Προς το περιεχόμενο

Πινακίδες αγροτικού


Gerasimos20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γίνεται να ξαναπάρω της πινακίδες του αγροτικού πίσω; Ο πατέρας που πριν χρόνια της είχε παραδώσει αλλά τότε είχε ένα γνωστό που στα χαρτιά έγραφε ότι ενοικίαζε χωράφια εγώ δεν μπορώ τώρα να το κάνω αυτό.Το αγροτικό με βοηθάει πάρα πολύ σε πολλά πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσω χωρίς πινακίδες γτ το πρόστιμο από ότι έχω ακούσει είναι τσουχτερό 😝 Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Gerasimos20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Πινακίδες αγροτικού

Αν δεν είσαι αγρότης τότε μπορείς να έχεις αγροτικό αυτοκίνητο κατά μη επάγγελμα αγρότης, αρκεί να δηλώνεις στη φορολογική σου δήλωση κάποιο αγροτικό εισόδημα.

Δες στο παρακάτω link για να πάρεις μια ιδέα:

https://www.pvaigaiou.gov.gr/αγροτικά-αυτοκίνητα/

Και φυσικά τα ακριβή δικαιολογητικά/διαδικασία θα στα πουν στη διεύθυνση μεταφορών που ανήκεις, εκεί που έχουν παραδοθεί οι πινακίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς θα δηλώσω στην φορολογική μου δήλωση κάποιο αγροτικο εισόδημα χωρίς να έχω χωράφια όμως.Ειχα πάει στην διεύθυνση μεταφορών και τους πρόσφερα 250 ευρώ για να μου το περάσουν όμως έλεγαν ότι δεν μπορούν διότι θα μπούμε σε μπελάδες 

Επεξ/σία από Gerasimos20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Gerasimos20 είπε

Πώς θα δηλώσω στην φορολογική μου δήλωση κάποιο αγροτικο εισόδημα χωρίς να έχω χωράφια όμως.Ειχα πάει στην διεύθυνση μεταφορών και τους πρόσφερα 250 ευρώ για να μου το περάσουν όμως έλεγαν ότι δεν μπορούν διότι θα μπούμε σε μπελάδες 

Tι έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Gerasimos20 said:

Πώς θα δηλώσω στην φορολογική μου δήλωση κάποιο αγροτικο εισόδημα χωρίς να έχω χωράφια όμως.Ειχα πάει στην διεύθυνση μεταφορών και τους πρόσφερα 250 ευρώ για να μου το περάσουν όμως έλεγαν ότι δεν μπορούν διότι θα μπούμε σε μπελάδες 

Δεν χρειάζεται να έχεις χωράφια για να δηλώσεις κάποιο αγροτικό εισόδημα, τόσοι και τόσοι έχουν δηλώσει 50-100€ για να μπορέσουν να βγάλουν πινακίδες σε αγροτικό. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν χρειάζεται να έχεις χωράφια για να δηλώσεις κάποιο αγροτικό εισόδημα, τόσοι και τόσοι έχουν δηλώσει 50-100€ για να μπορέσουν να βγάλουν πινακίδες σε αγροτικό. Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο :P

αυτό..  αγροτικό εισόδημα μπορεί να μπει και απο μελίσσια πχ..  εβγαλα και πουλησα 5 κιλά μέλι απο 20 ευρό. τελός.. θέλω το αγροτικό να κουβαλώ της κυψέλες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, madnifestah said:

αυτό..  αγροτικό εισόδημα μπορεί να μπει και απο μελίσσια πχ..  εβγαλα και πουλησα 5 κιλά μέλι απο 20 ευρό. τελός.. θέλω το αγροτικό να κουβαλώ της κυψέλες 

Κανείς δεν θα σε ρωτήσει τι το θες το αγροτικό, η μόνη προϋπόθεση είναι να έχεις δηλώσει αγροτικό εισόδημα στην τελευταία δήλωση.

