Προς το περιεχόμενο

Ssd vs hdd


emperor4her

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ενώ βρήκα αρκετά θέματα στο forum δεν βρήκα κάποιο τωρινό.. οι ssd έχουν εξελιχθεί αρκετα τα τελευταία χρόνια. 

Θέλω λοιπόν ένα δίσκο περίπου στα 2tb για φωτογραφίες και βίντεο από οικογένεια, φίλους κλπ.

Ειμαι ανάμεσα σε:

Seagate IronWolf Pro 2TB

Samsung 970 Evo Plus SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 3.0

Samsung 870 Evo SSD 2TB 2.5

Τα λεφτά δεν είναι κριτήριο μιας και δεν θα τσιγκουνευτω 20€ εφόσον μιλάμε για αξιοπιστία.. 

Η ταχυτητα δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα αφου δεν ειναι οτι θα γινονται συχνες εγγραφες/αντιγραφες κλπ

επισης να ανφερω οτι δεν θα ειναι εξωτερικος δισκος αλλα μονιμα πανω στο pc με εσωτερικη συνδεση. (το αναφερω γιατι καπου ειχα διαβασει οτι αν οι ssd δεν παρουν ρευμα για αρκετο καιρο χανουν δεδομενα) δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.. 

Εννοείται ότι έχω 2ο σκληρό για backup.. 

Τι θα επιλεγατε? 

Τα αρχεία που έχω τώρα είναι περίπου στα 700gb οπότε προτιμώ 2tb, γιατί το 1 θα γεμίσει μέσα στον 1-1.5 χρόνο υποθέτω.

 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου

αγορα SSD ως boot disk ή για χρηση απο εφαρμογη για προσωρινη μνημη. Για αποθηκευση αρχειων του χρηστη HDD

12 λεπτά πριν, emperor4her είπε

(το αναφερω γιατι καπου ειχα διαβασει οτι αν οι ssd δεν παρουν ρευμα για αρκετο καιρο χανουν δεδομενα) δεν ξερω κατα ποσο ισχυει..

ειναι ψεμματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, emperor4her είπε

επισης να ανφερω οτι δεν θα ειναι εξωτερικος δισκος αλλα μονιμα πανω στο pc με εσωτερικη συνδεση. (το αναφερω γιατι καπου ειχα διαβασει οτι αν οι ssd δεν παρουν ρευμα για αρκετο καιρο χανουν δεδομενα) δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.. 

1 λεπτό πριν, lneam είπε

ειναι ψεμματα

https://www.google.com/search?q=ssd+no+power+data+loss&oq=ssd+no+power+data+loss&aqs=chrome..69i57.7506j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Overall, if SSD is not getting power for several years, it may lose data. According to research, an SSD can retain your data for a minimum of 2-5 Years without any power supply. Some SSD manufacturers also claim that SSD can save data without a regular power supply for around 15 to 20 years

Παντως αυτο βγαζει το google.. νταξει, δεν θα μεινει 2 χρονια εκτος, αλλα λεμε τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται nvme  ssd. Από την στιγμή που θα μπει εντός του pc, επιλέγεις την καλύτερη λύση .Αν δεν υπάρχει slot ελεύθερο για τον nvme μπορείς να τον συνδέσεις με ανταπτορα σε sata ή παίρνεις τον sata ssd.
Με λίγα λόγια αποφεύγεις για εσωτερικό σκληρό , μηχανικό δίσκο. Προτιμότερο είναι να έχεις το μηχανικό σε εξωτερική θήκη usb3 με δικιά της τροφοδοσία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, emperor4her είπε

Θέλω λοιπόν ένα δίσκο περίπου στα 2tb για φωτογραφίες και βίντεο από οικογένεια, φίλους κλπ.

