Προς το περιεχόμενο

Η Βουλγαρία εγκρίνει σχέδιο νόμου που αντιμετωπίζει τους διαχειριστές πειρατικών ιστοσελίδων ως εγκληματίες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Volga είπε

Εγώ φτιάχνω ένα software, έχω χάσει 3 χρόνια να το τελειώσω, το πουλάω 100 ευρώ για κάθε άδεια χρήσης.

20 ώρες πριν, Volga είπε

Αυτό αφορά λογοτεχνικό και καλλιτεχνικό έργο. Έχει μια λογική πίσω του αλλά είναι τελείως άσχετο με το θέμα που συζητάμε.

να χαίρεσαι να κλέβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Και το 70 το έχω διαβάσει κάπου (αν θυμάμαι καλά το νούμερο) γιατί διάβασα ένα άρθρο ότι η πρώτη ταινία της Disney με τον Μίκυ στο Ατμόπλοιο βγαίνει σε public domain σε λίγο καιρό.

Το θάνατος + 70 χρόνια ισχύει από το 1978 και μετά, για αυτό και δεν πιάνει το Steamboat Willie. Αν και η Disney έχει κατοχυρώσει κομμάτια του animation ως trademark (τρέχα γύρευε).

https://www.copyright.gov/help/faq/faq-duration.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρελό κάποιοι να υπερασπίζονται εταιρείες που βγάζουν κέρδη δισεκατομμυρίων!!!! Όπως αναφέρθηκε αυτός που δεν έχει λεφτά ΔΕΝ θα έδινε ποτέ για να δει μια ταινία, αλλά γιατί κάποια πράγματα να είναι αποκλειστικά προνόμια μόνο των εχόντων ? Οπότε καλά κάνει ο κόσμος. Προσωπικά μια ζωή κατέβαζα ότι ήθελα και ότι ήθελαν φίλοι, από cd μουσικά, dvd, παιχνίδια κτλ κτλ . Αγοραζα και αγοράζω ότι εγώ θέλω να ενισχύσω και μπορώ. Δηλαδή επι εποχής cd αν και έβρισκα να κατεβάσω τα πάντα, αγόραζα cd από τα δισκοπωλεία για να ενισχύσω τα ροκ συγκροτήματα που άκουγα, όπως αν και χρησιμοποιώ linux που είναι δωρεάν έχω αγοράσει εκδόσεις για να βοηθήσω τους ανθρώπους αυτούς. Το έκανα γιατί ήθελα εγώ. Έτσι πάει το πράγμα. Όσοι γράφουν διαφορετικά ή "πιασμένοι" είναι ή απλά στον χώρο αυτό της "εμπορικής" διαχείρισης όλων αυτών των προϊόντων και φυσικά δεν θα με πείσουν. Πείτε το όπως θέλετε εγώ θα συνεχίσω να κατεβάζω αν θέλω κάτι που πλέον δεν προλαβαίνω να πω την αλήθεια. Κλείνοντας ήθελα να πω ότι κατέβαζα από ένα ελληνικό torrent site εδώ και χρόνια, τα τελευταία δύο χρόνια έγινε με συνδρομή , δίνω συνδρομή (στο συγκεκριμένο αν και έχω και πολλά ελεύθερα ) για να στηριχτεί και μπέσα εχω να κατεβάσω πάνω από χρόνο κάτι από κει. Καλύτερα οι "πειρατές" όπως τους λέτε, πάρα οι πολυεθνικές και οι όμιλοι. Χίλιες φορές. 25 σχεδόν χρόνια ακούω την ίδια παπατζα από κάποιους , νισαφι πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Είναι τρελό κάποιοι να υπερασπίζονται εταιρείες που βγάζουν κέρδη δισεκατομμυρίων!!!! Όπως αναφέρθηκε αυτός που δεν έχει λεφτά ΔΕΝ θα έδινε ποτέ για να δει μια ταινία, αλλά γιατί κάποια πράγματα να είναι αποκλειστικά προνόμια μόνο των εχόντων ? Οπότε καλά κάνει ο κόσμος. Προσωπικά μια ζωή κατέβαζα ότι ήθελα και ότι ήθελαν φίλοι, από cd μουσικά, dvd, παιχνίδια κτλ κτλ . Αγοραζα και αγοράζω ότι εγώ θέλω να ενισχύσω και μπορώ. Δηλαδή επι εποχής cd αν και έβρισκα να κατεβάσω τα πάντα, αγόραζα cd από τα δισκοπωλεία για να ενισχύσω τα ροκ συγκροτήματα που άκουγα, όπως αν και χρησιμοποιώ linux που είναι δωρεάν έχω αγοράσει εκδόσεις για να βοηθήσω τους ανθρώπους αυτούς. Το έκανα γιατί ήθελα εγώ. Έτσι πάει το πράγμα. Όσοι γράφουν διαφορετικά ή "πιασμένοι" είναι ή απλά στον χώρο αυτό της "εμπορικής" διαχείρισης όλων αυτών των προϊόντων και φυσικά δεν θα με πείσουν. Πείτε το όπως θέλετε εγώ θα συνεχίσω να κατεβάζω αν θέλω κάτι που πλέον δεν προλαβαίνω να πω την αλήθεια. Κλείνοντας ήθελα να πω ότι κατέβαζα από ένα ελληνικό torrent site εδώ και χρόνια, τα τελευταία δύο χρόνια έγινε με συνδρομή , δίνω συνδρομή (στο συγκεκριμένο αν και έχω και πολλά ελεύθερα ) για να στηριχτεί και μπέσα εχω να κατεβάσω πάνω από χρόνο κάτι από κει. Καλύτερα οι "πειρατές" όπως τους λέτε, πάρα οι πολυεθνικές και οι όμιλοι. Χίλιες φορές. 25 σχεδόν χρόνια ακούω την ίδια παπατζα από κάποιους , νισαφι πια.

