Προς το περιεχόμενο

Κουφό πρόβλημα - προτζέκτορας κάνει παρεμβολές σε ηχεία


cthulhucarbide

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μου έτυχε σήμερα ένα τελείως κουλό πρόβλημα όταν έβαλα ένα παλιό νετμπουκάκι που έχω να παίξω ταινία σε προτζέκτορα και εξωτερικό ηχείο.

Η διάταξη έγινε όπως βλέπετε στο σχεδιάγραμμα:

1280302613_.png.0dd9b33f96c2f52214c0199cb0cfd9c0.png

Έκανα την σύνδεση ανύποπτος και χαλαρός, άναψα τον προτζέκτορα, αλλά μόλις άνοιξα το ηχείο ξεκίνησε ένα βουητό πάρα πολύ έντονο, χωρίς να παίζει καν ήχο το pc. Βάζοντας να παίξει η ταινία το βουητό δεν έφευγε και τελικά ήταν τόσο δυνατό που την κάλυπτε σχεδόν τελείως. Εννοείται δεν μπορούσες να δεις ταινία με τίποτα.

Ψάχνοντας από εδώ και από εκεί, τελικά τυχαία βρήκα τι έφταιγε. Ξεκουμπώνοντας το vga από το laptop το βουητό σταμάτησε μαχαίρι. Ξαναβάζοντάς το, ξαναήρθε. Μάλιστα παρατήρησα ότι δεν χρειαζόταν να είναι καν κουμπωμένα τα pin του vga, αρκεί να ακούμπαγα με το πλάι του βύσματος που έχει το μεταλλικό περίβλημα, πάνω στην επιφάνεια του θηλυκού vga του laptop ώστε ακαριαία να επανέλθει η παρεμβολή στην ίδια ακριβώς ένταση(!)

vfdbfdbfdbfd.jpg.b3c8df92e4f0d517b3629c7ace4d5179.jpg

Το συγκεκριμένο setup με τον συγκεκριμένο προτζέκτορα, κάρτα ήχου, και ηχείο, παίζει εδώ και χρόνια σωστά με δύο διαφορετικά tower (και πιο μακρύ vga, δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο βέβαια). Επίσης σήμερα δοκίμασα με άλλο λαπτοπ πιο νέο, με μόνη διαφορά ότι μπήκε αντάπτορας hdmi σε vga και η παρεμβολή δεν συνέβη.

Βάζοντας τον φορτιστή του netbook όσο γινόταν το βουητό, αυτό άλλαξε λίγο σε χροιά, αλλά έμεινε ίδια η ένταση.

Γενικά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι για να διορθωθεί το θέμα, αλλά επειδή μου φάνηκε πολύ περίεργο θα ήθελα να δω αρχικά αν μπορεί να βρεθεί η αιτία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλειπης γειωση του netbook. Δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι χωρις να βαλεις χερι. Το φις του φορτιστη του εχει γειωση;

Παρε ενα καλωδιο χυμα, βαλε τη μια ακρη του στη γειωση της πριζας (αν γνωριζεις ποια ειναι, αν δε το εχεις με τα ηλεκτρολογικα αγνοησε αυτη τη δοκιμη) και την αλλη ακουμπα τη στο μεταλλικο εξωτερικο του VGA βυσματος και δες αν σταματησει ο ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιαζόμουν κάτι σε σχέση με την γείωση, αλλά γιατί συγκεκριμένα του netbook από την στιγμή που όταν παίζει χωρίς τον φορτιστή του κάνει το ίδιο? Και γιατί όχι θέμα γείωσης του προτζέκτορα?

Σκεφτόμουν μήπως ο χώρος που έβαλα το setup εχθές να μην είχε καθόλου γείωση η πρίζα του. Μπορώ να την ελέγξω με το πολύμετρο για να δω αν όντως δουλεύει η γείωση της πρίζας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί επίσης να φταίνε τα ηχεία ή ο προτζέκτορας ή η υποδοχές vga ή jack. Δηλαδή για κάποιον λόγο να βραχυκυκλώνουν την γείωση με τους ακροδέκτες.

Δοκίμασες να συνδέσεις άλλο vga χωρίς να έχει κάτι στην άλλη μεριά ή με συνδεμένη κάποια απλή οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Υποψιαζόμουν κάτι σε σχέση με την γείωση, αλλά γιατί συγκεκριμένα του netbook από την στιγμή που όταν παίζει χωρίς τον φορτιστή του κάνει το ίδιο? Και γιατί όχι θέμα γείωσης του προτζέκτορα?

Σκεφτόμουν μήπως ο χώρος που έβαλα το setup εχθές να μην είχε καθόλου γείωση η πρίζα του. Μπορώ να την ελέγξω με το πολύμετρο για να δω αν όντως δουλεύει η γείωση της πρίζας?

Ανεφερα το netbook επειδη λες πως με αλλους υπολογιστες τα ιδια πραγματα παιζουν μια χαρα. Ουσιαστικα περναει θορυβος απο τη γειωση του προτζεκτορα μεσω του VGA και μετα απο τη γειωση του VGA παει στο audio jack .Αν το netbook ειχε καλη γειωση, θα πηγαιναν εκει ολα και δε θα εμφανιζοταν κατι. 

Νομιζω η πιο απλη δοκιμη ειναι αυτη που σου ανεφερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα πριν λίγο με έναν τεχνικό ήχου και το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν η γείωση στον φορτιστή του λαπτοπ, αλλά παραξενεύτηκε πολύ όταν του είπα ότι κάνει το βουητό όταν δεν είναι καν συνδεδεμένος και παίζω με την μπαταρία.