Ελπίζω μονο να μην ειναι το μονο μεσο που θα αποθηκευτούν τα δεδομενα αυτα. 
Να τα κανεις αντιγραφη και σε καποιο αλλο μεσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gorge18 είπε

Ελπίζω μονο να μην ειναι το μονο μεσο που θα αποθηκευτούν τα δεδομενα αυτα. 
Να τα κανεις αντιγραφη και σε καποιο αλλο μεσο 

ολοι αυτο λενε, αλλα ποιο το αλλο μεσο? DVD? cloud? Το πρωτο θες πολλα δισκακια, recorder pc στο δευτερο αν εξαιρεσεις τη συνδρομη, "εκθετεις" τα αρχεια σου σε  εξωτερικο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, corsakias είπε

ολοι αυτο λενε, αλλα ποιο το αλλο μεσο? DVD? cloud? Το πρωτο θες πολλα δισκακια, recorder pc στο δευτερο αν εξαιρεσεις τη συνδρομη, "εκθετεις" τα αρχεια σου σε  εξωτερικο χωρο.

cloud, αν δεν μιλαμε για προσωπικα δεδομενα τυπου γυμνο περιοχομενο 😅 τοτε δεν εχεις καποιο θεμα.. υποθετω εχεις ηδη facebook, insta Κλπ.. αν οχι, τοτε η λυση ειναι εξωτερικος δισκος, τον συνδεεις και κανεις backup ανα καποια διαστηματα και εισαι οκ..

18 ώρες πριν, gorge18 είπε

Ελπίζω μονο να μην ειναι το μονο μεσο που θα αποθηκευτούν τα δεδομενα αυτα. 
Να τα κανεις αντιγραφη και σε καποιο αλλο μεσο 

Ειναι ηδη ανεβασμενα σε Google photos, σε original αναλυση, οποτε υπαρχει backup εκει.,

περα απ αυτο, εχω εναν εξωτερικο σκληρο που ανα καποια διαστηματα (2-3 μηνες) κανω Backup.. οχι δεν εχω τετοιο θεμα. 

18 ώρες πριν, atheatos είπε

Εννοείται nvme  ssd. Από την στιγμή που θα μπει εντός του pc, επιλέγεις την καλύτερη λύση .Αν δεν υπάρχει slot ελεύθερο για τον nvme μπορείς να τον συνδέσεις με ανταπτορα σε sata ή παίρνεις τον sata ssd.
Με λίγα λόγια αποφεύγεις για εσωτερικό σκληρό , μηχανικό δίσκο. Προτιμότερο είναι να έχεις το μηχανικό σε εξωτερική θήκη usb3 με δικιά της τροφοδοσία.

 

εχω ελευθερο m.2 slot, γιαυτο ελλωστε το εβαλα σαν επιλογη.. 

το μονο που ειχα ενδοιασμο αν ηταν καλυτερα ssd ή mve. η ταχυτητα εγγραφης ειναι αδιαφορη, δηλαδη θα περαστουν 700 gb, Και μετα απλα θα προσθετω gb, δεν θα γινονται αλλου ηδους εγγραφες-αντιγραφες κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μια καλή λύση είναι και το NAS. Εγώ αυτό κάνω και έχω 2 δίσκους που ο ένας γράφει στον άλλον. Φυσικά το κόστος είναι μεγαλύτερο απο αυτό που προτείνεις εσύ αλλά τα οφέλη είναι ότι έχει ένα σύστημα που μπορείς να ορίσεις πότε να πάρει backup, είναι τοπικά σε εσένα και δεν έχεις φόβο όπως στο cloud, και οι αντιγραφές γίνονται πιο γρήγορα.

Τώρα τα αρνητικά είναι να σου κάψει το NAS και τους δίσκους κάποια αλλαγή τάσης. Οπότε θα χρειαστεί και ένα καλό UPS. Σου στέλνω έτσι κάποια ενδεικτικά.

https://www.skroutz.gr/s/22459654/Synology-DiskStation-DS220j-NAS-Tower-με-2-θέσεις-για-HDD-SSD.html

https://www.skroutz.gr/s/10100708/Seagate-Ironwolf-2TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-5900rpm-με-64MB-Cache-για-NAS-ST2000VN004.html?product_id=32561538&sponsored=listing

https://www.skroutz.gr/s/27003606/APC-Easy-UPS-BVX-Line-Interactive-700VA-360W-με-2-Schuko-Πρίζες.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stef157 είπε

Νομίζω μια καλή λύση είναι και το NAS. Εγώ αυτό κάνω και έχω 2 δίσκους που ο ένας γράφει στον άλλον. Φυσικά το κόστος είναι μεγαλύτερο απο αυτό που προτείνεις εσύ αλλά τα οφέλη είναι ότι έχει ένα σύστημα που μπορείς να ορίσεις πότε να πάρει backup, είναι τοπικά σε εσένα και δεν έχεις φόβο όπως στο cloud, και οι αντιγραφές γίνονται πιο γρήγορα.