Για σου Ρομπεν!!

Ελπίζω μόνο να μην κάνει το ίδιο ο εργοδότης σου ή ο πελάτης σου, ξέρεις να σε πληρώνει όταν θέλει όσο θέλει.

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Είναι τρελό κάποιοι να υπερασπίζονται εταιρείες που βγάζουν κέρδη δισεκατομμυρίων!!!! Όπως αναφέρθηκε αυτός που δεν έχει λεφτά ΔΕΝ θα έδινε ποτέ για να δει μια ταινία, αλλά γιατί κάποια πράγματα να είναι αποκλειστικά προνόμια μόνο των εχόντων ? Οπότε καλά κάνει ο κόσμος. Προσωπικά μια ζωή κατέβαζα ότι ήθελα και ότι ήθελαν φίλοι, από cd μουσικά, dvd, παιχνίδια κτλ κτλ . Αγοραζα και αγοράζω ότι εγώ θέλω να ενισχύσω και μπορώ. Δηλαδή επι εποχής cd αν και έβρισκα να κατεβάσω τα πάντα, αγόραζα cd από τα δισκοπωλεία για να ενισχύσω τα ροκ συγκροτήματα που άκουγα, όπως αν και χρησιμοποιώ linux που είναι δωρεάν έχω αγοράσει εκδόσεις για να βοηθήσω τους ανθρώπους αυτούς. Το έκανα γιατί ήθελα εγώ. Έτσι πάει το πράγμα. Όσοι γράφουν διαφορετικά ή "πιασμένοι" είναι ή απλά στον χώρο αυτό της "εμπορικής" διαχείρισης όλων αυτών των προϊόντων και φυσικά δεν θα με πείσουν. Πείτε το όπως θέλετε εγώ θα συνεχίσω να κατεβάζω αν θέλω κάτι που πλέον δεν προλαβαίνω να πω την αλήθεια. Κλείνοντας ήθελα να πω ότι κατέβαζα από ένα ελληνικό torrent site εδώ και χρόνια, τα τελευταία δύο χρόνια έγινε με συνδρομή , δίνω συνδρομή (στο συγκεκριμένο αν και έχω και πολλά ελεύθερα ) για να στηριχτεί και μπέσα εχω να κατεβάσω πάνω από χρόνο κάτι από κει. Καλύτερα οι "πειρατές" όπως τους λέτε, πάρα οι πολυεθνικές και οι όμιλοι. Χίλιες φορές. 25 σχεδόν χρόνια ακούω την ίδια παπατζα από κάποιους , νισαφι πια.

