Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Windows 11 σε ΝΕΟ PC - Λείπει driver


azografos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστεισα ένα καινούριο PC, με MSI B550M M/B, AMD Ryzen 7 5700G, Samsung M2 Evo 970 κλπ.

Έφτιαξα Bootable USB Stick με Windows 11, bootάρει κανονικά, ξεκινάει η εγκατάσταση και μόλις επιλέξω γλώσσα, βγάζει το ακόλουθο μήνυμα.

Καμοία ιδέα πριν το σπάσω ???

 

IMG_2567.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δες λίγο στο παρακάτω thread μήπως θέλει κάτι παρόμοιο και για 'σένα.

 

Το είδα, αλλά δεν είναι ούτε Lenovo, ούτε έχει optane ...

4 λεπτά πριν, 1ns0mn1a είπε

Ο Driver είναι exe ... και λέει ότι είναι για Windows 7, 8 και 10 ...

Επεξ/σία από azografos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποιο ακριβώς σημείο σε σταματάει; Μετά την γλώσσα βγάζει να πατήσεις install, μετά ζητάει το κλειδί και τέλος να επιλέξεις δίσκο.

Μήπως το μέσο εγκατάστασης (usb μάλλον) είναι για mbr/uefi και στο bios είναι ενεργό το gpt; Βασικά με ποιον τρόπο δημιούργησες το usb;

EDIT:

Ξανακάνε το usb με το ventoy και επέλεξε gpt. Μετά ρίξε μέσα το iso και μπούταρε από αυτό.

Επίσης δοκίμασε με άλλο usb ή σε άλλη θύρα usb.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, micos000 είπε

Σε ποιο ακριβώς σημείο σε σταματάει; Μετά την γλώσσα βγάζει να πατήσεις install, μετά ζητάει το κλειδί και τέλος να επιλέξεις δίσκο.

Μήπως το μέσο εγκατάστασης (usb μάλλον) είναι για mbr/uefi και στο bios είναι ενεργό το gpt; Βασικά με ποιον τρόπο δημιούργησες το usb;

EDIT:

Ξανακάνε το usb με το ventoy και επέλεξε gpt. Μετά ρίξε μέσα το iso και μπούταρε από αυτό.

Επίσης δοκίμασε με άλλο usb ή σε άλλη θύρα usb.

Από mac το έφτιαξα, με BalenaEtcher (αντίστοιχο tool). Bootάρει κανονικά, άρα πιθανολογώ ότι δεν έχω θέμα με αυτό. Ξεκινάει, ζητάει γλώσσα εγκατάστασης, και αμέσως μετά, βγάζει το μήνυμα ! Από το BIOS, έχει κάνει Enable το TPM και το Secure Boot. Θύρες δοκίμασα πολλές, άλλο stickάκι δοκιμάζω τώρα.

59 λεπτά πριν, 1ns0mn1a είπε

Νομίζω ότι είναι ΟΚ και αυτά τα options ...

 

 

 

Δυστυχώς και με άλλο Stickάκι το ίδιο συμβαίνει ...

Επεξ/σία από azografos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το etcher δεν το έχω δουλέψει και δεν ξέρω τι λειτουργίες έχει. 

Δες στο bios αν είναι ενεργοποιημενο το gpt και αν έχει bios update που να διορθώνει σοβαρά πράγματα πέρασε το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μου έφτιαξε φίλος Stickάκι μέσα από Windows και προχώρησα κανονικά ! Κάτι έφταιγε στον τρόπο που φτιάχτηκε το Stickάκι στον Mac ...

Σας ευχαριστώ όλους ! Μπορεί να κλειδωθεί το θέμα.

Επεξ/σία από azografos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ θαθελα μια βοηθεια εχω το ιδιο προβλημα νεο πσ δε ειχε μεσα τιπωτα παρθενο που λεμε μπηκα στη μητρικη εχει ντραιβερς και για win7 αφτα θελω να βακω εχω περαση 10 αρια τωρα οταν παω να περασω win7 δουλευη ποντικη πληκτρολογιω κανωνηκα στο μπαιος οταν φτανω να επιλεξω γλωσσα εκει δε δουλευουν διαβασα οτι χρειαζετε να περασω ντραιβερς για wi7  με livelinux δετοχω καθολου μπορει να με βοηθηση καποιως η αν υπαρχη αλλως τροπς να περασω ντραιβερς να βαλω τα 7 τα γουσταρω πολλη γιαυτω

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

https://support.hp.com/us-en/drivers/hp-prodesk-400-g4-small-form-factor-pc/15292380

 

desktop  hp prodesk 400 G4  Intel R Core TM i3-7100 CPU @ 3.90GHz 3.91 GHz

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΦΤΗ    

  • HP name: Lubin
  • SSID: 82F2
Επεξ/σία από motor46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, motor46 είπε

