Προς το περιεχόμενο

Καλωδίωση σπιτιού


rafel1991
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από chios,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Έχω θέμα με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, συνέπεια 20mbps και συχνές αποσυνδεσεις.

Λόγω του υψηλού κόστους για τον ηλεκτρολόγο για ολόκληρη την εργασία 250-300€ μου ζήτησαν τρεις που ρώτησα, θα περάσω μόνος το καλώδιο με νέα πρίζα έως το κουτί του ΟΤΕ και θα φωνάξω ηλεκτρολόγο μόνο να κάνει τη σύνδεση στο κουτί. 

Δε θα ήθελα κάποιος να σχολιάσει την προσφορά που έλαβα, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να δώσω τόσα λεφτά.

Αν κάποιος παρ'όλα αυτά θέλει να σχολιάσει την τιμή που μου δώσανε απλά να αναφέρω πως η απόσταση από το κουτί έως το σημείο που θα μπει η νέα πρίζα είναι 15μέτρα και 1ος όροφος ιδιόκτητη πολυκατοικία. Οπότε πάνω κάτω τα υλικά είναι στα 30€, θα βάλω και +5€ για ενοικίαση μεγάλης σκάλας γιατί είναι το μόνο που δεν έχω.

Ερωτήσεις:

1) τι καλώδιο?    UTP CAT6 ή FTP CAT6?     Ποίες οι διαφορές τους 

2) Το καλώδιο περαστό μέσα από σωλήνα ή γυμνό και στήριξη μόνο με ρόκα?

3) Ποιά ζεύγη του καλωδίου θα συνδέσουμε στην RJ11?

4) Ενδεικτικό κόστος ηλεκτρολόγου για να μου κάνει τη σύνδεση στο κουτί

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

1) https://www.kafkas.gr/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exoterikou-chorou/kalodio-tilefonou-pet-4x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191828/

Μπορείς να βάλεις και τηλεφώνου pet που είναι για εξωτερικό χώρο, οπότε για το 2 που ρωτάς δεν χρειάζεται κανάλι να μπει μέσα, το να βάλεις βέβαια δεν θα είναι κακό. 

3. Όποιο ζευγάρι θέλεις του ίδιου χρώματος.

4. Πεταμένα λεφτά για κάτι πολύ εύκολο που το κάνεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, filipprin είπε

Ολα καλα .Αυτο που το ειδες????

υπαρχουν μαγαζια ενοικιασης μηχανηματων. πιο συγκεκριμενα βρηκα σκαλα σπαστη 3χ3 στον Nikosrent μεταμορφωση

13 ώρες πριν, chios είπε

1) https://www.kafkas.gr/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exoterikou-chorou/kalodio-tilefonou-pet-4x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191828/

Μπορείς να βάλεις και τηλεφώνου pet που είναι για εξωτερικό χώρο, οπότε για το 2 που ρωτάς δεν χρειάζεται κανάλι να μπει μέσα, το να βάλεις βέβαια δεν θα είναι κακό. 

3. Όποιο ζευγάρι θέλεις του ίδιου χρώματος.

4. Πεταμένα λεφτά για κάτι πολύ εύκολο που το κάνεις και μόνος σου.

θα προτιμήσω καλώδιο δικτύου για τα γνωστά συν με τις απωλειες.

οπότε ουσιαστικά συνδέω ένα ζευγός (πχ μπλε μπλε-ασπρο) στην πριζα μου RJ11 και το ίδιο στην αντιθετη μεριά στη ρεγκλετα.

Ελπίζω να έχουν γραψει στη ρεγκλετα ποιος ειναι ο οροφος μου αλλιως αναγκαστικα θα χρειαστω ηλεκτρολογο.

Με ποιον τροπο βρισκουμε ποιο ζευγος συνδεουμε? εχουν καποιο ιδιαιτερο εργαλείο?

Επεξ/σία από rafel1991
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το καλώδιο που σου έβαλα απώλειες δεν έχει είναι καλύτερο από utp,  ότι βασικά και να βάλεις σε αυτά τα μέτρα πρόβλημα δεν θα έχεις.

Οι οτετζιδες και τεχνικοί έχουν μία γεννήτρια σήματος

https://www.skroutz.gr/s/4321755/Mastech-MS6812-Tester-Καλωδίων-Δικτύου.html

Κάτι τέτοιο όπου το κουμπωνουν στο διαμέρισμα σου και με τον δέκτη βρίσκουν την γραμμή σου κάτω στον κατανεμητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, chios είπε

Και το καλώδιο που σου έβαλα απώλειες δεν έχει είναι καλύτερο από utp,  ότι βασικά και να βάλεις σε αυτά τα μέτρα πρόβλημα δεν θα έχεις.

Οι οτετζιδες και τεχνικοί έχουν μία γεννήτρια σήματος

https://www.skroutz.gr/s/4321755/Mastech-MS6812-Tester-Καλωδίων-Δικτύου.html

Κάτι τέτοιο όπου το κουμπωνουν στο διαμέρισμα σου και με τον δέκτη βρίσκουν την γραμμή σου κάτω στον κατανεμητή.

σ ευχαριστώ παρα πολύ.

Είδα πως μου έχεις δώσει Link για καλώδιο 4χ2, αυτό γιατι? με το 2χ2 δεν κάνουμε δουλειά?

Χρήσιμο το μηχάνημα που μου έστειλες ευχαριστώ

Επεξ/σία από rafel1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις δουλειά και με το 2χ2 αλλά στο μέλλον αν θέλεις πχ να περάσεις μια δεύτερη γραμμή για κάποιους λόγους γιατί να μην είσαι έτοιμος από το να ξανά τραβάς άλλη γραμμή;.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, προχώρησα στην αλλαγή με PET τηλεφωνικό, παραθέτω φωτος

εχω τερματίσει ηδη κοκκινο λευκο στις θέσεις 2 και 3 της πρίζας.

3 ερωτήσεις 

1) Χρειάζεται ξεγύμνωμα ο αγωγός για να κουμπώσω στους ακροδέκτες ή το κάνει μόνος του ο ακροδέκτης?

2) Για να περάσω το καλώδιο χρησιμοποιήσα ποτηροτρύπανο Φ65 και έπειτα μια διαμπερη τρύπα με μικρή κλίση, τρυπάνι Φ14 (δεν είχα άλλο), το καλώδιο είναι max Φ8.

Τι προτείνεις για μόνωση στην εξωτερικη μεριά της τρύπας για τον αέρα και άλλα άσχημα? Σκεφτόμουν αφρό πολυουρεθάνης χαμηλής διόγκωσης  και λίγο στόκο για εξομάλυνση. 

3) το καλώδιο θα περάσει από 2 γωνίες 90μοιρών, στα σημεία αυτά προτείνεται να μπεί σπιράλ ή να το αφήσω όπως είναι? όλο το υπόλοιπο καλώδιο θα το στηρίξω με ρόκα καλωδίου.

IMG_20230614_215652.jpg

IMG_20230614_233124.jpg

IMG_20230614_233249.jpg

IMG_20230614_233147.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...