Xωρίς τις πολυεθνικές και τους ομίλους δεν θα είχες τι να κατεβάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, papmel είπε

Αν ισχυουν τα παρακάτω τοτε εχεις δικιο
1) Εχεις αγοράσει ολα τα Utilities που χρησιμοποιησες για να φτιάξεις αυτο το Software πχ γλωσσες προγραμματισμου και IDE
2) Εχεις αγοράσει ολα τα γραφικα που εχει το software σου 
3) Δεν εχεις "κλέψει" ιδεες που εχεις δει απο αλλα Software
4) Δεν εχεις "κλεψει" κωδικα που καποιος αφελης τον εκανε Open Source και καποιος "πονηρος" κοιταξε με δουλεια αλλουνου να βγαλει χρηματα.

τοτε εχεις καθε δικαιωμα να τα λες αυτα.

παντως η Ελλάδα μια χαρα εκλεψε τα Λογοτυπα της ιταλικγς τηλεόρασης και τα πληρωσαμε 50.000 ευρω εμεις οι φορολογουμενοι.
Δεν ανοιξε μυτη εκει αυτο δεν ηταν πειρατια?
Μια χαρα κλεβει εκπομπες απο αλλες χωρες και τις πλασάρει σαν δικες της.
Μια χαρα ολα τα Ελληνικα ειδησιογραφικα σιτες εχουν κατακλεψει το youtube ( αυτο γινετε μονο στην Ελλαδα κανένα ξενο ειδησιογραφικο site δεν εχει youtube περιεχομενο πχ . για παραδειγμα cnn.com,bild.de,www.nytimes.com και ολα μα ολα τα ξενα σιτε που εχω απο περιεργια δει) 

Μια χαρα κλεβουμε τις μουσικες απο την ανατολη και δεν ανοιγει μυτη και τις παρουσιαζουν διαφοροι σαν δικες τους.
και προχτες ακουγα στις ειδησεις οτι με νομο θα κυνηγανε αυτους που βλεπουν ταινιες στην Ελλάδα.

Να κυνηγησουν και το Chrome που τις παιζει και το Firefox και το VLC και το windows media player.
Οποιος το ψάξει καλα θα δει τι μπαχαλο επικρατει στην Ελλάδα.
 

Δικαίωμα έχουμε να λέμε τη γνώμη μας. Φυσικά. Επίσης ΆΓΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.

Αλλά δεν προσπαθώ να πω το βράδυ "τι ωραίος ήλιος εκει έξω!". Και κόκκινο έχω περάσει Αλλά δεν έκατσα να πω στην τροχαία οτι φταίει ο δρόμος και η άδικη κυβέρνηση και οτι τα φανάρια φτιάχτηκαν για να μας παίρνει η ΔΕΗ λεφτά από τα δημοτικά τέλη. Γενικά μου τη σπάει να ψάχνουμε δικαιολογίες και να ωραιοποιούμε το λάθος.
Βγες ρε αδερφέ και πες εγώ θα κλέβω και αν με πιάσουν με πιάσανε. Ντόμπρα.

ΥΓ. Στο Software και γενικά σε κάθε εργασία που κάνεις σε δημόσιο κοινό, θα ηταν απίστευτα ηλίθιο να χρησιμοποιήσεις υλικό που δεν έχεις τη άδεια. Φυσικά και τα γραφικά θα είναι δικά μου. Αν χρησιμοποιήσω βιβλιοθήκη λειτουργιών θα πρέπει να βεβαιώσω πως η άδεια του προϊόντος μου δίνει την δυνατότητα να το χρησιμοιποιήσω commercial. Υπάρχει τεράστια ελευθερία και πλούσιες δυνατότητες το 2023 για να μη χρειαστεί να κλέψει κάποιος.

