Προς το περιεχόμενο

Δεσμευμένος χωρος στο δίσκο


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. 

Έχω στο pc μου ta windows 11 εγκατεστημένα σε έναν Samsung 960 pro 512 gb m δίσκο. 

Ο Δίσκος από μόνος του τρώει μερικά gb και μένουν 476 gb ελεύθερα. Μετά από καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού και των drivers λέει ελεύθερος χώρος 393 gb. 

Ανοίγω το δίσκο μαρκαρω όλους τους φακέλους και τους κρυφούς και κάνω δεξί κλικ ιδιότητες για να δω το συνολικό χώρο. 

Είναι περίπου 50 gb όλα μαζί. Περισσεύουν όμως 40gb περίπου που λέει ότι χρησιμοποιούνται αλλά από που είναι δεσμευμένα; 

 

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Με λίγα λόγια ρωτάω αν ξερετε από που είναι δεσμευμένα τα 40 gb. 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

Ευχαριστώ φίλε μου. Το πρώτο με τα δυαδικά το ήξερα αλλά το δεύτερο με τα σκιώδη αρχεία είναι η δική μου περίπτωση. 

Θα δοκιμάσω να το διορθώσω με τον τρόπο που λέει αλλά και αν δεν διορθωθεί δεν θα σκάσω για 40gb.. 😁 

 

Ευχαριστώ και πάλι 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση ram έχεις; Ανάλογα με την ram θα έχεις και δύο αρκετά μεγάλα αρχεία paging και hypernation. Το παρακάτω είναι από λάπτοπ με 4gb ram.

spacer.png

Ξετσεκάρισε την απόκρυψη προστατευμένων αρχείων και φακέλων και εμφάνισε τα κρυφά αρχεία από τις ρυθμίσεις προβολής και δες πόσο πιάνουν και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Πόση ram έχεις; Ανάλογα με την ram θα έχεις και δύο αρκετά μεγάλα αρχεία paging και hypernation. Το παρακάτω είναι από λάπτοπ με 4gb ram.

spacer.png

Ξετσεκάρισε την απόκρυψη προστατευμένων αρχείων και φακέλων και εμφάνισε τα κρυφά αρχεία από τις ρυθμίσεις προβολής και δες πόσο πιάνουν και αυτά.

32gb ram Έχω. Θα το δω μόλις μπορέσω και θα σας ενημερώσω. 

 

1)Τις ρυθμίσεις που είπες να κάνω φίλε μου είναι στο διαχειριστή αρχείων; 

 

2)Και προφανώς αυτά τα αρχεία που λες δεν πρέπει να τα διαγράψω έτσι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blackm76 είπε

32gb ram Έχω. Θα το δω μόλις μπορέσω και θα σας ενημερώσω. 

Με 32gb ram μάλλον θα έχεις μεγάλο pagefile.

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

1)Τις ρυθμίσεις που είπες να κάνω φίλε μου είναι στο διαχειριστή αρχείων; 

Ναι.

spacer.png

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

2)Και προφανώς αυτά τα αρχεία που λες δεν πρέπει να τα διαγράψω έτσι; 

Όχι, άσε που δεν μπορείς να τα διαγράψεις έτσι απλά.

Μπορείς να απενεγοποιήσεις το hiberfil.sys από cmd σαν διαχειριστής με την εντολή

powercfg /h off

ή να το μειώσεις με την εντολή

powercfg /type reduced

Η τελευταία θα απενεργοποιήσει την αδρανοποίηση και θα αφήσει μόνο το hiperboot (γρήγορη εκκίνηση).

Το paging, γενικά δεν προτείνεται να απενεροποιηθεί όση μνήμη και να έχουμε. Μπορείς όμως να το μειώσεις

spacer.png

Πήγαινε στο παραπάνω και όρισε όσο θέλεις.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, micos000 είπε

Με 32gb ram μάλλον θα έχεις μεγάλο pagefile.

φιλε μου τα βρηκα τα αρχεια.ναι το pagefile ειναι 32gb οσο η μνήμη ραμ μου.
λυθηκε λοιπον το μυστηριο ,αρα ειναι κρυφα αρχεια συστηματος που δεν φαινοντουσαν.
απλα εγω λεω καλυτερα να μην τα πειραξω,για καποιο λογο ειναι δομημενα ετσι,σωστα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με τον χώρο ασ' τα όπως είναι. Αλλιώς μπορείς να μειώσεις το pagefile και αν δεν χρησιμοποιείς την αδρανοποίηση να κατεβάσεις το hyberfil.sys στο reduced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με τον χώρο ασ' τα όπως είναι. Αλλιώς μπορείς να μειώσεις το pagefile και αν δεν χρησιμοποιείς την αδρανοποίηση να κατεβάσεις το hyberfil.sys στο reduced.

Ε ναι τώρα για 40 gb δεν θα ασχοληθώ αλλά αν χρειαστεί αυτά που λες φίλε μου πως γίνονται; 

 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έγραψα πριν και έδωσα και sceenshots.

Αν σε μπερδεύουν καλύτερα να το αφήσεις γιατί μπορεί να κάνεις πατάτα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 1:14 ΠΜ, blackm76 είπε

Έχω στο pc μου ta windows 11 εγκατεστημένα σε έναν Samsung 960 pro 512 gb m δίσκο.

Ο Δίσκος από μόνος του τρώει μερικά gb και μένουν 476 gb ελεύθερα.

 

Στις 4/6/2023 στις 8:10 ΠΜ, blackm76 είπε

Θα δοκιμάσω να το διορθώσω με τον τρόπο που λέει αλλά και αν δεν διορθωθεί δεν θα σκάσω για 40gb.. 😁

μαλλον δεν καταλαβες τιποτα. Ειναι πολυ απλα τα μαθηματικα, για καθε GB εσυ χανεις 7%      512GB -7% = 476GB
ενα παραδειγμα με δισκο 1ΤΒ
δυαδικο 1.099.511.627.776 = 1024GB = 1ΤΒ
δεκαδικο 1.000.000.000.000 = 1000GB = 1ΤΒ
δισκος WD 1ΤΒ στα χερια μου > αυτο δειχνει στα windows >1.000.202.240.000 > 931GB > αυτο δεν ειναι 1ΤΒ

Το θεμα ειναι γιατι πριν πολλα χρονια οι κατασκευαστες πουλαγαν προιοντα με προδιαγραφες στο δυαδικο και μετα το αλλαξαν στο δεκαδικο. Το προιον παντα θα βρισκεται στην κατηγορια λειτουργιας που ειναι το δυαδικο. Αυτη δεν μπορει να αλλαξει. Εγω το περιγραφω ως "εξυπνο" τρικ του μαρκτινκ για να "μεγαλωσουν" τα νουμερα. Επτα τις εκατο δεν ειναι μηδεν.

Αν εσυ το θεωρεις αναξιο αναφορας, τοτε μπορεις να μου δινες καθε μηνα απο το μισθο στο το 7%. Ελπιζω να καταλαβες το παραδειγμα ως περιγραφη και οχι στην πραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...