Προς το περιεχόμενο

Πλύσιμο κουκούλας αυτοκινήτου


ulalume

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως πλένω την κουκούλα του αυτοκινήτου χωρις να χαλασει επενδυση-αδιαβροχοποιηση κτλ;

Τοσα χρονια ημουν σε γκαραζ, αλλα τωρα αναγκαστικά ειμαι εξω και δεν το ειχα ξανακανει.

Η κουκουλα ειναι βαρια θερμοκολλημενη με εσωτερική υφασμάτινη επένδυση.

Στο καταστημα μου ειπαν μονο πλυσιμο φορεμενη στο αυτοκίνητο με σκετο νερο, ουτε πλυντήριο (λογικό) ουτε μπανιερα ουτε τίποτα αλλο. Μονο φορεμενη, αλλα αυτο πρακτικά είναι αδυνατο .

Εχει καποιος καμια συμβουλή η εμπειρία ωστε να καθαρισει απο χωματα κουτσουλιες, αλλα να μην χαλασει κιολας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καποτε ειχα περασει απο αυτο μεχρι που μου εσπασε τα νευρα και γυρισα σε μεταλλικη οροφη!

anyway καλα σου ειπαν αλλα στη πραξη αρκετες βρωμιες δε φευγουν με απλο νερο. Εγω εβαλα παρα πολυ λιγο καθαριστικο αυτοκινητου/σαπουαν με ενα καλο σπογγωδες σφουγγαρι και ελαχιστο νερο στο σφουγγαρι και αρκετο τρυψιμο. Η διαδικασια

Πλυσιμο με απλο νερο π.χ λαστιχο ολο το αμαξι (στη κουκουλα μη ριξεις πολυ ουτε πιεση)

μετα τρυψιμο με σφουγγαρι και τελος ξεβγαλμα παλι με νερο αλλα χωρις πιεση και πολυ ογκο νερου...

Η οροφη μισει τον ηλιο και το πολυ νερο. Αν μπορεις παρκαρετο σε σκιερο/καλυμενο μερος....στη χειροτερη (αυτο εκανα) αγορασε κουκουλα. Αν δεις ποσο εχουν παει τωρα οι οροφες (δε γραφω καν για μηχανισμους) μπορεις να αγορασεις καμμια 10ρια κουκουλες

 

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καποτε ειχα περασει απο αυτο μεχρι που μου εσπασε τα νευρα και γυρισα σε μεταλλικη οροφη!

anyway καλα σου ειπαν αλλα στη πραξη αρκετες βρωμιες δε φευγουν με απλο νερο. Εγω εβαλα παρα πολυ λιγο καθαριστικο αυτοκινητου/σαπουαν με ενα καλο σπογγωδες σφουγγαρι και ελαχιστο νερο στο σφουγγαρι και αρκετο τρυψιμο. Η διαδικασια

Πλυσιμο με απλο νερο π.χ λαστιχο ολο το αμαξι (στη κουκουλα μη ριξεις πολυ ουτε πιεση)

μετα τρυψιμο με σφουγγαρι και τελος ξεβγαλμα παλι με νερο αλλα χωρις πιεση και πολυ ογκο νερου...

Η οροφη μισει τον ηλιο και το πολυ νερο. Αν μπορεις παρκαρετο σε σκιερο/καλυμενο μερος....στη χειροτερη (αυτο εκανα) αγορασε κουκουλα. Αν δεις ποσο εχουν παει τωρα οι οροφες (δε γραφω καν για μηχανισμους) μπορεις να αγορασεις καμμια 10ρια κουκουλες

 

Thanks, αλλα μαλλον έγινε παρανοηση.😂

Εννοουσα κουκουλα εξωτερικη, για κλασσικο αυτοκίνητο, κάλυμμα, οχι κουκουλα απο cabrio. 

Απλα επειδη ειχα μαθει να εχω το αυτοκίνητο μου σε γκαραζ και να μην το τρωει ο ηλιος και η σκόνη, πηρα κουκουλα για να τα γλυτωσω εν μέρη, απλα και η κουκουλα οταν γίνεται σκατα δεν μπορω ουτε να την διπλωαω και να την βαλω πχ στο πορτ μπαγκαζ ουτε να την αφησω ετσι, αρα ψαχνω τροπο να την καθαρίζω μια στο τοσο χωρις να την χαλασω

Ευχαριστώ πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είναι φορεμένη στο τουτού σε ίσκιο, ρίξ της πολύ νερό (με λάστιχο βέβαια) πρώτα να φύγουν τα πολλά και να μουλιάσει. Μετά πέρασέ την με μαλακή σκούπα με σκουπόξυλο, κατάλαβες, ρίξε λίγο πιάτων ή άλλο ουδέτερο, όχι cif και τετοια και τρίψε. Σιγά τι θα πάθει;

Όταν βιάζεσαι και την μαζεύεις λερωμένη για να πας βόλτα, να την τυλίγεις με το έξω-μέσα, δηλαδή το καθαρό να μένει επάνω στο δίπλωμα, οπότε έτσι την βάζω στο πορτ μπαγκάζ.

Επεξ/σία από Makis38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Makis38 είπε

Όπως είναι φορεμένη στο τουτού σε ίσκιο, ρίξ της πολύ νερό (με λάστιχο βέβαια) πρώτα να φύγουν τα πολλά και να μουλιάσει. Μετά πέρασέ την με μαλακή σκούπα με σκουπόξυλο, κατάλαβες, ρίξε λίγο πιάτων ή άλλο ουδέτερο, όχι cif και τετοια και τρίψε. Σιγά τι θα πάθει;

Το προβλημα ειναι οτι επειδη πλεον δεν εχω γκαραζ δεν εχω και προσβαση σε λαστιχο κτλ,  γι αυτο ψαχνω τροπο να την πλυνω μονη της, χωρις να ειναι φορεμενη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θα της κανεις ένα στεγνό καθάρισμα, ή στο μπαλκόνι όπως είπε ένας φίλος από πάνω. Γενικα όμως προσοχή με τις κουκούλες σε εξωτερικό χώρο γιατί μπορεί να εγκλωβίσουν υγρασία και αντί να σου προστατέψουν το αμαξι να σε στείλουν για βαφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...