Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ηχείων και subwoofer


leftys
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από PC_Science_Lefkada,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επεσε στα χέρια μου ένας 7.2 ραδιοενισχυτής, ο Denon avr-x1300w και σύμφωνα με τις οδηγίες υποστηρίζει ηχεία 4-8ohm.

Έχω ένα samsung subwoofer που ξεμεινε, μοντελο PS-EW1-1 το οποιο απο πισω λεει 3ohm, τι μπορει να παει στραβα αν το συνδεσω στον ενισχυτή? 

Επισης, βρηκα και κατι παλια ηχεία made in usa που δεν αναφέρουν κάτι επάνω, σκέφτομαι να δανειστώ ένα πολύμετρο να μετρήσω αντίσταση (αν και δεν ξέρω αν θα δω τα σωστά ohm), το ίδιο ερώτημα, αν τα συνδέσω στις θέσεις πχ front και είναι και αυτά με χαμηλά Ohm, μπορεί να κάψω κάτι?

Κάποιος που γνωρίζει από αυτά πριν κάνω δοκιμές και κλαίω τον ενισχυτή μετά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
28 λεπτά πριν, leftys είπε

Επεσε στα χέρια μου ένας 7.2 ραδιοενισχυτής, ο Denon avr-x1300w και σύμφωνα με τις οδηγίες υποστηρίζει ηχεία 4-8ohm

Και τα 4Ω ως λύση ανάγκης τα υποστηρίζει ο συγκεκριμμένος ενισχυτής, μιας και δε δίνει συγκεκριμμένες προδιαγραφές για τέτοια αντίσταση. Που σημαίνει ότι αποδίδει όσα watt τον δίνει και στα 6Ω, με μεγαλύτερη όμως παραμόρφωση.

32 λεπτά πριν, leftys είπε

Έχω ένα samsung subwoofer που ξεμεινε, μοντελο PS-EW1-1 το οποιο απο πισω λεει 3ohm, τι μπορει να παει στραβα αν το συνδεσω στον ενισχυτή? 

Μπορείς να κάψεις τον ενισχυτή και μπορεί να σου πάρει και μεγάφωνα μαζί του για παρέα.

Αν είσαι τυχερός, μπορεί να απλώς να σβήσει από την υπερθέμανση, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα λειτουργήσει σωστά η προστασία του αν τον δουλέψεις εκτός προδιαγραφών. Οι χαμηλότερες αντιστάσεις ζητάνε πιο πολλά αμπέρ. Και είναι τα αμπέρ που ζεσταίνουν όλα τα εξαρτήματα.

Η καλύτερη λύση θα ήταν να το πήγαινες κάδο το subάκι χωρίς καμία τύψη, αλλά μέτρα το και αυτό με πολύμετρο και μπορεί να σου προτείνω καμιά πατέντα, τελευταία τελείως, να το ανεβάσουμε στα 4Ω.

59 λεπτά πριν, leftys είπε

Επισης, βρηκα και κατι παλια ηχεία made in usa που δεν αναφέρουν κάτι επάνω, σκέφτομαι να δανειστώ ένα πολύμετρο να μετρήσω αντίσταση (αν και δεν ξέρω αν θα δω τα σωστά ohm), το ίδιο ερώτημα, αν τα συνδέσω στις θέσεις πχ front και είναι και αυτά με χαμηλά Ohm, μπορεί να κάψω κάτι?

Το πολύμετρο μετράει αντίσταση DC και θα σου δείξει λίγο λιγότερο. Τα τετράωμα ηχεία βγαίνουν συνήθως 3,2-3,4Ω στο πολύμετρο. Τα οχτάωμα, 5,8-6,5 Ω.

Τα made in USA σου, τρίωμα δε θα είναι σίγουρα σαν το sub του κορεάτη, αλλά σαν παλιά ηχεία το βασικό θέμα είναι αν θα παίζουν ακόμα καλά όλα τους τα μεγάφωνά και αν θα κάνουν ζευγάρι. Θα πρέπει να κάτσεις να τα ακούσεις προσεκτικά μόνα τους, πρωτού ξεκινήσεις να τα λογαριάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@PC_Science_Lefkada τελικά έβαλα 2 ηχεία sony rx88 και είναι μια χαρά, έχει και καλό ήχο (3 δρόμων). 

θέλω τώρα να αρχίσω να προσθέτω ηχεία πχ surround, εδώ τι κάνω, ακολουθώ ότι λέει στο manual? 