Τώρα τα αρνητικά είναι να σου κάψει το NAS και τους δίσκους κάποια αλλαγή τάσης. Οπότε θα χρειαστεί και ένα καλό UPS. Σου στέλνω έτσι κάποια ενδεικτικά.

https://www.skroutz.gr/s/22459654/Synology-DiskStation-DS220j-NAS-Tower-με-2-θέσεις-για-HDD-SSD.html

https://www.skroutz.gr/s/10100708/Seagate-Ironwolf-2TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-5900rpm-με-64MB-Cache-για-NAS-ST2000VN004.html?product_id=32561538&sponsored=listing

https://www.skroutz.gr/s/27003606/APC-Easy-UPS-BVX-Line-Interactive-700VA-360W-με-2-Schuko-Πρίζες.html

Το μονο κακο με το NAS σε σχεση με τις cloud Υπηρεσιες, ειναι οτι χρειαζεσαι πολυ πολυ καλο Internet αν θελεις να δεις κατι εκτος σπιτιου... πχ, το σκ ανεβηκα καλαβρυτα τραβηξα βιντεο απο το festival και τα μαζεψα ολα σε 1 βιντεο.. λογω 4κ εφτασε τα 15 gb... αυτο πραγμα δεν μπορεις να το δεις με το φοβερο Upload της ελλαδας! 😅

κατα τα αλλα ναι συμφωνω σε ολα! βεβαια, με 1 εξωτερικο + εναν δισκο ακομη εσωτερικο νομιζω καλυπτεται το 99% των χρηστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, emperor4her είπε

Το μονο κακο με το NAS σε σχεση με τις cloud Υπηρεσιες, ειναι οτι χρειαζεσαι πολυ πολυ καλο Internet αν θελεις να δεις κατι εκτος σπιτιου... πχ, το σκ ανεβηκα καλαβρυτα τραβηξα βιντεο απο το festival και τα μαζεψα ολα σε 1 βιντεο.. λογω 4κ εφτασε τα 15 gb... αυτο πραγμα δεν μπορεις να το δεις με το φοβερο Upload της ελλαδας! 😅

κατα τα αλλα ναι συμφωνω σε ολα! βεβαια, με 1 εξωτερικο + εναν δισκο ακομη εσωτερικο νομιζω καλυπτεται το 99% των χρηστων.

15GB;;; Το Avatar σε 4K ήταν;;; Εντάξει οι ταχύτητες σίγουρα είναι ένα θέμα αλλά εγώ το είπα πιο πολύ σαν backup λειτουργία και όχι σαν media station που θα βλέπεις συχνά αρχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα.Σημερα μου ηρθε ο καινουργιος ssd και μετα την εγκατασταση στο pc εκει που πηγα να κανω σε αυτον αντιγραφη επικοληση  ενα παιχνιδι απο εναν εξωτερικο hhd μου κολλησε προς το τελος και μολις πηγα να κανω διαγραφη δεν μου το διεγραφε απο τον ssd και ειχε κολλησει τελειως.Εκανα μια επανεκκινηση του υπολογιστη και μετα μπορεσα να διαγραψω το παιχνιδι που κολλησε στον ssd στην αντιγραφη και δοκιμασα ξανα και ολα κομπλε την δευτερη φορα.Εβαλα και το παιχνιδι και επαιζε μια χαρα στον νεο ssd.

Στο speccy απ οτι ειδα ειχε το 1 στο τελος των μηδενικων εκει που γραφει unexpected power loss

Αυτο συμβαινει αν ειναι ελλατωματικος ο καινουργιος ssd η να ετυχε με την τροφοδοσια στην μητρικη?

Ο ssd που δικομασα ειναι αυτος

https://www.e-shop.gr/ssd-crucial-ct1000mx500ssd1-mx500-1tb-25-7mm-internal-sata3-p-PER.321115

 

Επεξ/σία από mils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες τα καλώδια του τροφοδοτικού. Τι τροφοδοτικό έχεις;

Εχω πετύχει τροφοδοτικά που ενώ είναι καλά,  έχουν τραβηχτεί τα καλώδια και έχουν σπάσει οι κολλήσεις μέσα. Δοκίμασε να δώσεις ρεύμα από διαφορετικό καλώδιο. Αν είναι modular δοκίμασε άλλη φυσα. 

