Προς το περιεχόμενο

Θα εχω καλυτερο μπασο αν παω απο κουτα κλειστου τυπου σε κουτα ανοιχτου;


Nekplay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα sub trf vlsw122d2 και το παιζω στον ενισχυτη  trf m600.4AB σε μια κουτα κλειστου τυπου κοντα στα 35 λιτρα αν δεν κανω λαθος.Πιστευετε οτι αν το επαιζα σε μια κουτα ανοιχτου τυπου της trf με με τα 41 λιτρα θα ειχα πιο δυνατο μπασο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο ειναι σχετικό με το τί θελει ο καθε ενας.

Τα κλειστα σαμπ εχουν ακρίβεια στο μπασο και καλύτερη ηχητική απόκριση (ποιο γρήγορα), τα ανοιχτού τυπου ειναι ακριβώς το αντίθετο.

Θα παρεις περισσότερο μπασο αλλα θα χάσεις σε ποιότητα

Δηλαδη λαϊκά να το πουμε, εχουμε, στα κλειστά σκληρό και ακριβές μπασο και μαλακο μπασο με συντονισμούς στα ανοιχτά.

Περισσότερα εδω, γιατί ειναι επιστήμη 

https://www.truaudio.com/news/2020/03/12/ported-vs-sealed-subwoofer/

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Nekplay είπε

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα sub trf vlsw122d2 και το παιζω στον ενισχυτη  trf m600.4AB σε μια κουτα κλειστου τυπου κοντα στα 35 λιτρα αν δεν κανω λαθος.Πιστευετε οτι αν το επαιζα σε μια κουτα ανοιχτου τυπου της trf με με τα 41 λιτρα θα ειχα πιο δυνατο μπασο;

Θα πάρεις δυνατότερο μπάσο με πολύ χειρότερα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Αν σε ενδιαφέρει η ένταση μόνο, κάν'το, αλλά το αποτέλεσμα θα είναι τελείως γυφτέ και θα το βαρεθείς γρήγορα.

Αυτά που έγραψε ο @NikosKallithea:

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τα κλειστα σαμπ εχουν ακρίβεια στο μπασο και καλύτερη ηχητική απόκριση (ποιο γρήγορα), τα ανοιχτού τυπου ειναι ακριβώς το αντίθετο.

Θα παρεις περισσότερο μπασο αλλα θα χάσεις σε ποιότητα

είναι ολόσωστα και ισχύουν σε κάθε περίπτωση. Στη δικιά σου περίπτωση ακόμα περισσότερο, γιατί το μεγάφωνό σου μπορεί να παίξει σωστά μόνο σε κλειστή καμπίνα. Σε "ανοιχτή" καμπίνα (bass reflex το λέμε, ανοιχτή = open back είναι άλλο πράγμα) θα παίζει άθλια, είναι ακατάλληλο βάσει των προδιαγραφών του. Για bass reflex με καλή ποιότητα, θα χρειαστείς άλλο μεγάφωνο και έρευνα σχετικά με το ποια καμπίνα του ταιριάζει καλύτερα,

Νομίζω ότι αλλού είναι το πρόβλημά σου και ότι με bass reflex καμπίνα δε θα το διορθώσεις. Θα προσθέσεις κι άλλα προβλήματα. Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις κροσσάρει σωστά το sub σου με τους δορυφόρους και ότι το μπάσσο σου δεν χτυπάει όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2023 στις 10:24 ΠΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Θα πάρεις δυνατότερο μπάσο με πολύ χειρότερα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Αν σε ενδιαφέρει η ένταση μόνο, κάν'το, αλλά το αποτέλεσμα θα είναι τελείως γυφτέ και θα το βαρεθείς γρήγορα.

Αυτά που έγραψε ο @NikosKallithea:

είναι ολόσωστα και ισχύουν σε κάθε περίπτωση. Στη δικιά σου περίπτωση ακόμα περισσότερο, γιατί το μεγάφωνό σου μπορεί να παίξει σωστά μόνο σε κλειστή καμπίνα. Σε "ανοιχτή" καμπίνα (bass reflex το λέμε, ανοιχτή = open back είναι άλλο πράγμα) θα παίζει άθλια, είναι ακατάλληλο βάσει των προδιαγραφών του. Για bass reflex με καλή ποιότητα, θα χρειαστείς άλλο μεγάφωνο και έρευνα σχετικά με το ποια καμπίνα του ταιριάζει καλύτερα,

Νομίζω ότι αλλού είναι το πρόβλημά σου και ότι με bass reflex καμπίνα δε θα το διορθώσεις. Θα προσθέσεις κι άλλα προβλήματα. Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις κροσσάρει σωστά το sub σου με τους δορυφόρους και ότι το μπάσσο σου δεν χτυπάει όπως πρέπει.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Οταν λες να κροσσαρω σωστα το sub με τους δορυφορους τι εννοεις φιλε μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2023 στις 10:04 ΜΜ, Nekplay είπε

Οταν λες να κροσσαρω σωστα το sub με τους δορυφορους τι εννοεις φιλε μου;;

Κροσσάρισμα είναι ο διαχωρισμός συχνοτήτων, ο οποιός πρέπει να γίνεται όταν σε ένα ηχοσύστημα έχουμε διαφορετικά μεγάφωνα. Κόβουμε σε κάθε ένα τους τις συχνότητες που δεν παίζουν καλά και κρατάμε τις συχνότητες τις οποίες παίζουν καλά.

Στην περίπτωσή σου, χρειάζεται να πάρεις μεσαία από το δωδεκάιντσο και να τα αφήσεις στα δορυφόρια που τα παίζουν καθαρότερα. Τα μπάσα τα κόβεις από τα δορυφόρια για να μην τα σκίσεις και τα δίνεις στο sub σου.

Παρόλο που ακούγεται απλό, δεν είναι. Το κροσσάρισμα μπορεί να γίνει είτε μέσω μετρήσεων, είτε μέσω υπολογισμών, είτε ακόμα και εμπειρικά (με το αυτί). Θέλει όμως πολλές γνώσεις. Αν γίνει σωστά, εκτός από γρήγορο, ακριβές μπάσο, θα σου προσφέρει και παραπάνω ένταση στις χαμηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...