Επεξ/σία από Volga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Είναι τρελό κάποιοι να υπερασπίζονται εταιρείες που βγάζουν κέρδη δισεκατομμυρίων!!!! Όπως αναφέρθηκε αυτός που δεν έχει λεφτά ΔΕΝ θα έδινε ποτέ για να δει μια ταινία, αλλά γιατί κάποια πράγματα να είναι αποκλειστικά προνόμια μόνο των εχόντων ? Οπότε καλά κάνει ο κόσμος. Προσωπικά μια ζωή κατέβαζα ότι ήθελα και ότι ήθελαν φίλοι, από cd μουσικά, dvd, παιχνίδια κτλ κτλ . Αγοραζα και αγοράζω ότι εγώ θέλω να ενισχύσω και μπορώ. Δηλαδή επι εποχής cd αν και έβρισκα να κατεβάσω τα πάντα, αγόραζα cd από τα δισκοπωλεία για να ενισχύσω τα ροκ συγκροτήματα που άκουγα, όπως αν και χρησιμοποιώ linux που είναι δωρεάν έχω αγοράσει εκδόσεις για να βοηθήσω τους ανθρώπους αυτούς. Το έκανα γιατί ήθελα εγώ. Έτσι πάει το πράγμα. Όσοι γράφουν διαφορετικά ή "πιασμένοι" είναι ή απλά στον χώρο αυτό της "εμπορικής" διαχείρισης όλων αυτών των προϊόντων και φυσικά δεν θα με πείσουν. Πείτε το όπως θέλετε εγώ θα συνεχίσω να κατεβάζω αν θέλω κάτι που πλέον δεν προλαβαίνω να πω την αλήθεια. Κλείνοντας ήθελα να πω ότι κατέβαζα από ένα ελληνικό torrent site εδώ και χρόνια, τα τελευταία δύο χρόνια έγινε με συνδρομή , δίνω συνδρομή (στο συγκεκριμένο αν και έχω και πολλά ελεύθερα ) για να στηριχτεί και μπέσα εχω να κατεβάσω πάνω από χρόνο κάτι από κει. Καλύτερα οι "πειρατές" όπως τους λέτε, πάρα οι πολυεθνικές και οι όμιλοι. Χίλιες φορές. 25 σχεδόν χρόνια ακούω την ίδια παπατζα από κάποιους , νισαφι πια.

Να σου κάνω μια ερώτηση. Για να γράφεις εδώ έχεις από κάποια πολυεθνική internet. Είτε είναι η cosmote που ανήκει σε πολυεθνική γερμανικών συμφερόντων, είτε είναι η vodafone πολυεθνική βρετανικών συμφερόντων είτε η nova που ανήκει επίσης σε πολυεθνικό fund ονόματι united.

Γιατί πληρώνεις μια από αυτές αφού είναι πολυεθνικές; Γιατί δεν ακολουθείς την ιδεολογία σου και δεν τους λες όχι ρε δεν σας πληρώνω γιατί είστε πολυεθνικές και βγάζετε δισεκατομμύρια και θα συνεχίσετε να μου δίνετε internet γιατί δεν είναι προνόμιο μόνο των εχόντων;

