Προς το περιεχόμενο

Ρεαλιστικός κίνδυνος να «ψοφήσει» ο NVMe λόγω παλαιότητας - χρήσης;


Haldol
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Dantε,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρααα. Έχω σετάρει ένα αρχαίο (2012) μηχανάκι με έναν παλιό NVMe που είχα, ο οποίος προέρχεται από ένα Lenovo Yoga 720 που είχα πάρει... το 2017. Το laptopάκι το έχω δώσει εδώ και αρκετά χρόνια, αλλά το είχα αναβαθμίσει με μεγαλύτερο δίσκο, οπότε ο δικός του δίσκος καθόταν σ' ένα συρτάρι (μέχρι πριν καμιά 'βδομάδα). Είχε όμως ήδη αρκετή χρήση, μέχρι να αντικατασταθεί.

Ο λόγος που τον «φοβάμαι» δεν είναι μη χάσω (χρήσιμα) δεδομένα. Οτιδήποτε είναι σημαντικό υπάρχει και αλλού, synced, τόσο σε άλλα μηχανήματα όσο και σε cloud. Οπότε το data loss δε με φοβίζει. Με ανησυχεί όμως μη πεθάνει ξαφνικά εκεί που τον χρειάζομαι, και τρέχω να βρω στα ξαφνικά δίσκο, ίσως κάποιον που δε θα με ικανοποιεί κιόλας (γιατί αυτός θα'ναι άμεσα διαθέσιμος), και μετά να φάω και όλη τη διαδικασία της εγκατάστασης λειτουργικού, προγραμμάτων, κ.λπ.

346141979_915367696223010_2860970470603048575_n.png.521aada02eee65fd61b8d2113394291d.png

Τι λέτε; Είναι καλύτερα να συνταξιοδοτηθεί οριστικά από τώρα, προληπτικά; Υπάρχει σημαντική πιθανότητα να μη βγάλει έστω 1 έτος; Τρομερή χρήση δεν έχει (δεν είναι το 24/7 μου) αλλά και πάλι μέσα στη 'βδομάδα θα δουλέψει 10+ ώρες. Τα μηχανήματα τα κάνω format συνήθως 1 φορά το χρόνο, οπότε αν δεν είναι πιθανό να τον χάσω μέχρι τότε, δε μ' απασχολεί. Τώρα έκανα τη κίνηση και τον έβαλα στο μηχάνημα - οπότε αν είναι πιθανό να τον χάσω και να φάω το μανίκι, ας γίνει τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω με επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω για ποια λειτουργικά υπάρχει, αλλά να ξέρεις ότι η πιο αξιόπιστη μέτρηση στους samsung γίνεται με το magician της ίδιας εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snbblp είπε

Το λέω με επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω για ποια λειτουργικά υπάρχει, αλλά να ξέρεις ότι η πιο αξιόπιστη μέτρηση στους samsung γίνεται με το magician της ίδιας εταιρίας.

Windows έχει αυτό το μηχάνημα, οπότε θα κάνω και μ' αυτό έναν έλεγχο! Σ' ευχαριστώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

και μετά να φάω και όλη τη διαδικασία της εγκατάστασης λειτουργικού, προγραμμάτων, κ.λπ.

Νομίζω αν πάρεις system backup με κάποιο προγραμμα όπως το EaseUS πχ. η διαδικασία που περιγράφεις δεν υφίσταται. Το recovery μετά είναι σχεδόν copy paste. 
Δεν ξέρω γιατί πιστεύεις ότι ο συγκεκριμένος σκληρός θα σου δημιουργήσει πρόβλημα , μιας και οποιοδήποτε σκληρός ακόμη και καινούργιος μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα. 
Τέλος πάντων αν θες να το αλλάξεις δικαίωμα σου , απλά δεν χρειάζεσαι να χρησιμοποιείς δικαιολογίες για αυτό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dantε είπε

10TBW εχει ο δισκος. Ελαχιστο σε σχεση με το οσο αντεχουν.

Τον χρησιμοποιεις αφοβα.