Καλησπερα ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ θαθελα μια βοηθεια εχω το ιδιο προβλημα νεο πσ δε ειχε μεσα τιπωτα παρθενο που λεμε μπηκα στη μητρικη εχει ντραιβερς και για win7 αφτα θελω να βακω εχω περαση 10 αρια τωρα οταν παω να περασω win7 δουλευη ποντικη πληκτρολογιω κανωνηκα στο μπαιος οταν φτανω να επιλεξω γλωσσα εκει δε δουλευουν διαβασα οτι χρειαζετε να περασω ντραιβερς για wi7  με livelinux δετοχω καθολου μπορει να με βοηθηση καποιως η αν υπαρχη αλλως τροπς να περασω ντραιβερς να βαλω τα 7 τα γουσταρω πολλη γιαυτω

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

https://support.hp.com/us-en/drivers/hp-prodesk-400-g4-small-form-factor-pc/15292380

 

desktop  hp prodesk 400 G4  Intel R Core TM i3-7100 CPU @ 3.90GHz 3.91 GHz

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΦΤΗ    

  • HP name: Lubin
  • SSID: 82F2

Σε αυτό το μηχάνημα, αν έχεις από 4 ram και πάνω και ssd (αν δεν έχεις ssd να βάλεις απαραίτητα) να πας σε 10άρια και ας γουστάρεις τα 7. Τα 7άρια πλέον αρχίζουν να δείχνουν την παλαιότητα τους. Κατ' αρχάς θα έχεις θέμα με τις ενημερώσεις που θέλουν κολπάκια για να ξεκινήσουν μετά από καθαρή εγκατάσταση. Επίσης ο chrome σταμάτησε πλέον να ενημερώνεται και σύντομα φαντάζομαι θα το κάνει και ο firefox. Ήδη για τα 7 μετακινήθηκε η υποστήριξη στο κανάλι esr και τον Σεπτέμβριο του 24 σχεδιάζεται η διακοπή υποστήριξης για τις επιχειρήσεις. Αυτό σημαίνει ότι θα αρχίσουν να μην ανοίγουν και οι σελίδες και οι πρώτες θα είναι οι τραπεζικές και στη συνέχεια των social (fb, insta κτλ) και σε λίγο καιρό θα αρχίσεις, εκ των πραγμάτων, να ψάχνεσαι για 10άρια.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/1/2024 στις 10:44 ΜΜ, micos000 είπε

Σε αυτό το μηχάνημα, αν έχεις από 4 ram και πάνω και ssd (αν δεν έχεις ssd να βάλεις απαραίτητα) να πας σε 10άρια και ας γουστάρεις τα 7. Τα 7άρια πλέον αρχίζουν να δείχνουν την παλαιότητα τους. Κατ' αρχάς θα έχεις θέμα με τις ενημερώσεις που θέλουν κολπάκια για να ξεκινήσουν μετά από καθαρή εγκατάσταση. Επίσης ο chrome σταμάτησε πλέον να ενημερώνεται και σύντομα φαντάζομαι θα το κάνει και ο firefox. Ήδη για τα 7 μετακινήθηκε η υποστήριξη στο κανάλι esr και τον Σεπτέμβριο του 24 σχεδιάζεται η διακοπή υποστήριξης για τις επιχειρήσεις. Αυτό σημαίνει ότι θα αρχίσουν να μην ανοίγουν και οι σελίδες και οι πρώτες θα είναι οι τραπεζικές και στη συνέχεια των social (fb, insta κτλ) και σε λίγο καιρό θα αρχίσεις, εκ των πραγμάτων, να ψάχνεσαι για 10άρια.

Καλησπερα 10αρια εχω με ssd και 8γιγα ραμ σε ενα σλοτ απλα τωρα αφτα που διαβασα ναι οντως οκ οπως τα λες καποια κολπα τα ξερω οχι ολα φυσικα και γιαυτω ρωτησα για ντραιβερς μεσω livelinux αλλα οκευ θα εβαζα τα 7 σε αλλω ssd αφτων με τα 10αρια δε θα τον πιραζα οταν τελιωναν τα 7 να τα ξαναβαζα

 

ΑΝ ηνε ευκολω για τον τροπω να βαλω ντραιβερς στη μητρικη καπως για να βαλω 7 θατανε ευπροσδεκτω και σε ευχαριστω για αφυτα που ειπες οντως τ α ακουσα

Επεξ/σία από motor46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που έχεις συνδέσει πληκτρολόγιο ποντίκι; Νομίζω ότι αυτό έχει και usb2 (τις μαύρες) και usb 3 (τις μπλε) θύρες. Μπροστά  2x3.1 και πίσω 2x2.0 και 2x3.1

Αν τα σύνδεσες στις μπλε (3.1) άλλαξε τα στις μαύρες (2.0) γιατί τα 7άρια δεν υποστήριζαν usb 3. Επίσης στο bios αν έχει κάπου επιλογή (μάλλον usb devices) για usb keyboard ή usb virtual kbc και είναι disabled κάντο Enabled.

 

Η Intel έχει οδηγίες για την υποστήριξη usb 3 στα 7άρια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να καταλάβεις τι να κάνεις.

https://www.intel.com/content/dam/support/us/en/documents/mini-pcs/nuc-kits/Install-Win7-to-USB3_0-Computers.pdf

Γι' αυτό σου λέω, κάτσε στα 10άρια και άσε τα 7 σε τέτοια pc.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...