Ή πληρώνουμε όπου νομίζουμε ότι δεν μας παίρνει και δεν πληρώνουμε και πουλάμε ιδεολογία όπου νομίζουμε ότι μας παίρνει; Ιδεολόγοι από τα lidl είμαστε; Τώρα που είπα lidl κι αυτά γερμανική πολυεθνική είναι με κέρδη δις, οπότε μπαίνουμε μέσα παίρνουμε ότι θέλουμε και εννοείται δεν πάμε από το ταμείο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Είναι τρελό κάποιοι να υπερασπίζονται εταιρείες που βγάζουν κέρδη δισεκατομμυρίων!!!! Όπως αναφέρθηκε αυτός που δεν έχει λεφτά ΔΕΝ θα έδινε ποτέ για να δει μια ταινία, αλλά γιατί κάποια πράγματα να είναι αποκλειστικά προνόμια μόνο των εχόντων ? Οπότε καλά κάνει ο κόσμος. Προσωπικά μια ζωή κατέβαζα ότι ήθελα και ότι ήθελαν φίλοι, από cd μουσικά, dvd, παιχνίδια κτλ κτλ . Αγοραζα και αγοράζω ότι εγώ θέλω να ενισχύσω και μπορώ. Δηλαδή επι εποχής cd αν και έβρισκα να κατεβάσω τα πάντα, αγόραζα cd από τα δισκοπωλεία για να ενισχύσω τα ροκ συγκροτήματα που άκουγα, όπως αν και χρησιμοποιώ linux που είναι δωρεάν έχω αγοράσει εκδόσεις για να βοηθήσω τους ανθρώπους αυτούς. Το έκανα γιατί ήθελα εγώ. Έτσι πάει το πράγμα. Όσοι γράφουν διαφορετικά ή "πιασμένοι" είναι ή απλά στον χώρο αυτό της "εμπορικής" διαχείρισης όλων αυτών των προϊόντων και φυσικά δεν θα με πείσουν. Πείτε το όπως θέλετε εγώ θα συνεχίσω να κατεβάζω αν θέλω κάτι που πλέον δεν προλαβαίνω να πω την αλήθεια. Κλείνοντας ήθελα να πω ότι κατέβαζα από ένα ελληνικό torrent site εδώ και χρόνια, τα τελευταία δύο χρόνια έγινε με συνδρομή , δίνω συνδρομή (στο συγκεκριμένο αν και έχω και πολλά ελεύθερα ) για να στηριχτεί και μπέσα εχω να κατεβάσω πάνω από χρόνο κάτι από κει. Καλύτερα οι "πειρατές" όπως τους λέτε, πάρα οι πολυεθνικές και οι όμιλοι. Χίλιες φορές. 25 σχεδόν χρόνια ακούω την ίδια παπατζα από κάποιους , νισαφι πια.

Άρα αν έχεις εσύ κάνα μαγαζάκι, ένα παντοπωλείο ας πούμε, θα έρθω κι εγώ με τη σειρά μου να ψωνίσω μερικά πραγματάκια αλλά θα σε πληρώσω ΜΟΝΟ για όσα θα κρίνω εγώ πως οι εταιρείες που τα παράγουν αξίζουν να έχουν τα χρήματά μου. Για τα υπόλοιπα ...yolo! :)

Αν και φοβάμαι πως θα μου απαντήσεις πάλι κάτι του στυλ "κλέβουμε μόνο από Σκλαβενίτη και ΑΒ και όχι από μικρά παντοπωλεία της γειτονιάς"... 😛 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Άρα αν έχεις εσύ κάνα μαγαζάκι, ένα παντοπωλείο ας πούμε, θα έρθω κι εγώ με τη σειρά μου να ψωνίσω μερικά πραγματάκια αλλά θα σε πληρώσω ΜΟΝΟ για όσα θα κρίνω εγώ πως οι εταιρείες που τα παράγουν αξίζουν να έχουν τα χρήματά μου. Για τα υπόλοιπα ...yolo! :)

Αν και φοβάμαι πως θα μου απαντήσεις πάλι κάτι του στυλ "κλέβουμε μόνο από Σκλαβενίτη και ΑΒ και όχι από μικρά παντοπωλεία της γειτονιάς"... 😛 

 

Δεν θα σου απαντήσω αυτό, αλλά συγκρίνεις διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα πχ συγκρίνεις μια βασική ανάγκη με μια που δεν είναι. Φαγητό θα πάρουμε αναγκαστικά να φάμε και νερό γιατί αλλιώς δεν μπορεί να γίνει!!!! Αυτά τώρα δηλαδή ταινίες , μουσική και όλα αυτά δεν είναι απαραίτητα και σου ξαναγράφω ότι όποιος δεν έχει ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δώσει τα λεφτά αυτά. Ίσα ίσα διαφήμιση τους κάνουμε. 