80 W + 80 W (8 Ω/ohms, 20 Hz – 20 kHz with 0.08 % T.H.D.)
120 W + 120 W (6 Ω/ohms, 1 kHz with 0.7 % T.H.D.)

να προτιμήσω μικρά ηχεία που έχουν χαμηλές αφού δεν θα έχω subwoofer?

image.png.9be17e2811890c618d6affb4574503a7.png

ας πουμε αυτα για αρχη

Yamaha Ns-p125 Piano Black - Ηχεια home audio (PER.502260) (e-shop.gr)

για να βαλω και κεντρικο :-) 

Επεξ/σία από leftys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/9/2023 στις 2:18 ΜΜ, leftys είπε

@PC_Science_Lefkada τελικά έβαλα 2 ηχεία sony rx88 και είναι μια χαρά, έχει και καλό ήχο (3 δρόμων). 

Χαίρομαι που το ακούω!

Στις 6/9/2023 στις 2:18 ΜΜ, leftys είπε

θέλω τώρα να αρχίσω να προσθέτω ηχεία πχ surround, εδώ τι κάνω, ακολουθώ ότι λέει στο manual? 

80 W + 80 W (8 Ω/ohms, 20 Hz – 20 kHz with 0.08 % T.H.D.)
120 W + 120 W (6 Ω/ohms, 1 kHz with 0.7 % T.H.D.)

Ναι. Όπως σου έχω εξηγήσει νωρίτερα, είναι καλύτερα να βάλεις 8Ω ηχεία στον ενισχυτή που έχεις.

Σαν δεύτερη καλύτερη επιλογή, μπορείς να βάλεις και 6Ω ηχεία.

Τα 4Ω ηχεία, πρέπει να τα αποφύγεις αν θες τη γνώμη μου.

Στις 6/9/2023 στις 2:18 ΜΜ, leftys είπε

να προτιμήσω μικρά ηχεία που έχουν χαμηλές αφού δεν θα έχω subwoofer?

ας πουμε αυτα για αρχη

Yamaha Ns-p125 Piano Black - Ηχεια home audio (PER.502260) (e-shop.gr)

για να βαλω και κεντρικο :-) 

Τώρα ξεκινάει το μπέρδεμα.

Από τη μάνα τους, τα μικρά ηχεία δεν έχουν περισσότερα μπάσα, αλλά λιγότερα από τα μεγαλύτερα ηχεία σα γενικό κανόνα.

Η ρύθμιση small/large του ενισχυτή σου, προσθέτει μπάσσα αν θεωρήσεις κάποια ηχεία σαν small, και αφήνει τα μπάσα τους ανεπηρέαστα αν θεωρήσεις τα ακριβώς ίδια ηχεία ως large. Όπως όλες οι ρυθμλισει, κάτι πέρνεις κάτι χάνεις. Με το προσφέσει μπάσα σε μικρά ηχεία τους κόβεις από την μέγιστη ένταση την οποία μπορούν παίξουν απαραμόρφωτα. Αν μπορούσε να δώσει ο κατασκευαστής περισσότερα μπάσα στα μικρά ηχεία, θα τα έδινε ο ίδιος, δε θα τα κράταγε για την πάρτη του.

Tου 5.1/7.2 δεν είμαι ούτως ή άλλως. Με δύο χιλιάρικα αμφιβάλω αν τα ηχεία που μπορεί να ψωνίσει κανείς αξίζουν για να κάνει ένα αξιοπρεπές ζευγάρι stereo. Με αυτό το δεδομένο, ότι δε συζητάμε για ηχεία, αλλά για μπιχλιμπιδάκια, κάτι θα κάνουμε όσο μικρό και να είναι να είναι το budget σου.

Τα yamaha, αν τα παράγγειλες καλώς. Για τα λεφτά τους, προσφέρουν τουλάχιστον κάποια ένταση. Από ποιότητα για τα πανυγήρια, θα τα απεύφευγα. Αλλά δεν ξέρω και τι θες να κάνεις. Για να πάρεις κάποια ένταση με οικονομικό τρόπο, μπορεί να είναι από τις καλύτερες σου επιλογές. Γράψε μας budget και αν ακούς μουσική, ποια είδη ακούς περισσότερο. Επίσης σε πόσο φασαριόζικη περιοχή μένεις (χωριό, πόλη, κέντρο αθήνας, πάνω από φανάρι κλπ) σχετίζεται.

Για ταινίες το sub δεν το γλυτώνεις, επειδή σου είπα να αφήσεις το 3Ω samsung στην άκρη για να γλιτώσουμε τον ενισχυτή από δαύτο. Ειδικά αν βάλεις ντεσιμπελάτα κλαπατσίμπανα όπως τα yamaha για δορυφόρια, θα χρειαστείς sub και μάλιστα μεγάλο και ακριβό. Αλλιώς δε θα μπορεί να τα ακολουθήσει και θα το ψωνίσεις τσάμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...