Προς το περιεχόμενο

Χακαραν τον facebook λογαριασμο


panosholmer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Πρεπει να κολλησα ιο τις προηγουμενες ημερες κατεβαζοντας το final draft 12(μη χεσω) και απο τοτε εχω ενα χακερ που κοιταει να μου "φαει" προσωπικους λογαριασμούς. Αρχικα ξεκινησε με τον EA account, αλλα με τη βοηθεια τεχνικης υποστηριξης, καταφερα να τον σωσω και να βαλω 2FA. Μετα, πηγε και μου χτυπησε το facebook προφιλ μου. Εκει αλλαξε τα παντα- μαιλ, κωδικο προσβασης και αφαιρεσε το τηλ μου. Αυτο το fb προφιλ μου δυστυχώς δεν το ειχα ασφαλισει με το 2FA οπως και το gmail που ηταν συνδεδεμενο(αλλα αυτο ευτηχως προλαβα και το περασα 2FA) και τωρα παιδευομαι να βρω ακρη. Προσπαθησα να ακολουθησω τα βηματα που ειχε ετοιμα το facebook, αλλα το μονο που καταφερα ηταν απλα να αποκτησω προσβαση απο το κινητο που χρησιμοποιουσα ως συσκευη για να κανω log in. Μετα επικοινώνησα με το facebook μεσω chat, αλλα οι υπαλληλοι ηταν αχρηστοι και εδιναν τις ιδιες τυποποιημενες απαντησεις που δεν οδηγουσαν πουθενα. Μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση; Πως μπορω να ανακτησω τον λογαριασμο; Ευχαριστω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα αν οι ίδιοι οι υπάλληλοι στο facebook δεν σε βοηθήσουν. Επίσης, αν έχεις ιο που κλέβει cookies στον υπολογιστή σου (για session hijacking) και δεν τον έχεις ξεφορτωθεί, ακόμα και 2FA να έχεις ενεργοποιημένο, πάλι μπορούν να σου πάρουν τον λογαριασμό απο οποιαδήποτε online υπηρεσία χρησιμοποιείς. Απλά απο περιέργεια, είχες κάποιο antivirus όταν κατέβασες αυτό το πρόγραμμα; (το οποίο φαντάζομαι κατέβασες απο κάποιο torrent). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Strat8 είπε

Επίσης, αν έχεις ιο που κλέβει cookies στον υπολογιστή σου (για session hijacking) και δεν τον έχεις ξεφορτωθεί, ακόμα και 2FA να έχεις ενεργοποιημένο, πάλι μπορούν να σου πάρουν τον λογαριασμό απο οποιαδήποτε online υπηρεσία χρησιμοποιείς.

Με 2FA ενεργοποιημένο, πως γίνεται να του πάρουν λογαριασμό μέσω cookies session hijacking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, divnt είπε

Με 2FA ενεργοποιημένο, πως γίνεται να του πάρουν λογαριασμό μέσω cookies session hijacking;

 Για να το πω λίγο πιο απλοϊκά: Όταν κάνεις login σε μια σελίδα και έχεις επιλέξει να σε κρατάει συνδεδεμένο έτσι ώστε να μη χρειάζεται να κάνεις login κάθε φορά που την επισκέπτεσαι, ο browser αποθηκεύει session cookies έτσι ώστε να σε "θυμάται". Οι ιοί αυτοί, κλέβουν αυτά τα συγκεκριμένα cookies, οπότε μετά ο hacker τα χρησιμοποιεί, η σελίδα τα βλέπει, νομίζει πως είσαι εσύ απο τον δικό σου browser και τον βάζει κατευθείαν στον λογαριασμό σου. Γι αυτό δυστυχώς δεν έχει σημασία αν έχεις 2FA ή οχι σε αυτήν την περίπτωση. Ο χάκερ δεν χρειάζεται να κάνει καν login, είναι ήδη μέσα απο την αρχή. Αλλά ακόμα και να χρειαστεί να κάνει (αν μπορέσει να αποσπάσει το username και password σου), πάλι δεν θα του βγάλει 2FA καθώς επειδή έχει τα cookies σου, η σελίδα θα νομίζει πως μπαίνει απο τον δικό σου browser. Θα πρέπει να ξεφορτωθείς αυτόν τον ιο και μετά να κάνεις log out απο όλες τις συσκευές σου. Μόνο τότε θα του ζητηθεί 2FA.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω για την απαντηση παιδια αλλα δυστηχως αυτο ψιλιαστικα και εγω. Παντως ο χακερ με εχει γαμησει. Εχει μπει στο μαιλ μου πρωτα κ μετα απέκτησε προσβαση και στο paypal μου και στο facebook μου. Δεν μπορει να με κανει verify τη διαγραφη λογαριασμου στο paypal και στο mail εχει απενεργοποιησει το mobile push notification(προλαβα και εβαλα number authenticator και εχω προσβαση)Δεν ξερω τι να κανω. Εχω απελπιστει. Η αστυνομια δεν μπορει να με βοηθησει σε τετοια περιπτωση(εκτος και αν γινει ποινικο αδικημα) και ειχα προσωπικα στοιχεια σε καποια απο τα chat στο facebook. Ναι απο piratebay κατεβασα και ειχα windows defender και malwarebytes ανοιχτα και δεν εκαναν τιποτα. Να μου κοπει το χερι. Εχω περιπετεια μεγαλη μπροστα μου. Εχει κανεις καποια ιδεα τι να κανω σαν επομενο βημα;