Δηλαδή πάω με τον γιο μου μια φορά τον μήνα κινηματογράφο να δει κανένα παιδικό , αν βγουν δέκα ταινίες τον μήνα δεν μπορώ να πάω σε όλες , οπότε προφανώς ΔΕΝ θα πάω!!!! Αν θέλω να τις κατεβάσω τις υπόλοιπες 9 θα τις κατεβάσω . Όμως σκέψου ότι μπορώ να κατεβάσω και την δέκατη την οποία πήγα και την είδα με εισιτήριο. Θέλω να πω ότι καλά το βλέπετε αν πιστεύετε ότι όλα τα πράγματα πρέπει να τα έχουν όσοι έχουν λεφτά. Εγώ δεν πιστεύω σε ένα σύστημα τέτοιο, προφανώς η "γνωση" αν το πούμε έτσι, πρέπει να μοιράζεται, διότι οι τύποι που είναι μεσάζοντες σε όλο αυτό βγάζουν τα κέρατα τους. Οι τιμές είναι στον Θεό,  αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα ίσως μιλούσαμε και διαφορετικά, αλλά υπάρχει εκμετάλλευση και εφόσον υπάρχει εκμετάλλευση από αυτούς θα σου πω ότι δεν θα κάτσουμε να μας γ...... κιόλας. Απλά θα βγάλουν μερικά δις λιγότερα από τα δις που βγάζουν. Θα έχουν να φάνε όλοι αυτοί, μην τους λυπάσαι.

 

Πολύ υπόδουλη συμπεριφορά από κάποιους εδώ μέσα και λυπάμαι. 

 

Ο κόσμος υποφέρει γενικά και δεν έχει να βγάλει τον μήνα, δεν μπορεί να πληρώνει και για πράγματα όχι απαραίτητα. Καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Άρα αν έχεις εσύ κάνα μαγαζάκι, ένα παντοπωλείο ας πούμε, θα έρθω κι εγώ με τη σειρά μου να ψωνίσω μερικά πραγματάκια αλλά θα σε πληρώσω ΜΟΝΟ για όσα θα κρίνω εγώ πως οι εταιρείες που τα παράγουν αξίζουν να έχουν τα χρήματά μου. Για τα υπόλοιπα ...yolo! :)

Αν και φοβάμαι πως θα μου απαντήσεις πάλι κάτι του στυλ "κλέβουμε μόνο από Σκλαβενίτη και ΑΒ και όχι από μικρά παντοπωλεία της γειτονιάς"... 😛 

 

Δεν είναι ακριβείς η περιγραφή, δεν μιλάμε για ληστεία, μιλάμε για αντιγραφή, δεν αφαιρείς το αρχικό αντικείμενο αλλά το αντιγράφεις χωρίς άδεια.

 Επίσης εγώ θα έκανα ένα διαχωρισμό ανάμεσα στα έσοδα των καλλιτεχνών/δημιουργών που εκεί όντως λυπάμαι που χάνουν, ειδικά όταν κάνουν καλή δουλεία και στα έσοδά των δισκογραφικών / φιλμ στούντιο κτλ που εκεί δεν μου καίγεται καρφί.

προσωπικά π.χ. indie games προσπαθώ να τα αγοράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Havik είπε

Δεν είναι ακριβείς η περιγραφή, δεν μιλάμε για ληστεία, μιλάμε για αντιγραφή, δεν αφαιρείς το αρχικό αντικείμενο αλλά το αντιγράφεις χωρίς άδεια.