Thank you. Όντως, με βάση τα TBW είναι καινούριος. Δε τον ακουμπάω. :D

23 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τέλος πάντων αν θες να το αλλάξεις δικαίωμα σου , απλά δεν χρειάζεσαι να χρησιμοποιείς δικαιολογίες για αυτό…

Δε θέλω να τον αλλάξω, με καλύπτει, απλά ψαχνόμουν να δω μήπως υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος να τον χάσω λόγω ηλικίας. Αλλά αν υπήρχε, σίγουρα θα προτιμούσα να τον αλλάξω σε κάποια στιγμή γνωστή εκ των προτέρων (π.χ. τώρα) παρά να τρέχω ξαφνικά. Όπως και να'χει με τα 10 TBW που επισήμανε ο @Dantε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Haldol είπε

Thank you. Όντως, με βάση τα TBW είναι καινούριος. Δε τον ακουμπάω. :D

Δε θέλω να τον αλλάξω, με καλύπτει, απλά ψαχνόμουν να δω μήπως υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος να τον χάσω λόγω ηλικίας. Αλλά αν υπήρχε, σίγουρα θα προτιμούσα να τον αλλάξω σε κάποια στιγμή γνωστή εκ των προτέρων (π.χ. τώρα) παρά να τρέχω ξαφνικά. Όπως και να'χει με τα 10 TBW που επισήμανε ο @Dantε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Magician, έβαλες;

Γιατί αν δεν έβαλες και γράψεις κανένα "μου πέθανε ξαφνικά" θα συνδεθείς με Κάιρο. Κάποια μοντέλα με συγκεκριμένο firmware έχουν πρόβλημα σοβαρό. Με ελάχιστη χρήση, γυρνάνε σε read-only ξαφνικά. Κανονικά, όλοι οι samsung πρέπει να το τρέχουν monitor-on-tray σε μόνιμη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, snbblp είπε

Magician, έβαλες;

Ναι, αλλά δε πήγε πολύ καλά. Στην ενότητα Diagnostic Scan γράφει "the selected drive does not support this feature". Πιθανότατα επειδή η μητρική δεν είχε εγγενώς υποστήριξη NVMe και έκανα πατέντα να'χει αυτό το θέμα... όπως και να 'χει όμως το Samsung Magician δε θέλησε να συνεργαστεί!

:P

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτον κάπου αλλού ρε φίλε και μέτρησέ τον! Αν είναι στην παρτίδα που λέμε, πεθαίνουν ξαφνικά και ΜΟΝΟ το Magician μπορεί να σε προειδοποιήσει και να το αποτρέψει. Και btw, σαν μπόνους, θα μάθεις με αξιόπιστο τρόπο το ποσοστό της φθοράς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω άλλη συσκευή που να μπορεί να δεχτεί το δίσκο, δυστυχώς. Παρόλα αυτά, για το bug που λες, όλα τα άρθρα που βρίσκω αναφέρονται στους 970/980 PRO. Οι οποίοι είναι κυκλοφορία του 2018 (970 PRO) / 2020 (980 PRO), αλλά είναι και commercial σειρά. Αυτός που έχω είναι OEM δίσκος, δεν είναι καν προϊόν λιανικής, πέρα από το ότι είναι πολλά χρόνια πιο παλιός, οπότε δε νομίζω να τον αφορά το θέμα.

Θα αναλάβω πάντως το ρίσκο μου με βάση τις εγγραφές των 10 TBW. Άμα εν τέλει υπήρχε από τότε το bug και ψοφήσει, ψόφησε, έπαιξα κι έχασα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει το bug αυτο ο δικος σου. Ειναι προγενεστερος δισκος. Αν δε τον βρισκει καν και το Samsung Magician, ειναι OEM Samsung απο τα βαθυ της Κινας πιθανοτατα...

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις τον PM961 και δεν δουλεύει με magician, π.χ. παρόμοια περίπτωση με το προηγούμενο μοντέλο PM951

https://us.community.samsung.com/t5/Samsung-Apps-and-Services/Magician-for-PM951/td-p/193767

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2023 στις 11:28 ΜΜ, cyberguy είπε

ενημερωτικά σε 2x970 evo που σκαβαν ως ssd cache se synology πεθαναν στα 289ΤΒ
image.jpeg.88495d8ac05af89420045c4cee77da93.jpeg

image.png.88ff645a4ccb2388519d61b3d59d0fa1.png

Να συμπληρώσουμε πως σύμφωνα με την επίσημη εγγύηση, οι 970 EVO 500 GB έχουν Product Warranty Policy (Period or TBW) 5 years or 300 TB TBW.
Σου φάγανε 10,1 TB 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 9-11 είπε

Να συμπληρώσουμε πως σύμφωνα με την επίσημη εγγύηση, οι 970 EVO 500 GB έχουν Product Warranty Policy (Period or TBW) 5 years or 300 TB TBW.
Σου φάγανε 10,1 TB 😛

εαν τα ξεπερνουσα δεν θα επιανε το RMA. Υποψιν η samsung εχει απο τα καλυτερα RMA, ήρθε courier απο το σπιτι, παρέλαβε τον δισκο και σε 2 βδομάδες ήρθε καινούργιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...