Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασίες Samsung 970 Evo Plus (nvme)


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι φυσιολογικές οι θερμοκρασίες για τον παραπάνω δίσκο; Παίζουν από 44 εως και 56 βαθμούς.Τον έχω χωρίς thermal pad και heatsink.Eίναι μέσα σε ένα HP Elitedesk mini και ακριβώς πάνω του είναι ένας SSD οπότε θεωρώ οτι δεν υπάρχει χώρος να του βάλω το οποιοδήποτε heatsink (αν και δεν το έχω ψάξει).Να ασχοληθώ ή είναι νορμάλ οι θερμοκρασίες αυτές;

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Θερμοκρασίες Samsung 970 Evo Plus (nvme)
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Normal temperatures.

Ο 1ος με ψυκτρα μητρικής και ως system drive είναι 44 έως48 βαθμούς.

Ο 2ος idle με ψυκτρα  μητρικής είναι συνήθως 42-43 βαθμούς.

Όταν κάνω αρκετές εγγραφές ανεβαίνει η θερμοκρασία αρκετά πιο πάνω.

 

Αν υπάρχει έστω και μικρό περιθώριο, μπορείς να βάλεις μια λεπτή (έχει δύο: με 3mm πάχος, ή με 6mm πάχος) ψύκτρα π.χ. https://vi.aliexpress.com/item/32953640448.html

Τώρα αν θα κάνει δουλειά δεν ξέρω.

 

 

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , επειδή είμαι λίγο υποχόνδριος σε θέματα θερμοκρασιών όσον αφορά ηλεκτρονικά γενικότερα , κάθησα και χάζεψα μερικά βιντεάκια στο yt και είδα οτι οι θερμοκρασίες μακροχρόνια επηρεάζουν αρκετά τους M.2 δίσκους προς το χειρότερο.Επίσης τα κλασικά heatsink που καλύπτουν όλη την επιφάνεια του δίσκου δηλαδή και τα τσιπάκια μνήμης και τον controller μπορεί να βελτιώνουν σε κάποιο μικρό βαθμό τη συνολική θερμοκρασία αλλά κάνου το εξής κακό : Επειδή ο controller έχει πάντα σημαντικά μεγαλύτερη θερμοκρασία από τα τσιπάκια μνήμης ειδικά σε idle αλλά και σε full χρήση , με τα κλασικά heatsink μεταφέρεις ουσιαστικά την παραπάνω θερμότητα του controller στα διπλανά τσιπ μνήμης.

Η σωστή λύση είναι να βάλεις (ιδανικά) ξεχωριστά heatsink , αλλά ουσιαστικά μόνο ο controller σηκώνει τις υψηλότερες θερμοκρασίες.

Το HP Elitedesk mini που έχω , πάνω από τον Μ.2 έχει ένα μεταλλικό πλαίσιο-σασι για να μπει ο κλασικός sata ssd και είχα την εντύπωση οτι το σασί εφάπτεται με τον Μ.2 που είναι ακριβώς από κάτω , αλλά ευτυχώς όλο το σασί κάθεται σε βίδες αποστάτες και υπάρχει αρκετός χώρος για να βάλω ψύκτρα οπότε έβαλα μια μικρή τετράγωνη αλουμινίου που βρήκα πρόχειρη και τώρα από 44 που είχα σε idle έπεσε στα 39.Δεν είναι και λίγο 5 βαθμοί.Θα το δω και σε βάθος χρόνου τι θα ποιάνει σε κανονική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Evo Plus 500, 45 βαθμούς περίπου idle και μέχρι και 60 σε load. Χωρίς κάθε είδους ψύκτρα (επιπλέον η απο το m/b).

Θερμοκρασία δωματίου 26-28 c.

To Samsung Magician λέει Normal.

Ψάχνοντας, φαίνεται ότι υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για τις θερμοκρασίες. Προσωπικά σκέπτομαι να αποφύγω την ψύκτρα (be quiet mc1 ή mc1 pro) και θα βάλω απλά έναν επιπλέον μπροστινό ανεμιστήρα (έχω έναν).

Επεξ/σία από endeavour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...