Μπορεί να είναι το πρόβλημα η μητρική ή ή τροφοδοσία της αλλά ας ξεκινήσουμε από το τροφοδοτικό μιας από αυτό παίρνει ρεύμα ο ssd. Να έχει τέτοια βλάβη από μόνος του ο σκληρός  , λίγο δύσκολο...

Στις 9/6/2023 στις 10:26 ΜΜ, TROIDX είπε

NAS=Backup συν χικια δυο πραγματα. Βεβαια οικονομικα πρεπει να Αντεχεις.... για remote upload ΔΕ το συζηταμε

Πέρα από τα ορθογραφικά αυτό που γράφεις είναι φλου...Ένα  NAS μπορεί να είναι  και raid 0 , οπότε το  NAS=backup πάει περίπατο.  Εκτός και αν εννοείς οτι ειναι ένα από τα 2 τουλάχιστον σημεία των αρχείων για backup. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, atheatos said:

Δες τα καλώδια του τροφοδοτικού. Τι τροφοδοτικό έχεις;

Εχω πετύχει τροφοδοτικά που ενώ είναι καλά,  έχουν τραβηχτεί τα καλώδια και έχουν σπάσει οι κολλήσεις μέσα. Δοκίμασε να δώσεις ρεύμα από διαφορετικό καλώδιο. Αν είναι modular δοκίμασε άλλη φυσα. 

Μπορεί να είναι το πρόβλημα η μητρική ή ή τροφοδοσία της αλλά ας ξεκινήσουμε από το τροφοδοτικό μιας από αυτό παίρνει ρεύμα ο ssd. Να έχει τέτοια βλάβη από μόνος του ο σκληρός  , λίγο δύσκολο...

Πέρα από τα ορθογραφικά αυτό που γράφεις είναι φλου...Ένα  NAS μπορεί να είναι  και raid 0 , οπότε το  NAS=backup πάει περίπατο.  Εκτός και αν εννοείς οτι ειναι ένα από τα 2 τουλάχιστον σημεία των αρχείων για backup. 

καλημερα, για τα ορθογραφικα κρινε οσο θες φιλε μου γιατι οταν πληκτρολογω δεν κοιταω καν την οθονη με το λατινικο μονο πληκτρολογιο που εχω.... 

πιο πανω γραφω ''NAS=Backup συν χικια δυο πραγματα.''

Για εμενα ειναι RAID 1 για redundancy και τα χιλια δυο πραγματα ειναι  DLNA , file server για τις pc κ οτιδηποτε αλλο εχουν η οικογενεια του σπιτιου, τα remote ''τραβα-στειλε-streaming '' για οτιδηποτε θελει ο οποιοσδηποτε κλπ.....

Αν εγινα κατανοητος καλως, αν οχι παλι καλως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Δες τα καλώδια του τροφοδοτικού. Τι τροφοδοτικό έχεις;

Εχω πετύχει τροφοδοτικά που ενώ είναι καλά,  έχουν τραβηχτεί τα καλώδια και έχουν σπάσει οι κολλήσεις μέσα. Δοκίμασε να δώσεις ρεύμα από διαφορετικό καλώδιο. Αν είναι modular δοκίμασε άλλη φυσα. 

Μπορεί να είναι το πρόβλημα η μητρική ή ή τροφοδοσία της αλλά ας ξεκινήσουμε από το τροφοδοτικό μιας από αυτό παίρνει ρεύμα ο ssd. Να έχει τέτοια βλάβη από μόνος του ο σκληρός  , λίγο δύσκολο...

Το τροφοδοτικο ειναι το CoolerMaster MWE 500 Bronze V2 500W 

Ισως να τραβηξα και εγω τα καλωδια λιγο παραπανω μεχρι να καταφερω να βγαλω το καλωδιο της τροφοδοσιας μιας και ηταν σφηνωμενα και δεμενα λογο και cable managemen.

Τσεκαρα χθες το βραδυ παλι τον ssd με το παιχνιδι που εβαλα σε αυτον και επαιξα για 1,5 ωρα και ηταν ολα κομπλε.Οποτε αν ξανασυβει το ιδιο θα αλλαξω καλωδιο τροφοδοσιας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...