Προς το περιεχόμενο

HP C4340 Χωρις οδηγους


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας,

εχω εναν παλιο c4340 εκτυπωτη, τον οποιο προσπαθω να εγκαταστησω αλλα η σελιδα τη ΗΡ λεει, οτι δεν υποστηριζει πλεον το συγκεκριμενο μηχανημα.

Δε μπου βγαζει επιλογη να κατεβασω τους οδηγους γιατι εχω win 10.

Ειναι αχρηστο το μηχανημα , η μπορω να κανω κατι ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε. Κοίτα, λύσεις υπάρχουν για να μην θάψεις ζωντανό το μηχάνημα, μόνο που είναι λίγο μεσοβέζικες. Πρόχειρα έχω να σου προτείνω:  α) Αν έχεις το CD (λέμε τώρα) και βάλεις χειροκίνητα να ψάξουν εκεί τα Windows 10 τους drivers, β) Στήνεις εικονικά από αυτή την εφαρμογή τα Windows 7 και τυπώνεις.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgeole είπε

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε. Κοίτα, λύσεις υπάρχουν για να μην θάψεις ζωντανό το μηχάνημα, μόνο που είναι λίγο μεσοβέζικες. Πρόχειρα έχω να σου προτείνω:  α) Αν έχεις το CD (λέμε τώρα) και βάλεις χειροκίνητα να ψάξουν εκεί τα Windows 10 τους drivers, β) Στήνεις εικονικά από αυτή την εφαρμογή τα Windows 7 και τυπώνεις.

Τι εννοεις να τυπωσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, drapanakis είπε

Τι εννοεις να τυπωσω ;

Είναι απλό: Όταν στήσεις τα εικονικά Windows 7, βάζεις τους drivers απροβλημάτιστα και τυπώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Έχω το πολυμηχάνημα C3180 που καθόταν πολύ καιρό, αλλά τώρα θέλω να σκανάρω μερικές εικόνες.

Το συνέδεσα με usb στον υπολογιστή με windows 11 αλλά δεν μπορούσα να το κάνω να δουλέψει. Στο site της HP με έβαλε να κατεβάσω ένα διαγνωστικό εργαλείο που υποτίθεται κάνει και εγκατάσταση drivers αλλά ενώ κάποια στιγμή με έβγαζε εκ νέου στο site της hp μου έλεγε ότι η σελίδα που αναζήτησα δεν υπάρχει.

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα σε ένα φόρουμ ότι δεν υπάρχουν drivers για win11 (δύσκολο ήταν να μας το έλεγε η HP από την αρχή??) και κάποιος πρότεινε σαν λύση να γίνει η δουλειά με το Windows Built-in Print Driver. Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό ούτε πως να το ανοίξω αφού εμένα το μενού είναι στα ελληνικά.

Έχετε καμιά ιδέα πως να κάνω την δουλειά σχετικά εύκολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα αλλά δεν δούλεψε.

Λοιπόν, πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο και μου τα σκανάρανε επιτόπου και μου τα στείλανε στο mail. Κόστος 55 λεπτά για καμιά δεκαριά σελίδες.

Δεν θα χάσω την ψυχική μου ηρεμία να παλεύω με την hp και την ms μπας και κάνω 10 σαρώσεις. Και παραπάνω να κόστιζε πάλι θα πήγαινα, αλλά δεν μου είχε κόψει από την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απ'οτι καταλαβα το μηχανημα δεν παιζει να τυπωσει αλλα το θες για σκαναρισμα μονο, με λιγο ψαξιμο σε αγγελιες κλπ δε νομιζω να δυσκολευτεις να βρεις κατι αντιστοιχο (φτηνο πολυμηχανημα με σκασμενη κεφαλη που δεν τυπωνει, αλλα δουλευει ο σκανερ) σε τιμη χωμα. Ακομα και διπλα σε καδους εχω βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκανάρω πολύ σπάνια γιαυτό δεν είχα κάτσει να το ψάξω πιο πριν, από τότε που έβαλα win 11 πριν δυο χρόνια.

Οπότε δεν αξίζει να ψάξω κάτι τέτοιο, το οποίο για να έχει πεταχτεί το πιθανότερο είναι να είναι παλιό και να έχει πάλι θέμα με drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...