Προς το περιεχόμενο

Μερικη ανακαινιση σπιτιου


furiousboy13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Μετακομίζω και θα κάνω μερική ανακαίνιση στο σπίτι ώστε να αναβαθμίσω τα δικτυακά.

Αυτή τη στιγμή η περιοχή υποστηρίζει VDSL. Εγώ θα ήθελα όσο γίνεται να προετοιμαστώ όμως και για FTTH που κάποια στιγμή θα έρθει.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

  1. Θα ζητήσω από ηλεκτρολόγο να καταργήσει όλες τις πρίζες τηλεφώνου και να μεταφέρει την κύρια γραμμή τηλεφώνου στο χωλ όπου σκεφτομαι εκεί να βάλω μια θυρίδα όπου θα συγκεντρώνω όλον τον δικτυακό εξοπλισμό. Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε δεξιά το καλώδιο που έρχεται απέξω και αριστερά τα 3 ζεύγη που πάνε στις υπόλοιπες πρίζες.
    image.png.fb191de60ac1f1ccdbce51cf57a9b448.png 
  2. Κάθε δωμάτιο έχει πρίζα τηλεφώνου. Θα ήθελα να τις καταργήσω και αυτές να γίνουν πρίζες ethernet. Θα φεύγουν από το χωλ 4 καλώδια cat6a. Ενα δλδ για κάθε δωμάτιο και ένα που θα ξαναγυρνάει στο σαλόνι.
    Παρακάτω έχω βάλει εικόνα απο την τηλεφωνική πρίζα σε ένα δωμάτιο.
    Το ιδανικό θα ήταν αν μπορεί να περάσει το ethernet από το υπάρχον κανάλι.
    image.png.e9207a508938189b645dc846917db58f.png

    Στο σαλόνι θα πάει έτσι και αλλιώς σε διαφερετικό σημείο από εκεί που ήταν η πρίζα τηλεφώνου.
    Πιστεύετε ότι θα μπορεί να περάσει από το υπάρχον δίκτυο; Αν όχι να προτιμήσω εξωτερικό κανάλι ή σκάψιμο των τοίχων;
  3. Θέλω να προετοιμαστώ για το FTTH και όταν έρθει ο οτε να βαλει το OTO, από το ΟΤΟ να μπορεί να φτάσει οπτική ίνα στο χωλ.
    Προτείνετε να περάσω από τώρα κάποια οπτική ίνα μέσα σε κανάλι η οποία θα ενωθεί αργότερα με το OTO του ote και θα καταλήγει στο χωλ που θα μπει το ONTO. Αν ναι, τι καλώδιο είναι αυτό SC/APC ή SC/UPC?
    Η οπτική ίνα μπορεί να κοπεί και να ενωθεί;
    Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για αυτό;

    Παραθέτω και μια πρόχειρη κάτοψη
    image.png.795544de61012872c0b4f91fdcb6176d.png
Επεξ/σία από furiousboy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2023 στις 1:09 ΠΜ, furiousboy13 είπε

Καλησπέρα. Μετακομίζω και θα κάνω μερική ανακαίνιση στο σπίτι ώστε να αναβαθμίσω τα δικτυακά.

Αυτή τη στιγμή η περιοχή υποστηρίζει VDSL. Εγώ θα ήθελα όσο γίνεται να προετοιμαστώ όμως και για FTTH που κάποια στιγμή θα έρθει.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

  1. Θα ζητήσω από ηλεκτρολόγο να καταργήσει όλες τις πρίζες τηλεφώνου και να μεταφέρει την κύρια γραμμή τηλεφώνου στο χωλ όπου σκεφτομαι εκεί να βάλω μια θυρίδα όπου θα συγκεντρώνω όλον τον δικτυακό εξοπλισμό. Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε δεξιά το καλώδιο που έρχεται απέξω και αριστερά τα 3 ζεύγη που πάνε στις υπόλοιπες πρίζες.
    image.png.fb191de60ac1f1ccdbce51cf57a9b448.png 
  2. Κάθε δωμάτιο έχει πρίζα τηλεφώνου. Θα ήθελα να τις καταργήσω και αυτές να γίνουν πρίζες ethernet. Θα φεύγουν από το χωλ 4 καλώδια cat6a. Ενα δλδ για κάθε δωμάτιο και ένα που θα ξαναγυρνάει στο σαλόνι.
    Παρακάτω έχω βάλει εικόνα απο την τηλεφωνική πρίζα σε ένα δωμάτιο.
    Το ιδανικό θα ήταν αν μπορεί να περάσει το ethernet από το υπάρχον κανάλι.
    image.png.e9207a508938189b645dc846917db58f.png

