Προς το περιεχόμενο

Remote utilities


theosdor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.

Πρόσφατα σε windows 11  εμφανίστηκε ένα νέο εικονίδιο στην γραμμή εργασιών που με έχει προβληματίσει.

Ξέρει κανείς τι είναι και αν χρειάζεται κάποια αντιμετώπιση?

remote utilities 2.png

remote utilities.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι για απομακρυσμένη διαχείριση και μάλιστα ο host είναι το pc που θα διαχειρίζεται απομακρυσμένα από κάποιον viewer, κάπως σαν το vnc δηλαδή. Δεν είναι ιός ή malware και (κανονικά) θα έπρεπε να το στήσει κάποιος και όχι να εμφανιστεί από μόνο του. Μήπως έχει και κάποιος άλλος πρόσβαση στο pc; Είναι σε σπίτι ή σε εργασία; Αν είναι σε εργασία μπορεί να το έστησε το IT τμήμα σας οπότε ρωτάς προς τα εκεί. Αν είναι σπιτικό pc και δεν έχει άλλος πρόσβαση τότε είναι πολύ περίεργο πως εμφανίστηκε αυτόματα.

Δες στις ρυθμίσεις του αν έχει δηλωθεί κάποιο viewer που να έχει πρόσβαση συνεχώς.

Πάντως δείχνει ότι είναι ρυθμισμένο για πρόσβαση σε εσωτερικό δίκτυο, εξ ου και η ip 192.168.ΧΧΧ.ΧΧΧ (δεν έχει νόημα να κρύβεις αυτήν την ip, το id καλώς το έκρυψες).

EDIT:

Έλεγξε να δεις και το licensing στο about του προγράμματος. Αν είναι η free έκδοση σε ειδοποιεί όταν κάποιος συνδέεται, ενώ αν είναι η pro μπορεί να απενεργοποιηθεί αυτό το alert.

https://www.remoteutilities.com/buy/licensing.php

 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Συγνώμη που άργησα να απαντήσω και εγώ αλλά ήμουν εκτός.

Είναι ο προσωπικός μου υπολογιστής στο σπίτι που δεν τον ακουμπάει κανείς και μου κάνει τεράστια εντύπωση το όλο θέμα.

Έχω μια υποψία ότι εγκαταστάθηκε μαζί με ένα πρόγραμμα που είχα βάλει για driver update χωρίς βέβαια να έχω τικάρει κάποιο κουτάκι που σου λέει συνήθως να σου εγκαταστήσει εξτρά προγράμματα, πάντα το προσέχω αυτό.

Επειδή δεν υπάρχει πουθενά για να κάνω απεγκατάσταση, θα προχωρήσω σε φορμάτ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...