Επίσης μου είπε ότι για να είναι τόσο μεγάλης έντασης η παρεμβολή μάλλον κάπως θα περνάει κανονικά ρεύμα στην γείωση και όταν βάλω εκεί το δοκιμαστικό παίζει να ανάψει.

Δοκίμασα το πολύμπριζο με έλεγχο συνέχειας και από το φις του η γείωση φτάνει κανονικά στα ελασματάκια, αν και όχι σε όλα με πολύ σπιρτάδα. Παίζει να θέλει ένα καθαρισματάκι στις επαφές αλλά δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.

Επίσης ο φορτιστής του netbook έχει κανονικά γείωση στο φις. Στην άλλη πλευρά που έχει ένα κυλινδρικό βύσμα, δεν ξέρω.

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Μπορεί επίσης να φταίνε τα ηχεία ή ο προτζέκτορας ή η υποδοχές vga ή jack. Δηλαδή για κάποιον λόγο να βραχυκυκλώνουν την γείωση με τους ακροδέκτες.

Δοκίμασες να συνδέσεις άλλο vga χωρίς να έχει κάτι στην άλλη μεριά ή με συνδεμένη κάποια απλή οθόνη;

Όταν το vga είναι κουμπωμένο στο λαπτοπ αλλά όχι στον προτζέκτορα, δεν κάνει την παρεμβολή.

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ανεφερα το netbook επειδη λες πως με αλλους υπολογιστες τα ιδια πραγματα παιζουν μια χαρα. Ουσιαστικα περναει θορυβος απο τη γειωση του προτζεκτορα μεσω του VGA και μετα απο τη γειωση του VGA παει στο audio jack .Αν το netbook ειχε καλη γειωση, θα πηγαιναν εκει ολα και δε θα εμφανιζοταν κατι. 

Νομιζω η πιο απλη δοκιμη ειναι αυτη που σου ανεφερα. 

Βασικά το setup αυτό που προκάλεσε την παρεμβολή έγινε μεν με τον ίδιο εξοπλισμό αλλά σε διαφορετικό χώρο απότι παλιά.

Οπότε σκέφτομαι μήπως υπάρχει θέμα με την γείωση από την πρίζα που είχε ο χώρος αλλά δεν ξέρω πως να το ελέγξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cthulhucarbide είπε

Όταν το vga είναι κουμπωμένο στο λαπτοπ αλλά όχι στον προτζέκτορα, δεν κάνει την παρεμβολή.

Να πεις στον ηλεκτρονικό και αυτήν την παρατήρηση. Μπορεί το πρόβλημα να είναι στον projector. Αυτός έχει γειωμένο το καλώδιο τροφοδοσίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως ο θορυβος απο το προτζεκτορα ερχεται. Αν εχεις πολυμετρο μετρα διαφορα τασης μεταξυ του εξωτερικου του VGA και μιας γειωσης για να δεις αν υπαρχει διαρροη καπου.

Δε ξερω γιατι του φανηκε περιεργο του τεχνικου οτι χωρις το φορτιστη περναει μεσα απο το λαπτοπ ο θορυβος. Σαν αγωγος λειτουργει, λογικο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αυτός έχει γειωμένο το καλώδιο τροφοδοσίας;

Ναι, είναι το κλασικό καλώδιο τροφοδοσίας που έχουν οι οθόνες, πύργοι κλπ.

Θα του κάνω και αυτού έναν έλεγχο συνέχειας να δω μήπως είναι κομμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και το θέμα του θορύβου μπορει κάποιο τροφοδοτικό να περνάει θόρυβο στο κυκλωμα, και δεν ειναι απαραίτητο να φταίει η γείωση να φέρει έναν τεχνικό να το δει, αν υπήρχε διαρροη θα έπεφτε το ρελε στον πινακα αν δεν έχει ρελε τότε έχει σοβαρότερα προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έβαλα πάνω στο γραφείο μου το καλώδιο τροφοδοσίας του προτζέκτορα και το πολύμπριζο και τα συνέδεσα και έκανα έλεγχο συνέχειας από την μια άκρη μέχρι την άλλη. Η φάση και ο ουδέτερος ακουγόντουσαν καμπάνα αλλά η γείωση ελάχιστα, αν και κυμαινόταν ανάλογα την θέση.

Άνοιξα το πολύμπριζο, γυαλοχαρτάρισα τις επαφές και μετά τις έκανα με σκοτς μπράιτ, φρέσκαρα την ένωση των ελασμάτων με το καλώδιο γείωσης, και άνοιξα και το φις και ανανέωσα και αυτές τις επαφές. Πολύ χαμαλοδουλειά και πήρε πολλή ώρα αλλά με το πολύμετρο στο μπιπ η γείωση του πολύμπριζου ακουγόταν καμπάνα.

Κουμπώνω πάλι το καλώδιο τροφοδοσίας και η γείωση πάλι δεν έπαιζε σχεδόν καθόλου στις 2 από τις 3 θέσεις  :rolleyes:

Παίρνω το κατσαβίδι και τραβάω τα ελάσματα πιο έξω για να κάνουν καλύτερη επαφή και μετά το όλο σύστημα ακουγόταν καμπάνα 🎉

Πιστεύω ότι μάλλον αυτό ήταν το πρόβλημα, κάτι τόσο απλό τελικά.

Κρατάω μια επιφύλαξη μέχρι να το δοκιμάσω σε πραγματικές συνθήκες αλλά απότι φάνηκε με τα σημερινά πειράματα, εχθές ο προτζέκτορας έπαιζε με ελάχιστη ή καθόλου γείωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...