    Στο σαλόνι θα πάει έτσι και αλλιώς σε διαφερετικό σημείο από εκεί που ήταν η πρίζα τηλεφώνου.
    Πιστεύετε ότι θα μπορεί να περάσει από το υπάρχον δίκτυο; Αν όχι να προτιμήσω εξωτερικό κανάλι ή σκάψιμο των τοίχων;
  3. Θέλω να προετοιμαστώ για το FTTH και όταν έρθει ο οτε να βαλει το OTO, από το ΟΤΟ να μπορεί να φτάσει οπτική ίνα στο χωλ.
    Προτείνετε να περάσω από τώρα κάποια οπτική ίνα μέσα σε κανάλι η οποία θα ενωθεί αργότερα με το OTO του ote και θα καταλήγει στο χωλ που θα μπει το ONTO. Αν ναι, τι καλώδιο είναι αυτό SC/APC ή SC/UPC?
    Η οπτική ίνα μπορεί να κοπεί και να ενωθεί;
    Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για αυτό;

    Παραθέτω και μια πρόχειρη κάτοψη
    image.png.795544de61012872c0b4f91fdcb6176d.png

Στο χωλ, θα έχεις κάποιο rack ή ντουλάπι με αρκετό χώρο για εξοπλισμό; Θα έχει και έναν τυπικό αερισμό;

1 + 2) Οι σωλήνες φαίνεται να χωράνε 2 καλώδια. Πες του να σου ρίξει 2 UTP σε κάθε σημείο (δεν χρειάζεται απαραίτητα cat6a, εκτός αν το κόστος είναι ίδιο, το cat6 φτάνει 10gbps μέχρι ~40-50 μέτρα). Είτε τα τερματίζει σε πρίζες, είτε σε ακροδέκτες, είτε τα αφήνει χύμα.

Από το κουτί του οτε μέχρι το εσωτερικό του σπιτιού, θα σου ρίξει αντίστοιχο καλώδιο.

Από την στιγμή που μετακομίζεις σε δικό σου (?) σπίτι, καλύτερα σκάψιμο και πέρασμα σωλήνων (όπου απαιτηθεί). Αυτά τα πληρώνεις τώρα και θα σε πάνε 15-20-25 χρόνια.

3) Ο πάροχος θα φέρει την οπτική ίνα και θα στην τερματίσει εκεί που θα του υποδείξεις. Μην ασχοληθείς να αγοράσεις και να περάσεις.

Ναι, η οπτική ίνα μπορεί να κοπεί και να συγκολληθεί/τερματιστεί. Απλά θέλει ακριβό εξοπλισμό (3Κ - 20Κ €, ίσως και παραπάνω), τον οποίο έχει ο πάροχος.

Edit : Ρίξε και πίσω από την μελλοντική τηλεόραση 2 UTP.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε προβλέψεις για το πόσα καλώδια θέλεις, και πάνω στο νούμερο που θα βγάλεις, ρίξε επιπλέον 20%. Πίστεψέ με, είναι περισσότερα απ' όσα αρχικά πιστεύεις. Επίσης στα κεντρικά σημεία του σπιτιού, ή τέλος πάντων όπου θα χρειαστείς καλό σήμα, ρίξε κι εκεί καλώδιο για να βάλεις access point(s). Μη βασίσεις το WiFi σου σε ένα μηχανάκι των 50€ στην άκρη του σπιτιού.

Έκανα αυτή τη διαδικασία πρόπερσι, και προφανώς δε γλίτωσα το σκάψιμο (ούτε το σήκωμα στα πλακάκια). Κάποιες γραμμές πέρασαν μέσα από τους σωλήνες του συναγερμού (που καταργήθηκε), αλλά από ένα σημείο κι έπειτα που «συναντιώνται» (20+ γραμμές) για να πάνε προς το χώρο του rack, έπεσε το σκάψιμο του αιώνα.

Μην αμελήσεις και τα ηλεκτρολογικά, αφού κάνεις ανακαίνιση. Τα πιο πολλά σπίτια έχουν αίσχος ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Αφού θα μπει κομπρεσέρ φτιάξ' τα κι αυτά σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/06/2023 at 01:09, furiousboy13 said:

Καλησπέρα. Μετακομίζω και θα κάνω μερική ανακαίνιση στο σπίτι ώστε να αναβαθμίσω τα δικτυακά.