 Επίσης εγώ θα έκανα ένα διαχωρισμό ανάμεσα στα έσοδα των καλλιτεχνών/δημιουργών που εκεί όντως λυπάμαι που χάνουν, ειδικά όταν κάνουν καλή δουλεία και στα έσοδά των δισκογραφικών / φιλμ στούντιο κτλ που εκεί δεν μου καίγεται καρφί.

προσωπικά π.χ. indie games προσπαθώ να τα αγοράζω.

Μια ταινία έχει κόστος παραγωγής κάτι δις, ενα εισιτήριο έχει κόστος 10 ευρώ, εσυ λες πως αν κάποιος πληρώσει αυτά τα 10 ευρώ  και αντιγράψει την ταινία και μετά την δώσει δωρεάν ή με δωρεές  όλα καλά;

Ληστεία είναι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sdikr είπε

Μια ταινία έχει κόστος παραγωγής κάτι δις, ενα εισιτήριο έχει κόστος 10 ευρώ, εσυ λες πως αν κάποιος πληρώσει αυτά τα 10 ευρώ  και αντιγράψει την ταινία και μετά την δώσει δωρεάν ή με δωρεές  όλα καλά;

Ληστεία είναι

Και τα δυο είναι παράνομα, ναι, αλλά έχουν μια βασική διαφορά

ληστεία = αφαίρεση αντικειμένου, δλδ μπαίνει κάποιος στο studio και κλέβει το "μοναδικό αντίτυπό" με αποτέλεσμα το studio να μην μπορεί να το πουλήσει.

πειρατεία =  αντιγραφή, το βλέπεις/διαβάζεις/wtv αλλά δεν αφαιρείς το αντικείμενο από την κατοχή του νόμιμου ιδιοκτήτη, το αντιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια ώρα πχ η Disney έχει μια αξία κοντά 200 δις ενώ αυτός που θα δει μια ταινία της γιατί δεν μπορεί να την αγοράσει δουλεύει για 600 700 ευρώ. Ειδικά Βουλγαρία το 99% δεν έχουν να φάνε κάτι αντίστοιχο με την Τουρκία είναι πολύ περίεργο αν ισχύει ο παραπάνω νόμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Την ίδια ώρα πχ η Disney έχει μια αξία κοντά 200 δις ενώ αυτός που θα δει μια ταινία της γιατί δεν μπορεί να την αγοράσει δουλεύει για 600 700 ευρώ. Ειδικά Βουλγαρία το 99% δεν έχουν να φάνε κάτι αντίστοιχο με την Τουρκία είναι πολύ περίεργο αν ισχύει ο παραπάνω νόμος. 

Οπότε σύμφωνα με το σκεπτικό σου αφού εμείς έχουμε 600 με 700 ευρώ  κάποιοι άλλοι στον κόσμο που έχουν λιγότερα τους δίνεται αυτόματα το δικαίωμα να έρθουν να πάρουν απο τα δικα μας;

27 λεπτά πριν, Havik είπε

Και τα δυο είναι παράνομα, ναι, αλλά έχουν μια βασική διαφορά

ληστεία = αφαίρεση αντικειμένου, δλδ μπαίνει κάποιος στο studio και κλέβει το "μοναδικό αντίτυπό" με αποτέλεσμα το studio να μην μπορεί να το πουλήσει.

πειρατεία =  αντιγραφή, το βλέπεις/διαβάζεις/wtv αλλά δεν αφαιρείς το αντικείμενο από την κατοχή του νόμιμου ιδιοκτήτη, το αντιγράφεις.

Ναι το αντιγράφεις και το βλέπεις,  αυτός που το έφτιαξε όμως έδωσε πολλά λεφτά με την ελπίδα οτι θα πληρώσουν και άλλοι να το δούνε και όχι απλά να το αντιγράψουν.

