Προς το περιεχόμενο

Photoshop


Vaggelhss77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να μου προτείνετε κάποιο laptop για επεξεργασία φωτογραφίας.

Θελω να τρέξω τα προγράμματα της adobe, Photoshop και Lightroom.

Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν. 

Σαν χαρακτηριστικά, ζηταω ips οθόνη, RAM 16 GB και μια κάρτα γραφικών (οχι ενσωματωμένα γραφικά)

κ σκέφτομαι κ για τον MacBook m1

Budget μέχρι 1000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την ερώτησή σου εδώ και έχε το νου σου για τις προσφορές που σκάνε εδώ

Γενικά το 1000ρικο δεν είναι τρομερά ψηλό για αυτά που ζητάς, ειδικά αν ζητάς να έχει και κάποια σχετικά καλή οθόνη.

Με λίγη υπομονή όμως μπορείς να πάρεις αρκετά καλό μηχάνημα σε προσφορά.

Μπες ζήτα βοήθεια και ανέμενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Vaggelhss77 είπε

Θελω να μου προτείνετε κάποιο laptop για επεξεργασία φωτογραφίας.

Θελω να τρέξω τα προγράμματα της adobe, Photoshop και Lightroom.

Παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν. 

Σαν χαρακτηριστικά, ζηταω ips οθόνη, RAM 16 GB και μια κάρτα γραφικών (οχι ενσωματωμένα γραφικά)

κ σκέφτομαι κ για τον MacBook m1

Budget μέχρι 1000€

Το ξεκινάς λάθος...

1 και κύριο που δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα, είναι η οθόνη να καλύπτει το χρωματικό φάσμα που δουλεύεις(π.χ srgb/adobe rgb) -το ips από μόνο του δεν λέει απολύτως τιποτα- η ακόμα καλύτερα εάν έχεις τακτικο σταθερό σημείο εργασίας να πάρεις και μια εξωτερική οθόνη.

2)Min 32gb ram πρέπει να κοιτάξεις για σοβαρή συνδυαστική δουλειά σε Lightroom+Photoshop.

Ιδανικα 64gb θα πρότεινα.

Οπότε ακόμα και εάν αγοράσεις κάτι με 16gb να σιγουρευτείς ότι αναβαθμίζετε 100%.

3)Από κάρτα γραφικών κοίτα από 3050 -που είναι μια αξιοπρεπή βάση- και πάνω, όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα.

4)Επίσης να έχεις τουλαχιστων 512gb(δεν αναφέρομαι στα αρχεία που θα δουλεύεις) nvme γιατί πέρα από το λειτουργικό και τα προγράμματα, χρειάζεσαι αρκετό χώρο και για την cache που μπορεί σε ένα session να πιάσει 10αδες gb.

Καλό είναι οι nvme να έχουν πάντα ενα~15% ελεύθερο οπότε τα 256 που ίσως βρεις σε base Mac δεν φτάνουν ακόμα και εάν σκέφτεσαι να έχεις τα αρχεία σου σε εξωτερικό δίσκο.

5)Τώρα στο cpu, τουλαχιστων από την δική μου πείρα πιο σημαντικά είναι τα παραπάνω που αναφέρω παρά εάν είναι ο cpu είναι π.χ 6600h η 6800h (τουλαχιστων κατά την διάρκεια της επεξεργασίας, στο export θα φανεί η διαφορά)

Δεν έχω δουλέψει Mac αλλά δεν θα το προτιμουσα λόγο μη αναβαθμισιμης ram και nvme.Και εάν τον αγοράσεις εξαρχής με τα παραπάνω specs το κόστος εκτινάσσεται.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...