Όπως επίσης κανείς δεν θα σε ρωτήσει πως προέκυψε το πενιχρό αγροτικό εισόδημα που δήλωσες, αλλά και να σε ρωτήσουν απλά λες πως προήθλθε από μάζεμα ελιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται για κατά μη κύριο λόγο επαγγελματία αγρότη να γίνει εγράφη στα μητρώα αγροτών για την απόκτηση αγροτικού οχήματος η φτάνει η δήλωση στο εκκαθαριστικό ;

Αγροτικό εισόδημα μπορώ να δηλώσω απο μερικές ελιές αλλά δεν το έκανα ποτέ γιατί είναι μικρή ποσότητα και το κρατάμε στην οικογένεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2023 στις 5:52 ΜΜ, Combodia είπε

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται για κατά μη κύριο λόγο επαγγελματία αγρότη να γίνει εγράφη στα μητρώα αγροτών για την απόκτηση αγροτικού οχήματος η φτάνει η δήλωση στο εκκαθαριστικό ;

Αγροτικό εισόδημα μπορώ να δηλώσω απο μερικές ελιές αλλά δεν το έκανα ποτέ γιατί είναι μικρή ποσότητα και το κρατάμε στην οικογένεια 

Διάβασε αυτό εδώ https://mitos.gov.gr/index.php/ΔΔ:Άδεια_κυκλοφορίας_φορτηγού_αυτοκινήτου_ιδιωτικής_χρήσης_(ΦΙΧ)_αγροτικού_σε_μη_κατά_κύριο_επάγγελμα_αγρότη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/11/2023 at 17:52, Combodia said:

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται για κατά μη κύριο λόγο επαγγελματία αγρότη να γίνει εγράφη στα μητρώα αγροτών για την απόκτηση αγροτικού οχήματος η φτάνει η δήλωση στο εκκαθαριστικό ;

Αγροτικό εισόδημα μπορώ να δηλώσω απο μερικές ελιές αλλά δεν το έκανα ποτέ γιατί είναι μικρή ποσότητα και το κρατάμε στην οικογένεια 

Έχει απαντηθεί και παραπάνω αυτό, για μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότη το μόνο που χρειάζεται είναι στην τελευταία δήλωση να έχει δηλωθεί αγροτικό εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adsl2+ είπε

πρέπει να γραφτείς στο μητρώο αγροτών και να ενταχθείς ως αγρότης ειδικού καθεστώτος για να μπορείς να παίρνεις την επιδότηση, να αγοράζεις με τιμολόγια τα λιπάσματα, να πληρώνεις με εργόσημο τους εργάτες......!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2023 στις 8:43 ΠΜ, Joshua21 είπε

Έχει απαντηθεί και παραπάνω αυτό, για μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότη το μόνο που χρειάζεται είναι στην τελευταία δήλωση να έχει δηλωθεί αγροτικό εισόδημα.

Μιλάμε για μεταχειρισμένο όχημα που είναι αγροτικό στα χαρτιά.

Και εμένα η λογίστρια μου είπε μόνο για την δήλωση αλλά μετά βρήκα ότι πρέπει να γραφτείς και στο μητρώο,να έχεις αποδεικτικά ότι βγάζεις όντος εισόδημα πχ από ελαιοτριβείο και εγράφη στο εφκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Combodia said:

Μιλάμε για μεταχειρισμένο όχημα που είναι αγροτικό στα χαρτιά.

Δεν κάνει διαφορά το εάν είναι μεταχειρισμένο ή καινούργιο, όσο για το τι άδεια έχει τώρα επίσης είναι αδιάφορο, εκτός ίσως από τα κόστη (ίσως χρειαστεί να πληρωθεί μια διαφορά εισφοράς).

7 minutes ago, Combodia said:

Και εμένα η λογίστρια μου είπε μόνο για την δήλωση αλλά μετά βρήκα ότι πρέπει να γραφτείς και στο μητρώο,να έχεις αποδεικτικά ότι βγάζεις όντος εισόδημα πχ από ελαιοτριβείο και εγράφη στο εφκα.

Δεν ξέρω που το βρήκες αλλά δεν ισχύει, για να βγάλεις άδεια ως ΜΗ κατά κύριο επάγγελμα αγρότης το μόνο που ζητάνε είναι να έχεις δηλώσει αγροτικό εισόδημα στην τελευταία σου φορολογική δήλωση, εγγραφή στο μητρώο χρειάζεται μόνο αν είσαι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης. Έχω παραθέσει παραπάνω επίσημο link από περιφέρεια που το επιβεβαιώνει.

Για περισσότερες λεπτομέρειες απευθύνσου στην τοπική διεύθυνση μεταφορών, εκεί είναι αρμόδιοι να σου πουν με λεπτομέρειες τι ακριβώς χρειάζεται σε κάθε περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...