Προς το περιεχόμενο

Port forwarding με 2 router


ntaserd
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ntaserd,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το nextcloudpi που τρεχει στο δευτερο router, το οποιο ειναι συνδεδεμενο με το βασικο της cosmote. Της cosmote ειναι τι ZTE H1600 και το δευτερο ενα Linksys E2500. Εχω βαλει σε static ip και το nextcloud στο linksys και το linksys στο zte. Εχω ενεργοποιησει το DMZ και το UPNnP και στα δυο. Εχω βαλει στο linksys port forwarding για το nextcloud τις 443 και 80 και το ιδιες για το linksys στο ZTE. Ωστοσο η public ip μου βγαζει κλειστα τα ports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cosmote είναι γνωστή για το firewall που έχει από την μεριά της. Δοκίμασε να μπεις στο my cosmote και να κλείσεις από εκεί το extra firewall.

Επίσης, το Linksys υποστηρίζει PPPoE; Αν ναι, γιατί δεν το βάζεις να βγαίνει απευθείας έξω; Είχα πρόσφατα ένα παρόμοιο θέμα, αλλά με Unifi USG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/06/2023 at 16:56, ntaserd said:

Εχω το nextcloudpi που τρεχει στο δευτερο router, το οποιο ειναι συνδεδεμενο με το βασικο της cosmote. Της cosmote ειναι τι ZTE H1600 και το δευτερο ενα Linksys E2500. Εχω βαλει σε static ip και το nextcloud στο linksys και το linksys στο zte. Εχω ενεργοποιησει το DMZ και το UPNnP και στα δυο. Εχω βαλει στο linksys port forwarding για το nextcloud τις 443 και 80 και το ιδιες για το linksys στο ZTE. Ωστοσο η public ip μου βγαζει κλειστα τα ports.

προσοχη παντα να μην εισαι πισω απο cgnat. στο Router της cosmote θα δεις οτι εχεις Ip 100.x συνηθως ενω στο whatismyipaddress θα σου βγαλει αλλη ip.εκει πρεπει να ζητησεις να σε βγαλουν απο cgnat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση

Τελικα απελπιστηκα και βρηκα τη λυση στο Cloudflare Tunnels. Απλα βαζεις ενα cron job στον server και ολα γινονται αυτοματα και χωρις port forwarding.Πολυ πιο ευκολο και πολυ πιο ασφαλες κατα την αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...