Πως καταλαβαινω οτι εφυγε ο ιος; Θυμαμαι οταν κολλησα μου εβγαλε μια μαυρη οθονη και μετα με πετουσε απο το ιντερνετ. Εκανα clean install τα windows. Υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει υπολλειμα;

Επεξ/σία από panosholmer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosholmer είπε

Σας ευχαριστω για την απαντηση παιδια αλλα δυστηχως αυτο ψιλιαστικα και εγω. Παντως ο χακερ με εχει γαμησει. Εχει μπει στο μαιλ μου πρωτα κ μετα απέκτησε προσβαση και στο paypal μου και στο facebook μου. Δεν μπορει να με κανει verify τη διαγραφη λογαριασμου στο paypal και στο mail εχει απενεργοποιησει το mobile push notification(προλαβα και εβαλα number authenticator και εχω προσβαση)Δεν ξερω τι να κανω. Εχω απελπιστει. Η αστυνομια δεν μπορει να με βοηθησει σε τετοια περιπτωση(εκτος και αν γινει ποινικο αδικημα) και ειχα προσωπικα στοιχεια σε καποια απο τα chat στο facebook. Ναι απο piratebay κατεβασα και ειχα windows defender και malwarebytes ανοιχτα και δεν εκαναν τιποτα. Να μου κοπει το χερι. Εχω περιπετεια μεγαλη μπροστα μου. Εχει κανεις καποια ιδεα τι να κανω σαν επομενο βημα;

Πως καταλαβαινω οτι εφυγε ο ιος; Θυμαμαι οταν κολλησα μου εβγαλε μια μαυρη οθονη και μετα με πετουσε απο το ιντερνετ. Εκανα clean install τα windows. Υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει υπολλειμα;

Windows Defender και κατέβασμα εφαρμογών σε torrent; Θα ένοιωθα σαν να πηγαίνω με ιερόδουλες χωρίς προφυλακτικό, κυριολεκτικά όμως. Επίσης λογικά θα έχεις το free Malwarebytes που δεν έχει real time προστασία, αλλιώς θα απενεργοποιούταν αυτόματα το Windows Defender (τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με άλλα antivirus). Είχες κάνει scan με το Malwarebytes πριν τρέξεις την εφαρμογή τουλάχιστον; Συγγνώμη αν σε πρήζω επειδή σίγουρα θα έχεις τρεχάματα τώρα. Αυτές τις ερωτήσεις τις κάνω πληροφοριακά έτσι ώστε να μαθαίνουμε ποια antivirus κτλ είναι αποτελεσματικά απέναντι σε τέτοιες απειλές. Αν έκανες clean install τα Windows δεν πιστεύω να υπάρχει ακόμα ο ιος, λογικά θα είσαι ασφαλής τώρα. Δυστυχώς για το facebook δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις. Κάποιοι άλλοι λέγαν πως στέλναν την ταυτότητα τους στο support για να ξαναπάρουν τον λογαριασμό τους, δεν ξέρω γιατι δεν στο είπαν εσένα αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρησα πως ως νέος win10 χρήστης πως το Windows defender είναι πολύ καλό από αυτά που έχω ακουσει και δν σκέφτηκα να βάλω άλλο. Ναι είχα το malwarebytes αλλά ως βλάκας που είμαι, απλά το έκανα εγκατάσταση. Ενα από τα καλά νεα: Κατάφερα να διαγράψω τον PayPal account από το χακαρισμενο μαιλ. Αύριο για σιγουριά θα πάω να ακυρώσω και τη κάρτα που ήταν συνδεδεμένη σε αυτό και θα βγάλω άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...