτερη καταπονηση στο 1 λεπτο η τα 10 λεπτα η μια ωρα αμα ειναι μεγαλυτερα τα αρχεια.

Στεκει αυτο που λεω;

Η δεν παιζει ρολο ο χρονος που λειτουργει ο σκληρος στο κατεβασμα αλλα το μεγεθος των αρχειων που καταναλωνω, δηλαδη ειτε 10 λεπτα ειτε μια ωρα εχω την ιδια μειωση ζωης στον σκληρο.

To διαρκές γράψε/σβήσε είναι αυτό που μειώνει την διάκρεια ζωής ενώς ssd και όχι το χρονικό διάστημα που απαιτείτε για να «κατέβει» ένα αρχείο μεγέθους χ mega ή giga bytes.

Σε κάθε περίπτωση οι περισσότεροι SSD έχουν θεωρητική διάρκεια ζωής πολλών ετών αν προορίζονται για οικιακή χρήση ή χρήση γραφείου και επιπλέον οι τιμές τους έχουν ξεφτιλιστεί αφού τους βρίσκεις στα 20-30 ευρώ.

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αρα ειτε κατεβαζει για 4 ωρες ειτε για 1 ωρα το ενα αρχειο το ιδιο ειναι ,σημασια εχει το γραψιμο σβησιμο αυτου του αρχειου.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...