Αν δεν θέλει κάποιος να το δει ας μην το δει, απο την στιγμή που το είδε τότε έχει και το δικαίωμα αυτός που το έφτιαξε να λέει πως έχασε χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Δεν θα σου απαντήσω αυτό, αλλά συγκρίνεις διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα πχ συγκρίνεις μια βασική ανάγκη με μια που δεν είναι. Φαγητό θα πάρουμε αναγκαστικά να φάμε και νερό γιατί αλλιώς δεν μπορεί να γίνει!!!! Αυτά τώρα δηλαδή ταινίες , μουσική και όλα αυτά δεν είναι απαραίτητα και σου ξαναγράφω ότι όποιος δεν έχει ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δώσει τα λεφτά αυτά. Ίσα ίσα διαφήμιση τους κάνουμε. 

Δηλαδή πάω με τον γιο μου μια φορά τον μήνα κινηματογράφο να δει κανένα παιδικό , αν βγουν δέκα ταινίες τον μήνα δεν μπορώ να πάω σε όλες , οπότε προφανώς ΔΕΝ θα πάω!!!! Αν θέλω να τις κατεβάσω τις υπόλοιπες 9 θα τις κατεβάσω . Όμως σκέψου ότι μπορώ να κατεβάσω και την δέκατη την οποία πήγα και την είδα με εισιτήριο. Θέλω να πω ότι καλά το βλέπετε αν πιστεύετε ότι όλα τα πράγματα πρέπει να τα έχουν όσοι έχουν λεφτά. Εγώ δεν πιστεύω σε ένα σύστημα τέτοιο, προφανώς η "γνωση" αν το πούμε έτσι, πρέπει να μοιράζεται, διότι οι τύποι που είναι μεσάζοντες σε όλο αυτό βγάζουν τα κέρατα τους. Οι τιμές είναι στον Θεό,  αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα ίσως μιλούσαμε και διαφορετικά, αλλά υπάρχει εκμετάλλευση και εφόσον υπάρχει εκμετάλλευση από αυτούς θα σου πω ότι δεν θα κάτσουμε να μας γ...... κιόλας. Απλά θα βγάλουν μερικά δις λιγότερα από τα δις που βγάζουν. Θα έχουν να φάνε όλοι αυτοί, μην τους λυπάσαι.

 

Πολύ υπόδουλη συμπεριφορά από κάποιους εδώ μέσα και λυπάμαι. 

 

Ο κόσμος υποφέρει γενικά και δεν έχει να βγάλει τον μήνα, δεν μπορεί να πληρώνει και για πράγματα όχι απαραίτητα. Καλή συνέχεια...

Μισό λεπτό δεν με κατάλαβες. Δεν θα έρθω στο παντοπωλείο σου για να πάρω δωρεάν βασικά είδη διατροφής επειδή πεινάω. Θα διαλέξω ποτά πολυτελείας, ψαγμένα κρεατικά, καθαριστικά για το χαλάκι του σκύλου και άλλες καπιταλιστικές πολυτέλειες (έτσι θα τις έχω βαφτίσει ώστε να υποστηρίξω το γιατί δεν θα σε πληρώσω). :)

1 ώρα πριν, Havik είπε

Δεν είναι ακριβείς η περιγραφή, δεν μιλάμε για ληστεία, μιλάμε για αντιγραφή, δεν αφαιρείς το αρχικό αντικείμενο αλλά το αντιγράφεις χωρίς άδεια.

 Επίσης εγώ θα έκανα ένα διαχωρισμό ανάμεσα στα έσοδα των καλλιτεχνών/δημιουργών που εκεί όντως λυπάμαι που χάνουν, ειδικά όταν κάνουν καλή δουλεία και στα έσοδά των δισκογραφικών / φιλμ στούντιο κτλ που εκεί δεν μου καίγεται καρφί.

προσωπικά π.χ. indie games προσπαθώ να τα αγοράζω.

Και γώ ένα από τα δεκάδες βαζάκια με φουαγκρά θα πάρω από το παντοπωλείο και θα φύγω χωρίς να πληρώσω. Τόσα βγάζουν από το κάθε βαζάκι που πουλάνε, δεν θα τους ζημιώσω εγώ με το ένα που θα πάρω για το ταιριάξω με τα παξιμαδάκια χαρουπιού! ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...