Αυτή τη στιγμή η περιοχή υποστηρίζει VDSL. Εγώ θα ήθελα όσο γίνεται να προετοιμαστώ όμως και για FTTH που κάποια στιγμή θα έρθει.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

  1. Θα ζητήσω από ηλεκτρολόγο να καταργήσει όλες τις πρίζες τηλεφώνου και να μεταφέρει την κύρια γραμμή τηλεφώνου στο χωλ όπου σκεφτομαι εκεί να βάλω μια θυρίδα όπου θα συγκεντρώνω όλον τον δικτυακό εξοπλισμό. Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε δεξιά το καλώδιο που έρχεται απέξω και αριστερά τα 3 ζεύγη που πάνε στις υπόλοιπες πρίζες.
    image.png.fb191de60ac1f1ccdbce51cf57a9b448.png 
  2. Κάθε δωμάτιο έχει πρίζα τηλεφώνου. Θα ήθελα να τις καταργήσω και αυτές να γίνουν πρίζες ethernet. Θα φεύγουν από το χωλ 4 καλώδια cat6a. Ενα δλδ για κάθε δωμάτιο και ένα που θα ξαναγυρνάει στο σαλόνι.
    Παρακάτω έχω βάλει εικόνα απο την τηλεφωνική πρίζα σε ένα δωμάτιο.
    Το ιδανικό θα ήταν αν μπορεί να περάσει το ethernet από το υπάρχον κανάλι.
    image.png.e9207a508938189b645dc846917db58f.png

    Στο σαλόνι θα πάει έτσι και αλλιώς σε διαφερετικό σημείο από εκεί που ήταν η πρίζα τηλεφώνου.
    Πιστεύετε ότι θα μπορεί να περάσει από το υπάρχον δίκτυο; Αν όχι να προτιμήσω εξωτερικό κανάλι ή σκάψιμο των τοίχων;
  3. Θέλω να προετοιμαστώ για το FTTH και όταν έρθει ο οτε να βαλει το OTO, από το ΟΤΟ να μπορεί να φτάσει οπτική ίνα στο χωλ.
    Προτείνετε να περάσω από τώρα κάποια οπτική ίνα μέσα σε κανάλι η οποία θα ενωθεί αργότερα με το OTO του ote και θα καταλήγει στο χωλ που θα μπει το ONTO. Αν ναι, τι καλώδιο είναι αυτό SC/APC ή SC/UPC?
    Η οπτική ίνα μπορεί να κοπεί και να ενωθεί;
    Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο για αυτό;

     

 Η οπτικη ίνα ειναι single mode. και μετα γινεται splice eιτε με mechanical splice είτε με fushion splice με οτι connector θες.για ftth θες sc apc pigtail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 7:10 ΜΜ, poulinos είπε

 Η οπτικη ίνα ειναι single mode. και μετα γινεται splice eιτε με mechanical splice είτε με fushion splice με οτι connector θες.για ftth θες sc apc pigtail.

Αποτι καταλαβαίνω έξω από το διαμέρισμα θα είναι ατερματιστη ώστε να την τερματίσει ο πάροχος όταν έρθει το ftth. Εσωτερικά, εκεί που θα έχω το router θα πρέπει να είναι τερματισμενη ή χύμα το καλώδιο; Θα πρέπει να πω να μου βάλει τέτοια πρίζα;

 

Screenshot_20230618_195739_Drive.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, furiousboy13 said:

Αποτι καταλαβαίνω έξω από το διαμέρισμα θα είναι ατερματιστη ώστε να την τερματίσει ο πάροχος όταν έρθει το ftth. Εσωτερικά, εκεί που θα έχω το router θα πρέπει να είναι τερματισμενη ή χύμα το καλώδιο; Θα πρέπει να πω να μου βάλει τέτοια πρίζα;

 

 

εξω απο το διαμερισμα θα υπαρχει floor box και η ινα θα ειναι τερματισμενη σε sc apc connector θυληκο. εσυ και το καλωδιο να περασεις τους connectors θα τους βαλει ο παροχος. και μεσα στο χωρο σου θα μπει πριζακι απο τον παροχο. συνηθως βαζουν ενα πριζακι και απο εκει φευγει Patch cord sc apc -> sc apc simplex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...